SP 1994 Jugoslavija,nevidjena generacija ili mit o potencijalu......

admiral1

Iskusan
Poruka
5.219
Prica se da je generacija fudbalera koja je igrala tokom devedesetih,a koja je po nacionalnosti odgovarala prostoru bivse SFRJ na Mundijalu u SAD 1994. mogla da se nadje najmanje u polufinalu i da bi bila najveci favorit za osvajanju....
U prilog ovakvom razmisljanju mnogih ide cinjenica da je Jugoslavija 1990. na SP ispala u 1/4 finalu (jedan od nasih najvecih dometa) od Argentine na penale,da je zauzela 1. mesto u kvalifikacionoj grupi za plasman na EP 1992. u Svedskoj,ali je suspendovana zbog sankcija (u medjuvremenu i prestala da postoji) pa je umesto nas na prvesntvo otisla Danska,koja je potom i osvojila turnir,takodje osvajanje kupa sampiona Crvene Zvezde,ciju su ekipu cinili sami "Jugosloveni",1/4 finale na EP 1996. koje je postigla Hrvatska,i konacno 3.mesto na SP dve godine kasnije koje su osvojile komsije,a mi ispali u 1/8 finala kaznjeni zbog propustenog......takodje treba napomenuti i igrace koju si igrali u to vreme,a za koje se vezuju atributi najboljih koji su ikada igrali ovim prostorima-Piksi,Savicevic,Mijatovic,Mihajlovic,Jugovic,Jokanovic,Milosevic,Suker,Jarni,Boban,Ladic,Prosinecki,Boksic,Sabanadzovic,Zahovic,Katanec,Pancev.......i drugi......
E sad na stranu ostavimo ratove,politiku i sve te prilike zbog kojih naravno vizija "velike fudbalske jugoslavije" nije sprovedena u delo,vec sta mislite da li je ta generacija zaista s pravom nosioc imena "neponovljivi" koliko su bolji od na primer danasnje jugoslovenske reprezentacije (kad bi postojala),ko bi igrao u toj velikoj ekipi na krovu sveta i da li mislite da je odbrana bila jedini deo koji je bio klimav s obzirom na izbor igraca?
Aj da cujem misljenja....
 
Ja mislim da je ta reprezentacija po kvalitetu zaslužila bar polufinale, cela Evropa ih je proglasila za prve favorite dve godine ranije na EP, ali šta bi bilo kad bi bilo, nismo igrali ni jedno ni drugo....
sva prethodna takmičenja su pokazala da sam kvalitet nije dovoljan za vrhunski rezultat.

upoređivati današnju sa ranijim je nemoguće jer su drugačiji tipovi igrača, drugačiji fudbal ...
ali sastaviti tim od igrača iz ex-Yu

ovako nešto: Handanović - Srna,Vidić,Ivanović,Ćorluka - Rakitić,Modrić,Misimović,Krasić- Džeko,Novaković

klupa boli glava: Runje - Birsa,Lovren,Kolarov,Baša - Kranjčar,Stanković,Pandev,Vukojević - Eduardo,Žigić
 
Ja mislim da je ta reprezentacija po kvalitetu zaslužila bar polufinale, cela Evropa ih je proglasila za prve favorite dve godine ranije na EP, ali šta bi bilo kad bi bilo, nismo igrali ni jedno ni drugo....
sva prethodna takmičenja su pokazala da sam kvalitet nije dovoljan za vrhunski rezultat.

upoređivati današnju sa ranijim je nemoguće jer su drugačiji tipovi igrača, drugačiji fudbal ...
ali sastaviti tim od igrača iz ex-Yu

ovako nešto: Handanović - Srna,Vidić,Ivanović,Ćorluka - Rakitić,Modrić,Misimović,Krasić- Džeko,Novaković

klupa boli glava: Runje - Birsa,Lovren,Kolarov,Baša - Kranjčar,Stanković,Pandev,Vukojević - Eduardo,Žigić

Ne znam zasto forsirate tog Corluku u odbrani? Nasu odbranu ne bih menjao ni za jednog igraca iz bivse Juge, jednostavno nemaju igrace koji mogu da zamene nase bekove. Sto se tice sredine i napada to je vec druga stvar.
 
Nemoguće je ovo proceniti samo na osnovu individualnog kvaliteta.

Imali smo mi njega na pretek i ranijih godina, pa opet truba. Pedesetih, recimo, smo imali nekoliko igrača koji su na svojim pozicijama važili za najbolje u Evropi - Milutinovića, Vukasa, Bobeka, Zebeca, Čajkovskog, Stankovića, Bearu. Sve su to bila velika imena evropskog fudbala, pa opet, izuzev drugog mesta na OI u Finskoj, nismo uradili ništa.

Mora tu mnogo kockica da se složi. Dobar trener, atmosfera, disciplina, finansijska podrška, dobra organizacija, pa i barem minimalna količina sreće, su neophodni za neki značajniji rezultat. '62-e su ih pred polufinale država i savez zajebali za premije, '74-e smo pukli od Nemaca jer su igrači umesto da se pripremaju za utakmicu satima čekali Tita da dođe da ih pozdravi, a te '90-e protiv Argentinaca su bežali kad je trebalo da se šutiraju penali.

Yebiga, ne može se tako postati prvak sveta.
 
Poslednja izmena:
Nemoguće je ovo proceniti samo na osnovu individualnog kvaliteta.

Imali smo mi njega na pretek i ranijih godina, pa opet truba. Pedesetih, recimo, smo imali nekoliko igrača koji su na svojim pozicijama važili za najbolje u Evropi - Milutinovića, Vukasa, Bobeka, Zebeca, Čajkovskog, Stankovića, Bearu. Sve su to bila velika imena evropskog fudbala, pa opet, izuzev drugog mesta na OI igrama u Finskoj, nismo uradili ništa.

Mora tu mnogo kockica da se složi. Dobar trener, atmosfera, disciplina, finansijska podrška, dobra organizacija, pa i barem minimalna količina sreće, su neophodni za neki značajniji rezultat. '62-e su ih pred polufinale država i savez zajebali za premije, '74-e smo pukli od Nemaca jer su igrači umesto da se pripremaju za utakmicu satima čekali Tita da dođe da ih pozdravi, a te '90-e protiv Argentinaca su bežali kad je trebalo da se šutiraju penali.

Yebiga, ne može se tako postati prvak sveta.

Grcka 2004 je pravi dokaz za ovo boldovano. z;)
 
evo kako ja mislim da bi izgledala postava SFRJ danas :

golman : Runje (Handanovic ali pre bi prednost dao Runjeu zbog iskustva)

odbrana : stoperski tandem : Vidic i Corluka a po bokovima Kolarov i Srna

vezni red : po bokovima Krasic i Kranjcar zadnji vezni Stankovic i centralni vezni Modric

napad : Olic i Vucinic

klupa :

Pletikosa/Stojkovic/Jorgancevic
Bane Ivanovic
Krstajic
Subotic
Simunic
Lovren
Bostjan Cesar
Zoran Tosic
Ninkovic
Rakitic
Vukojevic
Misimovic
Jovetic
Lane Jovanovic
Pjanic
Dzeko
Pandev
Petric
 
Nemoguće je ovo proceniti samo na osnovu individualnog kvaliteta.

Imali smo mi njega na pretek i ranijih godina, pa opet truba. Pedesetih, recimo, smo imali nekoliko igrača koji su na svojim pozicijama važili za najbolje u Evropi - Milutinovića, Vukasa, Bobeka, Zebeca, Čajkovskog, Stankovića, Bearu. Sve su to bila velika imena evropskog fudbala, pa opet, izuzev drugog mesta na OI u Finskoj, nismo uradili ništa.

Mora tu mnogo kockica da se složi. Dobar trener, atmosfera, disciplina, finansijska podrška, dobra organizacija, pa i barem minimalna količina sreće, su neophodni za neki značajniji rezultat. '62-e su ih pred polufinale država i savez zajebali za premije, '74-e smo pukli od Nemaca jer su igrači umesto da se pripremaju za utakmicu satima čekali Tita da dođe da ih pozdravi, a te '90-e protiv Argentinaca su bežali kad je trebalo da se šutiraju penali.

Yebiga, ne može se tako postati prvak sveta.

Znam sve je to tacno,ali ovako grubo gledano prema igrackom kadru........
p.s. zaboravio si i 1982. kada smo bili prolgaseni za jedne od favorita a onda ispali u grupama........
 
'Ajde ta '82. ali šta reći za '30-u? Hrvati odbili da učestvuju, pa morali Beograđani sami da igraju. Doduše, tad smo ostvarili i najveći uspeh, ali to ti je samo još jedan dokaz koliko igra reprezentacije nije zavisila samo od individualnog kvaliteta igrača.

A ko bi bio nosilac igre?

Pa Savićević, ko drugi. Piksi više nije bio to što je bio osamdesetih, mada je i dalje bio majstor, a Mijat je svoj zenit dostigao tek par godina kasnije. Sad, da se nije raspala država i da se nije zapucalo, možda bi i karijere njih dvojice krenule u nekom drugom smeru, ali time već previše zalazimo u ŠBBKBB. U špicu, verovatno bi se oslanjali na Bokšića i Šukera, sa Savićevićem i Jugovićem iza njih. Verovatno bi tu ubacili još i Piksija i Prosinečkog, ili eventualno Bobana. I eto, to bi bilo to.

Za odbranu i golmana me zabole.
 
Fino sto je tema naisla na interesovanje.....ove postave o kojima pisete,mahom to je to ovi nasi najbolji+modric,kranjcar,corluka,srna,olic,vucinic,jovetic,dzeko,pjanic,handan itd......
Nego sam ja mislio prevashodno sta mislite koji bi igraci bili nosioci tog velikog uspeha 1994,tj. koji bi tada bili na spisku selekcije Jugoslavije....

pomešaj one iz Italije `90 i nas i Hrvate iz `98 (starije igrače) pa će ti se samo kasti
 
A jel zna neko sto igraci poput Stojanovica,Marovica,Binica nisu ostvarili reprezentativne nastupe ili su jedva debitovali?jel se zna razlog?
p.s. sta je igrao po poziciji Aljosa Asanovic iz Hrvatske,Predrag Spasic iz Srbije i Vujadin Stanojkovic iz Makedonije,jel pamti neko,mislim prevashodno na prirodnu poziciju?i sto Spasica nije bilo vise u reprezentaciji od raspada?
 
Poslednja izmena:
I meni se cini da je to prvenstvo bilo sansa koja ce se tesko vratiti....mislim po igracima naravno,uz cinjenicu da i danasnji eventualni sastav uliva sigurnost.....
1994. nije bilo premladih igraca koji su bili neiskusni najmladji bi verovatno bili Boksic i Zahovic sa 23-24 godine,a opet nije se radilo o matoroj selekciji na izdisaju posto bi najstariji bili Ladic i Katanec sa 31....najveci deo igraca je bio u tom rasponu od 25 do 29 godina (1965-1969) znaci najbolje fudbalske godine.....
Kazem,cini mi se da je jedino odbrambena linija bila slabija u odnosu na ostatak tima iako igraci poput Sabanadzovica,Spasica,Najdoskog,Bilica,Jarnija,Mihe,Djukica nisu za bacanje....
Sa Osimom kao selektorom verovatno bi napravili uspeh tada,i da ne osvajanje zlatne boginje onda bar polufinale
 
A jel zna neko sto igraci poput Stojanovica,Marovica,Binica nisu ostvarili reprezentativne nastupe ili su jedva debitovali?jel se zna razlog?
p.s. sta je igrao po poziciji Aljosa Asanovic iz Hrvatske,Predrag Spasic iz Srbije i Vujadin Stanojkovic iz Makedonije,jel pamti neko,mislim prevashodno na prirodnu poziciju?i sto Spasica nije bilo vise u reprezentaciji od raspada?

Spasić iako je igrao u Realu je bio drvo... tako kažu, ja se njega ne sjećam... igrao je štopera i gledao sam ga na Sjećanjima na SoS-u dok je igrao u Partizanu... kiks igrač... napucan snagom, ali spor.

Aljoša Asanović je pred kraj karijere igrao zadnjeg veznog (to je igrao u Engleskoj) a ranije je igrao prednjeg veznog ili lijevog (ovo nisam siguran)...

Stanojkovića se sjećam kao kroz maglu i igrao je za Partizan i gledao sam ga uživo kao dijete dok sam kao izbjeglica bio u Bg (to je bila 92. ili 93.) i znam da je Srbin iz Makedonije... ali ne znam na kojoj je poziciji igrao... možda sredina...

A razlog zašto Marović ili turbo Bina nisu ostvarili reprezentativne karijere je politički... moralo je u reprezentaciji biti svih nacija pa su forsirani drugi igrači jer je Srba i Crnogoraca bilo dovoljno... Jugoslavija nikada nije igrala sa najjačim sastavom!
 
Poslednja izmena:
Interesantna tema.

Evo naseg sastava koji je u decembru 1994. odigrao prvu utakmicu nakon sankcija sa Brazilom:

Goran Pandurović 1 (Par) / 83' Aleksandar Kocić (Voj) 1
Branko Brnović 7 (Esp; Spa)
Slobodan Komljenović 1 (Ein; Ger) / 70' Goran Šaula (Voj) 1
Vladimir Jugović 5 (Sam; Ita)
Miroslav Đukić 3 (Dep; Spa)
Slobodan Dubajić 1 (Ein; Ger) / 46' Goran Đorović (Czv) 1
Slaviša Jokanović 7 (Ovi; Spa) / 75' Dejan Govedarica (Voj) 1
Dejan Savićević 28 (Mil; Ita)
Predrag Mijatović 10 (Val; Spa) / 57' Albert Nađ (Par) 1
Dragan Stojković 42 (Nag; Jpn) /
Siniša Mihajlović 5 (Sam; Ita) / 65' Savo Milošević (Par) 1

Da napomenam da su u to vreme igrali i Darko Kovacevic, Budimir Vujacic, Sasa Curcic, Aleksandar Ciric, Dejan Stefanovic, Dejan Rambo Petkovic, Nisa Saveljic, Milinko Pantic..

Sa druge strane, evo i hrvatskog sastava sa EP 1996 u Engleskoj:
Dražen Ladić, Nikola Jurčević, Robert Jarni, Igor Štimac, Nikola Jerkan, Slaven Bilić, Aljoša Asanović, Robert Prosinečki, Davor Šuker, Zvonimir Boban, Alen Bokšić, Marijan Mrmić, Mario Stanić, Zvonimir Soldo, Dubravko Pavličić, Mladen Mladenović, Igor Pamić, Elvis Brajković, Goran Vlaović, Dario Šimić, Igor Cvitanović, Tonči Gabrić

Mislim da bi ekipa objektivno sastavljena (znaci bez gledanja na nacionalnu i klubsku pripadnost kao sto je to redovno bio slucaj za vreme SFRJ) od ovakvih igraca zaista imala stosta da prikaze svetu u ono vreme. Setimo se da su u polufinalu SP 1994 usle reprezentacije Bugraske i Svedske koje su sigurno bile slabije od bilo koje tadasnje reprezentacije ponaosob (akamoli zajedno). Maksimum bi verovatno dostigli na SP 1998. tu bi sigurno bili glavni favoriti za osvajanje, cela generacija "Cileanaca" (i nasih i njihovih) je tada bila na vrhuncu svojih karijera.

Naravno, ovo pod uslovom da se sloze mnoge kockice kao sto je Azathoth lepo rekao, mi na svakom SP napravimo neku glupost zbog koje ne igramo ni priblizno kako bi trebali.
 
Da da a pored igraca iz Srbije i Hrvatske sigurno da je tu bilo jos ponekih dobrih igraca iz ostalih republika, recimo sigurno bi se naslo mesta i za Salihamidzica, Zlatka Zahovica, Darka Panceva, Goce Hristova.
U svakom slucaju ja verujem da nije bilo rata i raspada zemlje da bi reprezrentacija SFRJ dominirala svetskim fudbalom u periodu od 92-ge pa tamo negde do 2000-te.
Svakako nema sumnje da bi i sad bili u samom vrhu.
 
Ti nacionalni kljucevi su nam cesto dolazili glave.....koji je ***** bitno da l si srbin ili makedonac igras za jugoslaviju,jedisntvenu selekciju.....O Binica su se selektori puno ogresili
Na osnovu onoga sto se prisecam iz tog perioda,na osnovu onoga sto sam citao po forumima,clancima,na osnovu prica onih koji se vise secaju mislim da bi ova ekipa objektivno napravila taj zeljeni uspeh:
1.Ladic
2.Sabanadzovic
3.Soldo
4.Jugovic
5.Najdoski
6.Bilic
7.Prosinecki
8.Savicevic
9.Pancev
10.Stojkovic Piksi
11.Mihajlovic
12.neki rezervni golman Simeunovic recimo,Stojanovic svejedno
13.Katanec
14.Boksic
15.Boban
16.Djukic
17.Jarni
18.Zahovic
19.Mijatovic
20.Suker
21.Asanovic
22.Jokanovic
p.s. volim ovako po brojevima da pisem igrace mada i prema pozicijama:Ladic-Sabanadzovic-Bilic-Najdoski-Jarni-Jugovic-Boban-Prosinecki-Stojkovic-Suker-Pancev u nekoj formaciji 4-4-2 koja je bila svojstvena za ono vreme,bez klasicnih krila sa 4 jaka vezna fudbalera....Soldo zamena za Sabanadzovica i Bilica a mislim da bese igrao i kao zadnji vezni,znaci mogao je 3 pozicije da menja,Mihajlovic zamena za Jarnija i ove stopere (pri tom ne vezujuci se striktno za ove pobrojane u top 11,da sam selektor bio pruzao bi sansu po trenutnoj formi),Djukic jos jedna stoper,Katanec,Asanovic,Jokanovic,Zahovic rezervni paket srednjaka,Mijatovic Boksic centarfori plus Savicevic kao dodatni element koji moze igrati AMF i spica..... cak bi ovaj igracki kadar bio sposoban i za formaciju 4-3-3 koja nije bila svojstvo onog fudbalskog doba....u toj situaciji za sredinu bi bili Stojkovic,Prosinecki,Boban,Asanovic,Katanec,Jokanovic dok bi Zahovic mogao da igra "pesovskim" jezikom SS ili krilo neko zajedno s Mijatovicem,Savicevicem i Boksicem i 2 klasicna spica Pancev i Suker u konkurenciji za 1 mesto......
E sad sta mislite Jokanovic ili Nadj?
Stanojkovic,Spasic ili Soldo?
 
Da da a pored igraca iz Srbije i Hrvatske sigurno da je tu bilo jos ponekih dobrih igraca iz ostalih republika, recimo sigurno bi se naslo mesta i za Salihamidzica, Zlatka Zahovica, Darka Panceva, Goce Hristova.
U svakom slucaju ja verujem da nije bilo rata i raspada zemlje da bi reprezrentacija SFRJ dominirala svetskim fudbalom u periodu od 92-ge pa tamo negde do 2000-te.
Svakako nema sumnje da bi i sad bili u samom vrhu.

Salihamidzic je rodjen 1977.godine tako da za 1994. otpada bio je premlad imao samo 17 godina
 

Back
Top