Samogradnja zvucnih kutija

subwoofer KFC-WF255
250mm
peak input power 600w
rated power 150w
sensitivity (W/1)m 91db
Frequency response 28hz-800hz
Impedance 4oma
Magnet weight 1kg
Mounting Depth(mm) 115
Width 258mm
Dimension Height 258mm
Depth 128mm
Weight(g) 3570


mhm,sta sad? totalni out sam sto se tice ovoga...s jedne strane hocu da bude pleksiglas... i jedna ili dve rupe....sta znam bre....kako se pravi kutija? koje dimenzije??? moze li bez daljih linkova ili softvera,moze li konacno sve? hvala pozzz
 
Da se zvuk kvalitativno moze izmeriti nekim mernim instrumentom svi bi mogli da prave zvucne kutije maksimalnog dometa koriscenih komponenata.

Merni instrumenti mogu da posluze u slucaju da se krene pogresnim putem i da ukazu na neke greske ali da naprave zvuk, nikako.
Problem u audio svetu je sto sam mehanizam sluha nije dovoljno proucen i sto i ono sto se zna nije dovoljno istrazeno i uglavnom je dobijeno eksperimentalnim/statistickim putem.

Najbitniji instrument za pravljanje dobrog zvuka je dobro uvo, znanje i prave reference.
Pod pravim referencama podrazumevam jedino prirodan zvuk, a ne nekakve "referentne sisteme".

Sam cilj HiFi-a i jeste verna reprodukcija prirodnog zvuka i tome treba da se tezi.
Mnogi zaboravljaju na to i odlutaju u neke druge domene ali to je vec njihov izbor.

Zato i postoji mnogo "prodavaca magle" jer konzumenti muzike i samim tim i audio uredjaja su cesto obicni ljudi koji nisu dovoljno tehnicki obrazovani pa lako nasedaju na razne price koje uglavnom poticu od prodavaca, a ne proizvodjaca.
Malo sam otisao u offtopic, ne zelim da ulazim u nikakve polemike samo iznosim svoje misljenje.

Hocu reci/napisati da podrzavam samogradnju jer cak i da se ne dobije bolji zvuk nego fabricki uvek postoji zadovoljstvo stvaranja.

Cak i tweak-ovanje/upgrade fabrickih uredjaja nosi svoje drazi i izazove jer stvarno moze vise da se dobije, kao sto rece A-man.

Ljudi ne shvataju da proizvodjaci bilo kojih uredjaja pa time i audio uredjaja idu na minimalne troskove i maksimalne zarade i trude se da na svemu ustede. Ovo se ne odnosi na sve ali na dobar deo uredjaja koji se rade u velikim/ogromnim serijama.
 
A-man:
Veoma, veoma diskutabilno misljenje, cak i stetno po buduce samograditelje. Jos jedan teoreticar na gomili. Molim bez ljutnje, ali to je to, sudeci po retorici. Teorija, teorija, teorija...toliko da se ne usudjujem upustati se u uzaludnu debatu.
Toliko o tome, sad za ostale entuzijaste...
Samo uopsteno...poznate fabricke kutije koje sam rasklapao su cesto u sukobu sa odredjenim principima, konfekcijski izradene itd.
Danas ima materijala da ti pamet stane i nikad jeftinije. Vrlo lako mozes napraviti vrhunsku stvar ili doraditi ( nadmasiti ) fabricko. Znaje i iskustvo koje pri tome steknete je neprocenjivo.
Jedan od saveta...nadji vremena, uzmi 1 bas i napravi 3-4 razl. kutije za njega. Isprobavaj. Skretnica...menjaj kondenzatore, ali ista vrednost/razl. radni napon i tip, proizvodjac. Iznenadices se. Kad napravis kutiju, testiraj uvek jednu po jednu, nikako u paru. Gluva soba? Iznesi kutiju u sator, vocnjak, gustu sumu, uglavnom napolje...iznenadices se. Za neko vreme im a da budes expert. I samo radi...Vredi uzeti i kit varijantu, ko sto kaze kolega, ali bez toliko predrasuda i ustezanja. Ja se nisam razocarao vec 25 god.!
Pozdrav!
Teorija? Bez ljutnje, nedostaje ti osnovno znanje i poznavanje samog konstruisanja kutija i njihove proizvodnje u cak i najmanjim radionicama u kojima se prave kutije koje zadovoljavaju standarde i koje se prodaju sirom sveta. Sama tvrdnja da merni instrumenti nisu potrebni u akustici je ravna tvrdnji da oni nisu potrebni ni u aerodinamici recimo. I tu sede samouvereni " znalci " koji cistom samouverenoscu udesavaju neke poznate osobine supersonicnih letelica. Tehnicka nepismenost koja vlada u nasem narodu ponekad ume da ozbiljno iritira. Voleo bih da vidim bilo koje " umesno " udesene kutije ( pa i moje iz decackih dana ) u bilo kojoj gluvoj sobi pred bilo kojim mernim instrumentom koji su najobicnija fensi pojava, skupe gluposti kojima masu tamo neki seljoberi ne bili fascinirali svet uzimajuci im pare za kutijetine koje Srbi bolje prave odoka.
 
Mislim da je stvarno besmisleno se raspravljati ali voleo bih da mi objasnite kako " odoka " mislite da udesite recimo interferencije izmedju 2 zvucnika koje se javljaju u preklapanju njihovih frekvencija u odredjenom frekventnom opsegu? Da li znate da takva " sitnica " i te kako utice na prirodnost zvuka koju pominjete? Znate li koliko su osetljivi visoki klavirski tonovi na takva sran.ja? Podesavanja instrumentima kako rekoh na prosloj strani sluze samo da osnovne parametre dovedu u red i to je stvar tehnike, kasnije dolazi slusanje na red i tu u ozbiljnim firmama ucestvuju placeni, pouzdani slusaoci koji bitno ucestvuju u finalnom radu. More jeftinijih kutija prodju samo podesavanja klasicnim merenjima sa manjim ili visim odstupanjima ( zavisno od kvaliteta i cene ). Merni instrumenti postoje u svakoj grani industrije, jako su bitni a posebno u audio tehnici. I nemojte to nigde pricati drugacije, moj vam je savet.
 
ovde sam cuo komentare kako merni instrumenti kao i gluva soba nisu potrbni za samogradnju zvucnika i naprosto ne mogu da verujem da se neko usudjuje da napravi kutiju ne koristeci vec postojeci kit i za nju moze da tvrdi kako se ponasa skladno,linearno...ako cemo tako ajmo odmah da oteramo u ........rinu sve one ljude iz jm lab-sa i da im kazemo kako njihova ispitivanja ne vode nikuda pa da sami sastavimo bolje kutije.ili ce jos neko da pravi elektrostatike i izodinamike u samogradnji pa to samo mi srbi znamo da uradimo
 
"Ima li na netu da se vidi shema te rezonantne kutije i sama kutija?"
mislim da se moze naci i nije tesko za napraviti samo ti treba orginalna receptura za lak
i nakon toga sacekas nekih 200 godina da se drvo rasusi bas onako kako treba i eto ti stradivari :grin:
p.s.Izvini na sarkazmu samo sam zeleo da potvrdim tvoju tezu savrsena kutija zaista ne postoji :wink:
 
King 7:
Mislim da je stvarno besmisleno se raspravljati ali voleo bih da mi objasnite kako " odoka " mislite da udesite recimo interferencije izmedju 2 zvucnika koje se javljaju u preklapanju njihovih frekvencija u odredjenom frekventnom opsegu? Da li znate da takva " sitnica " i te kako utice na prirodnost zvuka koju pominjete? Znate li koliko su osetljivi visoki klavirski tonovi na takva sran.ja? Podesavanja instrumentima kako rekoh na prosloj strani sluze samo da osnovne parametre dovedu u red i to je stvar tehnike, kasnije dolazi slusanje na red i tu u ozbiljnim firmama ucestvuju placeni, pouzdani slusaoci koji bitno ucestvuju u finalnom radu. More jeftinijih kutija prodju samo podesavanja klasicnim merenjima sa manjim ili visim odstupanjima ( zavisno od kvaliteta i cene ). Merni instrumenti postoje u svakoj grani industrije, jako su bitni a posebno u audio tehnici. I nemojte to nigde pricati drugacije, moj vam je savet.

Uh, bio sam na godisnjem i vidim nakupilo se dosta toga...povodom mog dobrodusnog komentara...
Nemam nista novo da dodam, a ne zelim ni da se ponavljam.
Uputstvo :
Citati polako i sa razumevanjem.
Praviti kratke pauze i razmisliti o procitanom
O procitanom razmisliti iz oba ugla
Priznajem : onaj gornji post vazi za konstruisanje klase -SPACE SHUTLLE i to je OK. Pricamo o samogradnji, necemo preterivati...jer postoji jedna ruzna rec za to u recniku i HI-FI zargonu. Molim bez ljutnje i opusteno...Pozdrav !
 
Veliki pozdrav!!!
Imam bas glavu Gallien Krueger 800RB.Petozicanu Ken Rose bas gitaru.Pre nedelju dana sam kupio Eminence kappa-15LFA zvucnik.Hteo bi da napravim kutiju koju bi zajedno sa glavom nosio na svirke.Interesuje me koja dimenzija,materijal,koje skretnice su naj bolje(ako uopste trebaju) ....da bi to zvucalo......
da li mi neko strucan moze pomoci
Unapred hvala!!!
 
Dali slucajno neko zna neki projekat sa EI drajverima( dva basa 40 w + srednji + visoki) za visoko podnu kutiju.Trenutno se nalaze u orginalnim kutijama ali sa dobro doradjenim skretnicama-kalemovi motani bez ferita i dobrim kondenzatorima.Takodje je radjen bi-vajring.Usput planiram da drajvere nosim kod Sinise Rankova na doradu. Zelim da napravim sto bolje kutije sa domacim drajverima.Unapred zahvalan !!!!!!!!!!!!
 
Bi-wiring ima smisla samo ako si vec imao 2 kompleta dobrih kablova pa da ti jedan ne stoji sa strane, inace ovako nema nekih vecih prednosti. Bolje je 1 par dobrih terminala i dobrih kablova nego 2 para prosecnih terminala i kablova. Mada, sigurno ima i onih koji misle drugacije.
Sto se tice projekta, posto nosis drajvere na doradu, moraces i da ih izmeris posle toga (Thiele-Small parametri) da bi mogao da uradis novu skretnicu.
 
Bi-wiring sam uradio sa odlicnim kablovima a trenutna skretnica radi na F 900/5000.Moram priznati da me je skretnica poprilicno kostala zato sto sam je radio sa veoma malo kompromisa, dali na osnovu poznatih F rezanja po formuli za izracunavanja mogu da odredim razmake izmedju drajvera.Nisam naglasio da to sada trenutno svira u orginalnoj EI kutiji.Zato sto sam do sada ulozio i ulozicu u celu pricu zeleo bih da napravim i dobre kabinete-kutije pa da vidimo kako to svira.Zato pitam dali slucajno neko zna za neki proveren projekat za ovu moju kombinaciju drajvera.(po mogucstvu visoko podna )
 
Da li slucajno neko zna neki projekat sa Ei drajverima( dva basa 40 w + srednji + visoki) za visoko podnu kutiju.Trenutno se nalaze u orginalnim kutijama ali sa dobro doradjenim skretnicama-kalemovi motani bez ferita i dobrim kondenzatorima.Takodje je radjen bi-vajring.Usput planiram da drajvere nosim kod Sinise Rankova na doradu. Zelim da napravim sto bolje kutije sa domacim drajverima.Unapred zahvalan !!!!!!!!!!!!

Svojevremeno je u SAM svoj majstor izasao clanak o samogradnji kutija sa Ei-Nis zvucnicima (60W bas i 40W visokotonac) u cudnoj proporciji (duboka a uska kutija) za te zvucnike. Opisuje i poboljsanja za oba zvucnika koja bas nisu za samogradnju neiskusnih (impregnacija kartona basa sa tutkalo lepkom i centriranje kalema na oba zvucnika). Medjutim, cuo sam jedan takav sistem koji je potpuno odradjen po nacrtu i zvucao je impozantno, shodno ceni i trudu.
Pusta zelja, pre 15 godina sam jedva na'vatao te zvucnike ali nikako da se upustim u projekat. U medjuvremenu sam izgubio i taj magazin... ali naci cu kad opet dobijem volju.
U kompletu kupih i Ei Nis srednjetonce iako mi ne trebaju.
 
Ako pogledas krivulju setljivosti, vidis da ispod 45cps osetljivot pada strmoglavo a na 20cps je skoro 20dB manja.
20dB je 100x tisi zvuk a i 86dB je premalo u startu. Tebace ti barem 100W DIN da bi se ista culo. Sa 90+ dB/m dobijes isti zvuk vec sa 40tak W

Mislim da za te pare (bez postarine) mozes da kupis znatno bolje polovne zvucnike.
Merak nema cenu. Ja sam kupio one madjarske SAL iako znam da su vise ventilator (pokrecu vazduh) nego zvucnik ali sam hteo da se igram stolara. I bilo mi lepo. I sta me briga sto nisu bas HiFi, bice odlicni uz TV zvuk ili uz kompljuter
 
koje bi mi ti zvucne kutije preporucio a da se mogu drajveri nabaviti na ovim prostorima ( npr cervin vega ne dolazi u obzir ni pod razno jer ih nema nigdje ) a kutiju cu u samogradnji napraviti znaci drajveri da budu do 250 € za obje kutije ...moze i do 280 €
 
Za te pare imas kartu avionom do EU i da kupis gotove zvucnike.

Spojis lepo i korisno.

Sad barem ne treba viza a carine na tako nesto su smesne (ako uopste potpada pod carinu jer mislim da je ispod granice carinjenja)

Pojam nemam koje zvucnike u kitu da uzmes, mislim da su ta vremena prosla tj a nema trzista vise za tako nesto = ostali su samo kinezi da popune rupu
 

Back
Top