savet za kupovinu blica - koji model?

iron88

Zainteresovan član
Poruka
178
pozdrav evribadi
potreban mi je savet za kupovinu blica.
pre par meseci nakon kupovine DSLRa (Canon 1200d) pitao sam jednog kolegu (koji me je inace i navukao na DSLR :D ) da mi da neku preporuku.
on mi je predlozio da kupim - Yongnuo 560 III koji je kod kineza kostao 65$
rekao mi je da je to za mene, bio sam srecan sto sam dobio savet za kupovinu tako da druge bliceve uopste nisam gledao.
imao sam veliku srecu da su na carini pogresno procenili njegovu vrednost pa sam bio oslobodjen placanja PDVa :)
nakon par nedelja cekanja kad sam ga napokon dobio i stavio na aparat nazvao sam kolegu da mi malo pomogne oko koriscenja i sl.

Jedno od prvih pitanja coveka koji mi je dao preporuku za model je bilo: "Pa zasto si kupio blic koji nema TTL?" :dash:
drugi fotograf me je takodje rekao da je trebalo da uzmem neki sa TTLom.

shvatio sam da je kupljeni blic vise namenjen za daljinsku upotrebu i da manuelno moram da se podesavam svaki put pre nego sto ka aparat okine.

ne znam sad dal uopste postoji mogucnost - na fotoaparatu nemogu nikako da pristupim nekom podesavanju blica.
kaze mi da blic nije prikacen ili da nije kompitabilan tako da uvek moram da ga ja podesavam
a aparat jedino moze da ga okine.

dakle ispao sam smesan jer sam mislio da je svaki blic isti.
zamolio bih vas ukoliko mozete malo da me posavetujete oko kupovine, sta trebam da gledam posto ovog kolegu vise nebih pitao za savet :D

sta mu je TTL a sta ETTL a cinimi se da sam video da ima i ITTL
takodje sta znaci HHS.

-za blic bih dao do 100eu, mozda malo vise ako je mala razlika u novcu a velika u mogucnostima.
marka = kineska sobziorm da su dosta jeftiniji od Canona
Yongnuo ili K&F Concept
Ne znam za ovu drugu kinesku marku da li ste culi marku, kod nas slabo prodaju njihovu robu, ja sam kupio par stvarcica i uglavnom su malo skuplji od ostalih kineza ali su kvalitetniji, tako da mislim da bi njihov blic takodje bio kvalitetan a s druge strane su jeftiniji od Yongnuo sobzirom da je YN kineski best-seller.
Sad sam pri kinti pa bih ga narucio ovih dana tako da zeljno iscekujem da cujem vas savet :hvala:

PS.
ukoliko je nekom potreban moj Yongnuo 650 III prodao bih ga za iste pare za koje sam ga kupio :D
 
trebo si da guglas pre kupovine da se upoznas sa tehnikalijama

ja koristim privatno istu tu marku ali model prilagodjen nikonu i sa ttl rezimom i manuelnim, model yn565ex, u sustini cista kopija nikonovog sb 700, sve funkcije su mu iste, uzela preko coveka koji to nabaljva, novo potpuno, za 120e, na sajtu fotoberza.rs

na tom sajtu ces naci medju oglasima za bliceve oglase i za yongnuo, uz koje stoje i pisi za koju marku aparata, koje funkcije i modove ima, i na osnovu toga prosudis
posto si amater nemoj da se zeznes i da se zaletis da kupujes blic original canonov da pucas 300e a ne treba ti

sto se tice pitanja oko tehnickog dela sve imas na netu obajsnjeno na sajtovima, sta je ttl sta je ovo ono kako sta , evo primera http://www.bhphotovideo.com/explora/photography/buying-guide/guide-camera-flash
http://neilvn.com/tangents/manual-flash-ttl-flash/

sto se muke oko ttl tice, iskrena da budem taj ttl itekako ume da te zezne, s obzirom da sudbinu slike stavljas u ruke takvog jednog automatskog moda on itekako ume da lose proceni stvari i da cesto sagori ili ne osvetli dovoljno sliku, al najcesce je sagori ako pravi greske
ne uvek naravno ali desava se
u sustini kod nekog ozbiljnijeg rada ide se na manuelni deo podesavanja, ako situacija dozvoljava
sto nije uvek tako, imas situacija gde nemas vremena za podesavanja moras da opalis i to je to, i tu ttl pomaze, al uz vecito ono aj boze pomozi da ga je ubo kako valja :lol:

poenta je da nije smak sveta sto si dobio bez ttl blic, jer ces taman kroz manuelna podesavanja super da naucis sta i kako, pa ces vremenom odmah kad vidis kadar znati koja idu podesavanji i brzo namestiti, samo kad uvezbas, sto je super za ucenje
 
Tačno tako. Poslušaj Metlu i uštedi 100 evra.:)

hvala ljudi na odgovorima
uopste se ne dvoumim oko izbora canon/kinez
u startu sam se odlucio za kineza, koliko vidim dosta su kvalitetni, cak i kupljeni yn560 izgleda dosta kvalitetno. jedino sto ne znam koji model da uzmem.
dvoumim se izmedju
kf-882 i kf-590 ex-c
ovaj prvi moze da radi kao master (sta god to znacilo) i ima hss (ne znam dal mi to uopste treba)
ovaj drugi je po karakteristikama isti kao yn-656
 
hvala ljudi na odgovorima
uopste se ne dvoumim oko izbora canon/kinez
u startu sam se odlucio za kineza, koliko vidim dosta su kvalitetni, cak i kupljeni yn560 izgleda dosta kvalitetno. jedino sto ne znam koji model da uzmem.
dvoumim se izmedju
kf-882 i kf-590 ex-c
ovaj prvi moze da radi kao master (sta god to znacilo) i ima hss (ne znam dal mi to uopste treba)
ovaj drugi je po karakteristikama isti kao yn-656

Master znači da blic koji imaš nakačen na aparat može da kontroliše rad drugih bliceva koji nisu nakačeni na aparat. HSS (ili kod Nikona Auto FP, ne znam kako je kod Canona jer sam godinama koristio samo Nikon sisteme pre nego što sam prešao na mirrorless) znači da blic okida neprestano i brzo, par desetina hiljada puta u sekundi, tako da deluje kao konstantno svetlo, kao sunčeva svetlost ili svetlost lampe, što znači da može da se koristi bilo koja brzina zatvarača. Koristi se da bi zamutio pozadinu na fotografiji, recimo pri brzini zatvarača 1/3200 na blendi 2.8, uobičajeno, da bi fill flash osvetlio senke ako je subjekt fotografije na jakoj sunčevoj svetlosti.

Kao što ti je Metla već napisala, ttl može da ti zezne fotku, odnosno poremeti balans belog, jer su i aparat i blic u principu glupi, i retko kad pogode balans belog odnosno WB. Tako da ti i ona i ja preporučujemo da ne kupuješ novi blic već da se učiš manuelnom podešavanju kako blica tako i aparata kako bi stekao kontrolu na fotografijom, što je i poenta korištenja DSLR-a.
 
hvala za odgovor
kapiram da je razlika ogromna ako ga koristim kao automatski/manuelno.

verovatno kao kad bi neko dslr aparat koristio jedino u auto modu.

ali s druge strane ja nad tim blicom nemam nikakvu kontrolu preko aparata (osim sto okine). kad ga nakacim preko aparata ne mogu u opste da ga setujem nego moram preko njegovih (blicovih) komandi to da cinim.

drzim ga na oglasu, prodajem ga za iste pare za koje sam ga i kupio pa se nadam da ce neko biti zainteresovan.
 
da pa svaki blic na manuelnom modu podesavas preko komandi na blicu, a ne prko aparata
ttl mod ti cita komande sa aparata pa prilagodjava svoj rad tome, dakle tu je aparat sef a blic prati....al dobro na tom tvom nema toga pa da ne zalazimo sad u tu pricu

aparat se ne prilagodjava blicu, vec blic aparatu, zato ti i aparat ne menja expoziiju dok ti menjas blic 1/1 il 1/128 itd
ti sam moras da vezbas i nadjes pogodna podesavanja da se lepo sloze

nikad nemoj blic na 1/1 to ce ti izgoreti fotke, jako retke su situacije gde bi to moro da koristis

znac sto jaci blic pustis to moras vise da zatvaras blendu, i obrnuto, ako pustas slab blic otvaras blendu
a imas situaciju gde i blendu zatvaras puno i blic pustas na slabasno, to je recimo kad u sred jakog sunca slikas neki close up pa da ublazis senke od sundca al da ne spalis fotku
sve ces to vremenom nauciti samo uzmi i cackaj dugmice ;)

sater na aparatu ne dizes iznad 1/200 kad koristis bilo koji od tih kineskih bliceva (kod originalnih moze malo vise) ne znam jel znas tu caku
dobijes ovo

cac-chi-so-flash_2.jpg


- - - - - - - - - -

moj ti je savet da prvo dobrano savladas svoj aparat, da naucis da koristiss prirodno svetlo, senke i sl
kad to savladas onda uzmes blic i onda ces umeti da iskoristis dobre strane blica
ako nisi savladao igre svetlosti ovako, onda ce ti blic biti dodatna muka, jednostvano neces biti spreman za njega
 
pa da, to sto se blic prilagodjava apratu je i razlog zbog kojeg gledam nov da nabavim.
jer moj blic nema nikakvu komunikaciju sa aparatom zbog svoje manuelne namene.
u protivnom ili moram da slikam s aparatom u manuelnom modu, da ispucam jedno 5-10 probnih fotografija ili kao sto si vec rekla da mu zatvorim blendu, gde cu da izgubim dubinsku ostrinu, pa ako pozelim da dobijem dubinsku ostrinu moram da smanjim ISO ili da skratim shutter itd...

ja sam mislio da ce ovde neko da se fokusira na moje glavno pitanje koje sam postavio a to je savet za kupovinu blica, a ne rasprava o manuelnom.
ja bih zamolio sve ljude koji su voljni da mi pomognu da se drze teme.
ili trebam da odem na neki drugi forum i da postavim prosto pitanje koji blic sebi da kupim (a da precutim pricu o promasenoj kupovini) kako bih dobio odgovor na moje pitanje.

malo sam ispao glup dok sam kupovao taj blic jer sam trazio savet od covek u kojeg sam ranije posumljao da bas tehnicki ne stoji najbolje (druzimo se :) )
on mi je dao predlog tipa : "Evo ovaj nije skup, -za tebe je" a da ni sam nije znao sta je to.
moju gresku sam malo skuplje platio ali barem znam sada da ne trebam da mu verujem, a necu mnogo da kukam jer sam sam kriv.

ovde jedino sto trazim je da mi neko malo pomogne oko kupovine blica,

PS
(ovo sto se tice skracivanja shuttera zaista nisam znao :D (pretpostavljam da je zbog toga osmisljen HSS)

to mi je mozda malo pomoglo sto se tice donosenja odluke o novom blicu, ali ako mozete jos nesto da mi kazete.
 
pa da, to sto se blic prilagodjava apratu je i razlog zbog kojeg gledam nov da nabavim.
jer moj blic nema nikakvu komunikaciju sa aparatom zbog svoje manuelne namene.
u protivnom ili moram da slikam s aparatom u manuelnom modu, da ispucam jedno 5-10 probnih fotografija ili kao sto si vec rekla da mu zatvorim blendu, gde cu da izgubim dubinsku ostrinu, pa ako pozelim da dobijem dubinsku ostrinu moram da smanjim ISO ili da skratim shutter itd...

ja sam mislio da ce ovde neko da se fokusira na moje glavno pitanje koje sam postavio a to je savet za kupovinu blica, a ne rasprava o manuelnom.
ja bih zamolio sve ljude koji su voljni da mi pomognu da se drze teme.
ili trebam da odem na neki drugi forum i da postavim prosto pitanje koji blic sebi da kupim (a da precutim pricu o promasenoj kupovini) kako bih dobio odgovor na moje pitanje.

malo sam ispao glup dok sam kupovao taj blic jer sam trazio savet od covek u kojeg sam ranije posumljao da bas tehnicki ne stoji najbolje (druzimo se :) )
on mi je dao predlog tipa : "Evo ovaj nije skup, -za tebe je" a da ni sam nije znao sta je to.
moju gresku sam malo skuplje platio ali barem znam sada da ne trebam da mu verujem, a necu mnogo da kukam jer sam sam kriv.

ovde jedino sto trazim je da mi neko malo pomogne oko kupovine blica,

PS
(ovo sto se tice skracivanja shuttera zaista nisam znao :D (pretpostavljam da je zbog toga osmisljen HSS)

to mi je mozda malo pomoglo sto se tice donosenja odluke o novom blicu, ali ako mozete jos nesto da mi kazete.

Evo ti najjeftiniji na našem tržištu sa TTL-om:

Brilliant EF 600DG-TTL

Poseduje uobičajene funkcije: E-TTL mod, manuelni mod, kompenzacija ekspozicije u koracima, autofokus od 24-85mm sa difuzorom 16mm, podesiv po vertikali i horizontali. Može se koristiti i kao eksterni blic sa ili bez kišobrana. Napajanje je AA baterije 4 komada.
http://www.fotodiskont.rs/proizvodi/brilliant-ef-600dg-ttl-za-canon-1714.html
 

Back
Top