Skidam kapu vladiki

Prvi vladika koji je ostavio utisak na mene.

Vladika Lavrentije je zavestao svoje organe. Postao je donor.
Svaka cast!

Živko Trifunović ili ti Vladika šabački Lavrentije ima 75 godina. Živeće još 15 najmanje.
Pa onda nakon njegove smrti koja je svha tog zaveštanja, donatorstva organa...

Uvažavam njegov čin ali mislim da telo jednog Vladike ipak ne bi trebalo da se sahranjuje ...osakaćeno.
 
Nekoliko primedbi:
1.vladika je jelte ...vladika. Čisto sumnjam da će iko vaditi njegove organe jer on mora da ostavi netljene mošti (neraspadljivo telo) iz kojeg će se osećati blagouhanje i mirotočenje (mirisanje i izlivanje eteričnih ulja). Sad, kako bi to izgledalo ako posle vladikine smrti iz nečijeg bubrega počne da toči miro? z:shock:
2.većina naših vladika je u tesnoj sprezi sa državnim organima (Cia, Bia, Kgb...) pa prema tome nije verovatno da će ga neko namerno roknuti da mu izvadi srce....što bi se lako moglo dogoditi bilo kojem "običnom" građanu. Na primer oboli BoTA i na WMA ustanove da mu jedino preostaje presađivanje srca, a to srce poseduje recimo Pera taksista iz Malog Mokrog Luga (našli su ga u bazi donatora organa). Eee, sad je problem što je Pera taksista mlad, zdrav i ne pada mu na pamet da umire. Međutim tu sad stupa na scenu Cia, Bia i Kgb...da malko "požure" Peru jer najljepši preCednik ne može da čeka...z:cry:

p.s. ovo je Balkan, ja ovde neću nikom da ostavim ni ključ od stana, da mi nebi preturao po stvarima....a sačuvaj Bože da nekom napismeno dam pravo da mi pretura po bubrezima, jetri...:zima2:
 
Pretrgao se , daje ono sto mu vise nikad nece trebati,ovaj svet je upravo pakao za mnogo ljudi upravo zato sto se ovo smatra velikim delom,ovo je manje od sitnice, nista

Ti organi možda nikom neće trebati, ali s obzirom da su kod nas popovi u rangu sa estradnim zvezdama i političarima po popularnosti, tj. neka vrsta idola i uzora, ovo delo je itekako značajno, i vladika zaslužuje pohvale zbog ovoga.

Nekoliko primedbi:
1.vladika je jelte ...vladika. Čisto sumnjam da će iko vaditi njegove organe jer on mora da ostavi netljene mošti (neraspadljivo telo) iz kojeg će se osećati blagouhanje i mirotočenje (mirisanje i izlivanje eteričnih ulja). Sad, kako bi to izgledalo ako posle vladikine smrti iz nečijeg bubrega počne da toči miro? z:shock:

To sa isticanjem fluida i ispuštanjem mirisa može da se napravi i kada fali nekoliko organa, jer ti "neraspadnuti sveci" su delo ljudskih ruku. Mumifikacija, tj. način za očuvanje leša u neraspadnutom stanju je bio poznat mnogo pre pojave hrišćanstva.
 
Nekoliko primedbi:
1.vladika je jelte ...vladika. Čisto sumnjam da će iko vaditi njegove organe jer on mora da ostavi netljene mošti (neraspadljivo telo) iz kojeg će se osećati blagouhanje i mirotočenje (mirisanje i izlivanje eteričnih ulja). Sad, kako bi to izgledalo ako posle vladikine smrti iz nečijeg bubrega počne da toči miro? z:shock:
2.većina naših vladika je u tesnoj sprezi sa državnim organima (Cia, Bia, Kgb...) pa prema tome nije verovatno da će ga neko namerno roknuti da mu izvadi srce....što bi se lako moglo dogoditi bilo kojem "običnom" građanu. Na primer oboli BoTA i na WMA ustanove da mu jedino preostaje presađivanje srca, a to srce poseduje recimo Pera taksista iz Malog Mokrog Luga (našli su ga u bazi donatora organa). Eee, sad je problem što je Pera taksista mlad, zdrav i ne pada mu na pamet da umire. Međutim tu sad stupa na scenu Cia, Bia i Kgb...da malko "požure" Peru jer najljepši preCednik ne može da čeka...z:cry:

p.s. ovo je Balkan, ja ovde neću nikom da ostavim ni ključ od stana, da mi nebi preturao po stvarima....a sačuvaj Bože da nekom napismeno dam pravo da mi pretura po bubrezima, jetri...:zima2:

Starac Lavrentije od skoro 80 godina da nekome zavjestva svoje izradjene i izandjale organe.I ko bi od starkelje htio polutruli bubreg. Propaganda i navlakusa za glupe Srbijance!

Tebe,tragramaton, nije lako namagarciti! Bravo, junace, samo takvi mogu da se sa sljamom ovoga svijeta izbore i opstanu.
 
Poslednja izmena:
Nekoliko primedbi:
1.vladika je jelte ...vladika. Čisto sumnjam da će iko vaditi njegove organe jer on mora da ostavi netljene mošti (neraspadljivo telo) iz kojeg će se osećati blagouhanje i mirotočenje (mirisanje i izlivanje eteričnih ulja). Sad, kako bi to izgledalo ako posle vladikine smrti iz nečijeg bubrega počne da toči miro? z:shock:
2.većina naših vladika je u tesnoj sprezi sa državnim organima (Cia, Bia, Kgb...) pa prema tome nije verovatno da će ga neko namerno roknuti da mu izvadi srce....što bi se lako moglo dogoditi bilo kojem "običnom" građanu. Na primer oboli BoTA i na WMA ustanove da mu jedino preostaje presađivanje srca, a to srce poseduje recimo Pera taksista iz Malog Mokrog Luga (našli su ga u bazi donatora organa). Eee, sad je problem što je Pera taksista mlad, zdrav i ne pada mu na pamet da umire. Međutim tu sad stupa na scenu Cia, Bia i Kgb...da malko "požure" Peru jer najljepši preCednik ne može da čeka...z:cry:

p.s. ovo je Balkan, ja ovde neću nikom da ostavim ni ključ od stana, da mi nebi preturao po stvarima....a sačuvaj Bože da nekom napismeno dam pravo da mi pretura po bubrezima, jetri...:zima2:
1. skidam kapu na komentaru. jako lepo napisano
2. ti si paranoicniji i od mene..... ti si neki sampion
ps. vidi pod 2.
 
Ti organi možda nikom neće trebati, ali s obzirom da su kod nas popovi u rangu sa estradnim zvezdama i političarima po popularnosti, tj. neka vrsta idola i uzora, ovo delo je itekako značajno, i vladika zaslužuje pohvale zbog ovoga.
koliko ja znam, srbija je po broju donatora medju najgorim u evropi i nasi sugradjani umiru u velikom broju, zbog bolesnih organa, i nemanja zdravih organa za transplantaciju. onda je logicno da ce svi vladikini organi koje je zavestao da se iskoriste, a mogu i da se cuvaju u frizideru ili zamrznuti.
 
Starac Lavrentije od skoro 80 godina da nekome zavjestva svoje izradjene i izandjale organe.I ko bi od starkelje htio polutruli bubreg. Propaganda i navlakusa za glupe Srbijance!

Tebe,tragramaton, nije lako namagarciti! Bravo, junace, samo takvi mogu da se sa sljamom ovoga svijeta izbore i opstanu.
a sto onda onaj nacelnik sa vma ne kaze nista o tome?

ako organi ne mogu da se iskoriste, mozda covek misli, makar dobra reklama, daj sta das.
 
Živko Trifunović ili ti Vladika šabački Lavrentije ima 75 godina. Živeće još 15 najmanje.
Pa onda nakon njegove smrti koja je svha tog zaveštanja, donatorstva organa...

Uvažavam njegov čin ali mislim da telo jednog Vladike ipak ne bi trebalo da se sahranjuje ...osakaćeno.

Pa potrebniji je nekom zivom nego crvima oni ce da nadju drugo za jelo ,telo i tako ce da propadne .Ono sto treba da se cuva je dusa kad nju ukalja tu nepomaze vise ni celo telo..
 
Pa potrebniji je nekom zivom nego crvima oni ce da nadju drugo za jelo ,telo i tako ce da propadne .Ono sto treba da se cuva je dusa kad nju ukalja tu nepomaze vise ni celo telo..

Ти очигледно ниси православац.:rtfm:
Реч "мошти" је употребљена пре свега у истом оном значењу као и латинска реч релиел - реликвија, т. ј. она означава једноставно "остатке". Наша реч "мошти" потиче од корена "моћ", т. ј. мошти - то су кости, скелет, она унутрашња потпора на којој се држи тело. У Требнику, књизи која прати живот хришћанина од рођења до смрти, у делу "Опело над лаиком-хришћанином" реч "мошти" се употребљава у смислу "остаци":

Када умре неко православан, сродници његови позивају свештеника који дошавши у кућу у којој леже мошти умрлога ставља епитрахиљ и, запаливши тамјан у кадионици, кади тело мртваца и све оне који ту стоје, а почиње обично: Благословен Бог наш... На крају опела, када односе покојника уз појање Свети Боже: и тако узевши мошти, идемо ка гробу... И даље: и спуштају се мошти у гроб, а архијереј или свештеник, узевши прах лопатом, прелази крстом преко моштију, говорећи: Господња земља и све што је у њој и што живи на њој. А онда сипа преко моштију јелеј из кандила.
http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Knjige/mosti.htm
А пази сад ово:
Када сви који су у гробовима устану (из Чина погребења), каква устане душа, такво ће устати и тело. Ако је душа постала чистија и боља, онда ће се и тело осветити. Ми обично не разумевамо овако нетљеније тела, смештајући га пре васкрсења мртвих.

Свештенослужитељ се на опелу моли: Ти Који си ме некада саздао из небића и почаствовао Твојим Божанским ликом, а због прекршаја заповести опет ме вратио у земљу из које сам узет, врати ме богосличности, да се у првобитну лепоту обучем.

Дакле, Црква је установила поштовање светих моштију, прво, зато што су оне сасуди пуни благодати, и, друго, зато што су оне залог тога да ће свети пребивати с нама не само душом, већ и телом.
И како ће се онда по васкрснућу тела договорити чија је јетра, бубрези, срце, очи...мислим, ако их владика раздели около???:sad2:
 
Starci umiru jer im unutrasnji organi oslabe I njihova funkcija biva smrtno poremecena. Budalama mikako dokazati da stare osobe ne mogu svojim organima podariri zdravlje ni duzi zivot. Ali idiotima se to ne moze dokazati.

PS moderatore, banuj, smucilo mi se od pojedinih!
 
И како ће се онда по васкрснућу тела договорити чија је јетра, бубрези, срце, очи...мислим, ако их владика раздели около???:sad2:

Ljudima je uglavnom važniji ovozemaljski život, čak i ako kažu da su vernici, što bi značilo da ne veruju baš iskreno u te priče o zagrobnom životu. S druge strane ateisti uopšte ne veruju u zagrobni život i mi apsolutno podržavamo transplantacije organa ako to nekome može spasiti život.

Starci umiru jer im unutrasnji organi oslabe I njihova funkcija biva smrtno poremecena.

U principu da, ali ne otkazuju svi organi istovremeno, a kada za nekog bolesnika ne može da se nađe odgovarajući organ mlađe osobe onda i ti starački organi mogu da posluže, bar za koju godinu dok se ne nađe zdraviji organ.
 
Ljudima je uglavnom važniji ovozemaljski život, čak i ako kažu da su vernici, što bi značilo da ne veruju baš iskreno u te priče o zagrobnom životu. S druge strane ateisti uopšte ne veruju u zagrobni život i mi apsolutno podržavamo transplantacije organa ako to nekome može spasiti život.



U principu da, ali ne otkazuju svi organi istovremeno, a kada za nekog bolesnika ne može da se nađe odgovarajući organ mlađe osobe onda i ti starački organi mogu da posluže, bar za koju godinu dok se ne nađe zdraviji organ.

Tukni se malo u glavu: moze li starac od 75 godina ista u sebi zdravo imati? To su godine duboke starosti (makar tako Biblija kaze).Izgleda da je ovdje na forum dospio lobi za vrbovanje degenerika da postanu dobrovoljni darodavci organa.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Starci umiru jer im unutrasnji organi oslabe I njihova funkcija biva smrtno poremecena. Budalama mikako dokazati da stare osobe ne mogu svojim organima podariri zdravlje ni duzi zivot. Ali idiotima se to ne moze dokazati.

PS moderatore, banuj, smucilo mi se od pojedinih!

У праву си за физику, али...
Осим владике, још доста људи који су у добрим годинама су се пријавили да буду донори. У том смислу, владика је само дао иницијалну капислу онима који мисле да због вере треба да ускрате другима право на наду у живот. Можда сам премали да тумачим али мислим да се Богу ово не би допало. Јер у питању је спасавање другог живота (и то не једног, већ више). Мислим да је од Бога дато да су људи достигли ниво да могу да помогну на овај начин једни другима.
Како рекох, вероватно чин владике треба тумачити као нешто конкретно, да се неко не би запитао "гле, овај подржава донаторство органима а сам није донатор", као што већ умемо за разне ствари. Јасно је да његови органи тешко да ће неком послужити, мада, ако је живео иоле аскетски, неки органи могу и да буду корисни. Макар на кратко, до налажења бољег донора. А онима којима је живот на концу, и минути значе...
 
Zašto???
Mislim zašto se otimaju? Zašto (ako su vernici) izbegavaju susret sa Gospodom Isusom Hristom?

Ovo je veoma dobro pitanje!

Većina ljudi koji sebe deklarišu kao vernike je ipak u dovoljnoj meri racionalna da bar podsvesno sumnja u priče o zagrobnom životu, a tu je naravno prisutan i strah od nepoznatog i instinkt za održavanje života. Oni pravi vernici koji zaista veruju da ih čeka susret sa Isusom su u manjini.


Ako se boje suda, da to nije možda zato što su prekršili sve zapisane kanone?

Ti kanoni su napisani tako da je zdravom čoveku gotovo nemoguće da ih ne prekrši, a žene su grešne po defaultu.
 
У праву си за физику, али...
Осим владике, још доста људи који су у добрим годинама су се пријавили да буду донори. У том смислу, владика је само дао иницијалну капислу онима који мисле да због вере треба да ускрате другима право на наду у живот. Можда сам премали да тумачим али мислим да се Богу ово не би допало. Јер у питању је спасавање другог живота (и то не једног, већ више). Мислим да је од Бога дато да су људи достигли ниво да могу да помогну на овај начин једни другима.
Како рекох, вероватно чин владике треба тумачити као нешто конкретно, да се неко не би запитао "гле, овај подржава донаторство органима а сам није донатор", као што већ умемо за разне ствари. Јасно је да његови органи тешко да ће неком послужити, мада, ако је живео иоле аскетски, неки органи могу и да буду корисни. Макар на кратко, до налажења бољег донора. А онима којима је живот на концу, и минути значе...

Hajde ti i zavjestaj svoje i broji dane kad ce na tebe da naleti sleper ili ce te neka " pijandura" bocnuti cakijom, jer vrijeme je novac, biznis je biznis, orgai ne smiju da leze, pare cekaju!
 
Poslednja izmena:
Hajde ti i zavjestaj svoje i broji dane kad ce na tebe da naleti sleper ili ce eneka pijandura bocnuti cakijom, jer vrijeme je novac, biznis je biznis, orgai ne smiju da leze, pare cekaju!

Ја сам завештао органе 2005. године, када још није било оволике халабуке. Уосталом, ни сада не видим разлог за оволику халабуку.
Ко хоће, хоће. Ко неће, не мора.
 

Back
Top