SLAVE

itaka.s

Obećava
Poruka
86
Pravoslavni Srbi,imam jedno pitanje za vas.Vec dugo se pitam zasto slave zauzimaju tako vazno mesto u pravoslavlju.Ako znamo da ne poticu od Hristovog ucenja.I ako znamo da su nastale kao rezultat jednog kompromisa...
 
itaka.s:
Pravoslavni Srbi,imam jedno pitanje za vas.Vec dugo se pitam zasto slave zauzimaju tako vazno mesto u pravoslavlju.Ako znamo da ne poticu od Hristovog ucenja.I ako znamo da su nastale kao rezultat jednog kompromisa...
Ja bih pre rekao da zauzimaju vazno mesto kod naseg naroda. A razlog je jednostavn. Nas narod uvek trazi razlog da bi se najeo i napijo (nazalost ali tako je) i onda ga tu dobija u vise nego dovoljnim kolicinama, pogotovu zimi. 99% naseg "pravoslavnog sprskog sveta" slavi slavu na taj nacin da bi se najeo i napio, a ne zbog pravog razloga slave.
 
itaka.s:
Pravoslavni Srbi,imam jedno pitanje za vas.Vec dugo se pitam zasto slave zauzimaju tako vazno mesto u pravoslavlju.Ako znamo da ne poticu od Hristovog ucenja.I ako znamo da su nastale kao rezultat jednog kompromisa...
Slavu je srpskom narodu, Bozjim promislom, doneo Sv. Sava. Kada su pojedine porodice preuzimale hriscanstvo, Svetitelj koji se praznovao taj dan postajao je zastitnik te porodice, molitveni posrednik za tu porodicu pred Bozjim prestolom itd. Sta je time postignuto? Postignuto je da je svaka srpska porodica predstavljala crkvu u malome, zaokruzeni duhovni organizam cija glava je bio Slavski Svetitelj, odnosno Gospod Isus Hristos kroz tog Svetitelja.
Da li Vam je sada jasno koliko je bilo vazno komunistima da obezvrede Slavu i konacno, zabrane. A isto tako, nedostojno slavljenje Slave (prezderavanje i opijanje bez molitve )predstavlja uvredu za Svetitelja i skrnavi samu sustinu Slave. Ali dace Bog, naucice ljudi ponovo da ispravno slave ...
 
itaka.s:
Vec dugo se pitam zasto slave zauzimaju tako vazno mesto u pravoslavlju.Ako znamo da ne poticu od Hristovog ucenja.I ako znamo da su nastale kao rezultat jednog kompromisa...
To je dobro pitanje.
Velika je istina da mnogi slave slave da bi se najeli i napili, kao nešto poštuju nekog svetitelja a poslije toga i dalje psuju, lažu, kradu, muljaju, varaju. Isto bude i nakon polijevanja vodom koje sveštenici zovu krštenjem iako nas Sveto Pismo uči da je krštenjem Duhom Svetim jedino pravo krštenje nakon Isusa Hrista kako su krstili i Hristovi apostoli.

Slave je uveo Sveti Sava jer tada nije bilo moguće nabaviti Sveto Pismo i čitati u kući pa je nekako narod trebalo držati uz vjeru u Boga. Slave su duhovne štake koje su pomagale ali su trebale biti odbačene čim su za to stvoreni uslovi. Ti uslovi postoje odavno, svako može vrlo jednostavno nabaviti Sveto Pismo i čitati ga i time se samostalno i svakodnevno približavati Ocu Nebeskom. Bitna je istinska duhovnost (suština vjere) a ne forma. Slave, ljubljenje ikona i moštiju, pričešće, crkveno krštenje su samo forme koje u mnogim ljudima uopšte ne izazivaju ono što je bitno - unutrašnju pozitivnu transformaciju, predanost Ocu Nebeskom i ponašanje u skladu sa Njegovom voljom. Mnogi ljudi ove crkvene aktivnosti danas obavljaju samo zbog ugleda u društvu, samo zato što je to sada postalo moderno. Ako to ne radiš "nisi u fazonu". A to što se poslije odlaska u crkvu, poslije slave, poslije ljubljenja ikona i dalje psuje, laže, krade, vara nije bitno. Kao, okajaće se slaveći slavu sledeće godine. Žalosno. :(

Treba li dodati da u Svetom Pismu nema ni jedne riječi koja opravdava slave?
Treba li dodati da ako se ne varam samo Srbi imaju slave?
Pa?
Trebamo li se onda zapitati?

Prave se crkve, sve više ljudi postaju "vjernici" a sve nam je gore i gore. Opšta duhovna situacija je sve gora. To je zato što u tim formalnim i ritualnim obredima nema istinske duhovnosti.

Nema iskrene predanosti Ocu Nebeskom, nema upoznavanja Oca Nebeskog i Njegove volje kroz čitanje Svetog Pisma i nema istrajnog napora da se ponaša u skladu sa tom voljom

A ako toga nema džaba sve slave, sva "krštenja", sve ikone, svi svetitelji, sve crkve.
 
Meni jedan izbeglica iz Hercegovine pricao kako neki
Hrvati u Hercegovini imaju slave. Je li zna neko da li je to istina.
Samo da dodam da kad moja rodbina na selu slavi slavu
nema ti tu nikakve duhovnosti. Kakav sveti Sava i ostali sveci. samo se krka, zdere i pije (uvek neki pijan ne kraju) pa ja ako odem odem drugi dan na slavu. Cisto da ne pricaju da smo se posvadjali.
 
Neznanko:
Meni jedan izbeglica iz Hercegovine pricao kako neki
Hrvati u Hercegovini imaju slave. Je li zna neko da li je to istina.

Sve je moguce.Mnogo je Hrvata koji imaju srpsko poreklo iako to nikako ne zele da priznaju.Ali to uvek nekako ispliva.Toliko smo kroz vekove izmesani da je stvarno besmisleno do te mere se medjusobno ne trpeti.
 
Neupucenima predlazem da prelistaju "Mitologiju Srba" Sretena Petrovica i da vide koliko, zapravo, ima bozijeg promisla u slavi kao nastavku paganskog kulta predaka prehriscanskih Srba.
 
Neznanko:
Meni jedan izbeglica iz Hercegovine pricao kako neki
Hrvati u Hercegovini imaju slave. Je li zna neko da li je to istina.
Samo da dodam da kad moja rodbina na selu slavi slavu
nema ti tu nikakve duhovnosti. Kakav sveti Sava i ostali sveci. samo se krka, zdere i pije (uvek neki pijan ne kraju) pa ja ako odem odem drugi dan na slavu. Cisto da ne pricaju da smo se posvadjali.

Ti"hrvati" su pokatoliceni Srbi, jer nama to tako lako ide da "prodamo veru za veceru".
Inace, ja imam srecu da se druzim sa ljudima koji ZAISTA slave Slavu...gde se citaju molitve, vode razgovori na duhovne teme..ujutro je naravno domacin bio na liturgiji i ispovedao se i pricestio, osvestao kolac i zito itd.itd.
Vec sam na ovu temu rekla- mi srbi kusamo vlastito komunisticko jelo (nijedan narod iz bivse Yu nije tako precizno unistio svoj koren kao mi. Nijedan nije popljuvao sve sto je bilo najsvetije kao sto smo mi to radili) i sada moramo ispocetka i neka fala Bogu. Moramo da ucimo jedne druge i pokazemo mnogo strpljenja. Oni koji se sada prezderavaju na slavama, mozda ce kroz koju godinu poceti da slave na ispravan nacin.
 
Slave su nastale u periodu primanja hriscanstva, kad su se na balkanski prostor doselila srpska plemena.

Srbi su bili jedini slovenski narod koji nije primio hriscanstvo u jednom danu, na jednom mestu, znaci dekretom vladara. U tome je specificnost. Hriscanstvo se kod Srba sirilo postepeno i taj proces je trajao citava 2 veka (od 7. do 9. veka). Slava predstavlja proslavu onog dana kada su nasi preci izabrali svog porodicnog zastitnika i primili hriscanstvo. Upravo zato je Slava originalno srpsko obelezje i dan danas koji god hriscani slave slavu bilo hrvati (ako se oni uopste mogu podvesti pod pojam "hriscanin" - cast izuzecima), bilo tzv. makedonci, to upucuje jedino na njihovo srpsko poreklo!
 
aleks1:
Slave su nastale u periodu primanja hriscanstva, kad su se na balkanski prostor doselila srpska plemena.

Srbi su bili jedini slovenski narod koji nije primio hriscanstvo u jednom danu, na jednom mestu, znaci dekretom vladara. U tome je specificnost. Hriscanstvo se kod Srba sirilo postepeno i taj proces je trajao citava 2 veka (od 7. do 9. veka). Slava predstavlja proslavu onog dana kada su nasi preci izabrali svog porodicnog zastitnika i primili hriscanstvo. Upravo zato je Slava originalno srpsko obelezje i dan danas koji god hriscani slave slavu bilo hrvati (ako se oni uopste mogu podvesti pod pojam "hriscanin" - cast izuzecima), bilo tzv. makedonci, to upucuje jedino na njihovo srpsko poreklo!

Dosta si u pravu. Ali "primajuci hriscanstvo" Srbi nisu hteli da se odreknu svog Boga i jednako su ga slavili. Da bi izbegli konkurenciju i iskorenili tradiciju, pope su podelile svakoj porodici dan za Slavu vezujuci za svaku familiju po nekog sveca pa ih tako istovremeno jos i razjedinili.
 

Back
Top