Spanija i spanci=KATASTROFA

frajer_:
Sta je ovo niko ne pise nista!! nema nikoga u Spaniji?

ima nas iz France koji idemo U la JOnqueru ili u Selo Perthus, jedan deo ulice je Francuska, ( praznici butici a preko puta predjes, i onda si u Spaniju... Cigarete Pastis, alkohol uopste i ostale zebancije.... kolko oces i do 40 - 50 % jeftinije..
tolko znam za Espana -

a i dosta je.. a izgleda da ova sto je postavila topic.... da je napustila , ali de li ona ode? :cry:

ja se zabrinu..
:?
 

BILA SAM OVE GODINE NEKOLIKO DANA U LJORET DE MARE-NE ZAM DA LI SE TAKO PISE,I U BARSELONI.ULAZECI U RAZNE USTANOVE ZAKLJUCAK JE DA SU TEMPERAMENTNI ,STO MI SE JAKO SVIDELO.ISTINA ,MOZDA I JESU MALO NEUREDNI,ALI NIJE STRASNO.BARSELONA ME JE ODUSEVILA,NAROCITO KATEDRALA I CAMP NO...OPET BIH SE TAMO VRATILA..I OSTALA...TINA
 
chokolada:
JojaBG:
Nikada nisam bila u Spaniji, ali mi je to zelja i nadam se da uskoro hocu !
Inace sam odusevljena Spanijom, njihovim jezikom, gradovima posebno Barselonom i do sad su mi pricali sve najlepse o Spancima...Kako su ljubazni, itd.
Sad ste me razocarali..javascript:emoticon(':cry:')
javascript:emoticon(':cry:')
Ma nemoj ti na njih da se osvrces. I ja bi ti verovatno rekla sve najgore o Norveskoj da si me pitala kada sam se tek preselila i bila usamljena i ogorcena. Samo ti put pod noge pa u Spaniju, sigurna sam da ces imati sta da vidis. :D
JA zivim u Grckoj i cekam j..ene papire da bih vise otisao u barselovu . Sve mi je sredjeno gde cu da zivim , gde cu da sviram ... ali ova ******* greek administracija je neverovatne pa eto cekam vec 10 meseci. Izgleda mi da cu jos jedno leto da provedem na Santoriniju.
 
Santorini :) pa nije ni tebi kako loše... Ej pričaj kako je u Grčkoj? Bila sam par puta turistički i stvarno sam oduševljena. Da, znam da ni tamo ne cvetaju ruže, ali mi se nekako čini kao najbolja opcija ako bih odlazila odavde. Da ne znaš možda nekoga tamo ko se bavi farmacijom? Koliko je to traženo?
 
isto moze da vazi kao i za spaniju, ako se svedemo na to da kritikujemo sve sto je drugacije od nas.Tako da kad si mnogo ljut - i ovde (zivim u Grckoj vec 8 godina) mozes da kazes da su Grci rasisti, da su povrsni, da samo misle na provod i izlaske, da vole da dokazuju koliko imaju para i svega onog sto uz to ide (iliti `pokondireni` jer su u zadnje vreme dosli do para), da su gradovi prljavi i zapusteni (sto ces u mnogim kutkovima Atine i Soluna stvarno videti), da su primitivni jel vole da ogovaraju, i da samo bave tudjim zivotima i zabadaju nos u tudje stvari gde im nije mesto, da odmah hoce da znaju sve o tebi, pa te onda odbace kao stranca, jer uvek je `grcko` najbolje, da im je glavna preokupacija ko je pobedio u reality show-u na televiziji, da nemaju rec (da ne kazem lazu, mnogo je tezak izraz) ili sto reko-poreko, i tako to...
E sad, ne valja tako.Svi smo mi stranci u kojoj god se zemlji nalazili...i sigurno je svugde puno drugacije mnogo stvari nego kod nas.Isto kao kad bi stranac koji zivi kod nas rekao - zemlja vam je prljava i siromasna, jao vidi kakvi su vam auto putevi, gradovi zapusteni, vozila stara, fasade oljustene, ljudi neljubazni, svadjaju se po prevozu i u redovima, pa i vi ste nacionalisti, i tako, citav niz stavri...a vi onda pomislite - pa sto sedis ovde kad ti nista ne valja!
Da okrenem plocu i kazem ti - Grcka je stvarno jedna lepa zemlja, prelepa priroda (obala, planine, stari gradovi, sto antika sto vizantija), klima je bozanstvena, i najveci broj dana u godini je suncan - pa hoces neces - lepo si raspolozen (a, gde to ima?).Ljudi pored gore navedenog stvarno te pitaju kako si, sta radis, i cesto hoce da ti se nadju i da pomognu (da ne kazem kojiko su pomoci slali kamionima za vreme bombardovanja, i odrzavali koncerte podrske dok su im nato avioni preteci kruzili nad glavama (u njihovoj zemlji, zarad Srba!)
Redovno cujes izvoli, i ne zaboravljaju hvala - sto je osnovni dokaz kucnog vaspitanja, i nisu nasilni, iako su malo temperamentni, ali samo na recima, ma niko te ne bi dirao!A da ne pominjem i to koliko nas se stranaca sjatilo ovde sa svih strana u zadnjih 10-tak godina, i to iz sve problematicnih zemalja, kao sto je nasa(ceo istocni blok koji se raspao, Arapa, Palestinaca, Kurda i Kineza i ostalih, i za sve se nadje neko mesto pod suncem, u jednoj maloj zemlji, svega 12 miliona ljudi, koja se i sama bori nekako za mesto u razvijenoj Evropi, pa onda kako bi nas drugacije i gledali,.Eto kad se stavis u kozu drugih vidis da ima i druga strana medalje.Zato ne verujem ni da je u jednoj zemlji, s*nje, niti idealno, vec da cim dodjes da rasistis sam sa sobom da ne poredis razlicite sredine, i da si u jednoj novoj sredini, gde nemas porodicu i prijatelje, pa ti je sigurno sve tesko i mozda mnogo ruznije se cini nego sto stvarno jeste.
 
Hola todos! Obozavam spanski i imam veliku zelju da idem u Spaniju! (nadam se da cu je posetiti uskoro a pokusavam i da nadjem posao tamo...) Nigde nije savrseno, to ne postoji.... Kakvu sliku imaju drugi narodi o nama? Sve je stvar navike i svuda postoji nesto lepo ako si otvorenog uma i ako umes da uzivas.

Adios! Besos!
 
e,pa stvarno ne mogu da verujem da se nekom tliko ne svidje Spanija.Mogu to da razumem samo u slucaju da je devojka dosla- nisu joj dali papire,nije upoznala nikog zanimljivog i pri tom je stanovala u hostelu sa Marokancima!Pa, mislim stvarno!
kako to mislis Spanci su prljavi?Kako prljavi?sta je prljavo?Metro i toaleti blistaju- isto kao i autobusi i restorani i ulice.Ako mislis n barove i na podove u njima prekrivenim papirima i salvetama- e, pa raspitaj se malo o tradiciji -pitaj nekog sta to znaci.Tako je i moja baba kad je dolazila samnom rekla "Kako su prljaviiiii" a da nije znala da se salvete namerno bacaju na pod i NAMERNO se ne cisti do ponoci.Zasto?pa pitaj.Moja baba zna.
 
Upravo sam se vratio iz maljorke ,i imam razlicita misljenja .za zivot tamo je super narocito ako imas malo kapitala da otvoris neki lokaL i pocnes neki mali biznis(sto i nameravam) .Ali za nase ljude i nije tako super
kao prvo su malo vise prljavi,klopa im nije nesto narocito (da nema nemaca nemas gde dobro da klopas),veoma su skupi ali i vole da zezaju ako si glup. Kao drugo zivot im je dobar, slican nasem ,(mislim nije kao ovde u Holandiji ,radis dodzes kuci i gledas tv) vec kao kod nas , izlasci ,zezanje nema veze sto ces sutra opet u 6 na posao.Klima im je super ono sto mi se mozda najvise svidza je njihova klima.
Sve u svemu ako zelis da radis i zivis tamo nije lose ,samo ako si spreman da ulozis malo vise znoja. Ako nisi eto ti tamo gde si Srbija ili neka druga zemlja,Spanija sigurno nije.
 
[quote=",klopa im nije nesto narocito (da nema nemaca nemas gde dobro da klopas),


ja vas uopste ne shvatam.kako nemas gde i sta da jedes?a sta jedes u Holandiji?kobasice i virsle?
ne razumem.Jesi ti isao u barove i restorane?jesi probao empanade,gaspacho,picos,churros,horchate,patatas bravas con salsa de gaucha,paellu, tortillu con cebolla,a tek mariscos- pulpo a la gallega,los calamares a la romana,pa gambas con zumo de limon,mejillones,coquinas,lechero,fabada, a tek jamon iberico...pa lomo ,pa razne vrste chorizo y salchichones a tek aceitunas!pa ima ih 100 vrsta!a jesi li ikad probao "tortas de aceite"?to ima samo u Spaniji.a jesi probao spanske sireve one i Galicije (tetilla) i iz Casilla de la Mancha (queso manchego)...?jesi siguran da si bio na Majorci????
 
e stvaro ljudi nemojte da lupate za spaniju.ja po ostrvima nisam bila ali sam proputavala veliki deo centralne,i juzne spanije i sve sto mogu da kazem je da sam odusevljena.
nije istina da je hrana losa,mada ima nekih stvari koje se meni ne svidjaju,kuhinja im je bas raznovrsna i razlikuje se,koliko se meni cini,od jednog dela spanije do drugog.tako da je zastupljeno sve od mesa do mariscos ili sto bi mi rekli plodovi mora,pa onda salate,pa tapas na sve moguce nacine (i to ima samo u spaniji tako raznovrsno i nigde vise),onda sto peticija rece,churros con chocolate i to ko nije probao nije nista uradio :P ,pa kakve sendvice sve prave...ma haos.
druga stvar,spanija mozda nije najcistija zemlja u kojoj sam ja bila ali kada se uporedi sa ovom nasom,extra cista je.pa oni po svim gradovima posle 2-3 sata ujutru usisavaju i peru ulice da bi ujutru bile ciste.ljudi imaju kulturu da ne bacaju djubre po ulici kao mi...pa malo li je?!
jos nesto,mislim da je neko gore spomenuo kako u spaniji nema sta da se vidi :roll: .to apsolutno noije tacno jer spanija kombinuje toliko razlicite arhitekture od andaluzije koja je pod uticajem arapske arhitekture,preko centalne spanije,koja je gradjena u pravom raskosnom kraljevskom stilu,pa do galicije i katalonije.posetite salamancu,segoviu,madrid,sevillu,granadu,malagu,cadiz...jedino sto po meni ne vredi bas truda videti je npr alicante i drugi slicni novi turisticki gradovi...mada u alicanteu sam pila najbolji mojito cubano...po tome ga pamtim.
spanci su potpuno ok ali ako neko prica spanski,mada mit je da su oni nesto mnogo otvoreni...ali ako ih zamolis za pomoc uvek ce ti pomoci...turiste zaista znaju da zayebavaju ali ako se ponasaju kao tipicni npr nemacki ili holandski turisti :arrow: ne znaju da se ponasaju.
nemojte da pljujete po spaniji pre nego sto je dobor upoznate,jer je to zemlja koju zaista vredi videti i koja moze mnogo da pruzi.samo se treba dobro informisati da bi se videlo ono sto zaista zeli da se vidi i da ne bi dolazilo do nekih glupih zabuna.
 
"Volim da se zalim vise nego leba da jedem" bi mogao da se proglasi za nacionalni moto... :roll:

Secam se kad sam prvi put dosla u Italiju kako su mi neki nasi sa malo duzim "stazom" tamo non stop kukali: te kako je sve prljavo, kako su Italijani nezreli, kako ne znaju da se zabavljaju (tek to mi nije bilo jasno, gde to ima da se nauci "umece zabavljanja kao univerzalna kategorija" :? , pa valjda se svako zabavlja na sebi svojstven nacin), te ne jedu nista osim paste :shock:, etc, etc... Vidim ovde ista prica za Spaniju... Neverovatno!

Prosto mi nije jasno sta neki ljudi ocekuju kada izadju iz "nebeske" :roll: Srbije. Da sve bude kao "kod kuce" i jos plus otvoris slavinu, pare lipte a ti dignes sve cetiri u vis... Kao da te u Srbiji kad otvoris vrata presrecu samo ljubazni i predusretljivi ljudi, pocevsi od prvog komsije, predsednika kucnog saveta, prodavacice u supermarketu, sluzbenice na salteru u posti, sekretarice na salteru fakulteta, sefa u kancelariji, gorilu na ulazu u neki klub... Svi se oni prosto polomise da ti pomognu i ugode... Glede zabavljanja, izadjes negde i svima se svidja ista muzika i sportovi kao tebi, navijaju za iste klubove, svi se jebu na tebi uzbudljiv nacin... Pa to nema nigde na planeti Zemlji a ne u Spaniji ili (khm) Srbiji. Ko je to imao (dobio) na tanjiru a da nije TRAZIO, je fenomen i trebalo bi ga/je primorati da deli svoju srecnu zvezdu dodirom.

Osobe koje nam odgovaraju ne padaju sa neba za dva dana nego se traze, pa kad se sretnu onda se neguju i odrzavaju. Zato prijateljstvo toliko i vredi jer se ne nalazi lako u prvom baru ili diskoteci gde izadjes. Gvirni malo iz tog povrsnog sveta, otidji do neke biblioteke, uclani se u neki rekreativni ili sportski klub, upisi neki kurs (jezik, crtanje, fan club, sta vec...), uclani se u neko Udruzenje Gradjana, lobiraj za neku stvar do koje ti je stalo... Nikad mi nece biti jasno kako pored toliko brda nacina da se ljudi upoznaju na smislenijim mestima neki i dalje "love" iskljucivo po entertainment establismentima :roll: Ne kazem da se tamo ne mogu naci zanimljivi ljudi, ali ako posle x meseci neko ne uspeva da nadje drustvo (pod uslovom da nema jezicke barijere... mada kad malo bolje razmislim ni to ne mora da bude preprepreka - moj bivsi cimer Irac je imao sjajnog ortaka Poljaka i non stop su visili zajedno, s tim da je Irac pricao samo engleski a Poljak samo poljski :o - ne pitajte me kako :shock: ).

Elem, ako posle x meseci neko ne uspeva da nadje sebi pogodno drustvo problem je ili u subjektivnim slabostima (tj. sa njegovim/njenim kriterijumima nesto nije u redu) ili u objektivnim okolnostima (tj. lokacije gde ga trazi nisu odgovarajuce. Zakljucak je valjda jasan... :)

Nema idealne drzave/regiona/grada na svetu vec samo onih koje nam odgovaraju u vecoj ili manjoj meri. Pa kad odvagas pro i kontra odlucis ili da ostanes tu gde si i eventualno doprineses da se nesto od onoga sto ti ne odgovara promeni, ili put pod noge i trazi mesto gde mislis da ce ti biti bolje...

Da nije lako ni jednostavno ziveti ni u Italiji ni u Spaniji (a jos manje u Srbiji), nije. Ko je pak rekao da ce zivot biti lak (jes' da su meni na casovima marksizma pricali da kad se ukinu klase teci ce med i mleko :roll:... na svu srecu prestala sam da verujem u bajke na vreme) i jednostavan? Kapitalizam: trazili ste gledajte... Nije lako ni dobiti dozvolu za rad, ni naci posao, ni dobar stan isto kao sto nije lako naci prijatelje. Moras da napregnes mozak, zagrejes stolicu, izlizes tabane, uprljas ruke i zamoris oci (zavisno od toga sta radis) da bi ista postigao. Od zalbe i kuknjave nikakve vajde.

Za one od nas koji nemaju "ujku u Americi" ostaje da (se) prihvatimo kamena pa uz brdo... :) Lepo je rekao Kami: "il faut imaginer Sisyphe heureux"...


Pozdrav,

DD
 
... i isto to radim zadnjih pet dana, tj. pljujem po spaniji, spancima i zapadu uopste i tek sad mogu da kazem da u EU uopste ne treba da zurimo, ako to podrazumeva nacin zivota na koji oni zive.
1. Viza: znaci vizu smo dobili tri sata (bukvalno) pred polazak autobusa, verovali ili ne... znaci, odlepili smo svi kompletno i ja sam htela da dignem ruke i odustanem, jer sam prosto izgubila zelju da idem i da im tamo ostavljam pare, kad oni mogu tako da nas zaje..vaju, jer to je upravo tako bilo. Onda su se ipak odlucili da eto, mozemo da idemo. Hvala im lepo, da sam znala, nikada ne bih isla, kao sto vise i necu.
2. Jako, jako prljav narod. Prljave su im plaze, nisu gostoljubivi, bas bukvalno nam se niko nije nasmejao, ni u radnjama, ni u restoranima, ni u diskotekama. Imaju jako glupe fore za navlacenje turista, crnogorci mogu od njih da uce, mala deca su za spance. Usla sam u njihov McDonalds ocekujuci barem tamo uljudnu i cistu atmosferu. (gde je ona oznaka za shipak?) Elem, na podu su bili pikavci (jer, naravno da se u Meku pusi), prosuti kecap sa sve pomfritom (koji uzgred budi receno ne lici ninasta) na koji se niko nije osvrtao da ukloni, o WC-u zaista ne zelim (i sad mi je odvratno kad pomislim), a vrhunac je bio kad sam ugledala da tu toce pivo!!!!!
Mnogo su me razocarali po svemu. Ne zele i nece da pricaju engleski, ali ga itekako znaju kad treba da se svadjaju sa vama i kad treba da vam saspu bujicu ruznih reci.
Inace, bas sam se pitala gde se dede onaj lepi narod iz spanskih serija?? Jer, ono sto sam ja videla... no comment!!!! Zene su zapustene, debele uzasno, kosu nisu sisale najmanje 2-3 godine, bubuljicave, ne vode racuna ni o garderobi, ni o frizuri, a cupanje obrva i mazanje noktiju izgleda da do njih jos uvek nije stiglo.
Tako... U svakom slucaju lose misljenje imam o spancima kao narodu.
Bila sam u Lloret De Maru, Figuerasu i Barceloni i u jos par nekih usputnih mestasaca i svuda je isto.
Gradjevine su im lepe, parkovi takodje, sve je lepo i uredjeno i dokle god vas vodi vodic imacete sta da vidite. Onog trenutka kad vas pusti da sami skitate, pa vi zadjete malo dublje u ta mesta... zaista jako lose i ruzno...Verovatno da ciste i sredjuju samo ona mesta koja redovno turisti posecuju.
Jos samo da dodam da sam jedva cekala da dodjem i onako neraspakovana pravac - GUCA!!!! Prvi put posle odmora mogu da kazem - ZIVELA ZEMLJA SRBIJA.
 
Auu, majku mu... Ja za 5 godina u Spaniji nijednom ne udjoh u McDonalds... Ccc, sta sam propustila... :shock:

BTW, da vas malo "prosvetlim" po pitanju "ruznoce" spanskog naroda: ono sto vam prodaju na televiziji u Srbiji NISU spanske vec latinoamericke serije, pa ako neko misli da ce ovde na svakom uglu videti proizvode venecuelanske plasticne industrije (pardon, hirurgije...
icon_mrgreen.gif
), grdno ce se razocarati...

Hmmm... Ne cupam obrve niti mazem nokte... Sad mi je tek jasno zasto sam se ovde tako lepo uklopila... :roll:
 
pa sexy lady,sta ces kog djavola ti u meku kada si otisla u spaniju?!pored svih mogucih restorana sa spanskom kuhinjom,ti biras mek.problem kod toga je sto je mek kod njih,ali i u engleskoj,italiji i grckoj (bila pa znam) socijalna ishrana,restoran u koji ides ako bas bas moras.kod nas je to izgleda neki kult ici u mek. :roll: imas pare,ides u mek,ili sta?!
sto se zena tice,slazem se da ima dosta debelih,ali iskreno mnoho su prirodnije nego zene kod nas koje su uniformisane sve do jedne,plasticne i bezlicne.
uostalom ne lakiram ni ja nokte,a sisam se sama.verovatno mi zato takve sitnice nisu ni zapale u oci kada sam bila u spaniji.
licno mislim da ono sto ti vodici pokazu,je samo mali delic onoga sto moras sam da nadjes i vidis,i da se uvek bolje provedes kada ides solo,bez grupe koja zamara.
spanija je jako lepa zemlja,o kojoj mi imamo puno stereotipa tako da nije ni cudo sto se mnogi razocaraju kada odu tamo.
ako trazis a un amante español iz jeftinih romana verovatno ga neces naci.ako se kreces u ogromnoj grupi nasih ljudi verovatno neces upoznati ni jednog spanca.ja sam se uvek kretala sama,pricala spanski,i uvek su mi i pomagali,i smesili mi se i upoznala sam gomilu lokalaca.
mnogo vi odlazite u inostranstvo sa nekim negativnim stavovima.ako vam ne odgovara lepo sedite kuci,a ja cu da idem u spaniju. :roll:
 
Samo napred, srecan put!
Elem, bila i ja u raznoraznim mekovima (Italija, Francuska, Madjarska, Grcka i Turska), nigde nisam videla prljavstinu kao u spaniji. Ne slazem se sa tobom, mislim da je to stereotipno misljenje koje se prenosi iz usta u usta, a neprovereno, da se u inostranstvu u mekovima hrani sirotinja. Nije tacno. Bila sam ja u raznoraznim spanskim restoranima, mada ne volim da probam novu hranu, ali eto bila. Mek sam samo dala kao primer, zasto da ne odem, ako volim hranu iz Meka, to jedem u Beogradu, zasto bih se nesto folirala ili ne znam sta. Volim Mek i idem u isti, u kojoj god zemlji da sam.
Sto se tice tvog samostalnog sisanja i ne znam sta si jos navela, tu ti zaista ne mogu pomoci. Ne poznajem zene koje se same sisaju, tako da mi je to zaista cudno i ne razumem zasto to sebi radis. Igrom slucaja ja sam taj kurs (frizerski) zavrsila iz neke radoznalosti, ali nista sama sa svojom kosom ne radim, iako dosta toga znam. Mislim,ipak, da su nam standardi koliko toliko porasli da mozemo sebi da dozvolimo frizere i jos ponesto.
Sto se tice lepote zemlje Spanije, potpuno si u pravu. Nalazi se na finom geografskom polozaju i zaista ima puno prirodnih lepota. More je fenomelano i plaze takodje.
Ali, ipak se jos u necemu ne slazemo. Mislim da ako ides prvi put (kao sto sam ja sada bila) moras da imas vodica, nije bitno kolika je grupa. Ipak, vodic zna gde i sta da ti pokaze, isprica ti raznorazne price za gradjevine i ostalo. Sve to sama bih mozda i nasla, ali nista mi ne bi znacilo. A dok upoznam nekog, pa dok se sporazumemo (ja ne znam spanski i nemam zelju da ga ucim, oni ne zele da pricaju engleskI), prodje voz.
Uopste nemam negativne stavove po pitanju inostranstva. Da ih imam, verovatno ne bih u jeku letnje sezone pucala u spaniju u obilazak, nego bih se izvrndopecila na neku egzoticnu plazu (turska, egipat...)
Samo, sto se mene tice: zapad:zdravo prijatno,istok:eto mene ponovo!!!!
 
"Sirotinja" u "belom" svetu ne jede po fast-food restoranima nego po socijalnim mensama...

Za sve one koji vole Mek (i njemu slicne verzije) preporucujem knjigu Fast Food Nation Erika Slosera - tu tek vidis kome se, kako, zasto i sta servira u McDonalds restoranima...

Zaboravih gore da dodam: i ja se sisam sama... Tako da eto zahvaljujuci Krstarici, Banshee i meni, nasa je sexy lady2005 uspela da "upozna" cak dve zene koje eto (mos' misliti) TO rade same sebi... :roll:

I kakve to, za ime sveta, veze ima sa standardima??? :shock: Evo meni "standard" dozvoljava da kupim i kola i televizor i mobilni telefon, pa ipak nemam ni jedno ni drugo ni trece, jednostavno jer mi (licno) nisu potrebni. Standard tu ne igra nikakvu ulogu...

Glede potrebe za vodicem pri nekoj poseti nepoznatom gradu/zemlji - turisticki vodic ce vas odvesti na onih par udarnih i najposecenijih tacaka i nece vam reci nista vise (a vrlo verovatno i manje) od onoga sto mozete da procitate u nekoj boljoj knizi-vodicu.

Svaka sloboda se placa trudom tako da uvek preporucujem malo aktiviranja pre planiranog puta, citanje dobrih knjiga-vodica, malo googlovanja i raspitivanja... Sigurno cete se provesti bolje i smislenije, videti vise interesantinih stvari/mesta, stici i na lokacije gde ima vise lokalnog zivlja nego turista... nego da ste sledili liniju manjeg otpora u vidu organizovane ture sa (pot)placenim vodicem...

Pozdrav,

DD
 
sexy lady2005:
Ali, ipak se jos u necemu ne slazemo. Mislim da ako ides prvi put (kao sto sam ja sada bila) moras da imas vodica, nije bitno kolika je grupa. Ipak, vodic zna gde i sta da ti pokaze, isprica ti raznorazne price za gradjevine i ostalo. Sve to sama bih mozda i nasla, ali nista mi ne bi znacilo. A dok upoznam nekog, pa dok se sporazumemo (ja ne znam spanski i nemam zelju da ga ucim, oni ne zele da pricaju engleskI), prodje voz.

kada sam prvi put isla u spaniju imala sam nepunih 18 godina.i isla sam sama.sa tri avionska presedanja i jednim autobuskim.i bila sam tamo dva meseca.
kupila sam turisticki vodic.ljudi vodici sve bubaju odatle pa ti ga onda serviraju.da li stvarno mislis da oni nesto actually znaju?oni samo ponavljaju kao papagaji,a retki su oni koji su zavrsili npr istoriju umetnosti pa mogu da ti kazu nesto vise.
sto se spanskog tice,ja ga tecno pricam i njime sam se koristila kada sam bila i u spaniji i u peruu,a i portugalu,i oni ne pricaju engleski ne zato sto nece,nego zato sto ga masovno ne znaju.ni oni bolje obrazovani.i nije tacno da nece da ti pomognu,ja sam od pojedinih spanaca dobijala extra detaljne informacije servirane sa sve osmehom.
sto se sisanja tice,ocigledno je da moj standard to dozvoljava.ali frizere ne posecujem iz prostog razloga sto me nikada ne osisaju dobro a pritom su mnogo prepotentni.
mek jeste socijalna ishrana,kreirana za odredjeni sloj ljudi,a to i kvalitet hrane pokazuje.a i izgled prosecnog amerikanca koji se tako hrani.
to sto ne volis da probas nove stvari,mislim da je lose,kao i to sto ne zelis da naucis ni rec spanskog,makar za osnovnu komunikaciju.
takvo ponasanje sam primetila kod nasih turista,koji masovno vole da se drze u nekim ogromnim srpskim grupama,da tako obilaze mekove i burgerkingove (ako se tako zove) i ne zele da komuniciraju sa ostalim svetom.
ok,imaju pravo na to,ali mislim da to govori nesto i o njima samima,i daje los utisak svetu o nasim turistima.
 
Bas bi bilo dobro da se vas dve upoznate pa onda mozete jedna drugu da sisate :))))
Sala mala, nemojte da se ljutite, ukusi su razliciti. Vas dve verovatno ne biste nogom krocile u Tursku, a ja cu definitivno od sada letovati iskljucivo tamo.
Pozdrav i lep provod u spaniji (namerno malim slovima)
 
Pazi samo da se ne udruzimo pa pocnemo da trazimo "zrtve" za sisanje...
icon_mrgreen.gif


Nemoj tako za Tursku... Taj deo Mediterana je meni vec duze vreme na spisku, al' kako ne volem nista "iskljucivo", i dosta mi je toga ostalo da istrazim po Spaniji, jos nije dosao na red... :lol: :lol: :lol:

Ti samo napred, istrazuj pa nam posle javi gde i sta ima da se vidi, iskusi, proba u Turskoj... Samo nemoj, molim te, da se hranis u Meku... Greota pored svih onih lokalnih specijaliteta (tabule, bulgur, falafel, kebab i ostalo meze, sto vrsta bureka i baklava...) da ostavljas pare i zdravlje u fast-food cumezima...

Pozdrav i lepo se provedi...

DD
 
isla bih i ja u tursku,sto da ne ali nikako ona all included varijanta pa da ne izbijam iz hotela od sline hrane i bazena.rekose mi da ima u turskoj dosta antike da se vidi,tako da cu verovatno i ja neki put da odem.
ali trenutno imam na umu neke zapadnije zemlje. :D
 
turska je preeeeleeeepa. i maseri su super u hamamu. samo su debeli i jaki i nose neke smesne suknjice (tako sam ih ja nekako zapamtila) i brkati su i dlakavi. ma pocnes da se smejes sa vrata :D . za sedam dolara se prezderes lokalnih specijaliteta, a kad kazes da si iz srbije oni se svi nesto sazale pa krenu da ti nude ratluk i kolace i caj...ja sam se prelepo provela i odmorila i dobila popuste za sve sto sam htela. svima preporucujem od srca.
 

Back
Top