SLAVA

miv:
Imao bih jedno pitanje,ali molim samo normalne odgovore :!: Da li katolik moze da slavi slavu :?:
(Svetog Nikolu) Hvala :!:
Što ne bi mogao ?
Što veće jagnje ili prase što bolja rakija na stolu pa da vidiš ko je veći vernik.
A što je posna ko još gleda ?
Pa i popovi idu na posne slave a na stolu prasetina !!!
 
Christadelphian:
Pa i popovi idu na posne slave a na stolu prasetina !!!
Ne razumeš - to je posna prasetina. To je specijalni vid osvećenog praseta koje nije majke sisalo nego samo jelo hranu biljnog porekla.

Moj ujak je pravoslavni pop, taj jede prasetinu i pre i za vreme a i posle posta. Valjda je to ona posna, čovek je svešteno lice pa zna. :wink:
 
Christadelphian:
Ovde se govori o Slavi / Nikoljdanu a ona je posna pod jedan pod dva Nikoljdan za katolike je bio 6. Decembra i ni malo nije ličio na 'slavu' iako ga slave!!! :?

Sveti Nikola je veoma cenjeni svetac kod rimokatolika, ali se i on, kao i svi ostali sveci slavi javno, sa ponu radosti i uz mnogo pratwecih manifestacija koje vernike pozivaju na zajednistvo i radost.
Za razliku od fobicnih slava pravoslavlja, samo za mene i moje najblize.

Doduse, imaju rimokatolici nesto slicno slavama, a to su tzv. imendani, pri cemu osoba slavi sveca koji "pada" u dan njegovog rodjenja ili neposredno sledi. I u tom slucaju to je "otvoreni" praznik bez striktnih formi.
 
Koliko ja znam, katolici nemaju Slavu. Postoji Sveti Nikola koji se slavi 6.12. On je zastitnik putnika i obicaj je da se daruje djecu- slatkisi, narance, sitnice. Pustis mu cizmicu pred vratima. I siba. Prodaju se srebrno i zlatno pofarbane sibe za one koji su bili zlocesti :D Ali ne zovu se rodbina i prijatelji na rucak. Toga nema.
Sto se tice imendana to je skroz drugo. Na primjer u Hrvatskoj se uopce ne slavi, dok Slovenci ful drze do toga. To je na taj dan kad je svetac-tvoj imenjak. Dakle, svatko u obitelji ima svoj imendan, nije kao Slava.
 
macka:
Koliko ja znam, katolici nemaju Slavu. Postoji Sveti Nikola koji se slavi 6.12. On je zastitnik putnika i obicaj je da se daruje djecu- slatkisi, narance, sitnice. Pustis mu cizmicu pred vratima. I siba. Prodaju se srebrno i zlatno pofarbane sibe za one koji su bili zlocesti :D Ali ne zovu se rodbina i prijatelji na rucak. Toga nema.
Sto se tice imendana to je skroz drugo. Na primjer u Hrvatskoj se uopce ne slavi, dok Slovenci ful drze do toga. To je na taj dan kad je svetac-tvoj imenjak. Dakle, svatko u obitelji ima svoj imendan, nije kao Slava.

Nisam ni rekao da imaju slavu, niti sam rekao da je imendan slava. Napomenuo sam samo neke slicnosti radi toga da se vidi da svaka organizovana religija ima svoje nacine kako da vezuje svoje vernike.

Inace slave imaju samo Srbi, oni su i inace jedinstveni na svetu.
 
Имендан је само модификована слава. У свом оригиналном облику, слава се као таква здржала једино у Срба. :roll:
 

Back
Top