Srbija na Baltiku

Tenkre

Buduća legenda
Poruka
25.345
Ако је судити по најавама нове владе, пут ка економском оздрављењу Србије би могао следити балтичке узоре. Болне реформе би требало спровести брзо и одлучно, онако брзо како је то учињено, на пример, у Естонији у периоду од 1992. до 1994. године. Када се реформски процеси окончају, и Србија би уз мало среће могла постати тако чудесно успешна као што су то данас балтичке државе.

Чему нас може научити балтичко искуство, шта су кључни елементи тог успеха, и на каквим идејама тај успех почива [1]?

1. Вишак знања шкоди. Реформе су најуспешније када их спроводи неко ко о економији не зна ништа.

Најпознатији балтички реформатор и премијер Естоније у два мандата Март Лар (Mart Laar; на слици) је по струци историчар. Према сопственим речима, за Естонију је била велика срећа управо чињеница да он није економиста. Лар је прочитао само једну књигу о економији, а смисао и поруку те књиге је погрешно разумео. Реч је о Фридмановој Слободи избора. У погрешном уверењу да се Фридманови радикални предлози већ примењују у западним економијама, Лар је спровео једну од најрадикалнијих и најконзистентнијих неолибералних реформи – приватизација свега постојећег, либерализација, пропорционалне и јединствене пореске стопе итд. [2].

2. Да би се болне реформе спровеле, важно је променити свест грађана.

Како Март Лар подучава, проблеми и отпори реформском путу почивају на ретроградној социјалистичкој свести. Отуда је од највеће важности да се то ментално наслеђе мења. Без промене свести реформе се не могу спровести. Срећом, у транзиционим земљама увек постоји део политичке елите неинфициран социјалистичком или социјалдемократском пошасти и они су лидери промена.

3. Реформе у почетку морају страшно болети – толико страшно да све касније муке и болови изгледају готово пријатни. Што се данас више обори БДП, то ће каснији резултати изгледати импресивније.

Током деведесетих година прошлог века, у јеку транзиционих реформи, балтичке републике су доживеле нешто што се граничило са хуманитарном катастрофом. Реална примања су смањена за око две трећине, а у потрошњи домаћинстава трошкови исхране су порасли са 34 на око 62 одсто. Животни век мушкараца се почетком деведесетих смањио за четири године, док је морталитет новорођенчади порастао за 60 процената [3].

На самом крају XX века, када је процес реформи почео да даје резултате и када су се економије опоравиле, реална примања су достигла чак половину нивоа на коме су била на почетку транзиције.

За перцепцију и мерење будућег успеха кључно је кренути од што ниже базе, а шок терапија је увек најбољи начин да се то постигне. Што је економски пад током реформи дубљи, што је губитак БДП већи, то ће касније стопе раста изгледати импресивније у самеравању са тако ниском базом.

4. Опседнутост индустријом је само још један социјалистички мит. Ефикасније је када се кључне гране продају странцима.

Индустрија није битна. Индустријско наслеђе је део промашених погрешних инвестиција, које су у балтичком амбијенту, бар према речима Марта Лара, биле само део процеса совјетске колонизације. У том смислу је деиндустријализација истовремено и процес националне еманципације. За разлику од совјетске индустријализације, финске индустријске инвестиције нису облик колонизације, већ су нешто сасвим друго и на њих је Естонија поносна.

Када су индустријски сектори у питању, кључно је приватизовати и продати странцима телекомуникације, енергетику и део инфраструктуре коју они желе да купе. Продаја странцима ће помоћи да ови сектори раде ефикасно.

5. Уместо индустрије, треба се ослонити на финансије, стамбену изградњу и промет некретнина.

Модерни тржишни концепт развоја је могућ само ако се финансијски систем преда у руке страних банака. Уместо домаће штедње и домаћег новца, странци ће донети потребни капитал. Кључ успеха су зато кредити, приватна потрошња и инвестиције, поготово оне које су усмерене у некретнине. У периоду од 2002. до 2006. године, цене некретнина на Балтику су расле по стопама које су се кретале између 24 и 36 процената годишње.

Уосталом, нема ни бржег нити краћег пута до бољег стандарда но што је то живот на кредит.

6. Пензионери су увек проблем, али и решење увек постоји.

Пензије су увек превелико оптерећење за транзиционе државе, и том проблему ни скраћивање животног века не може довољно помоћи. У процесу пензионе реформе акценат није на животним потребама пензионера, већ на финансијским потребама и ограничењима буџета.

Како држава мора радикално смањивати пензије, она то мора и радикално правдати. Некадашњи летонски министар за социјално старање је својим пензионерима то лепо објаснио: „Вама не требају велике пензије јер сте радили под комунистичким режимом, и ваш рад није дао никакав резултат“ [4].

У Србији би се пензије можда могле смањити на бази овакве аргументације: Вама не требају велике пензије јер сте радили у јавном сектору и ваш рад није дао никакав резултат.

7. Када се анализирају економски резултати, важно је бити селективан и инсистирати само на резултатима који се добро уклапају у неолиберални скрипт.

Балтичке републике су постигле солидан успех у борби против инфлације, а у појединим периодима су имале и веома високе стопе раста БДП. Од 2000. до 2007. године овај регион је без конкуренције имао највеће стопе раста у Европи.

Још важније по углед балтичких држава била је висина јавног дуга сваке од њих, као и висина јавне потрошње. Јавни дуг балтичких држава ни данас, у посткризном периоду не прелази 40 процената БДП, с тим да је тај показатељ за Естонију фантастичних 11 процената у односу на БДП. Ни у једној од балтичких држава учешће јавне потрошње у БДП не прелази 40 процената.

С друге стране, превисока приватна потрошња никада није проблем, бар не из неолибералног угла. Отуда, огромни хронични дефицити текућих биланса (какви нису забележени у Европи) не угрожавају сјајну репутацију балтичких држава. Да би се дефицити могли финансирати, балтичке државе су кумулирале огромне дугове према иностранству. Укупан спољни дуг овог региона, који има око 6,2 милиона становника, данас је близу 100 милијарди долара. Тај резултат је спектакуларан чак и за високе источноевропске стандарде, али то никако не угрожава економску репутацију Балтика.

8. Високе стопе незапослености нису проблем, а емиграција је добродошла. Што више грађана напушта балтичке републике, статистике незапослености су све боље.

Стопе незапослености балтичких држава остају веома високе и у правилу су двоцифрене. Ово је помало чудно за економски успешне држава које при томе имају и огроман одлив становништва.

Демографска статистика Балтика је катастрофална и на ивици је имплозије. У последњих двадесетак година, број становника је смањен за преко 20 процената. Само у периоду од 2004. до 2007. године процењује се да је емиграција из Естоније износила око 5,4 процената укупне популације, из Летоније 8,7, а из Литваније чак 12,6 процената. Стопа незапослености на Балтику су тих година (и само тада) биле јако ниске [5].

9. Када криза избије, кључно је заштити интересе страних кредитора.

Велика рецесија је највише погодила баш ове узорне балтичке републике. У 2009. години Естонија је забележила негативну стопу раста од око 14 процената, Летонија око 18 процената, а Литванија око 15 процената. Балтик је у том смислу светски рекордер.

Када се допадне мука, као што је то био случај 2008. и 2009. године и када долази до финансијског колапса, интересе банака увек треба ставити испред интереса грађана, па колико год да кошта, грађани ће платити. Отуда је кључно не дозволити да девизни курс депресира и тиме доведе у питање сервисирање кредита са девизном клаузулом. То би се јако лоше одразило на билансе и профите банака.

У том контексту, балтички рецепт за излазак из кризе није било само стезање каиша већ ампутација, како је то констатовао лондонски Фајненшл тајмс [6]. Ваља приметити да се чак ни балтичке државе нису досетиле да уведу субвенционисање каматних стопа. Тај моћни инструмент и сјајни пример државне дарежљивости остаје ексклузивно српски.

10. Последње и најважније – ко ће вас хвалити ако сами себе не хвалите. Наравно, помоћ пријатеља и овде добро дође.

Какви год да су стварни реформски резултати, квалитетна међународна медијска кампања може учинити чуда. Док су грађани Естоније грцали у транзиционим мукама, док су се примања топила а беда повећавала, медијска кампања коју су на западу спровели Март Лар и његова влада дала је фантастичне резултате. Креиран је мит о „естонском чуду“, а ту тезу су (без економске анализе и цепидлачења) подржавали светски медији, као и моћне неолибералне институције. Недуго затим, лансирана је и географски шира прича о „балтичким тигровима“.

Да би се резултати транзиционе државе прогласили тријумфом, много су важнији процеси и правац реформи но економски резултати и привредне перформансе. Најхваљеније државе нису оне у којима људи најбоље живе, већ оне које су најдаље отишле у реформским процесима и нормативном регулисању тржишног амбијента. Економске слободе су на највећој цени, много већој него што је то квалитет живота грађана. То је и логично, будући да су реформе у транзиционим земљама најчешће окренуте према споља, према страним инвеститорима. Они су ти који ће дати коначни, мериторни суд о држави и њеној економији.

Што се грађана тиче, они су транзиционе поруке разумели. Немоћно се повлачећи у своју приватност, грађани се неће мешати у политичке процесе, и само око половине популације ће наставити да гласа на изборима. А када се појаве на гласању, тамо ће затицати стара лица у новим странкама, програми ће бити популистички и без идеологије, и обећаваће жестоку борбу против корупције и злоупотребе службеног положаја [7]. Све ће бити другачије и све ће бити исто.

https://standard.rs/2014/04/29/ekonomija-nove-vlade-ili-srbija-na-baltiku/

http://www.nspm.rs/ekonomska-politika/srbija-na-baltiku.html

Svom snagom u reforme :lol:
 
Poslednja izmena od moderatora:
.
Кад порастем бићу тигар:

aleksandar_vucic-300x225.jpg
 
Kada ce taj Katic da dodje iz Londona, pa da nam ovde pomogne malo sa svojim idealnim levicarskim baljezganjima. Sta koj krac takav lik uopste i radi u liberalnoj Engleskoj, zasto nije na Kubi ili u Venecueli? :dontunderstand:

- - - - - - - - - -

Како то мислиш?

Tako sto je 80% koje Katic napise gomila gluposti koje mozes da cujes i od lokalnog ispijaca piva ispred zadruge.
 
Како то мислиш?

8. Високе стопе незапослености нису проблем, а емиграција је добродошла. Што више грађана напушта балтичке републике, статистике незапослености су све боље.

Стопе незапослености балтичких држава остају веома високе и у правилу су двоцифрене. Ово је помало чудно за економски успешне држава које при томе имају и огроман одлив становништва.

Демографска статистика Балтика је катастрофална и на ивици је имплозије. У последњих двадесетак година, број становника је смањен за преко 20 процената. Само у периоду од 2004. до 2007. године процењује се да је емиграција из Естоније износила око 5,4 процената укупне популације, из Летоније 8,7, а из Литваније чак 12,6 процената. Стопа незапослености на Балтику су тих година (и само тада) биле јако ниске [5].

Reci mi samo da ovo nije glupost. Ekonomski uspesna drzava sa dvocifrenom nezaposlenoscu:dontunderstand:
I uspesno su se resili 20% stanovnistva:dash:
 
.
Још један економиста за кога ће либерални гуру Ками, наш тигар са Ветернице, да каже да изговара "гомилу глупости" и да су све то "левичарске баљезгарије":

Бранко Драгаш: О хаосу који нас очекује - народ ће платити велику цену своје лаковерности и поводљивости

О Александару Вучићу

- Добили смо премијера који је патетични демагог. Старх се шири Србијом. Страх од погледа премијера. Претње новинарима РТС-а је увод у ново лудило. Тиранија лудила се наставља из периода када су новине забрањивање и строго кажњаване. Следи обрачун са свима нама који критикујемо неспособну власт.

О експозеу премијера Вучића

- Експозе од три сата је доказ препотентности и бахатости премијера. Толика брбљивост и патетика је одраз огромног страха пред историјским проблемима којима није дорастао. Када помешате причу о буреку са промашеним метафорама и на све то додате јапајазам, егоманијакална потреба да све знате и да се за све питате, онда морамо бити забринути за судбину државе и народа. Мана експозеа је што није дуже трајао. Добра страна је да премијер отворено говори о потпуној распродаји Србије.

О саставу нове владе

- Добили смо административну владу економских убица из ММФ-а и Светске банке. Њихов задатак је да се потпуно уништи економија Србије. Тако ће Срби коначно бити сурово кажњени за непослушност. Ово ће бити најсуровија влада у парламентарној историји Србије, која ће радити против интереса своје државе и свог народа. Шок терапија је најављана за привреду која се налази у коми. Операција без анастезије је повратак на хирушку политику тржишних фундаменталиста из периода после петооктобарске контрареволуције.

О министру финансија и министру привреде

- Лазар Крстић је све показао. Финансијски Никола Тесла, као га је најавио Вучић, заправо је Малиша Палиша. Дошао је да спржи наше финансије. Душан Вујовић је проверени високи чиновник Светска банке, који је задужен за уништавање националних економија. Он не зна нашу привреду и због тога неће имати никакве сентименталности у испуњавању добијених налога. Не треба заборавити да је он економски био задужен за уништавање Украјине. Видимо какво је расуло оставио за собом. Такав сценарио се спрема и за Србију.

О Вучићевим реформама

- Најављене економске реформе ће потпуно уништити Србију. Грађани Србије морају да устану у одбрану државе од уцењених издајника, конвертита и тржишних талибана. Економске реформе су, дакле, штетне по наше државне, економске и националне интересе и не треба их применити. Економски тим је састављен од дилетаната. Примена економског програма из његовог експозеа нас доводи до потпуне пропасти и губитка националне економије. Да ли ће се то заиста и десити? Зависи од грађана. Видећемо где су границе стрпљења осиромашених, опљачканих и заведених грађана Србије. Премијер је сада у екстази и на врхунцу самозадовољства. Ускоро креће суочавање са реалношћу. Тада ће бити најопснији за демократију.

О Вучићевим метафорама

- Пошто је премијер свој тим прогласио за Бајерн, Реал је у Минхену потукао Бајерн са четри гола и тако срушио и ову Вучићеву метафору о успешности његовог тима. Узгред, директора Бајерна очекује затвор од три године због новчаних проневера. Е, то је права метафора.

О тоталној распродаји државних предузећа

- Хоће да продају РТБ Бор, ПКБ Корпорацију и све пољопривредне комбинате, Државне лутрије, Аеродром, Галенику и све националне ресурсе. Налог је јасан – све распродај! Ништа не сме да остане у рукама државе. Неолиберали ликују! Хвале Вућича и клањају се његовој спремности да све уништи и распрода. Нико не одговара на питање – Када све распродате, од чега ћемо живети? Како ћемо пунити буџет? Како ћемо исплаћивати пензије, социјална давања и плате за људе који раде за државу? Сама чињеница да су прво смањили плате трудницама са 50.000 динара на 20.000 динара, најбољи је доказ какви су десперадоси дошли на власт. Народ ће платити велику цену своје лаковерности и поводљивости. Када продате националне ресурсе, онда сте изгубили државу. Постајете робови у властитој држави. Нова власт је добила тај задатак и толику подршку “Великог Брата”. Сама чињеница да је првога дана од именовања дошла Кетрин Ештон, најбоље говори о том намесничком односу. Дугорочна последица распродаје националних ресурса је губитак националног суверенитета и дугогодишње сиромаштво и беда заробљених кредитима грађана Србије.

О продаји Телекома

- У октобру 2011. године, Вучић и Николић су подигли тужбе против владе Цветковића, која је имала намеру да прода наш Телеком, па су чак говорили да ће својим телом да бране националну компанију. Сада хоће што пре да продају Телеком, објашњавајући то чувеном мантром неолибералних шарлатана да држава не може да управља Телекомом. На питање, како је могуће да је држава Норвешка већински власник 53% најуспешније компаније Теленор и да они ништа не приватизују, тржишни талибани немају одговор. Не сме се продати Телеком. То је злочин према држави.

О продаји ЕПС-а

- Намера да се прода ЕПС је потпуно лудило однарођеног режима. Интересантно је да се тражи мањински власник, коме ће се дати контролни пакет управљања компанијом. То је шизофрена одлука. То не постоји нигде на свету. То не постоји у акционарским друштвима света. Никада већински власник не даје мањинском да управља уместо њега. Зашто би му дао? Који је онда смисао већинског власништва? Невероватно шта нам се дешава. Лично сам поражен колико смо пропали и у какве све нове проблеме упадамо са овом влашћу.

О распродаји јавно-комуналних предузећа

- Посебно ће бити интересантно када се власт усмери на распродају јавних и јавно-комуналних предузећа. Када то ураде, грађани ће бити изложени невиђеном терору мултинационалних компанија и то нас онда директно води у социјалну револуцију на улици. Осиромашени грађани неће моћи да плаћају скупу струју, гас, воду и побуна је природна одбрана од лудила пролупале власти. То говоре искуства из света. Вучић хвали Маргарет Тачер, заборављајући да је њена приватизација железница и рудника довела до потпуног колапса тих националних система. У Калифорнији се распао енергетски систем због погрешне приватизације и то ће се нама догодити.

О банкроту Србије

- Једини сам који се од 2008. године залаже да се прогласи банкрот. То је једини начин да се спаси Србија. Моје колеге ме нису подржали у томе, јер се плаше да не изгубе своје привилегије. Наравно, власт не жели да примени мој план банкрота, који се односи на државну управу и финансије, него припрема најгору шок терапију са распродајом националних ресурса. Банкрот је примењен преко 250 пута у свету и он је лековит, јер се подвлачи црта и зауставља даљи распад државе. Аргентина је тако зауставила потпуно расуло 2001. године. Претходно је на улицама била социјална револуција, која је довела нове политичаре на власт.

О његовом Плану банкрота

- То је читав сет економских мера које треба да нас изведу из ове програмиране агоније и безнађа. Проглашењем банкрота Србије уводе се привремене мере на годину дана у државну управу и финансије Србије. Подвлачи се црта и зауставља даљи суноврат. Забрањује се даље задуживање државе, хапсе се политичари и тајкуни и конфискује им се имовина по закону, доносе се закони који покрећу домаћу производњу, смањују сва захватања из привреде и либерализују пословање, репрограмирају се сви дугови, строгим мерама штедње у држави искорењује буџетски дефицит, нема више 50.000 аутомобила, нема плаћених управних одбора, укида се обавезна резерва, укида се девизна клаузула, референтна каматна стопа се смањује на 1%, сви државни депозити иду у државну банку, формира се права Берза, смањују се порези и доприноси, убрзава се проток пара банака на жиро рачуну, девизне резерве се враћају у земљу, преко 2 милијарде евра девизних резерви се остављају на рачунима код НБС, остало од 9 милијарди евра се пласира у извозне послове и супституцију увоза, тако се запошљава 2,8 милиона људи, српске банке пласирају капитал без камате уз поделу добити из посла, ствара се слободна финансијска зона у центру Београда и милијарде девиза долазе у финансијским транскацијама, тако Србија добија стопе раста од 30-60% годишње и расте великом брзином како бисмо што пре изашли из беде.

Сви светски услови нам сада одговарају за велики српски привредни препород. На светским финансијским тржиштима слободног капитала има у изобиљу и ми можемо да га привучемо у нашу привреду, енергетику, здравство, инфраструктуру и индустријализацију. Нема задуживања, него инвестирање! Србија треба да постави циљ да до 2024. године има БДП од 230 милијарди евра. Сада је реални БДП свега 15 милијарди евра.

О Србији након две године Вучићеве владе

- Ако све распродају, владаће две године. Иза тога иде – пакао. Ако их спречимо да све распродају и ако преварени грађани устану у одбрану својих живота и живота своје породице, онда ћемо изборе имати до краја године, најкасније на пролеће 2015. Зато је важно сада да се почне са стварањем нове опозиције. Позивам све људе који воле нашу Србију да се удруже. То је једини начин да се скине опасни тоталитарни режим који свакога дана у свакоме погледу показује знаке губитка здравог разума.

Цео интервју на:
http://srb.fondsk.ru/news/2014/05/0...u-cenu-svoie-lakovernosti-i-povodlivosti.html

.
 
Reci mi samo da ovo nije glupost. Ekonomski uspesna drzava sa dvocifrenom nezaposlenoscu:dontunderstand:
I uspesno su se resili 20% stanovnistva:dash:

Сарказам аутора текста који се спрда на рачун оних који су писали и говорили о балтичком економском чуду, успешним реформама и користили израз "балтички тигрови".
 
Сарказам аутора текста који се спрда на рачун оних који су писали и говорили о балтичком економском чуду, успешним реформама и користили израз "балтички тигрови".

Aha ok sorry. Nisam odmah shvatio da je ovo takav tekst.
 
Бранко Драгаш:
О његовом Плану банкрота

- То је читав сет економских мера које треба да нас изведу из ове програмиране агоније и безнађа. Проглашењем банкрота Србије уводе се привремене мере на годину дана у државну управу и финансије Србије. Подвлачи се црта и зауставља даљи суноврат. Забрањује се даље задуживање државе, хапсе се политичари и тајкуни и конфискује им се имовина по закону, доносе се закони који покрећу домаћу производњу, смањују сва захватања из привреде и либерализују пословање, репрограмирају се сви дугови, строгим мерама штедње у држави искорењује буџетски дефицит, нема више 50.000 аутомобила, нема плаћених управних одбора, укида се обавезна резерва, укида се девизна клаузула, референтна каматна стопа се смањује на 1%, сви државни депозити иду у државну банку, формира се права Берза, смањују се порези и доприноси, убрзава се проток пара банака на жиро рачуну, девизне резерве се враћају у земљу, преко 2 милијарде евра девизних резерви се остављају на рачунима код НБС, остало од 9 милијарди евра се пласира у извозне послове и супституцију увоза, тако се запошљава 2,8 милиона људи, српске банке пласирају капитал без камате уз поделу добити из посла, ствара се слободна финансијска зона у центру Београда и милијарде девиза долазе у финансијским транскацијама, тако Србија добија стопе раста од 30-60% годишње и расте великом брзином како бисмо што пре изашли из беде.

Malo ementarne matemotike. 9,000,000,000/2,800,000 = 90,000/28 = 3200 ojra po novozaposlenom??? :eek:

Gomila gluposti i levicarske baljezgarije. :whistling:

_nobody_
 
Cak da je to, nema zemlje gde su price MMFa dovele do ekonomskog oporavka. Nema nijedne, ako je tebi poznata kazi.

Cak SAD je postao ekonomska velesila za metodima koji sada naziva pogresnim.

Nema niti jedne zemlje koja ima normalnu ekonomiju, a MMF mere su u masi drzava dovele do normalnih ekonomskih stvari. To sto obicni ljudi mrze normalne ekonomske stvari nije krivica MMF-a, vec mentaliteta tih ljudi. Eto, Argentina otera MMF, pa uzivaju u svojoj inflaciji od 25% godisnje.

Amerika je postala ekonomska velesila zbog WW2, i Amerika je velika drzava na cijem primerima ne mogu da se ugledaju malecke raspad drzave kao sto je Srbija.

Da ova pljuvacina ovakvih likova kao sto je Katic funkcionise, Srbija bi procvetala pod Slobom, jer je Slobina ekonomija konkretan primer njegovog teorijskog bulaznjenja. Sloba je radio sve ono sto on smatra za pozitivno. I stampao je pare, i stitio je domace trziste, i ogromnu kolicinu para je ulagao u industriju kroz kredite drzavnih banaka, koji cak nikada i nisu vracani. Sve je to Sloba radio.

Katic je jednostavno moron, a posebno iritira to sto on soli pamet iz Engleske, a ne sa Kube ili Venecuele.
 
Poslednja izmena:
Cak da je to, nema zemlje gde su price MMFa dovele do ekonomskog oporavka. Nema nijedne, ako je tebi poznata kazi.

Cak SAD je postao ekonomska velesila za metodima koji sada naziva pogresnim.

Називају их погрешним, да други не ојачају. Не воле конкуренцију, што је сасвим природно и разумљиво. У реду што не воле, али није у реду да користе сва могућа средства да буду главне баје, укуључујући атентате, санкције, бомбардовањем, подршку терористима, фалсификовање новца и геноцид.
 
Nema niti jedne zemlje koja ima normalnu ekonomiju, a MMF mere su u masi drzava dovele do normalnih ekonomskih stvari. To sto obicni ljudi mrze normalne ekonomske stvari nije krivica MMF-a, vec mentaliteta tih ljudi. Eto, Argentina otera MMF, pa uzivaju u svojoj inflaciji od 25% godisnje..

Bla,bla,bla, bla.

Amerika je postala ekonomska velesila zbog WW2, i Amerika je velika drzava na cijem primerima ne mogu da se ugledaju malecke raspad drzave kao sto je Srbija.

.

SAD je i pre 2. svetkog rata bila ekonomija broj jedan i to je postala sto je zatvorila svoje trziste za superiornu englesku robu, tek kad su prestigli Engleze su poceli otvarati svoje trziste. Inace ova prica za Slobom, sve je to lepo samo sto je Srbija pod Slobom imala i druge probleme (sankcije). I naravno posle 5. oktobra je bila greska otvoriti trziste toliko brzo, naravno je drugi problem sto su industriju vodili ljudi koji nemaju pojma, ali to je druga tema.
 
SAD je i pre 2. svetkog rata bila ekonomija broj jedan i to je postala sto je zatvorila svoje trziste za superiornu englesku robu, tek kad su prestigli Engleze su poceli otvarati svoje trziste. Inace ova prica za Slobom, sve je to lepo samo sto je Srbija pod Slobom imala i druge probleme (sankcije).

Pa kada ti zatvoris svoje trziste a ekonomski si jad, ti mislis da ce drugi da otvore svoje trziste i da nece da ti uvale sankcije? Mislim, bas bi bilo tako lepo da ti zatvoris svoje trziste, a da trazis od drugih da ga otvore za tvoju robu.
 

Back
Top