Саветодавни кутак

Pa da rekao bih da je peti deo kao i prvi deo. Zgrceni u prvom primeru i stvaraju tenziju dok to ispravlja opet lukom i laskavoscu.
Za cetvrti da. Ona je invazivna i zatvara mu nos. U drugom primeru opet teziste imaju ka njemu.
Kapiram. Hvala na pojasnjenju, volim da prodiskutujem. Mislim da su strelice malo nedovoljne za pojasnjenje. Barem za amatere.
 
Ako mogu da zakljucim onda ove savete.
Treba paziti na sledece:
Balans subjekata. Nikakvo naginjanje, stabilna postura i naravno opustena, lagodna.
Paziti na ruke da ne odsecaju kadar i generalno na posture da stvaraju prijatnu kompoziciju, umesto napete. Pr lucnog S kod devojke, bez ukrstanja i grcenja ruku i sl. Verujem da ima izuzetaka ali...
Rekao bih da ruke dosta uticu na poruku, sto je i logicno s obzirom na govor tela. Kakvu formu opisuju. Da li se lagodno drze ili se neko okacio o nekoga kao sto si naveo primer zagrljenih ortaka na skolskoj slici.
 
Све то зависи од оног што фотографија треба да пренесе као поруку... шта њоме хоће да се комуницира... ко су ти људи и како се осећају, какав је њихов однос... али да... начелно, суштина је природност....
 
Штета... вероватно је нека глупост... а добре слике је правио... немој да бацаш... понуди некоме ко је вешт с прецизном механиком, да проба да отвори, прегледа... можда је нешто очигледно и поправљиво...
У сервисима би ти вероватно одрали кожу с леђа а питање је би ли успели нешто да среде или би само већу штету направили....
У принципу тим апаратима нема шта да фали... или је нешто безвезе и банално, или је неки системски квар...
а за прверу... пробај овде да поставиш
http://www.myshuttercount.com/
можда извуче податак
или отвори у фотошопу, неком новијем,
па
File/file info па у табели -raw data- нађи овај ред
wee.JPG

:neutral:
већ сам прегазио 30 'иљада... а нема ни две године како сам га узео са 7...
па добро... и старим сам у просеку 10 хиљда годишње пљескао...
 
.. а добре слике је правио...
jeste , mada ja volim da se igram u photoshopu pa su neke fotografije

ispadale interesantnije nego u prirodi . . . ovo je sa mazimalnim zumom , crkvica na brdu u Becicima

navatao sam trenutak zalaska sunca . . . .

48739637502_449daf07b1_b.jpg


. .
Upravo sam odneo aparat ciku koji se bavi tim stvarima pa ce mo videti . . .

Nego , ovo je dobra prilika da ako popravka ne uspe pocastim sebe necim novim

pa da priupitam za savet:

koji model mi predlazete ako su mi ovo smernice

-- ne zanima me zoom

-- nije bitan brend

-- nije bitan blic

-- bitni su gabariti ( da moze da stane u dzep )

-- da ima sto veci senzor

-- sto veci otvor blende

Neka gornja granica bi bila 400 evradi a ako mogu i jeftinije da prodjem sa necim solidnim ne bi se zalio .
 
Cao ljudi. Interesujem se neko vreme za fotografiju. Imam pitanja sijaset i sam pronalazim dosta informacija na netu, mada vidim da ovde moze da se lepo prodiskutuje.
Trenutno skljocam, mobilnim i najvise tu vezbam kadriranje i nesto malo manuelni mod, koliko je moguce sa telefonom.
Interesuju me dve stvari:
Kakav odnos iso i brzine blende u proseku koristite kada je u pitanju zatvoren prostor, spolja, pejzazi, mikro (mirko) i ljudi. Recimo nekakav orijentir?
Drugo bi bilo svetlo. Kjaroskuro tehnika. Kako obicno postavljate subjekta u odnosu na svetlo (portret fotografija)?
 
Вероватно сам превише матор и старомодан, али мислим да телефон није пут да се нешто научи о фотографији.
Pa nije, slazem se. Na protiv po meni je glavna mana optika. Koliko god gedzeterija da ima, nema optiku, kao da fotkas kroz spijunku. E sad, ne planiram da u skorije vreme investiram u dobru kameru koje su skupe, pa onda koristim ovo sa cim mogu nesto nauciti.
 
Mada eto dobre teme. I to bih voleo da cujem. Zasto nije telefon dobar? Objektivno i bez emocija, naravno.
Nikad nisam ni imao kvalitetniji aparat. Tako da neko ko je to par puta drzao u ruci, znaci ce.

Мобилни против апарата или дигитална против филма. Ко је јачи Бетмен или Супермен? Најбоља камера или фотоапарат је онај који имаш код себе тренутно. Треба гледати као на неку врсту алата, ако ми мобилни "заврши посао" то је то.
Разлике постоје али ја немам жељу а ни вољу да расправаљам о томе. Не вради ни нека "аждаја" од фотоапрата ако се слика само преко "аутоматике".

Да, можеш да користиш и мобилни у фази учења. Разике постоје али си и сам свестан тога па се сконцентриши на то што можеш да урадиш ("сликаш") мобилним.
 

Back
Top