- Poruka
- 388.310
Svet danas 4. jula slavi Dan Cezar salate, laganog jela čija je neobična priča o nastanku doprinela tome da postane popularna u celom svetu. Iako mnogi njen naziv pozvezuju sa rimskim imperatorima, zapravo je dobila ime po Ćezareu (Cesare) Kardiniju čuvenom kuvaru, koji se u eri prohibicije preselio iz Italije u Kaliforniju
i "vedrio i oblačio" tamošnjom gastronomskom scenom.
Ćezare je, kao i mnogi drugi ugostitelji, koristio zabranu prodaje alkohola u SAD, tako što je otvorio svoj restoran u gradu Tihuana,
omiljenoj destinaciji stanovnika Kalifornije, koji su je posećivali kako bi zaobišli prohibiciju i uživali u provodu uz piće.
Postoji nekoliko priča o poreklu Cezar salate: prva, iza koje je stajao Ćezare i po kom je jelo i nosi ime, kaže da je salata nastala 4. jula 1924. godine kada mu je nestalo sastojaka za popularna jela sa menija njegovog restorana "Caesar’s Place".
Ćezare je, navodno, morao da improvizuje i radi s onim što ima, pa je napravio salatu od zelene salate sa dresingom od kratko kuvanih jaja, maslinovog ulja, bibera, limunovog soka, malo belog luka i parmezana.Nova kombinacija poznatih sastojaka pokazala se kao pun pogodak kod mušterija i postala redovna stavka u jelovniku.
Međutim, prema drugoj verziji priče, Ćezare je zapravo preoteo slavu svom bratu Alesandru, u Americi poznatom kao Aleks, koji je radio u njegovoj kuhinji.
Navodno je baš on osmislio Cezar salatu ali pod nazivom "avijatičarska salata" koja je navodno i mnogo ranije bila redovna stavka na meniju kao jutarnji obrok za američke pilote nakon celonoćnog opijanja, s tim što je u njegovoj verziji dresing pravljen sa sokom limete i pasiranim inćunima, uz dodatak velikih krutona.
U raspravu o poreklu salate uključili su se i slavne kuvarice Džulija Čajld i Dajana Kenedi, od kojih je prva podržala Ćezarea, a druga Aleksa.
Postojale su i glasine da recept dugujemo majci kuvara Livija Santinija koji je radio u "Caesar’s Place".
Bilo kako bilo, nema sumnje da je pored izuzetnog ukusa, intriga oko porekla doprinela tome da mnogi požele da probaju kontroverzno jelo, pa se popularnost Cezar salate proširila Sjedinjenim Američkim Državama.Recept je u Evropi navodno popularizovala Amerikanka Volis Simpson, supruga bivšeg britanskog kralja Edvarda VIII.
Iako i danas salata nosi Ćezareovo ime, zapravo su mnogi počeli da je pripremaju sa inćunima i krutonima, kao što je to možda radio Aleks, a nastale su i brojne druge verzije pa je danas mnogima nezamisliva bez piletine i slanine.
Ćezareov restoran u Tihuani postoji i danas i ponosno služi originalnu salatu na isti način kao i pre sto godina.
link