Spremanje raznovrsne hrane

Araon

Veoma poznat
Poruka
14.798
Budući da se jako brzo živi, da se nema vremena za neko spremanje hrane od 4h, otvaram temu da bih dobio ideju šta se može spremiti, da bude raznovrsno (da ima povrća, voća, mesa, vitamina itd), a da ne zahteva preteranu pripremu i previše vremena.

Na otvaranje ove teme me nateralo to što mi je više muka da, privatno ili na poslu, jedem kuvana jaja, naprosto me sramota više kokošku u oči da pogledam, eventualno je to pekara, rol viršla...

Pride, živim sam i ne znam ništa da napravim praktično, ne znam ni koju kombinaciju kupiti u prodavnici, da bi od toga ispalo nešto... Sve ove recepte, koje mogu naći na internetu, obično ti treba rog jednoroga za svako jelo.
 
Budući da se jako brzo živi, da se nema vremena za neko spremanje hrane od 4h, otvaram temu da bih dobio ideju šta se može spremiti, da bude raznovrsno (da ima povrća, voća, mesa, vitamina itd), a da ne zahteva preteranu pripremu i previše vremena.

Na otvaranje ove teme me nateralo to što mi je više muka da, privatno ili na poslu, jedem kuvana jaja, naprosto me sramota više kokošku u oči da pogledam, eventualno je to pekara, rol viršla...

Pride, živim sam i ne znam ništa da napravim praktično, ne znam ni koju kombinaciju kupiti u prodavnici, da bi od toga ispalo nešto... Sve ove recepte, koje mogu naći na internetu, obično ti treba rog jednoroga za svako jelo.

Koliko tačno vremena imaš?
U principu pola sata do sat ti je za većinu jela više nego dovoljno da spremiš i to sa kuvanjem ne da dežuraš pored plotne. Kuvanje uopšte nije teško naročito za sebe,kada jednom ukapiraš šta ti se sviđa. A upotrebom ketlera za vodu,raznih seckalica i blendera proces se još dodatno skrati.
Kreni sa pastama,to je baš ono brzo i sa malom verovatnoćom da zezneš nešto,pirinač i neki azijski mix, prženo meso i pire,onda brze ćorbe recimo bela pileća je prosta i brza,razne salate sa testeninama ili kus-kus....
Neke stvari bih duže kucao objašnjnje ovde nego što bi mi trebalo da ih spremim :lol:

Kreni videćeš koliko je lako
 
Koliko tačno vremena imaš?
U principu pola sata do sat ti je za većinu jela više nego dovoljno da spremiš i to sa kuvanjem ne da dežuraš pored plotne. Kuvanje uopšte nije teško naročito za sebe,kada jednom ukapiraš šta ti se sviđa. A upotrebom ketlera za vodu,raznih seckalica i blendera proces se još dodatno skrati.
Kreni sa pastama,to je baš ono brzo i sa malom verovatnoćom da zezneš nešto,pirinač i neki azijski mix, prženo meso i pire,onda brze ćorbe recimo bela pileća je prosta i brza,razne salate sa testeninama ili kus-kus....
Neke stvari bih duže kucao objašnjnje ovde nego što bi mi trebalo da ih spremim :lol:

Kreni videćeš koliko je lako

Pa, to i jeste nekih pola sata, sat najviše...

I sve je to ok, ali bi bilo lepo upravo dobiti recepte, šta, kako, neku ideju, sam nisam pametan :D
 
meso i povrće? ne (uvek) krompir
čorbast pasulj?
ima sigurno i normalnih recepata
šta si jeo pre osamostaljivanja, šta su tvoji spremali, šta ti se sviđa od hrane ...
Umesto pasulja, lakše je napraviti sočivo.
Samo se svi sastojci nabacaju u šerpu, ostave se da krčkaju tipa 1 h, i jelo je gotovo.
A što je super, dobro je i kada se podgreje, a može i da se zaledi ako se naprave veće količine.
Ja kada ga pravim, napravim tipa 4, 5 porcija... dve nosim na posao naredna dva dana, a ostalo zaledim jer baš i ne bih da jedem isi ručak cele radne nedelje.
 
Kreni sa pastama,to je baš ono brzo i sa malom verovatnoćom da zezneš nešto,pirinač i neki azijski mix, prženo meso i pire,onda brze ćorbe recimo bela pileća je prosta i brza,razne salate sa testeninama ili kus-kus....
Paste su isto prelake i brze za napraviti, a super su i kada se podgreju sledeći dan. :D Ja recimo volim da pravim pastu sa piletinom i buđavcem i pastu sa sirom i spanaćem.
Bilo šta sa krompirom izbegavam, jer krompir baš i nije ok kada je hladan ili podgrejan.
 
Evo osnov:

za jednog čoveka

manja glavica crnog luka ili pola veće, par čenova belog luka u zavisnosti koliko ga voliš,pola konzerve pelata najbolje seckanog(u lidlu je cela 70-80 dinara a one markirane tipa cirio oko 130),pasta po izboru treba ti oko 100-150g suve za jednog negde oko četvrtine do max trećine od pakovanja od pola kila(uzmi u obzir da bubri tokom kuvanja i da to ispadne više skuvane)

-iseckaš sitno crni luk može i u seckalici tada dobijaš manje komade koji se brže izdinstaju
- beli luk iseckaj ili još bolje spljošti samo čenove bolja je struktura po meni
-ugreješ tiganj i malo maslinovog ulja(bolje) ili običnog ako nemaš...znači ako ti je ringla od 6 smanji na 4 otprilike
-dodaj crni luk i dinstaj dok ne omekša
-dodaj beli luk(on se uvek kasnije dodaje jer brzo zagori)-
-sipaj pelat i smanji na 3
-dodaj začine: so,origano,suvi bosiljak,čili ako voliš ljuće,malo vegete...šta voliš već
-u zavisnosti od paradajza i koliko intezivan ukus voliš dodaj vodu ili još bolje malo crnog vina i pusti da se krčka 15 min na još manjoj vatri (2)..ako se zgusne previše malo vode dodaj...probaj da nivelišeš po svom ukusu
-za to vreme u ketler sipaj vodu i upali...za 2 min ti je proključala voda
-stavi šerpu u kojoj kuvaš pastu na šporet,uključi na najače i sipaj vrelu vodu
-dodaj soli
-kad baci ključ(znači odmah jer si u ketleru već skuvao) sipaj pastu
-kuvaj 10-ak minuta ili koliko piše na pakovanju...probaj jer bollje da bude tvrđa nego prekuvana
-procedi i sipaj u sos...malo promešaj da se sjedini na ringli
-sipaj u tanjir i pospi parmezanom i dodaj peršun bosiljak ili šata voliš...ili nemoj ništa kako voliš :lol:

ako hoćeš da "pojačaš" dodaj sitno iseckanu slaninu dok dinstaš luk i tada samo malo manje ulja stavi na početku jer će slanina pustiti svoju mast...ostalo sve isto
takođe neko povrće ili pečurke u toj fazi možeš ubaciti
 
Poslednja izmena:
Evo osnov:

za jednog čoveka

manja glavica crnog luka ili pola veće, par čenova belog luka u zavisnosti koliko ga voliš,pola konzerve pelata najbolje seckanog(u lidlu je cela 70-80 dinara a one markirane tipa cirio oko 130),pasta po izboru treba ti oko 100-150g suve za jednog negde oko četvrtine do max trećine od pakovanja od pola kila(uzmi u obzir da bubri tokom kuvanja i da to ispadne više skuvane)

-iseckaš sitno crni luk može i u seckalici tada dobijaš manje komade koji se brže izdinstaju
- beli luk iseckaj ili još bolje spljošti samo čenove bolja je struktura po meni
-ugreješ tiganj i malo maslinovog ulja(bolje) ili običnog ako nemaš...znači ako ti je ringla od 6 smanji na 4 otprilike
-dodaj crni luk i dinstaj dok ne omekša
-dodaj beli luk(on se uvek kasnije dodaje jer brzo zagori)-
-sipaj pelat i smanji na 3
-dodaj začine: so,origano,suvi bosiljak,čili ako voliš ljuće,malo vegete...šta voliš već
-u zavisnosti od paradajza i koliko intezivan ukus voliš dodaj vodu ili još bolje malo crnog vina i pusti da se krčka 15 min na još manjoj vatri (2)..ako se zgusne previše malo vode dodaj...probaj da nivelišeš po svom ukusu
-za to vreme u ketler sipaj vodu i upali...za 2 min ti je proključala voda
-stavi šerpu u kojoj kuvaš pastu na šporet,uključi na najače i sipaj vrelu vodu
-dodaj soli
-kad baci ključ(znači odmah jer si u ketleru već skuvao) sipaj pastu
-kuvaj 10-ak minuta ili koliko piše na pakovanju...probaj jer bollje da bude tvrđa nego prekuvana
-procedi i sipaj u sos...malo promešaj da se sjedini na ringli
-sipaj u tanjir i pospi parmezanom i dodaj peršun bosiljak ili šata voliš...ili nemoj ništa kako voliš :lol:

ako hoćeš da "pojačaš" dodaj sitno iseckanu slaninu dok dinstaš luk i tada samo malo manje ulja stavi na početku jer će slanina pustiti svoju mast...ostalo sve isto
takođe neko povrće ili pečurke u toj fazi možeš ubaciti

Hvala!

I, sada, ja dok ovo čitam, veruj mi da mi lakše deluje da mi neko napravi tutorijal kako rastaviti motor tenka hahaha.
 
Od brzih jela prvo mi je palo na pamet pileće belo u slatko-kiselom sosu. Recept sam pronašla ovde i bila malo skeptična dok nisam probala, ali svima se svidelo, a jednostavno je.
Dva pileća mesa, znači od jednog pileta, ne znam u gramima baš, njih zasečeš na nekoliko mesta i staviš u vatrostalnu posudu. U malom tiganju pomešaš 2 kašike ulja, 2 kašike limunovog soka, 2 kašike meda, 1 kašiku senfa, so i biber, onako otprilike. To zagreješ da se sjedini, ne treba da vri, preliješ piletinu, ja stavim foliju, pa u zagrejanu rernu na 200 stepeni. Posle recimo, desetak minuta skloniš foliju, vratiš u rernu da se ispeče, na po par minuta okrećeš i prelivaš sosom. Videćeš već koliko pečeš, zavisno od toga da li voliš više ili manje pečeno....
 
Baš tako...

Ali, šta spremaš? Kako?

Baš me ubija ova pekara na poslu...
Pa recimo, volim da pravim taljatele sa sirom i spanaćem.
To pravim tako što propržim malo belog luka (1-2 čena) na ulju i blagoj vatri, samo dok ne požuti.
U to dodam šolju mleka i 2 kašike sitnog sira, mešam dok se na sjedini.
Kada se sve lapo sjedini, dodam smrznutog spanaća po ukusu (recimo 5 komada), mešam dok se spanać ne otopi i ostavim da se krčka nekih desetak minuta.
Ako mi je previše retko, dodam malo brašna da se zgusne.
Može na kraju da se posoli, po ukusu, naravno.
Posle toga skuvam taljatele (ili bilo koju drugu testeninu) po uputstvima sa pakovanja i to je to.

Isto volim taljatele sa buđavicem.
To pravim tako što dodam 200 ml slatke pavlake i 200 ml mleka, u to iseckam nekih 150 grama buđavog sira i mešam na blagoj varti dok se sve ne sjedini.
Kada se sjedini, spojim sa prethodno skuvanom testeninom i to je gotovo.
Ovo može da bude i prilog uz pileće belo.

Onda sočivo takođe spremam tako što se u šerpu stavmi glavica crnog luka, kašiku lista od celera, peršunov list, 3 šargarepe, 500 ml soka od paradajza (može a ne mora), 300 g sočiva, so, biber i neko dimnjeno meso (tipa šunka, kobasica) po želji. Znači sve se to samo nabaca u šerpu i ostavi se da se krčka na tihoj vatri nekih sat vremena.

Onda isto tako pravim šareni pirinač sa piletinom. To pravim tako što kuvam kratko 1 šolju pirinča (čisto dok malo ne omekša), i onda ga prebacim u neku manju tepsiju. U to uspem pola neke smrznute mešavine povrća, preko toga pobacam na kockice isečeno pileće belo. Preko mesa dodam vegetu, so i biber i to pečem u rerni nekig 30 min.

Kada sam kući, vikendom, volim da samo ispečem krompir, i da napravim salatu od paradajza i fete.
Nekada uz krompir ispečem i krilca.

Onda pravim zapečene makarone sa sirom, tako što prvo skuvam makarone po uputstvu. Nakon toga umutim 500 g sira, 5 jaja, 200 ml mleka, sipam sve to u prethodno oceđene makarone, promešam i stavim u nauljenu tepsiju, i pečem nekih 20 min na 200 stepeni.

Eto, to mi za sada pada na pamet. :D
Msm ja nisam neki gurman, počela sam da kuvam pre nekih pola godine, tako da još uvek učim i vežbam. :lol:
 
Ево:

Исецкај маказама пилећи филе и убаци у шерпу. Уље, со, бибер.
Динстај то са мало воде 5 минута и онда убаци кесу било које смрзнуте мешавине.
Чим то поврће омекша (опет 5 минута) додај шољицу пиринча и шољицу воде.
Смањи ватру. За десет минута је готово.
 
gledaj da imaš neku naviku da jedeš povrće-voće i to salate, pogotov mislim kad se neuredno hraniš valjda se telo obraduje tome
nekad kad se setiš jedi nešto što nije belo brašno, teško je skroz ga izbaciti al nekako to je baš prazna hrana, mislim na crni hleb ili slično
mislim kad se kuva onda vidiš koliko ti treba vremena, ja sad ne kuvam ali i za "lake" recepte mi treba vreme, dok se navikneš na seckanje i organizovanje šerpi, nisam se navikla
možeš pečurke da jedeš
 
Od brzih jela prvo mi je palo na pamet pileće belo u slatko-kiselom sosu. Recept sam pronašla ovde i bila malo skeptična dok nisam probala, ali svima se svidelo, a jednostavno je.
Dva pileća mesa, znači od jednog pileta, ne znam u gramima baš, njih zasečeš na nekoliko mesta i staviš u vatrostalnu posudu. U malom tiganju pomešaš 2 kašike ulja, 2 kašike limunovog soka, 2 kašike meda, 1 kašiku senfa, so i biber, onako otprilike. To zagreješ da se sjedini, ne treba da vri, preliješ piletinu, ja stavim foliju, pa u zagrejanu rernu na 200 stepeni. Posle recimo, desetak minuta skloniš foliju, vratiš u rernu da se ispeče, na po par minuta okrećeš i prelivaš sosom. Videćeš već koliko pečeš, zavisno od toga da li voliš više ili manje pečeno....

Ovo je već nešto konkretno. Doduše, ima li opcija prvo probanja ovoga iz tvojih ruku? :D :D
 
  • Haha
Reactions: Red
Pa recimo, volim da pravim taljatele sa sirom i spanaćem.
To pravim tako što propržim malo belog luka (1-2 čena) na ulju i blagoj vatri, samo dok ne požuti.
U to dodam šolju mleka i 2 kašike sitnog sira, mešam dok se na sjedini.
Kada se sve lapo sjedini, dodam smrznutog spanaća po ukusu (recimo 5 komada), mešam dok se spanać ne otopi i ostavim da se krčka nekih desetak minuta.
Ako mi je previše retko, dodam malo brašna da se zgusne.
Može na kraju da se posoli, po ukusu, naravno.
Posle toga skuvam taljatele (ili bilo koju drugu testeninu) po uputstvima sa pakovanja i to je to.

Isto volim taljatele sa buđavicem.
To pravim tako što dodam 200 ml slatke pavlake i 200 ml mleka, u to iseckam nekih 150 grama buđavog sira i mešam na blagoj varti dok se sve ne sjedini.
Kada se sjedini, spojim sa prethodno skuvanom testeninom i to je gotovo.
Ovo može da bude i prilog uz pileće belo.

Onda sočivo takođe spremam tako što se u šerpu stavmi glavica crnog luka, kašiku lista od celera, peršunov list, 3 šargarepe, 500 ml soka od paradajza (može a ne mora), 300 g sočiva, so, biber i neko dimnjeno meso (tipa šunka, kobasica) po želji. Znači sve se to samo nabaca u šerpu i ostavi se da se krčka na tihoj vatri nekih sat vremena.

Onda isto tako pravim šareni pirinač sa piletinom. To pravim tako što kuvam kratko 1 šolju pirinča (čisto dok malo ne omekša), i onda ga prebacim u neku manju tepsiju. U to uspem pola neke smrznute mešavine povrća, preko toga pobacam na kockice isečeno pileće belo. Preko mesa dodam vegetu, so i biber i to pečem u rerni nekig 30 min.

Kada sam kući, vikendom, volim da samo ispečem krompir, i da napravim salatu od paradajza i fete.
Nekada uz krompir ispečem i krilca.

Onda pravim zapečene makarone sa sirom, tako što prvo skuvam makarone po uputstvu. Nakon toga umutim 500 g sira, 5 jaja, 200 ml mleka, sipam sve to u prethodno oceđene makarone, promešam i stavim u nauljenu tepsiju, i pečem nekih 20 min na 200 stepeni.

Eto, to mi za sada pada na pamet. :D
Msm ja nisam neki gurman, počela sam da kuvam pre nekih pola godine, tako da još uvek učim i vežbam. :lol:

Bukvalno ću morati na google-u da potražim neke stvari šta su... Buđavice, sočiva, ja sam mislio da je to potpuno druga stvar od hrane :D

Ako mi se nešto desi, da znaš ti si kriva, bez obzira što si se ogradila poslednjom rečenicom :D
 
ako imaš rutinu onda ok
inače ne znam što Araon jede kuvana jaja, ima da se kupi po gradu hrana, ne znam gde ima kuvanih jela ok tj evo ima nekih tih menza-restorana, ima npr oni čačani kod knez mihajlove
ako je do para jedino

Ali ne shvataš, već duže od 8 godina jedem po svim mogućim restoranima, fast food-ovima, svemu... Bukvalno gde god dođem, ne moram više ni da razmatram šta ću, znam šta valja, ali dosadi malo, naročito kada si mrtav gladan i umoran, a onda čekaš dostavu još 1h...

Pa, onda koristim priliku da, sa novog mosta, procenim kolika je gužva do stana, pa gledam iz kog tačno dela da zovem dostavu, da prođem i gužvu i da me dočeka kad dođem da jedem... Malo preko glave...
 
Bukvalno ću morati na google-u da potražim neke stvari šta su... Buđavice, sočiva, ja sam mislio da je to potpuno druga stvar od hrane :D

Ako mi se nešto desi, da znaš ti si kriva, bez obzira što si se ogradila poslednjom rečenicom :D
A kakvu hranu inače voliš da jedeš? Šta bi voleo da pojedeš za ručak?
Ja volim meso, testeninu i sireve, tako da sve što spremam (i što mogu da ti predložim) je sa tim stvarima.
Retko šta je dijetalno i lagano.

Buđavci su oni sirevi koji imaju u sebi buđ. :lol:
Ne znam da li je to pravi naziv za te sireve, ljudi u mojoj okolini ih tako zovu.
Gorgonzola je buđavac, možda si čuo za taj sir... recimo, pica može sa njim da se pravi.
Ti sirevi su dosta jaki, tako da ih ne vole svi.

Ako imaš instagram, zaprati stranicu koja se zove 'ručak za 200 dinara', tu bude dosata recepata koji su jeftini i jednostavni.
 
A kakvu hranu inače voliš da jedeš? Šta bi voleo da pojedeš za ručak?
Ja volim meso, testeninu i sireve, tako da sve što spremam (i što mogu da ti predložim) je sa tim stvarima.
Retko šta je dijetalno i lagano.

Buđavci su oni sirevi koji imaju u sebi buđ. :lol:
Ne znam da li je to pravi naziv za te sireve, ljudi u mojoj okolini ih tako zovu.
Gorgonzola je buđavac, možda si čuo za taj sir... recimo, pica može sa njim da se pravi.
Ti sirevi su dosta jaki, tako da ih ne vole svi.

Ako imaš instagram, zaprati stranicu koja se zove 'ručak za 200 dinara', tu bude dosata recepata koji su jeftini i jednostavni.

Najbolja mi je kombinacija nekog mesa, salate, nešto što te neće prekinuti, da ne možeš da hodaš posle, ali da te drži sitim i da se posle toga osećam lagodno. Neka ćuretina, neka piletina, junetina, teletina. Npr, nije mi strano da sednem u kola i odem u Mladenovac zbog jagnjetine, ako nisi, poseti kafanu MB, ja iz Beograda odem tamo zbog toga :D

Ne volim sireve, a još manje bih kupovao nešto što ima buđ, valjda se to baca :D Što bi rekao moj deda za pocepane farmerke, pa mi smo to nekada bacali kada dođe u to stanje, oni pare daju za to hahaha :D

Hoću, proveriću kako izgleda :) Hvala na savetima :)
 

Back
Top