Sar pei

Najlepsi je bas moj Shar Pei

  • Crni

    glasova: 0 0,0%
  • Braon

    glasova: 0 0,0%

  • Ukupno glasova
    0
  • Anketa je zatvorena .
Juce sam videla divnog sar pei-a od 6meseci u parku gde mi setamo,ali pas ima 6meseci usivan vec 3 puta zbog "tuca",ne smeju da ga puste sa kaisa jer hoce da napada druge pse,a tek ima 6meseci..ja mislim da nesto nije u redu sa tim psom kada je mogao da skoci na mog psa koji ima 3meseca.
 
sve ni to zavisi od vlasnika i od toga kako ga on vaspita! Mi u nasem dvoristu imamo vise vrsta pasa i mogu ti reci da se svi slazu i zive u zajednici! Naravno da svaki ima svoj box, ali kad ih pustimo lepo se igraju! konkretno sar-pei se super slaze sa patuljastim pincem koji je bar 3 puta manji od nje i da hoce mogao bi da je pojede za dorucak - ali nece! :lol:
 
To si u pravu skroz,ovaj sar pei je cesto na kaisu i laje kao lud,a navodno ga ne pustaju jer mi je rekla da bi "poubijao" sve pse po parku,nego 6meseci to je beba bas me zacudilo da se tako ponasa,a vlasnik mu je mladji decko pa verujem da nije znao kako da radi sa psom.
Sar pei i pinc:)
 
Hoce da imaju problema sa kozom tipa ispadanje dlake i sl. Naravno ako se pas ne odrzava dolazi i do gorih oboljenja ovo nema nikakve veze sa klimom jednostavno sklonost rase ka nekim infekcijama mada uz dovoljno higijene nema vecih problema i takodje hoce da se desi da im se ispolji treci kapak tada dolazi do hiruskog odstranjivanja ali je to najobicnija rutina. Extra lep pametan i iznad svega cist pas.
 
shar pei je pas zreo vec sa godinu dana, ne trci ko "ludak", niti donosi stap kad od njega to trazite, vrlo je nadmen i tvrdoglav, i pre svega lenj. Deca u parku bi ga samo "smorila"....Ni jedna rasa pasa ne voli decu, deca u neumerena u svojoj igri i suvise im se dopusta u odnosu na psa.
 
shar pei je pas zreo vec sa godinu dana, ne trci ko "ludak", niti donosi stap kad od njega to trazite, vrlo je nadmen i tvrdoglav, i pre svega lenj. Deca u parku bi ga samo "smorila".....
U mom kraju ima jedan sar pej od godinu-dve, trci kao lud na sve strane, ne slusa gazdu, ne slusa nikog samo jurca okolo. Inace sar pej nije mnogo intelignetan pas i treba puno strpljenja i vremena da bi se naucio nekim stvarima, kao sto je donosenje stapa, dok je nekim drugim rasama to u krvi a neke pak zbog visoke inteligencije brzo ukapiraju sta se od njih trazi.

Ni jedna rasa pasa ne voli decu, deca u neumerena u svojoj igri i suvise im se dopusta u odnosu na psa

Gresis veoma. Eto bokseri, zlatni retriveri na primer obozavaju decu. Neke rase ne vole decu, pudle npr. ali to zavisi pre svega od karaktera i socijalizacije.
 
U mom kraju ima jedan sar pej od godinu-dve, trci kao lud na sve strane, ne slusa gazdu, ne slusa nikog samo jurca okolo. Inace sar pej nije mnogo intelignetan pas i treba puno strpljenja i vremena da bi se naucio nekim stvarima, kao sto je donosenje stapa, dok je nekim drugim rasama to u krvi a neke pak zbog visoke inteligencije brzo ukapiraju sta se od njih trazi.



Gresis veoma. Eto bokseri, zlatni retriveri na primer obozavaju decu. Neke rase ne vole decu, pudle npr. ali to zavisi pre svega od karaktera i socijalizacije.

Slucajno imam shar-pei, tako da bolje poznajem rasu, nego sto ti mozes da procenis, poznavajuci vlasnika pomenute rase, konkretno komsiju. Sa druge strane, kad vec pominjes inteligenciju, ona se ne ogleda u poslusnosti. Dakle, postoje radni psi, koji imaju odredjenu namenu, i kroz praksu su se pokazali kao rase kojima je lakse slomiti karakter. Ali to nikako nije ogledalo njihove inteligencije. Da se vratim na psa iz tvog komsiluka, to sto je on nestasan i nema dobru komunikaciju sa svojim vlasnikom je izkljucivo greska vlasnika. Jednostavno, nije umeo da izgradi odnos. A sad ce biti jos teze, mozda bi nekome drugome ko bolje razume rasu pre poslo za rukom.
I na kraju da pomenem decu i pse, taj odnos je obicno nepravedan, gde se deci dozvoljavaju svakakve igrarije i decje gluposti, u odnosu na zivotinju, ni jednoj osobi , tako ni psu ne prija maltretiranje, cemu su deca u odnosu na zivotinje sklona, nekad u igri, nehotice, a nekada zato sto dobija podrsku od odraslih. Samo je pitanje tolerancije od strane psa koliko koja rasa je spremna da trpi. Zlatni retriveri, su "dobrice", "mladi" i u punoj starosti, izuzetno aktivni i tolerantni i zato se dobija pogresan utisak da vole decu. Svako bice voli ono ili onoga ko i njega voli.:wink:
 
Ako si vlasnik sar peja onda mi je jasno zasto tako pises. "Svaki ciganin svoga konja hvali":-)
Nigde nisam napisala da se inteligencija psa ogleda u tome koliko je pas poslusan, naravno da ce svaki pas raditi sta zeli ako nema kontrolu i vodju copora-u ovom slucaju coveka. I daj, nemoj da preterujes u prici kako je inteligentan pas onaj kome se teze slomi karakter. To takodje ide u prilog onom citatu i apsolutno nije tacno.
Inteligentan pas je pas koji brzo kapira, nema tu nikakvog lomljenja karaktera. A sar pei je na 50 i nekom mestu. Prema tome treba mnogo vise truda, strpljenja, rada sa njim nego sa vucjakom, pudlom, retriverom itd.
Sto se dece i pasa tice u pravu si za to da deca preteruju u vecini slucajeva, ali psi koje sam navela vole da se igraju sa decom, ne smeta im njihova graja, guranje i slicno. Neki psi su manje tolerantni neki vise a neki uopste ne podnose decu. Maltretiranje je sasvim druga stvar, to naravno da ni jedan pas ne voli. A to sta roditelji sve dozvoljavaju deci da rade sa "nizim bicima" to je duga prica i nije za ovu temu;-)
 
Ako si vlasnik sar peja onda mi je jasno zasto tako pises. "Svaki ciganin svoga konja hvali":-)
Nigde nisam napisala da se inteligencija psa ogleda u tome koliko je pas poslusan, naravno da ce svaki pas raditi sta zeli ako nema kontrolu i vodju copora-u ovom slucaju coveka. I daj, nemoj da preterujes u prici kako je inteligentan pas onaj kome se teze slomi karakter. To takodje ide u prilog onom citatu i apsolutno nije tacno.
Inteligentan pas je pas koji brzo kapira, nema tu nikakvog lomljenja karaktera. A sar pei je na 50 i nekom mestu. Prema tome treba mnogo vise truda, strpljenja, rada sa njim nego sa vucjakom, pudlom, retriverom itd.
Sto se dece i pasa tice u pravu si za to da deca preteruju u vecini slucajeva, ali psi koje sam navela vole da se igraju sa decom, ne smeta im njihova graja, guranje i slicno. Neki psi su manje tolerantni neki vise a neki uopste ne podnose decu. Maltretiranje je sasvim druga stvar, to naravno da ni jedan pas ne voli. A to sta roditelji sve dozvoljavaju deci da rade sa "nizim bicima" to je duga prica i nije za ovu temu;-)

Ciga konja hvali kad ga prodaje, a ja nista ne prodajem. Ocigledno je da si mlada osoba, i ne zameram ti sto ne razumes sta ja pokusavam da kazem. Pojam inteligencije ne razumemo na isti nacin. To sto shar pei, konkretno ne uradi zahteve vlasnika, "donesi-odnesi", daj sapu, bravo pas, evo nagrade...ne govori o njegovoj inteligenciji. Jednostavno to nije radni pas, nije svojstvo pomenutoj rasi da ima tu vrstu namene. Moguce je shar-pei dresirati, na nacin kako se to radi sa radnim psima, ali uz mnogo, mnogo truda. Ali ne zato sto je on priglup, nego zato sto je lenj. Inace dresura takvog psa upravo u tome lezi, slomiti mu karakter, napraviti od njega ono sto nije. Taj pas je u svojoj blizoj-daljoj istoriji
bio dvorki pas. Kao sto i danas zivi u stanu. Nije preporucljivo drzati ga u dvoristu, zbog osetljivog zdravlja...Da ne sirim temu...
 
Ali Oskar je samo pitao za pomoc kako da pridje i postupa sa psom... A onda kao i u svim ostalim temama pocinje rasprava ko bolje koju rasu zna koja je rasa pametna koja manje pametna itd. Mislim da bi bilo veoma zanimljivo da u jednoj temi pisemo samo o toj temi naravno svako da iskaze svoje misljenje i da saslusamo svi savete jos ponekog pa mozda svi zajedno i nesto novo saznamo. Bez ljutnje...
 
Pa ti otvori takvu temu. I ako nisi primetila ni ti nisi dala nikakav komentar koji je direktno vezan za temu, a "rasprava" je zavrsena koliko juce tako da ti je komentar suvisan. Prvo razmisli pa onda kritikuj.
 
Uh, al' ste se vi rasplinuli! Za Shar pei-a treba puuuno ljubavi, iskustva i jaaaako cvrsta ruka-ne u smislu batina, bas naprotiv. Kapiram da su oni nekom greskom, valjda zbog slicnosti sa molosima dospeli u ll FCI grupu. Po naravi su mnogo slicniji psima iz V FCI sa kojima igrom slucaja imam dosta iskustva. Daju se nauciti aportu i slicnim (po mom misljenju) glupostima ali je to blago receno maltretiranje i za psa i za vlasnika. Osnovno za psa je da ne leti kao muva bez glave preko ulice, da se ne pentra po stolu i da se odazove na poziv vlasnika. To su nevidjeni individualci od pasa i stvarno ne pale klasicne fore koje pale kod npr. retrivera. Imaju skroz drugu vrstu inteligencije. Slazem se da ih treba navikavati od malena na ljude i na druge pse ali treba biti oprezan prilikom izbora drustva da se ne bi postigao kontraefekat. A to je upravo ono sto bi se u parku punom ko zna kakve dece desilo. Bolje je za pocetak dovesti prijatelje sa dobrom i poslusnom decom kojoj je moguce objasniti sta sme a sta ne sme da se radi kucama. U nasem konkretnom slucaju se radilo o haskiju koji je zbog gresaka vlasnika morao da bude uspavan. Bio je kod nas jedno vreme kao stene i mi smo za dve-tri nedelje uspeli da ga naucimo da ide na novinu, da se ne penje na sto, da se ne svadja sa gostima, da ne jede namestaj... Sve ono sto njegovi vlasnici nisu uspeli da urade u prethodnih 2-3 meseca. SAMO JE BITNO DA SE ODABERE VODJA COPORA I USPOSTAVI PRAVA HIJERARHIJA U KOJOJ CE PAS DA BUDE NA POSLEDNJEM MESTU NA LESTVICI ALI NIKAKO SIKANIRAN OD STRANE NADREDJENIH. Konacno i ja dodjoh do poente. Pozdrav i srecno.
 
Uh, al' ste se vi rasplinuli! Za Shar pei-a treba puuuno ljubavi, iskustva i jaaaako cvrsta ruka-ne u smislu batina, bas naprotiv. Kapiram da su oni nekom greskom, valjda zbog slicnosti sa molosima dospeli u ll FCI grupu. Po naravi su mnogo slicniji psima iz V FCI sa kojima igrom slucaja imam dosta iskustva. Daju se nauciti aportu i slicnim (po mom misljenju) glupostima ali je to blago receno maltretiranje i za psa i za vlasnika. Osnovno za psa je da ne leti kao muva bez glave preko ulice, da se ne pentra po stolu i da se odazove na poziv vlasnika. To su nevidjeni individualci od pasa i stvarno ne pale klasicne fore koje pale kod npr. retrivera. Imaju skroz drugu vrstu inteligencije. Slazem se da ih treba navikavati od malena na ljude i na druge pse ali treba biti oprezan prilikom izbora drustva da se ne bi postigao kontraefekat. A to je upravo ono sto bi se u parku punom ko zna kakve dece desilo. Bolje je za pocetak dovesti prijatelje sa dobrom i poslusnom decom kojoj je moguce objasniti sta sme a sta ne sme da se radi kucama. U nasem konkretnom slucaju se radilo o haskiju koji je zbog gresaka vlasnika morao da bude uspavan. Bio je kod nas jedno vreme kao stene i mi smo za dve-tri nedelje uspeli da ga naucimo da ide na novinu, da se ne penje na sto, da se ne svadja sa gostima, da ne jede namestaj... Sve ono sto njegovi vlasnici nisu uspeli da urade u prethodnih 2-3 meseca. SAMO JE BITNO DA SE ODABERE VODJA COPORA I USPOSTAVI PRAVA HIJERARHIJA U KOJOJ CE PAS DA BUDE NA POSLEDNJEM MESTU NA LESTVICI ALI NIKAKO SIKANIRAN OD STRANE NADREDJENIH. Konacno i ja dodjoh do poente. Pozdrav i srecno.

Bas tako;):razz:
 
Presladak pasitj...iskreno prvi put sam ga videla na onoj reklami...a odskoro ga ima jedna komsinica...ne samo lep vec na svoj nacin originalan iako sam ljubitelj pasa poput nemackog ovcara.:-) Da li je komplikovan za cuvanje...mora li biti u kuci?Pitam one koji ga imaju, ne sta kaze literatura.
 
Ne znam tako mi je receno,ali su meni licno sar peji izgubili ono sto su nekada imali sada na izlozbi u NS-u sam se razocarala sta su ljudi uradili od rase,a mozda su ono bili losi predstavnici rase..sta mislite o tome?
 
Stene je uvek skuplje od odraslog psa, o kojoj god rasi da se radi, cak se cesto odrasli psi poklanjaju jer retko ko hoce odraslog psa. Osim u slucaju kad je pas vrhunskog porekla i sa gomilom titula. Onda ga uglvnom kupuju odgajivaci zbog priploda.
 
Stene je uvek skuplje od odraslog psa, o kojoj god rasi da se radi, cak se cesto odrasli psi poklanjaju jer retko ko hoce odraslog psa. Osim u slucaju kad je pas vrhunskog porekla i sa gomilom titula. Onda ga uglvnom kupuju odgajivaci zbog priploda.

Na takve primerke sam i mislila, "shkartovi" (sto je iskljucivo do vlasnika) su ipak van svake diskusije.
 

Back
Top