Srbin

cleaner ne zna da odgovori zasto je srbin..tu je problem..srami se odgovora pa iznalazi glupe odgovore..:p
Najblaže rečeno, neobično pitanje: "Zašto si Srbin?"
Liči mi na "zašto si smeđ", "zašto si crnook", "zašto nosiš cipele br. ..." i slične "mudrosti".
Na pitanje: "Zašto si Srbin?", postoji samo jedan jedini odgovor: "Zato što jesam!"
Nisam siguran da li je sve ovo uopšte trebalo pisati jer su pitanja "zašto" takvog tipa jako, jako, ... neobična.


Smatra se da su kršćani bili prvi koji su presjekli tradicionalne veze između vjere i narodnosti...još u začecima kršćanstva...a mi se izgleda, po načinu na koji razmišljamo, još nismo odmakli od paganizma. :think:
Upravo tako!
 
Biti srbin,znaci biti ponosan na postignuca koja su ti ostavili preci,znaci neku trajnost,dakle a ako se uzima i kaze da ateisti nisu vernici,tu je problem jer mi fakticki nikada ne znamo koji ce se promeniti,jer na kraju ko smo mi da to odredimo.U svakom slucaju,bilo bi dobro da uzmemo neki koncenzus pa da se slozimo oko nekih bitnih pitanja,i da svi slozno gradimo ovu drzavu.

A posle izmedju sebe mozemo otvarati neka pitanja i raspravljati,bez priliva npr hrvata ili muslimana koji jedva cekaju nase podele,ja to stvarno ne volim i jedva cekam da to prevazidjemo.Mislim da smo ipak slozni nepobedivi,jer uvek ce biti razlicitih misljenja,ali ajde da nas to ne razdvaja nego spaja,i po meni bi bilo dosadno kada bi svi mislili isto.Dakle,tolerancije prema drugome to je uvek pozeljno.
 
Najblaže rečeno, neobično pitanje: "Zašto si Srbin?"
Liči mi na "zašto si smeđ", "zašto si crnook", "zašto nosiš cipele br. ..." i slične "mudrosti".
Na pitanje: "Zašto si Srbin?", postoji samo jedan jedini odgovor: "Zato što jesam!"
Nisam siguran da li je sve ovo uopšte trebalo pisati jer su pitanja "zašto" takvog tipa jako, jako, ... neobična.


Upravo tako!

pa glupo je pitanje i jel si srbin...ja bi mu odgovorila a sta je to srbin ..jel se to maze na leba...e ako vec odgovoris da jesi nije glupo da ga pitas a zasto mislis da jesi..jednostavno ga zaebavas..:D
 
E slusaj,ovako,pravoslavni srbi obicno se slazu sa srbima koji vole svoju domovinu,dakle ima nesto sto ih povezuje,sto ujedno i treba da bude nesto sto cini jednu drzavu ljudi razlicitih misljenja i ubedjenja.Evo ja gledam meni bi npr bilo dosadno kada bi svi mislili isto,a i ateisti su mi dragi jer oni svoje ja svoje,ponekad su mi stvarno interesantno,jedino koga stvarno ne mogu da podnesem su oni koji su protiv ovoga naroda,a smatraju se srbima,bili religiozni ili ne.Njih smatram olosem i neprijateljima ovoga naroda,peta kolona,i takvi su najgori.

Srbi su uvek srbi, pa makar bili i na mesecu,ali postoje srbi razliciti po verskom i religioznom znacenju:
pravoslavni, rimokatolicki, protestanti,islamisti, budisti, hinduisti, satanisti, paganisti=mnogobosci i ateisti.
 
Biti Srbin nije uslovljeno jednim faktorom, bila to religija ili rođenje na teritoriji Republike Srbije.
Religijska pripadnost ne određuje etnicitet. A rođenjem se postaje građanin Srbije ali ne i Srbin, jer onda bi svi Mađari, Slovaci, Albanci i ini bili Srbi.

Biti Srbi znači govoriti srpskim jezikom, upražnjavati srpske običaje, imati pretke koji su se izjašnjavali Srbima, ali pre svega se subjektivno tako opredeliti.
 
Biti Srbin nije uslovljeno jednim faktorom, bila to religija ili rođenje na teritoriji Republike Srbije.
Religijska pripadnost ne određuje etnicitet. A rođenjem se postaje građanin Srbije ali ne i Srbin, jer onda bi svi Mađari, Slovaci, Albanci i ini bili Srbi.

Biti Srbi znači govoriti srpskim jezikom, upražnjavati srpske običaje, imati pretke koji su se izjašnjavali Srbima, ali pre svega se subjektivno tako opredeliti.

Opet mesas etnicku pripadnost i religijsku veroispovest.Sta znaci da se upraznjavaju srpski obicaji, znaci pravoslavlje,a to upravo u Srbiji i stoji === Nisi srbin, ako nisi pravoslavac.U inostranstvi recimo u Nemackoj srbin se rodio, i sta je on Nemac po rodjenju jer je rodjen u Nemackoj, ali otac i majka su mu srbi i drze se srpskih obicaja, znaci i dete je srbin, tj.pravoslavac.
madjar je onaj koji govori madjarskimjezikom.
Albanac je onaj koji govori albanskim jezikom.
A ko je dete koje je rodjeno u Srbiji,a govori arapskim jezikom?
 
Opet mesas etnicku pripadnost i religijsku veroispovest.Sta znaci da se upraznjavaju srpski obicaji, znaci pravoslavlje,a to upravo u Srbiji i stoji === Nisi srbin, ako nisi pravoslavac.U inostranstvi recimo u Nemackoj srbin se rodio, i sta je on Nemac po rodjenju jer je rodjen u Nemackoj, ali otac i majka su mu srbi i drze se srpskih obicaja, znaci i dete je srbin, tj.pravoslavac.
madjar je onaj koji govori madjarskimjezikom.
Albanac je onaj koji govori albanskim jezikom.
A ko je dete koje je rodjeno u Srbiji,a govori arapskim jezikom?

Ne mešam, običaji nisu veroispovest. U običaje spada ogroman broj raznih ritualnih radnji koje svesno i nesvesno upražnjavamo a koji nisu vezani za religiju.
Postupci pri rođenju ili smrti, običaji vezani za svadbu, razna uputstva šta se "valja" činiti a šta ne ili sitne magijske radnje kao što je kucanje u drvo.

Srbin rođen u Nemačkoj je upravo to Srbin iz Nemačke. On će rođenjem postati građanin Nemačke ali svakako ne i Nemac.
To je taj "nemački" koncept nacije kojim se i mi vodimo. Nasuprot toga imaš "francuski" oblik, gde se svako rođen u Francuskoj smatra Francuzom.
I za to dete zavisi od raznih faktora, ne može se samo na osnovu jezika doneti zaključak, iako je jezik jedna od primarnih odlika.
 
Ne mešam, običaji nisu veroispovest. U običaje spada ogroman broj raznih ritualnih radnji koje svesno i nesvesno upražnjavamo a koji nisu vezani za religiju.
Postupci pri rođenju ili smrti, običaji vezani za svadbu, razna uputstva šta se "valja" činiti a šta ne ili sitne magijske radnje kao što je kucanje u drvo.

Srbin rođen u Nemačkoj je upravo to Srbin iz Nemačke. On će rođenjem postati građanin Nemačke ali svakako ne i Nemac.
To je taj "nemački" koncept nacije kojim se i mi vodimo. Nasuprot toga imaš "francuski" oblik, gde se svako rođen u Francuskoj smatra Francuzom.
I za to dete zavisi od raznih faktora, ne može se samo na osnovu jezika doneti zaključak, iako je jezik jedna od primarnih odlika.

Da, da, kao sto je bajanje, kletve, bela i crna magija, i ostali rituali.Vidis, paganske slave su prebacene u pravoslavlje, tako da velika vecina srba se i dalje drzi tog paganskog rituala.
U Americi, si amerikanac rodjenjem,a ostali prihvatanjem drzavljanstva.medjutim , srbin i dalje ostaje srbenda, ma gde bio.
Slazem se sa tim , jer svet treba da zna za Srpski narod, koji je postojao od Davnina i opstao u velikom delu planete zvana Zemlja.
I inostranstvu se prica na jeziku te zemlje,a kod kuce na maternjem.
Ali u USA, spanski jezik je Ravnopravan sa engleskim, i latino ameri se smatraju sretnim u USA, jer ima ih u svim porama zivota, i svuda mogu raditi sa svojim jezikom.
Siptar nikada nece priznati Srbiju za svoju zemlju rodjenja, vec Albaniju, a i mi ih sve vise zovemo albanci, a ne siptari.
Svaka zemlja treba da bude multietnicka, jer je tako zivot laski u njoj.
 
Ne mešam, običaji nisu veroispovest. U običaje spada ogroman broj raznih ritualnih radnji koje svesno i nesvesno upražnjavamo a koji nisu vezani za religiju.
Postupci pri rođenju ili smrti, običaji vezani za svadbu, razna uputstva šta se "valja" činiti a šta ne ili sitne magijske radnje kao što je kucanje u drvo.
Znači ako su mu preci vekovima Srbi a on se ne pridržava ovih rituala - nije Srbin?
 
Ko su bili nemam pojma ali ja znam da jesam jer sam rodjen u Srbiji kao i moji preci [vernici].

Ja nisam vernik ali sam Srbin, ne mogu biti Cileanac sigurno a ne mogu biti ni nista jer sam ipak covek od krvi i mesa
 
Ko su bili nemam pojma ali ja znam da jesam jer sam rodjen u Srbiji kao i moji preci [vernici].

Ja nisam vernik ali sam Srbin, ne mogu biti Cileanac sigurno a ne mogu biti ni nista jer sam ipak covek od krvi i mesa
ako si dobar covek onda si srbin...to ti je po starom verovanju..znaci ako u tebi zivi srba onda si pravi pravcati srbin..e sad ko je bio srba to niko ne zna..a ja mislim da je neki tezak crkvenjak u pitanju:D
zezamo se malo..
 
Da li uvodni tekst znači toleranciju?


Pa ok si bez agresije si napisao,i eto nadovezujem se na tvoje misli,ovde je narod malo prolupao pa misli da sve mora biti razlog za fajt.

- - - - - - - - - -

Srbi su uvek srbi, pa makar bili i na mesecu,ali postoje srbi razliciti po verskom i religioznom znacenju:
pravoslavni, rimokatolicki, protestanti,islamisti, budisti, hinduisti, satanisti, paganisti=mnogobosci i ateisti.

E sad ako uzmes tako onda isi u pravu,jer biti hindus ili budista ili ne znam ko vec iskljucuje postajanje bilo cega,to je kontadiktorno i u suprotnosti sa Srbijom.

- - - - - - - - - -

Ali sta je najvaznije po meni je ljubav prema otadzbini i svome rodu,ako kazem na dostiguca tu najvise mislim na svetoga Savu,jer je on ustvari srpski Omega.
 
svasta koja glupost. ako verujes u neku bajku , bolji si pripadnik nacije.

nacionalnost definise rodjenje i vaspitanje a ne naivnost.

a mozda je i onaj bik vernik .
 
Znači ako su mu preci vekovima Srbi a on se ne pridržava ovih rituala - nije Srbin?

Ne, jer opet ne može samo jedan segment biti celokupna odrednica.
Sve ima udela, i jezik, i običaji i poreklo, i svi ti faktori jesu deo identiteta ali nisu isključivi. Odnosno može se bez svakog od njih i dalje biti pripadnik određene nacije.
Jer presuđujuće je subjektivno, lično opredeljenje. Na kraju krajeva ti ćeš se samoopredeliti, ljudima kod nas je zagarantovana sloboda izbora po nacionalnom kao i po verskom pitanju.
Naravno objektivno, ako neko govori jednim jezikom, precima kroz istorju je vezan za određeni narod i upražnjava običaje, logično je da je i on pripadnik tog istog naroda.

Međutim isto tako uklanjanjem ovih osnovnih parametara stvara put za lakšu i bržu asimilaciju u druge etnicitete jer se prazan prostor mora nečime ispuniti.
 
Смешно ми је што многи верују да су Срби само ако су православци. Појам Србин је етничка припадност која се стиче рођењем, а вероисповест се бира или наслеђује.
 
Смешно ми је што многи верују да су Срби само ако су православци. Појам Србин је етничка припадност која се стиче рођењем, а вероисповест се бира или наслеђује.

Једно од најбољих објашњења које сам дао.:)
 

Back
Top