Kao sto vidimo, Srbi su ovdje ruski jezik jednostavno proglasili za - srpski.
На ОВО да се осврнем, Играчино??? На ОВО??? Мајсторе, да си се имало интересовао, и да си иакада имао смелости да прочиташ моје постове које ти пишем већ више од пола године, стекао би бар основно знање о развоју српског књижевног језика и не би дозволио себи да лупиш овакву несувислу глупост!!!!!
Да ли си икада чуо за рускословенски језик , и за то да је у првој половини 18. века за књижевни језик код Срба била прихваћена руска редакција старословенског језика ( рускословенски )???
Мајсторе, ти се као нешто фураш на историју, па би требало да си чуо за Максима Суворова и за Емануила Козачинског који су почетком 18. века дошли у Сремске Карловце, донели са собом књиге на рускословенском и отворили школу. Управо Русе су Срби позвали да им помогну у просвећивању да би се одупрли покатоличавању од којег им је претила опасност на овим просторима. Деца српских трговаца су похађала школу руских учитеља, учила на рускословенском и једно време је тај језик био званични књижевни језик и на њему су писана књижевна дела. Али, паралелно са њим, у народу и мање образованим круговима живео је српски народни језик (
језик оних грађанских песмарица , које упорно избегваш да прокоментаришеш ! ). Тако је дошло до спонтаног мешања рускословенског и српског народног језика, а та мешавина се називала славеносрпски ( славјаносербски ). Њиме су писана дела крајем 18. века, и почетком 19., али опет напомињем да је све време живела и књижевност на српском народном, ''вуковском'' језику.
Вук је реформисао правопис и увео у књижевност управо тај, народни језик. Прво источнохерцеговачки говор ( који није и твој, јер ти говориш зетским дијалектом! ), а касније и шумадијско-војвођански којим се говори у данашњој Војводини и великом делу уже Србије.
Према томе, смејурију '' да су Срби руски језик прогласили за српски'' може да одвали само неуки мајстор попут тебе, неко дебелог образа, а са мало прочитаних књига!
Не мешај се где ти није место, мајсторе! :wink:
И да још једном поновимо шта смо научили данас.
Књижевни језици код Срба били су:
1. старословенски ( језик превода Ћирила и Методија, заједнички књижевни језик свим Словенима )
2. српскословенски ( српска редакција старословенског- језик средњовековних житија и старе српске књижевности )
3. рускословенски ( руска редакција старословенског, 'пренесена''из књига руских учитеља у Сремским Карловцима - 18. век )
4. славеносрпски (''славјаносербски''- мешавина рускословенског и српског народног језика )
5. српски народни језик ( који је постао и књижевни захваљујући Вуковој реформи)
Напомињем да је овде у питању историјат КЊИЖЕВНОГ језика, а не говорног!!!
Ајд, сад...кад следећи пут будем питала, да си то научио!
