Setimo se Monike Seles

Ej bre,vidim da me nesto prozivate ovde,a ja,jadan,nisam ni pogledao ovu temu :D :D :D

ne znam sta reci za Moniku Seles,meni je ostala u secanju jedna njena slika iz Tempa kad sam bio klinja....Monika Seles,godinu dana nakon uboda nozem,na palzi pozira novinarima bez gornjeg dela kupaceg kostima :) :) :) I mogu vam reci da je tada prilicno dobro izgleda,verujte mi....Sto ne sacuvah sliku da vidite...Prilicno je zgodna bila a verujem da bi se i Meda i Nord i ja i te kako bacili na nju tada :) :) :)

A na kevu JJ.....Daj ne mojte molim vas,pa na sta vam ja licim :) :) Meni dajte neku koja je po godinama tu sa JJ,moze i sama JJ ali da joj prisrafe drugu glavu :p :p Ostatak joj je poprilicno dobar ;)
 
Ja sam se nje setila bas ovih dana, jer sam naletela na njenu autobiografiju - Forhendom preko mreze zivota.

Nikada nisam nesto posebno pratila zenski tenis..ne znam zasto, ali uvek mi se vise svidjalo da gledam "muski tenis"..Knjigu sam kupila zato sto me zanimalo kako je ona dozivela i prezivela onaj ubod nozem, kako je sa 90 kg dosla na 61 kg, kako je prezivela uspone i padove, a naravno i to kako ona dozivljava nas, Srbiju...i "njen" Novi Sad.
Nisam znala puno toga o njoj, samo ono sto i mnogi od nas znaju...ne mislim da nesto pati za Srbijom, ali nas ni ne pljuje...

Ono sto sam cula o njoj je da je trazila da se u ono haoticno vreme devedesetih skloni nasa zastava koja stoji pored njenog imena...

Nebitno.Sve u svemu, knjiga je laka za citanje, pomalo dosadna u nekim poglavljima...neka poglavlja su veoma zanimljiva i poucna...

Ono sto me shokiralo je to da je covek koji ju je ubo nozem dobio od Nemacke samo dve godine uslovno, a ona nije dobila ni dinar,marku,dolar,evro odstete i jos je morala da plati preko milion dolara sudskih troskova!Zalba joj je odbijena.

Sve u svemu, odlicna teniserka, emotivna osoba, ali za mene ipak dosta neobicna.
images
 
Gledam nešto današnje igrače i igračice. Pojave se sa 17-18 godina, peku zanat, igraju, pa sa 19-20 dođu među orvih 50, pa sa 22 počnu da kupe rofeje. I Fed i Nole sa 23 godine.

I tek onda budem svestan da je Monika najbolja igračica svih vremena!
Ljudi, ona je, kad aje onaj manijak napao, imala svega 20 godina i već 9 Gen Slem titula!
Da nije bilo tog mučkog napada, da je u narednih godina osvajala u proseku samo po 1,5-2 GS, imala bi znači gotovo 30.

Koja petlja treba da pre 20-e igraš toliko finala, da ti ruka ne zdrhti na meć loptama.
Ne sećam se tačno, ali znam da je igrala i W finale, znači bar 10 finala pe 20-e godine...
 
monica_seles.jpg


Cuvena legenda tenisa Monika Seleš, nedavno je potpisala ugovor sa američkom izdavačkom kućom „Blumsberi“, za pisanje serije romana namenjenih mlađim uzrastima.
Ova serija romana nosiće naziv „Akademija“


 
Poslednja izmena:
Selesova sigurno jedna od 20 najboljih teniserki svih vremena i zaista je neukusno uporedjivati nju sa Jelenom Jankovic koja joj nije ni do koljena i da se Moniki nije desio onaj incident koji vec svi sigurno znamo bila bi medju 10 najboljih sigurno svih vremena.
 
http://www.novosti.rs/vesti/sport.296.html:431904-Hamburg-grad-patnje-Monike-Seles
Hamburg, grad patnje Monike Seleš
Vlasta IGNJATOVIĆ | 02. maj 2013. 08:42
Prošlo je dve decenije od prvog teniskog atentata čija žrtva je bila sjajna Novosađanka. Od tužbe nemačkim vlastima za nemarnu organizaciju nisu dobili ni marku

Prvi kolektivni atentat desio se tokom Olimpijskih igara 1972. u Minhenu, kada su Palestinci izmasakrirali izraelske rvače



Tridesetog aprila 1993. izvršen je u Hamburgu prvi teniski atentat, a žrtva je bila Monika Seleš, najbolja igračica Jugoslavije svih vremena i lider na VTA listi.

Stadion Rotebaum (u prevodu: crveno stablo) kao da je tog prohladnog dana zlokobno nagoveštavao krvavu dramu tokom četvrtfinalnog meča između Selešove i Bugarke Katarine Malajeve.
Novosađanka je dobila prvi set 6:4, drugi gubila sa 0:3, ali je, kao i mnogo puta ranije, van serijskim napadima, uspevala da dođe do prednosti 4:3... I dok se Selešova u pauzi između gemova saginjala da zaštiti noge od hladnoće, mučki joj je zabijen kuhinjski nož u leđa, pred TV kamerama i očima celog sveta, zgroženog surovim događajem na crvenom tepihu od šljake. Sramni „junak“ prvog pojedinačnog atentata u istoriji sporta (prvi kolektivni desio se tokom Olimpijskih igara 1972. u Minhenu, kada su Palestinci izmasakrirali izraelske rvače) bio je Ginter Parhe iz Istočne Nemačke, opsesivni navijač Štefi Graf, koji je danima pratio Moniku od hotela do stadiona.

Posle traumatičnog napada Moniku je, posle majke Ester i brata Lajoša u lokalnoj bolnici posetila i njena najveća rivalka Štefi Graf. Još uvek pod šokom od doživljenog napada na stadionu Rotebaumu, Selešova je pretrpela i drugi, kada joj se Grafova izvinjavala da mora brzo da ide, kako bi nastavila takmičenje u finalu.
Verovalo se da će turnir biti prekinut zbog napada i prolivene krvi Monike, koja je za nekoliko milimetara izbegla ubod u vitalni nerv zbog čega bi, najverovatnije, ostala paralizovana.

Hamburšku dramu prokomentarisao je Radmilo Armenulić, naš najuspešniji teniski selektor.

- Napad viđen na televiziji ne spada u teniske, pa zato Monika Seleš nije uzvratila. Atentator je želeo da je ubije, ali je zaboravio da je ona već postala besmrtna - rekao je Armenulić.

Privatnim avionom Selešova je prebačena u SAD na lečenje i rehabilitaciju, koja je potrajala dve ipo godine. Tada je i dobila na težini - 17 kilograma! Fizički se Monika oporavila za nekoliko nedelja, ali je napad ostavio psihološke ožiljke.

- Danima, noćima i mesecima imala sam košmare, pod uticajem događaja u Nemačkoj, odlučna da više nikada, ni pod kojim uslovima ne kročim u tu zemlju - rekla je Monika.

Od tužbe Selešovih nemačkim vlastima za nemarnu organizaciju nisu dobili ni marku novčane nadoknade od traženih 30 miliona.

Fanatični navijač Grafove, po savetu advokata, izjavio je da nije želeo da ubije Selešovu, već samo da je onesposobi kako bi omogućio svojoj ljubimici da se vrati na prvu poziciju VTA koju joj je preotela Monika. Osuđen je na dve godine uslovno sa obrazloženjem da je - psihički labilna ličnost.

Po nagovoru legendarne Martine Navratilove i prijatelja, kao i amaneta oca Karolja, koji je 1998. podlegao od kancera prostate, nastavila je da se takmiči. Osvojila je četvrti Australija open, deveti gren slem u karijeri, i sa 59 titula ušla u Međunarodnu tenisku kuću slavnih, kao 13. najbolja igračica sveta u istoriji „belog sporta“.

Danas Monika živi u porodičnoj kući u Sarasoti na Floridi.

Putuje svetom gde promoviše tenis za mlade u organizaciji Međunarodne teniske federacije. Ujedno je i partner sa Andreom Agasijem, Šakilom O'Nilom, Vejnom Greckim i drugim najpoznatijim sportistima Amerike u lancu sport - kafea „Ol stars“.

Nije se, i neće, po njenim rečima, nikada udati, jer joj je tenis u mladosti uskratio mnoge životne radosti i sada želi to da nadoknadi.
 
Selesova sigurno jedna od 20 najboljih teniserki svih vremena i zaista je neukusno uporedjivati nju sa Jelenom Jankovic koja joj nije ni do koljena i da se Moniki nije desio onaj incident koji vec svi sigurno znamo bila bi medju 10 najboljih sigurno svih vremena.

Upravo tako!

Ostace zlatnim slovima upisana u vrh srpskog i svetskog tenisa.

Trebamo biti ponosni na nju.

I na sve ostale nase teniserke i tenisere koji pronose ime Srbije po celom svetu.
 
106129530953a20c00c3629960264437_size3.jpg


Nekadašnja najbolja svetska teniserka Monika Seleš verila se za 72-godišnjeg milijardera Toma Golisana.
Tom je srećnu vest o ženidbi objavio u skorašnjoj poseti jednoj Njujorškoj srednjoj školi. Golisano i 40-godišnja Monika zabavljaju se od 2009. godine.
 

Back
Top