Sacuvajmo Beograd od daljeg rusenja!!!

slazem se u globalu. na ovaj nacin, rusenjem nekih gradski prepoznatljivih sadrzaja gubi se identitet grada Beograda. Napominjem usput da grad i metropola nisu isto.
Od stanovnika Beograda se godinama stvaraju ne Beogradjani vec iskljucivo potrosaci. Kategorija koja ne zeli da je kasirka pita kako su danas, kao sto je to u nekadasnjim bakalnicama bilo, kategorija koja prvo pita koliko kosta pa tek onda sta se prodaje i sl.
Sva mesta na kojima si mogao da utrosis vreme na obicno druzenje bivaju zamenjena mestima "sa sadrzajima" koji prave od dece male robote, od omladine prave buduce poslusne radnike a sve ostalo nisu pozeljne kategorije...
 
Rodjena sam u Beogradu, zivim u njemu, ali su promene u istom poslednjih decenija vrlo izrazene i cesto mi se ne dopadaju. Poslom i drugim obavezama vezana sam za isti, ali se nadam da cu kad ne bude tako, ziveti u nekoj manjoj, toplijoj, komotnijoj sredini.

Kad odem van Beograda, "obeznanim se" od cistijeg vazduha, mira, tisine, sporijeg nacina zivota, klepeta krila gugutke koji mogu da cujem...

U Beogradu je vec potpuno drugacija prica... Jedan opterecen, brz, bucan, zamoran nacin zivota koji ima svojih prednosti, ali da li je njih vise nego mana ?
 
drago mi je sto delite Vasa misljenja samnom...ako neko od Vas ima da doda neku promenu koja je ostavila utisak neka to podeli sa nama...u poslednje vreme su bacili pik na centar odnosno na stari grad...da li je moguce da nikome ne smeta sto grade zgrade koje se nimalo ne uklapaju u ambijent starog grada, bitno je da se ulaze u strahinica bana i silikonsku dolinu. Koliko je neko jak svedoci cinjenica da su razmatrali da tu ulicu pretvore u pesacku zonu!! Ulice se kopaju 6 puta godisnje, pretpostavljam da neko pere pare ali preterali su..niko ne ulaze u kosarkaske terene ni u bazene opet jer nema korist da deca budu normalna. Hvala Bogu da sam kao mali igrao fudbal i isao na bazen jer kompjuteri nisu bili toliko zastupljeni. Svakome smeta ponesto i cesto bi nesto uradili ali se sve to zavrsava na zelji jer imamo problema sa mafijom i niko nas nista ne pita, osim kad se glasa. Elem, Zasto su posekli drvece na bulevaru...ja imam ideju...zato sto je neki investitor hteo da bolje pogleda stanje starih kuca, jer lokacije ponestaju. Takodje mi nedostaje stara okretnica trole gde se vec godinama gradi hotel...ili sta vec..i stari izgled studentskog parka tj. okretnice gde je bilo vise drveca. Uskoro cu ubaciti i fotografije da malo vise docaramo situaciju a u toku su i pripreme za dokumentarac...nadam se da ce se jos ljudi prikljuciti ovoj temi a ostalima koje to ne zanima hvala sto su izdvojili minut-dva da pogledaju blog
 
Danas sam bio na 25 maju i imao sam sta da vidim. Volim Noleta i tenis ali nisam za to da se gazi preko leseva. Naime poljana na kojoj je tenisko selo je maltene sveta zemlja. Tu je major Gavrilovic pruzao poslednji otpor Austrougarima 1915 godine i svi su izginuli braneci Beograd. Nije bilo dovoljno sto su pre par godina stavili stazicu za bajseve oko spomenika. Verujte ne vidi se spomenik od limenki piva tj. djubreta i nekog viljuskara. Zao mi je sto nisam imao foto aparat. Ode sve u...
 
Nazalost, niko se ne bori za ocuvanje starih gradjevina. Grad je lep zahvaljujuci gradjevinama poput etf-a, biblioteke svetozar markovic, savezne skupstine, glavne poste, zeleznicke stanice i jos mnogo lepih starih gradjevina. Meni je simbol bg-a i zapadna kapija kao i istocna, siv. soliteri u 23 bloku, sava centar, sve sto je sagradjeno do devedesetih godina..posle 2000. nista nema arhitektonsku vrednost. Nerviraju me objekti poput hleb & kifle jer nemaju dusu...samo da se uzme lova. Problem je sto su ljudi izgubili dusu a to je mahom zbog bede...niko se vise ne smeje.
 
Zemun je,kao i Beograd, dosta ruiniran...Ali tu ima svega od nemara nadležnih do divlje gradnje i prostakluka stanovništva...Jednostavno naš narod je vrlo ''praktičan'' za neke stvari i prosto ne podnosi da mu neka ''stara zgradurina'' polu-ruinirana od ko zna kolko kvadrata stoji prazna:roll:...Što je ne bi srušili i napravili novu stambenu zgradu...Idiotski jeste,ali to je naše razmišljanje...
 
mislila sam da postavim temu shta bi u ''beogradu prvo srushili'' ali ne bih da budem pogreshno shvacena.

ja bih prvo srushila tc ''usce'' jer se nalazi na najgorem mogucem mestu.
prvo shto se prave guzve oko mosta, a to je jel'te i ovako nepotrebno jer smo sa mostovima u manjku pa nam dodatno guzvanje nije neophodno.
zatim ( ajd da izuzmemo to shto oduzima jedno lepo parche zemlje, kom nije bilo neophodno da se nachichka jedna tolka zgradetina tu) mogli su je opushteno premestiti(ako su vec hteli na ushcu da bude iza ck)
 
Meni nedostaje suncani sat na slaviji, sire ulice na starom gradu a ne ove koje suzavaju kako im se cefne, luna park na kalisu u starom ruhu, bazen 25 maj, kafic bezistan, parking na uglu kneza milosa i bulevara, gde je sada hotel u izgradnji, aleje drveca u srpskih vladara, stare robne kuce, trafike koje nisu od istog vlasnika, drvece na bulevaru koje je poseceno, staro dvoriste moje osnovne skole...restoran grgec na bulevaru...:(
 
velikom brzinom se rusi stari grad stare vile i grade nove zgrade koje se uopste ne uklapaju u okolinu....da ne spominjemo atak na zoo vrt koji je uspesno odbijen...i j sam ucestvovao u skupljanju peticije
To me najviše nervira!Svi dižu odvratne staklene zgradurine a ne znam dal je i jedna od tih svih grdoba ikad obrisana otkako je napravljena.Em su ružne napravljene a još i štrokave.Meni je mnogo žao one stare kuće na uglu Simine i (ne mogu da se setim dal G.Jevremove ili G.Jovanove) koja je pod "misterioznim okolnostima" izgorela pre nekoliko godina.To mi je bila najlepša kuća u gradu.I jako mi je žao jedne vile koja se nalazila na krivini posle Crkve Sv.Đorđa na B.Brdu (kad se ide prema gradu) na čijem mestu sad niče još jedan akrep:thumbdown:.Svi samo podižu rugobe od po najmanje 4-5 sprata i svi samo prave lokale u podnožju istih a niko ne obezbeđuje parking prostor.Još malo pa neće moći da se prolazi gradom.E a kad smo već kod "rušenja" da pitam i ovde....Da li neko zna šta je nekad bilo na mestu one ruševine pored zgrade "BIGZ"-a u V.Mišića?Očigledno je bila neka fabrika,ali čega?I do kad je bila u funkciji?:bye:
 
Meni nedostaje suncani sat na slaviji, sire ulice na starom gradu a ne ove koje suzavaju kako im se cefne, luna park na kalisu u starom ruhu, bazen 25 maj, kafic bezistan, parking na uglu kneza milosa i bulevara, gde je sada hotel u izgradnji, aleje drveca u srpskih vladara, stare robne kuce, trafike koje nisu od istog vlasnika, drvece na bulevaru koje je poseceno, staro dvoriste moje osnovne skole...restoran grgec na bulevaru...:(
E da!Juše sam prošla preko Slavije i baš sam pomislila na njega....A čekaj...:dontunderstand:....Zbog čega je on u stvari uklonjen?Kome je jeo leba?
 

Back
Top