Срби међу високим клером Католичке цркве

To jeste jedna tvrdnja koja je svojevremeno bila iznošena, posebno kada je pitanje bilo aktuelizovano oko podizanja spomenika njemu u Herceg Novom, ali da li postoje neki dokazi o tome?

Ono što znamo jeste da su Mandići iz Zakučca kod Omiša i tamo ih dosta ima. Na genealogiji koju svako može da uređuje tako da nema garancija autentičnosti podataka (inače, vrlo sam zapanjen tačnošću tog sajta, no dobro) stoji neki Pave Mandić iz XVIII stoleća https://www.geni.com/people/Pave-Mandić/6000000032127509842

Tvrdnja na koju sam naišao da se iznosi u vezi dubljeg porekla Mandića kaže da su oni nekakvi srednjovekovni bosanski plemići, ali verovatno je izmišljena kao i sve slične tradicije u primorju sa namerom da se porodici stvori nekakvo tobože visokorodno poreklo.

криво седи, ал право беседи.

Св. Леополд Богдан Мандић је Хрват.

ако се добро сећам (а био сам прилично упознат са катастарским подацима), његов прадеда је био поморац, пореклом из Пољица, који се са породицом скрасио у Херцег Новом, купио кућу и почео неке пословне активности. то им баш није ишло на руку па су убрзо осиромашили, а касније се и раселили.

у том смислу, Св. Леополд Мандић је по националности био Италијан, а по свом етничком пореклу Хрват.
 
Blažena Ozana Kotorska, Katarina (rođ. Jovana) Kosić (1493-1565).

ozana-kotorska.jpg


Rođena kao Jovana u svešteničkoj porodici Kosić (u Crkvi su služili i njen otac i deda i pradeda) odrasla je kao pastirka. Neki podaci tvrde da joj se stric Marko bio zamonašio i postao čak i vladika pod imenom Makarije, ali nisam uspeo pronaći gde bi trebalo da je bila njegova eparhija (osim ako se ne misli upravo na cetinjskog mitropolita Makarija 1560/1).

U Kotor se preselila sa 14 godina i radila za porodicu Buća (koja je verovatno forumašima poznata od ranije, posebno iz vremena Dušanovog carstva). Prešla je na katoličku veru i usvojila novo ime, Katarina, opismenila se i otpočela svoju karijeru među dominikancima, gde će ostati naredne 52 godine. Živela je u vreme turske opsade Kotora od strane Barbarose, sredinom XVI stoleća.

Kult joj je odobrio papa Pije XI 1927. a ona formalno bila proglašena za blaženu 1934. godine.
Bez želje da na ikoji način vređam lično Ozanu Kotorsku, ubacio bih komentar da bi u vezi dodeljivanja ovih počasti možda trebalo dobro porazmisliti kroz kontekst tadašnje političke situacije na Jadranu i u Evropi.

 
Poslednja izmena:
Dobrečićev naslednik na položaju barskog nadbiskupa i srpskog primasa, Andrija Zmajević (1628-1694).

ZMAJEVIC.jpg


Poreklom iz Njeguša, porodica ovog Peraštanina se spustila u Kotorski zaliv i prešla na katoličanstvo (u maniru sličnog migracionog talasa koji je bio zahvatio i Jovanu Kosić). Andrijin brat Krsto bio je zapovednik u Perastu, a istoj familiji pripadaće i Vikentije (Vicko) - Andrijina sušta suprotnost po pitanju odnosa prema šizmaticima - i moreplovac Matija.

Otišavši putem kongregacije za propagandu vere u Rimu, ubrzo je stekao i najviše obrazovanje iz teologije i u mnogim društvenim oblastima.

Opat samostana sv. Georgija kod Perasta, a potom budvanski vikar, postaje primas Srpskog kraljevstva i barske nadbiskupije 1671. godine.

Iskreni prijatelj pravoslavaca u duhu tolerancije i lični prijatelj patrijarha Arsenija Čarnojevića i Vasilija Ostroškog, jedan je od najčuvenijih književnika XVII stoleća sa ovog područja. Pisao je o srpskim istorijskim ličnostima, osim latinski i ćirilicom na narodnom jeziku, a najveće delo mu je Crkveni letopis, u kojem značajni deo posvećuje srpskoj prošlosti. Kako je Zmajevićeva vizija bila proterivanje Turaka i restauracija njegove srednjovekovne monarhije, koja bi bila ostvarena uz pomoć latinskog sveta i uz uniju Srba pod njim i papom u Rimu, Ljetopis je prepun i dosta 'doteranih' podataka, kao što su tvrdnje o katoličkog prošlosti istaknutih Srba, uključiv i Svetog Save.

Mali dokumentarac Kvadrature kruga o Perastu:
 
Poslednja izmena:
криво седи, ал право беседи.

Св. Леополд Богдан Мандић је Хрват.

ако се добро сећам (а био сам прилично упознат са катастарским подацима), његов прадеда је био поморац, пореклом из Пољица, који се са породицом скрасио у Херцег Новом, купио кућу и почео неке пословне активности. то им баш није ишло на руку па су убрзо осиромашили, а касније се и раселили.

у том смислу, Св. Леополд Мандић је по националности био Италијан, а по свом етничком пореклу Хрват.

Tako je, gosn. Statleru. Tuđe nećemo, al ni svoje ne damo.
 
Tako je, gosn. Statleru. Tuđe nećemo, al ni svoje ne damo.

иначе, кад смо код Св. Леополда Мандића, за њега обично кажу да је имао екуменистичка стремљења. међутим, он је у ствари маштао о томе да оде у Русију и проповеда тамо, како би шизматике навео да признају Светог Оца, а то су пре прозелитске накане, него дух екуменске међухришћанске љубави :lol: но, како год, жеља му се није остварила.
 
Frano (Frančesko) Soj(i)mirović (XVII stoleće), franjevacki misionar, prizrenski biskup i ohridski nadbiskup; ucesnik velikih planova o isterivanju Turaka plemenitog porekla i pisac prvog istoriografskog dela o Srbiji.

Sojmirovići su bili jedna od najznačajniji srpskih katoličkih porodica na ovom području i jedna od najstarijih dubrovačkih plemićkih kuća. U Dubrovačku republiku preselilu su se u vreme kneza Lazara Hrebeljanovića, 1380. godine. Tokom narednih stoleća, što za vreme srpskih feudalnih gospodara, to i posle za vreme Turaka, Sojmirovići su se razgranali i sagradili čitavu ekonomsku imperiju po centralnom Balkanu zahvaljujući svojoj privrednoj delatnosti u trgovini i rudarstvu. Jedno od mesta gde se razvila značajna aktivnost ove porodice bili su i Čiprovci; razvijeno rudničko mesto u vreme despota Stefana Lazarevića 1412. godine (danas se ovo mesto, gde će srpski ustanici u maju 1807. godine uspešno odbijati turske provale, nalazi u Bugarskoj vrlo blizu granice sa Srbijom). Moguće je da je rudnik koji su Turci zabeležili u vidinskom sandžaku 1488. godine upravo odnosi na ovaj. U svakom slučaju, ovde nemamo vremena da zalazimo u vrlo fascinantnu čiprovačku istoriju, no vredi naglasiti da turski izvori beleže pojavu Srba katolika, koja je dovela do stvaranje jedne značajne kolonije u Čiprovcima (s pojačanim trendom doseljavanja krajem XV i početkom XVI stoleća). Taj grad će, pored razvijenog trga i rudnika, imati i infrastrukturu RKC, a docnije dobiti čak i samostalnu biskupiju. Samo utvrđenje Gradište, rudnici srebra i zlata u okolini, kao i čitavi niz sela okolo Čiprovaca, bili su pod kontrolom porodice Sojmirović.

Frano Soimirović se rodio u Čiprovcima negde u prvoj polovini XVII stoleća. Prvi zadatak koji je obavljao bilo je pokrštavanje pavlikijanaca oko Nikopolja. Franjevci iz čiprovačkog manastira su 1647. godine napisali srpskim slovima zahtev sofijskom nadbiskupu Petru Bogdanu Bakšiću (kolega Čiprovčanin) da Sojmirović dobije biskupski položaj. U tom zahtevu podržao ih je i biskup iz Velikog Preslava, Marko Bandulović; molbu su ponovo usledili Kongragaciji za propagandu vere u Rimu i 1648. godine

Frančesko je potom bio postavljen za prizrenskog biskupa 1650. ili 1651. godine. Ušao je u klinč sa svojim suparnikom, (apostolskim vikarom u Ohridu) Andrijom Bogdanijem, koji je imao sopstvene zamisli u vezi Prizrena; u klinč su bili uhvaćeni sinovi katolici srpske zemlje koji su pisali 1653. tražeći razrešenje ovog sukoba. U julu 1652. godine, očigledno Sojmirovićev pristalica, jedan pitomac Ilirskog kolodža u Rimu po imenu Marko Babić, izveštava iz Prištine na Kosovu o delatnostima Franciska Sojimirovića, srpske narodnosti i jezika, te napada nadbiskupa Andriju da izmišlja podatke o katolicima zbog toga što je tvrdi da u Ohridu nije video niti jednog jedinog katoličkog vernika. Prepirke će potrajati dok će katolici sa raznij mesta na Kosovu i Metohiji stajati u odbranu Sojimirovića (kao npr. novobrdski paroh Petar Lekičić), optužujući ohridskog arhiepiskopa da ne obavlja svoj posao, dok će pokušavati dovoditi u pitanje Sojimirovićevo katoličanstvo iz razloga što se vrlo često sastaje sa srpskim patrijarhom u Peći. Očigledno je da je, slično docnije Andriji i Arseniju, Frančesko razvio i određeni prisni odnos sa patrijarhom Gavrilom Rajićem, a tu je negde pala i inspiracija (odnosno pripomoć; Frančesko sa ushićenjem najavljuje kako će ga patrijarh Gavrilo povesti kroz arhiv pećke patrijaršije gde su dokazi da su srpski kraljevi i carevi bili priznati od strane Rima) dok je Sojimirović sastavljao svoj Kratki opis Kraljevstva Srbije, istorijsko-geografski prikaz Srpske zemlje na latinskom jeziku.

Frančesko Sojimirović će uspeti svojom polemičkom i drugim aktivnostima poraziti Bogdanija i ubrzo potom se slovi i ohridskim nadbiskupom, u okviru svojih borbi protiv nadbiskupa Andrije Bogdanija, koji je stolovao u Skoplju. Frančesko Sojimirović postaće, kako se hvali, prvi rimokatolički prelat koji dolazi u Ohrid posle više od 300 godina (no iako će mu poći za rukom nešto što prethodno nije ni Bogdaniju, niti mnogima drugima, kao što je npr. bio Rafael Levaković, ipak će se vratiti kući u Čiprovce). .

Između Sojimirovića i Bogdanija vidi se sušta suprotnost u odnosu prema pravoslavnima. Sojimirovića Srbi puno interesuju, održava prijateljske odnose sa pravoslavnim glavešinama, sakuplja podatke o zemlji i zapisuje ih; s druge strane njegov konkurent i čovek sa kojim se godinama borio u okvirima Crkve, poreklom Albnaac, sa izrazitim prezirom odnosio se odnosi prema šizmaticima i vrlo negativno pisao o njihovoj prošlosti. Sojimirović čak zapisuje 1663. godine da ga je srpski patrijarh prijateljski zagrlio i čak mu u znak poštovanja (a sve to, naravno, treba staviti i u onaj širi kontekst pregovora o i planova o uniji koji se vode tkom velikog dela XVII stoleća - zapravo, još od Velike zavere krajem prethodnoga) ustupa mesto da sedne na patrijaršijsku stolicu. Pošto su katolici bili tada ogoljeni i u nekakvoj nemaštini, Sojimirović se čak hvali (1668) uzimao uzimao od zajmove od svojih srpskih prijatelja da finansira kanonske vizitacije.

Grb porodice Sojmirović nalazi se u Beogradskom grbovniku II iz prve polovine XVII stoleća.

U sklopu modenskog (78. list), još jednog u nizu ilirskih grbovnika (isto s početka XVII stoleća), nalazi se (obeleženo) grb ove fascinantne porodice (u sklopu razvijenog grba Radulovića - napuljskih markiza-naručioca- u gornjem levom uglu odmah pored grba Sagrijelovića):

Radulovic_grbovnik.png


Bilo bi lepo da, ako neko zna gde je dostupan ili ima pri ruci Drugi beogradski ilirski grbovnik, postavi (57. po redu, mislim?) potpuni grb Sojimirovića, da kompletiramo sliku o ovoj vrlo interesantnoj porodici koju istoriografija praktično da uopšte ne poznaje, a radi se maltene o nekoj vrsti balkanskih Medičija. :) Bugari su još pre skoro pola veka ispravili tu veliku istorijsku nepravdu prema ovoj i mnogim drugim ličnostima, obilato pišući o Čiprovačkom ustanku i svemu što je prethodilo. Frančesko Sojimirović je posetio mnoge zemlje, Beč i ostale hrišćanske susede Turaka, u sklopu planiranja stvaranje velike hrišćanske lige
koja bi oterala Turke i obnovila Srpsko i Bugarsko kraljevstvo. Ne mogu se sva ta vrlo turbulentna zbivanja po različitim delovima Evrope interpretirati nepovezano, pa tako ni izdvajati ijedan segment izvan konteksta, ali - čitajući o Franu Soimiroviću, prosto izbijaju zrnca rodoljublja.
 
Poslednja izmena:
иначе, кад смо код Св. Леополда Мандића, за њега обично кажу да је имао екуменистичка стремљења. међутим, он је у ствари маштао о томе да оде у Русију и проповеда тамо, како би шизматике навео да признају Светог Оца, а то су пре прозелитске накане, него дух екуменске међухришћанске љубави :lol: но, како год, жеља му се није остварила.
Залагао се за унијаћење а не католичење, што је врло нехрватски од њега. Утицај српске средине, шта ли.

Очигледно је припадао умерено-прагматичној струји папизма :mrgreen: Само познај папу, и све ће бити добро. Ма не мораш ни у Бога да верујеш.
 
Poslednja izmena:
некима је очигледно тешко да прихвате чињеницу да Свети Отац може и неком Србину да навуче скерлетне одоре. али авај.. што се може.
Pogrešno. Ovde je mnogo takvih koji smatraju da je neko Srbin samo ako je pravoslavne vere.

Ne samo da teško prihvataju da je neko Srbin a nije pravoslavne vere, nego za takve, svi pomenuti (a i ostali koji nisu pravoslavci), nisu Srbi.
 
Не само да су поједини високи припадници католичког клера били пореклом Срби него је то био и један папа.
Ради се о папи Сиксту V.
Sisto_V_Papa.jpg

http://www.novosti.rs/вести/насловна/репортаже.409.html:536244-Srbin-bio-na-celu-katolicke-crkve
"Постоји неколико теорија о његовом пореклу које се заснивају на историјским изворима: сведочењима барског надбискупа и примата српског Андрије Змајевића, у његовом чувеном делу “Љетопис црковни” (Обод Цетиње, 1996, том 2. стр. 490-491), као и на документима из Ватиканског архива. Ове теорије разликују се само у неколико де таља - да ли се отац будућег папе у завичају презивао Папић или Шашић и да ли је његова породица припадала ширем братству Свилановића. Пре устоличења, папа Сикст звао се Фелиће Перети. Презиме Перети узео је Сикстов отац, по тадашњим обичајима да се фамилијарно име даје према месту рођења. Пошто је свет угледао у селу Бјелској Крушевици у Боки Которској, превео је име завичајног места на италијански - крушкица се на овом језику каже перета - и тако озваничио породично име."
http://www.telegraf.rs/zanimljivost...rusevica-a-dokopao-se-trona-svetog-petra-foto
Papa-Sikst-V-po-poreklu-mozda-Srbin-iz-Boke-Kotorske-na-slici-u-jednom-portugalskom-manastiru-67.jpg

https://sr.wikipedia.org/sr-ec/Папа_Сикст_V
https://www.google.rs/url?sa=t&rct=...r/file/99004&usg=AOvVaw3godpHMbx_JUGYSS93Lucj
Грб папе Сикста Петог.
Blason_de_Sixte_V_-_Vo_te_de_l_escalier_jouxtant.jpg
 
У поменику ман. Дреновца забележено је да је 4. новембра 1769. манастирском братству дао прилог за молитве себи, супрузи и оцу Јовану.

Мало ван теме, али ако знате нешто више или неки извор о манастиру Дреновац? То је био манастир-метох Манастира Ораховице и био је посвећен Св.Георгију и смјештен у село Слатински Дреновац на Папуку, изнад села је локалитет Јанковац гдје је било имање великаша Јанковића. Углавном, то се село се први пут помиње још 1292 године а манастир од 1719 до 1778 или 1782, посље је Црква остала да служи као парохијска. До самог краја, до Децембра 1991 служено је по манастирском типику, службе су почињале у 02 у јутро и сл . . . Сада су хрвати у двориште те цркве поставили "спомен криж" наводним жртвама страдалим од партизана 1941-1945, а прије неколико година је украдено једно од звона на Цркви које је изливено 1765 у Грацу.
 
na čemu baziraš ovu tvrdnju?

на подацима из млетачког катастра. прошле године се у стручној јавности водила расправа око тога где им се налазила породична кућа у Новом, па су старе катастарске исправе решиле недоумице. Богданов прадеда се око 1760. и неке доселио у Херцег Нови из Пољице код Сплита. а то значи да је Св. Леополд пореклом Хрват. да ли се он сам осећао као Хрват, Далматинац, Бокељ или Аустријанац, не мења чињеницу да су пољички Мандићи Хрвати.
 
Grb porodice Sojmirović nalazi se u Beogradskom grbovniku II iz prve polovine XVII stoleća.

U sklopu modenskog (78. list), još jednog u nizu ilirskih grbovnika (isto s početka XVII stoleća), nalazi se (obeleženo) grb ove fascinantne porodice (u sklopu razvijenog grba Radulovića - napuljskih markiza-naručioca- u gornjem levom uglu odmah pored grba Sagrijelovića):

Radulovic_grbovnik.png


Bilo bi lepo da, ako neko zna gde je dostupan ili ima pri ruci Drugi beogradski ilirski grbovnik, postavi (57. po redu, mislim?) potpuni grb Sojimirovića, da kompletiramo sliku o ovoj vrlo interesantnoj porodici koju istoriografija praktično da uopšte ne poznaje, a radi se maltene o nekoj vrsti balkanskih Medičija. :) Bugari su još pre skoro pola veka ispravili tu veliku istorijsku nepravdu prema ovoj i mnogim drugim ličnostima, obilato pišući o Čiprovačkom ustanku i svemu što je prethodilo. Frančesko Sojimirović je posetio mnoge zemlje, Beč i ostale hrišćanske susede Turaka, u sklopu planiranja stvaranje velike hrišćanske lige
koja bi oterala Turke i obnovila Srpsko i Bugarsko kraljevstvo. Ne mogu se sva ta vrlo turbulentna zbivanja po različitim delovima Evrope interpretirati nepovezano, pa tako ni izdvajati ijedan segment izvan konteksta, ali - čitajući o Franu Soimiroviću, prosto izbijaju zrnca rodoljublja.

Ево грба из Фојничког грбовника, исти је осталима, а из Београдског немам. :)

381px-Сојмировићи_-_Фојнички.png
Иначе, кад већ постави овај композитни грб из Радуловићевог грбовника, да поменемо и кардинала Николу Радуловића (1627-1702).

1699%20NICOLAUS%20RADOLOVICUS%20-%20RADOLOWICH%20NICOLO'.jpg


Писао је о њему детаљније Стјепан Ћосић у једном раду о Моденском грбовнику. (ево тог рада)

На скрибду нађох документ са сабраним изворима, можда је управо Ћосићева:

Cardinal Kardinal Niccolo' Nicolo' Nicola Nicolaus Radolovich Radolovicus...
 
Да ли Леополд Колонић припада овој теми?
Родом је из места Коморан, на словачко-мађарској граници (после ПСР део насеља припао једној део другог држави, са границом на Дунаву) које је имало незанемарљиву српску заједницу и у којем и даље постоји стара српска црква.

Где год нађош нешто о њему, за порекло или нема података или стоји - Хрват. Једино што не нађош ништа о постојању заједнице Хрвата у Коморану.
 
Да ли Леополд Колонић припада овој теми?
Родом је из места Коморан, на словачко-мађарској граници (после ПСР део насеља припао једној део другог држави, са границом на Дунаву) које је имало незанемарљиву српску заједницу и у којем и даље постоји стара српска црква.

Где год нађош нешто о њему, за порекло или нема података или стоји - Хрват. Једино што не нађош ништа о постојању заједнице Хрвата у Коморану.

Najdalje dokle se ide u slučaju te porodice je Zigfrid, baron gradića Šlajnica iz Štajerske (u Austriji) rođen negde pri početku XVI stoleća.

Druga tradicija ih vezuje za hrvatsko srednjovekovno plemstvo (jedan od prvih navodno bio i viceban Hrvatske po imenu Nikola) ali mi se čini da je tradicija izmišljena kako bi se objasnilo njihovo navodno izvorno etnički (i plemićki) hrvatsko poreklo namesto možda nemačkoga.
 
Poslednja izmena:
Blaženi Gracija Kotorski

Gracija Kotorski (Muo, Boka Kotorska, 27. novembra 1438. - Venecija, 9. novembra 1508.), katolički blaženik, kaluđer avgustinac, ribar i pomorac. Rođen kao Pavle Krilović.

100px-Blazeni_Gracija_iz_Mula_Rijeka_0308.jpg


Vitraž blaženog Gracija iz Mula u crkvi Gospe Lurdske u Rijeci

Blaženi Gracija Kotorski rođen je 1438. kao jedinac u bokeljskoj porodici Krilović, od oca siromašnog ribara Benedikta i žene mu Dobre u ribarskom selu Mulu (nom. Muo) kod Kotora.

Krsnog je imena bio Pavle. Do svoje tridesete godine živi u Boki Kotorskoj kao ribar. Potom odlazi u svet, plovi kao mornar. Prigodom posete Veneciji, na Cveti (po greg. kal.) 1454., oduševljava se propoveđu bl. Simona Kamerinskog te ga ona podstiče da ostavi svetovni život i posveti se monaštvu. Odlazi u manastir avgustinaca na brdo Ortone kod Padove, gde ostaje 15 godina.

Potom je bio u manastiru na ostrvcu sv. Hristifora između Venecije i Murana, gde ostaje do svoje smrti 1509. Kao kaluđer istakao se svetim životom provodeći dane u postu i molitvi. Imao je iskrenu pobožnost prema Devi Mariji. Posebno su mu bili na srcu siromasi i prosjaci, koji su dolazili na manastirska vrata. Svakom je pružio "koricu hleba" i reč utehe, koja im je često više značila nego materijalni dar. Naročito je pomogao gubavce. Njegova manastirska soba bila je pod krovom, tako niska, da nije mogao uspravno stajati u njoj. Postelja mu je bila od dve daske, malo slame i postirača. Hodao je bosonog i gologlav i leti i zimi. Kao kaluđer nije jeo meso niti pio vino. Još za života, a naročito posle smrti, pripisivala su se Graciji, brojna čudesna ozdravljenja i dela.

Sahranjen je nakon smrti u crkvi sv. Hristifora u Veneciji, a 10. januara 1810. telo mu je pokopano u rodnom mestu u crkvi sv. Kozme i Damjana. Blaženikovo telo obučeno u crnu monašku haljinu je u pozlaćenom kovčegu sa staklom na prednjoj strani. Bl. Gracija veliki je poštovalac Evharistije. Papa Lav XIII. potvrdio je i odobrio trajno poštovanje kaluđera i Graciju 1889. godine nazvao blaženim.

Za vreme Liturgije uranjao bi u evharistijsku misteriju, hranio se Hristovim Telom u sv. Pričesti i u slobodno vreme sate i sate provodio u klanjanju Presvetoj Oltarskoj Svetoj Tajni. Stoga je Kotorska biskupija odlučila održati biskupijski evharistijski kongres uoči praznika bl. Gracija Kotorskog, 4. novembra 2000. g. Ime mu se spominje 8. novembra po gregorijanskom kalendaru u RKC.
 
Poslednja izmena:

Back
Top