Срби су се први пробудили

Otkud znam. Grcka istorija, pa nadjes to razdoblje. Ili Turska istorija to razdoblje. Sigurno u nekih biografijama Ataturka pise o tome...

Prvi balkanski rat je vođen između balkanskih saveznika (Bugarska, Srbija, Crna Gora i Grčka) i Turske. Osmansko carstvo, koje je već 1908. godine bilo uzdrmano Mladoturskom revolucijom, u 1912. je bilo još više oslabljeno i ratom protiv Italije. Tu slabost Turske koriste balkanske zemlje i otpočinju rat protiv Turske s ciljem oslobođenja teritorija Balkana koje se nalaze pod turskom vlasti. Rat je otpočeo 8. oktobra 1912. kada je Crna Gora objavila rat Turskoj.
U manje od dva meseca, Turska je izgubila teritorije na skoro celom području evropskog kontinenta, pa je uspostavljeno primirje 4. decembra 1912. godine sa svim protivnicima, osim Grčke. Nakon odbijanja ispunjavanja zahteva od strane Turske i državnog puča u januaru 1913. godine, rat je nastavljen, gde je Turska izgubila i utvrde Jedrene, Janjinu i Skadar, kao i prevlast na moru od grčke mornarice, pa je 30. maja 1913. godine, pod posredstvom Velikih sila (Austro-Ugarska, Nemačka, Francuska, Velika Britanija i Italija) uspostavljen mir Londonskim mirovnim ugovorom, po kojem je Turska balkanskim saveznicima predala sve svoje teritorije zapadno od linije Enos – Midija (obala Egejskog mora - obala Crnog mora), kao i ostrva u Egejskom moru, uključujući i Krit.

Kao rezultat Prvog balkanskog rata stvorena je Albanija kao nezavisna država, na čemu je insistirala Austro-Ugarska, na štetu zemalja pobednica, Grčke, Srbije i Crne Gore.

to je iz wikipedije.
vidi da je u pitanju WW1 ili balkanski ratovi
 
"n the aftermath of WW I, Greece fought against Turkish nationalists led by Mustafa Kemal, a war which resulted in a massive population exchange between the two countries under the Treaty of Lausanne. Instability and successive coup d'etats marked the following era, which was overshadowed by the massive task of incorporating 1.5 million Greek refugees from Asia Minor into Greek society."

wiki - Grcka - istorija

Grci su bili pobednici 1. sv. rata, a Turci gubitnici tako da je Grcima obecana neka teritorija. Medjutim Turci potisnuli Grke istocno. Grci su morali da se odreknu nekih teritorija. Evo sada citam.

"The Treaty of Lausanne, concluded on July 24, 1923, obliged Greece to return eastern Thrace and the islands of Imbros and Tenedos to Turkey, as well as to give up its claim to Smyrna. The two belligerents also agreed to exchange their Greek and Turkish minority populations. "
 
"n the aftermath of WW I, Greece fought against Turkish nationalists led by Mustafa Kemal, a war which resulted in a massive population exchange between the two countries under the Treaty of Lausanne. Instability and successive coup d'etats marked the following era, which was overshadowed by the massive task of incorporating 1.5 million Greek refugees from Asia Minor into Greek society."

wiki - Grcka - istorija

Grci su bili pobednici 1. sv. rata, a Turci gubitnici tako da je Grcima obecana neka teritorija. Medjutim Turci potisnuli Grke istocno. Grci su morali da se odreknu nekih teritorija. Evo sada citam.

"The Treaty of Lausanne, concluded on July 24, 1923, obliged Greece to return eastern Thrace and the islands of Imbros and Tenedos to Turkey, as well as to give up its claim to Smyrna. The two belligerents also agreed to exchange their Greek and Turkish minority populations. "

http://en.wikipedia.org/wiki/Greco-Turkish_War_(1919-1922)
 
Izgubila je dosta. Sada ne mogu tacno da kazem posto sam davno cuo ili citao o tome.

Koliko mi je poznato, osmanlijska teritorija je podeljena po onom ugovoru u Sevresu, ali je tad vec pocheo Turski rat za nezavisnost, chiji deo je bio i sukob sa Grcima. A i te regije su tek trebale za 5 godina da se pripoje Grchkoj, tako da u sushtini Smirna, Adrijanopolj i teritorija oko tih gradova, nikad nije ni stigla da postane deo Grchke.
 
Kao rezultat Prvog balkanskog rata stvorena je Albanija kao nezavisna država, na čemu je insistirala Austro-Ugarska, na štetu zemalja pobednica, Grčke, Srbije i Crne Gore.

Албанија је направљена од сила зла, истих оних који данас покушавају да направе исламску-нарко-терор-државу на српској земљи. Албанија је била и остала лажна држава. Србији и Грчкој се мора вратити територија украдена од стране злочиначко-геноцидне творевине Аустро-Угарске.
 
Koliko mi je poznato, osmanlijska teritorija je podeljena po onom ugovoru u Sevresu, ali je tad vec pocheo Turski rat za nezavisnost, chiji deo je bio i sukob sa Grcima. A i te regije su tek trebale za 5 godina da se pripoje Grchkoj, tako da u sushtini Smirna, Adrijanopolj i teritorija oko tih gradova, nikad nije ni stigla da postane deo Grchke.

Jonija je bila grcka vise od dve i po hiljade godina. Grcki gradovi su postojali na svakom ostrvu i svakom zalivu. Fokeja, Smirna, Efes, Milos, Mios, Teos... i pod Rimljanima se tamo govorio iskljucivo grcki. To je bilo grcko kad Turci nisu ni postojali.

Grci taj gubitak zovu megalos katastrofos.
 
Jonija je bila grcka vise od dve i po hiljade godina. Grcki gradovi su postojali na svakom ostrvu i svakom zalivu. Fokeja, Smirna, Efes, Milos, Mios, Teos... i pod Rimljanima se tamo govorio iskljucivo grcki. To je bilo grcko kad Turci nisu ni postojali.

Grci taj gubitak zovu megalos katastrofos.

Ma OK. Znam ja to. I sam Istanbul/Konstantinopolj/Carigrad/Vizantion je svakako daleko vishe grchki, chisto gledajuci istoriju, nego turski. Ali prichamo o novijoj istoriji.
 

Back
Top