Šah je sportska igra na ploči (tabli) za dva igrača.

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.538
Međunarodni dan šaha, koji se svake godine obeležava 20. jula, slavi jednu od najstarijih i najcenjenijih misaonih igara na svetu. Ustanovljen od strane UNESCO-a 1966. godine, ovaj dan simbolično podseća na osnivanje Međunarodne šahovske federacije (FIDE) 1924. godine u Parizu

Sledi priča o jednom neverovatnom i genijalnom majstoru ove igre na 64 polja

''Postoje dve vrste žrtava, one ispravne i moje. Morate odvesti svog protivnika u duboku mračnu šumu , a put koji vodi van je dovoljno širok samo za jednog i samo jedan može izaći živ''

Na prirodno-matematičkom fakultetu u Beogradu, studenti su ga pitali koliko je 5 354 pomnoženo sa 3 653...Matirao ih je u tri sekunde,odgovorio je 19 558 162 a oni su ga posle… nosili na rukama prema hotelu Metropol dok im je on uzvraćao:" Moja glava je puna sunčeve svetlosti."

Rođen je sa deformacijom desne šake tako da je na njoj imao samo tri prsta što mu nije smetalo da izvrsno svira klavir.

Naučio je čitati sa tri godine i od malena je zabrinjavao nastavnike u školi jer ništa nije zapisivao. No, zadatke je rešavao s lakoćom pa mu je britak um doneo titulu šahovskog prvaka SSSR-a sa svega 20 godina, kao najmlađem do tada.

Za potrebe filma o natprirodnim mogućnostima čoveka, u Cirihu 1959.godine igrao je simultanku na 38 tabli, pritom ništa ne zapisujući. Po završetku je dobio opasku kako je u 17. potezu mogao "igrati jače".

Nije bio saglasan sa tim diktirajući šta je sve bilo na tabli.Kada su ga upitali da li je upamtio sve poteze, odgovorio je: "Ne samo nju, već sve odigrane partije."Pala je opklada i on je ispisao svih 38 partija.
 
Picsart-25-07-20-10-06-59-480.jpg
 
Smatraju ga najboljim napadačem u istoriji i najnadarenijim šahistom, uz Bobija Fišera. Priređivao je žrtvene vatromete, poklanjajući protivnicima konje, topove pa i kraljicu i opet ih pobeđujući.

Njegov prirodni talenat omogućio mu je da preotme titulu Mihailu Botviniku i 1960.godine postane 8. svetski šahovski šampion sa svega 24 godine.

Jedan je od retkih koji su dobili titulu velemajstora, a da pre toga nisu bili proglašeni međunarodnim majstorom.

Iste godine, dijagnostikovana mu je neizlečiva bolest bubrega i saopšteno da mu je preostala jedna godina života. Samo uz pomoć volje i nesmotrenog entuzijazma uspeo je da proživi još 40 godina, ispunjavajući ih nizom izuzetnih šahovskih uspeha, neobjašnjivim neuspesima, ljubavnim osvajanjima i po život opasnom igrom mačke i miša sa KGB-om.

Bio je apsolutno svojeglav, umetnik u duši, duhovit i impulsivan, govorio je i pisao na sedam jezika, među njima i na srpskom. Voleo je Beograd i bio omiljen gost u gradu na ušću Save u Dunav.

Od malena je imao zdravstvenih problema, bio je krhke građe i nikada nije vodio računa o zdravlju.Voleo je alkohol i cigarete, poročan život plaćao je čestim boravkom u bolnici gde je postao zavisnik od morfijuma.

Bez obzira na nemilosrdno rabljenje uma i tela, odigrao je preko 3000 turnirskih partija, neretko bežeći iz ruku lekara da bi stigao na takmičenje.

Na poslednji turnir stigao je baš iz bolnice. Kada su ga organizatori ugledali bili su zaprepašćeni jer su mislili da gledaju u mrtvog čoveka. NJegove reči su bile: "Hvala vam što ste me prepoznali".Preminuo je tri sata po završetku turnira.

Preminuo je tri sata po završetku turnira.

- Mihail Nehemjevič Talj, "Gusar iz Rige", "Čarobnjak iz Rige" "Šahovski Mocart" ili jednostavno, Miša, napustio je ovaj svet na Vidovdan 1992. godine u 56. godini života.
 

Back
Top