Slučajnost ili sudbina?

Naravno da ništa nije slučajnost, ali se veći deo života dešava u zoni koju nije moguće kontrolisati iako svojim mislima, rečima i delima čovek deluje i u tom nedokučivom delu nesvesti, a kada je nesvest čovekova svest ne može da pročita posledice svog svesnog....zato je izmislio boga, sudbinu koja je opet vezana za božije delovanje....
 
Sve je sa tačke gledišta pojedinca.. sudbina je nešto u šta vjerujemo kada nemamo drugog izbora, kada nemamo neko logično objašnjenje za dogadjaj koji je nepredvidjen.
Svi mi upravljamo svojim životima, ali samo donekle.. često neke stvari, dogadjaji, dešavaju se mimo naše volje, htijenja.. Postoji niz nepredvidjenih situacija koje nam se zadese jer i sam život nije šablon po kom znamo kada će nam se bilo koja stvar u životu desiti.

Da je to tako, život ne bi bio ono što jeste... ne bi bio interesantan, nepredvidiv, nekad tako čaroban, lijep a nekad okrutan, surov..
Slučajnost ili sudbina.. i jedno i drugo "mirišu" na isto.. naša stvar kako ćemo je nazvati.. neko će možda reći da je to "viša sila"..
Kako god, često nismo sigurni zašto su nam se neke stvari desile ili dešavaju u životu..? :)

Sve što nam se desi, bilo dobro ili ne, skloni smo reći da je to sudbina.. nekako nam je u krvi da vjerujemo u sudbinu, pa često kažemo; takva nam je sudbina, tako je moralo biti. Da li je to baš tako ili je to često igra slučaja? Vjerujemo da mnogi dogadjaji nisu baš slučajni, ali kako god mislili, mnogo toga ne zavisi samo od nas..

Vjerujete li u sudbinu ili je to sve splet okolnosti, mjesta življenja.. ili se jednostavno prepustite životnoj slagalici ili ipak, sami krojite svoju sudbinu?

Covekov karakter je covekova sudbina.
 
To i ja kazem,da nije ista startna pozicija i kako onda ni mozemo nesto da krojimo?
Ko zeli npr.da se rodi bolestan,siromasan,osravljen od roditelja...itd?
Sta je on tu kriv i sta je on tu sebi iskrojio?Nista.
Tacno startna pozicija nije ista ,razlika je da li neko uci u zivotu ili ne . Neko nastavi kako i njegovi roditelji np a neko uci i kopira druge pametnije ili uspjesne ljude.
 
Da ali inteligentni ljudi cesto zavse kao narkomani ili izvrse samoubistvo ,to ne moze biti izgovor za neuspijeh ,da bi imao dobar zivot nije potrebna inteligencija.
Zavrse jos vise oni neinteligentni.
Ali nije rijec o tome.Rijec je o tome da ako bi svi imali apsolutno iste pocetne uslove,onda bi se moglo reci da sami krojimo svoj zivot.A posto nemamo...nije bas da sve sami mozemo.
Rodi se npr.dijete bolesno i citav zivot je takvo.Zar je to ono sto bi ono samo sebi iskrojilo?Zar mu to vec nije "dato"?
Znaci,mozes mijenjati samo nesto u okviru onog sto ti je dato.A nije svima isto dato.
 
Sve je sa tačke gledišta pojedinca.. sudbina je nešto u šta vjerujemo kada nemamo drugog izbora, kada nemamo neko logično objašnjenje za dogadjaj koji je nepredvidjen.
Svi mi upravljamo svojim životima, ali samo donekle.. često neke stvari, dogadjaji, dešavaju se mimo naše volje, htijenja.. Postoji niz nepredvidjenih situacija koje nam se zadese jer i sam život nije šablon po kom znamo kada će nam se bilo koja stvar u životu desiti.

Da je to tako, život ne bi bio ono što jeste... ne bi bio interesantan, nepredvidiv, nekad tako čaroban, lijep a nekad okrutan, surov..
Slučajnost ili sudbina.. i jedno i drugo "mirišu" na isto.. naša stvar kako ćemo je nazvati.. neko će možda reći da je to "viša sila"..
Kako god, često nismo sigurni zašto su nam se neke stvari desile ili dešavaju u životu..? :)

Sve što nam se desi, bilo dobro ili ne, skloni smo reći da je to sudbina.. nekako nam je u krvi da vjerujemo u sudbinu, pa često kažemo; takva nam je sudbina, tako je moralo biti. Da li je to baš tako ili je to često igra slučaja? Vjerujemo da mnogi dogadjaji nisu baš slučajni, ali kako god mislili, mnogo toga ne zavisi samo od nas..

Vjerujete li u sudbinu ili je to sve splet okolnosti, mjesta življenja.. ili se jednostavno prepustite životnoj slagalici ili ipak, sami krojite svoju sudbinu?
Nije sve sa tačke gledišta pojedinca, jer pojedinac jeste ili nije u pravu, bez obzira na lično uvjerenje.
Kada nemamo logično objašnjenje za nepredvidjen dogadjaj to znači da nemamo prethodno tačne informacije za naredni sled dogadjaja.
Slučajnost ne može da postoji, probaj da je definišeš.
 
Nije sve sa tačke gledišta pojedinca, jer pojedinac jeste ili nije u pravu, bez obzira na lično uvjerenje.
Kada nemamo logično objašnjenje za nepredvidjen dogadjaj to znači da nemamo prethodno tačne informacije za naredni sled dogadjaja.
Slučajnost ne može da postoji, probaj da je definišeš.

Možemo da imamo pravo na svoje mišljenje, ali moje je da slučajnost i te kako postoji i.. dešava se.

Npr.. "slučajno sam ugledao muškarca u rijeci, koja ga je nosila prema moru.."
"Jutros sam pošao ranije na kafu i slučajno sam susreo svoju bivšu.."
"Otišao sam kao turista a igrom slučaja ostao sam više od 10 godina.."

Koliko samo ovakvih slučajnosti postoje u životu?
 
I kad neko kaže "ja sam krojač svoje sudbine"! a onda u parku "slučajno" ga vrana počasti svojim izmetom.
Pa druže, ako si kovač svoje sreće, kako ti se to moglo dogoditi? :mrgreen:
donekle jeste, sto je do njega, ali ima i delova gde sve zavisi od promena okolnosti, npr. ujutru se probudis i skroz su druge okolnosti nego juce i moras da se prilagodjavas..
 
Možemo da imamo pravo na svoje mišljenje, ali moje je da slučajnost i te kako postoji i.. dešava se.

Npr.. "slučajno sam ugledao muškarca u rijeci, koja ga je nosila prema moru.."
"Jutros sam pošao ranije na kafu i slučajno sam susreo svoju bivšu.."
"Otišao sam kao turista a igrom slučaja ostao sam više od 10 godina.."

Koliko samo ovakvih slučajnosti postoje u životu?
To je privid slučajnosti subjektivnog gledišta.
U objektivnom gledištu, slučajnost ne može postojati.
Mi nemamo i ne možemo imati kompletan objektivni pregled kako bi to osvjedočili, ali subjektivno logički možemo zaključiti da je tačno.

Što se tiče primjera koje si naveo rekao bih npr. za muškarca kojeg si video u rijeci, itd. da svemu tome prethodi raznorazni niz dogadjaja koji je doveo do toga da ga ti tu vidiš, iako ga tu nisi očekivao zbog subjektivnog ograničenja.
Takodje, svaki budući dogadjaj, bilo čega, apsolutno će biti uzrokovan onim prethodnim.
Stoga, dolazimo do zaključka da je determinističko shvatanje tačno.
 

Back
Top