Ruska borbena avijacija

Zašto Rusija pokreće proizvodnju MiG-35, umesto superiornog Su-75?​

mig 35 2mig 35 2
Rusija je objavila da Mikojan MiG-35 Fulcrum-F ulazi ponovo u serijsku proizvodnju. Nova serija će biti proizvedena u narednim godinama. Vazdušno-kosmičke snage Rusije (VKS) trenutno imaju osam MiG-35 – šest serijski proizvedenih i dva probna.
article_60f90298a42dd4_91384406.jpg

Mnogi ruski stručnjaci pretpostavljaju da će MiG-35 odložiti proizvodnju Su-75. U poslednje dve godine Moskva je Su-75 Checkmate nazivala „superiornim“. Međutim, Su-75 je još uvek u procesu proizvodnje prvih prototipova. Ne spominju se testovi na zemlji, a kamoli testiranja leta.
Multifunkcionalni avioni ponovo dolaze u prvi plan. Što više njih to bolje za ruske VKS. Pogotovo u svetlu konfrontacije u Evropi i sa SAD trenutno.

Zašto je MiG-35 zaustavljen 2016. godine?​

Ujedinjena avio-kompanija [UAC] nije dala detalje o predstojećoj proizvodnji MiG-35 ali samo vest izaziva diskusiju. Rusija se 2016. godine odrekla MiG-35. Prvi razlog su povećani troškovi, drugi oslobađanje od uslovne “raznolikosti” u VKS. Treći je nedostatak ujedinjenja između porodica Suhoj i Mihojan koja se tek kasnije i desila. Četvrti razlog je složena logistika.
Danas je Rusija u drugačijoj ekonomskoj situaciji. Mnogo je složenije i odluka Moskve da obnovi proizvodnju MiG-35 je možda ispravna. Bolje se fokusirati na jednu stvar, kažu ruski mediji.

Mora da ima nekih pozitivnih stvari u MiG-u 35 pošto je odlučeno da mu se ponovo posveti pažnja? Naravno, ima ih dosta. Od redizajniranog i ozbiljno poboljšanog okvira aviona do potpuno novog elektronskog punjenja i otvorene arhitekture. Ovo rešenje omogućava da se u najkraćem mogućem roku prilagodi na sva nova oružja koja lovac može da ponese.
Možda glavna karakteristika je ažurirani radar Žuk-A sa AFAR-om, koji je ključan za rusku avijaciju. Ovaj radar se ne može pohvaliti karakteristikama visokih performansi, međutim, njegove mogućnosti su u granicama sličnim kao kod američkog F-16, radne udaljenosti od oko 200 kilometara.

Pored toga, MiG-35 je jeftin za održavanje, i to veoma. Neki stručnjaci smatraju da rusko vazduhoplovstvo treba da se sastoji od jedne trećine teških aviona i dve trećine lakih aviona. Sa takvim odnosom postiže se maksimalna efikasnost.

Su-75​

Na sceni se pojavljuje još jedan višenamenski lovac, koji može ozbiljno da parira MiG-u35 a to je Su-75. Ima veću listu prednosti. Na primer, šema sa jednim motorom. Ovaj pristup je napušten još 1990-ih usled većeg rizika. Međutim, uz pravilno održavanje nedostatak drugog motora nije problem.
Cena Su-75 u celini je drastično smanjena, njegovo održavanje je pojednostavljeno. Po većini karakteristika približio se MiG-35. Su-75 je stelt avion. Stelt tehnologija mu daje prednost nad zastarelim protivvazdušnim sistemima i njihovim radarima. U slučaju narudžbe za VKS, koristio bi se radar Belka. Tvrdi se da ima nenadmašne karakteristike.
Su-75 Checkmate
Su-75 Checkmate
Poređenja radi – Žuk-A vidi metu veličine 5 kvadratnih metara sa udaljenosti od 200 kilometara, ali Belka može da otkrije pet puta manji objekat sa udaljenosti do 400 kilometara. Višestruko povećanje sposobnosti uspešno je demonstrirano tokom pravih vazdušnih borbi, gde je Su-57 koristio R-37M sa maksimalne udaljenosti od 400 km.

Zaključak​

Čak i ako Su-75 mora da prepolovi svoje mogućnosti zbog veličine i drugih sitnica, idalje će biti bolji od Žuka-A. Su-75 je veoma, veoma perspektivna letelica i u smislu masovne proizvodnje.
Međutim, MiG-35 ima ključnu prednost – već je u serijskoj proizvodnji i prošao je sve moguće testove, što može da igra ključnu ulogu.

Još uvek nema jednoglasnog mišljenja o Su-75 jer nijedan prototip još nije leteo. Rusija se nada masovnoj proizvodnji Su-75 do kraja ove decenije.
Po svemu sudeći, do tada je MiG-35 kompromisna opcija. Živećemo i videti, ali šanse da Su-75 uskoro krene u serijsku proizvodnju se smanjuju svakim danom.

 
Manga imam pitanje za tebe, imao sam jednu knjigu koju je napisao neki nemac koji tvrdi da je odnos oborenih aviona 10 prema 1 u korist
Sabre f86 prema MIG 15 negde sam naleteo na podatak da to nije tacno da li ti imas neke podatke?
 
Manga imam pitanje za tebe, imao sam jednu knjigu koju je napisao neki nemac koji tvrdi da je odnos oborenih aviona 10 prema 1 u korist
Sabre f86 prema MIG 15 negde sam naleteo na podatak da to nije tacno da li ti imas neke podatke?
msm da je podatak tačan, jer migove su pilotirali uglavnom lokalni piloti , a američke avione dobro obučeni ameri
isto kad je Izrael napao Sinaj, džaba Egipćanima dobri MiG ovi kada su naspram sebe imali istrenjirane Izraelce , ili ono u Iraku, imali oni dobre avione ali naspram sebe imali TOP GUN pilote
 
U knjizi „Kompletan vodič o lovcima i bombarderima u svetu“ (The complete guide to FIGHTERS & BOMBERS of the world), autor Frensis Krozbi (Francis Crosby) iznosi podatak o 757 oborenih MiG-15 uz gubitak od 103 američka F-86. Odnos gubitaka 7,35:1 u korist američkih F-86, što je znatno korigovan podatak koji se do sada pronalazio u svetskoj literaturi.
Međutim, nakon što je Rusija omogućila uvid o Korejskom ratu u svojim arhivama, došlo je do znatnog korigovanja podataka o gubicima.
ali dolaze i zvanične korekcije ovih brojki
 
Sa svoje strane, američki vazduhoplovci su tvrdili da su u vazduhu oborili ukupno 841 MiG-15, dok su sa svojim F-86 uspeli da obore 792 MiG-15. Sovjeti priznaju da su izgubili od 335 do 345 aviona MiG-15, a Kinezi priznaju 224 do 271 MiG-15. Iako se u američkim podacima iznose razlozi gubitaka njihovih aviona (MiG-15, dejstva PVO artiljerije, razni udesi), kod Sovjeta tih podataka nema. Svakako da postoje problemi sa definicijom gubitaka u ratu kod Amerikanaca i Sovjeta. Tako da kod Sovjeta ne postoje podaci o razlogu gubitka aviona (vazdušna borba, dejstva PVO sredstava, razni udesi i slično), već se sve to podvodi pod ratni gubitak, što u suštini to i jeste.
 

Koliko Rusija troši na lovce Su-57, helikoptere Ka-52 i druge sisteme u Ukrajini?​

kamov ka 52 alligatorkamov ka 52 alligator
Konflikt koji je u toku u Ukrajini doveo je do toga da veliki broj zemalja poveća svoju vojnu potrošnju.
Istovremeno, potrošnja u ovom sukobu takođe uzrokuje velike finansijske gubitke zemljama poput Rusije, Ukrajine i naravno ukrajinskih zapadnih saveznika, koji su iskoristili priliku da se reše svog starog oružja u ovom ratu a proizvode novo.
Zapadne zemlje se navodno predstavljaju transparentnima u pogledu svojih izdataka za odbranu, što nam dokle stvara privid koliko ove zemlje troše. Međutim, saznati koliko Rusija troši na različito oružje, koje koristi u svojoj tekućoj vojnoj kampanji u Ukrajini, predstavlja izazov.

Kolika je cena Ka-52?​

Ka-52 „Aligator“ je dosad često korišćena platforma za napad u ruskoj vojnoj kampanji u Ukrajini. Smatra se jednim od najboljih jurišnih helikoptera na svetu, sa superiornom optikom, uređajima za noćno osmatranje i preciznim raketama.
Flota Ka-52 je imala intenzivniju upotrebu od ostalih i pretrpela je najviše gubitaka. Cena jednog helikoptera Ka-52 može se naći u finansijskom izveštaju njegovog proizvođača, fabrike Progres u Arsenjevu za 2021.
Prema izveštaju, plan je isporučio 12 helikoptera ruskom Ministarstvu odbrane 2021. godine za ugovor vredan 11.497 miliona rubalja, što se svodi na 958 miliona rubalja po helikopteru.

Međutim, ovo je samo onoliko koliko je rusko ministarstvo potrošio na helikoptere jer je stvarna cena proizvodnje jednog helikoptera 1.177 miliona rubalja, naravno, rusko ministarstvo kupuje po povlašćenim cenama.
Drugi izvor cene Ka-52 potiče iz podataka objavljenih u aprilu 2019. koji se odnose na tender za seriju izvoznih helikoptera Ka-52E u Egipat, u vrednosti od 1.102 miliona rubalja po helikopteru, što je po tadašnjem kursu iznosio je 17 miliona dolara. Dakle helikopter je neznatno poskupeo za dve godine.

Kolika je cena rakete R-77-1?​

Proizvedena od strane vodećeg ruskog proizvođača raketa Vimpel, R-77-1 je raketa vazduh-vazduh sa aktivnim radarom za navođenje izvan vizuelnog dometa koja može da gađa ciljeve u vazduhu, poput lovaca, jurišnih aviona, bombardera, helikoptera, krstarećih projektila.. Domet joj je oko 110 kilometara.
Ruski Su-35S, naoružan raketom vazduh-vazduh R-77-1, veoma je efikasan i smrtonosan protiv ukrajinskih aviona tokom celog rata, prema studiji o ruskom vazdušnom sukobu u Ukrajini koju je sproveo Royal United Services Institute (RUSI) sa sedištem u Londonu.
Par raketa vazduh-vazduh srednjeg dometa R-77-1 ispod dve središnje stanice lovca Su-35S
Ukrajinski borbeni piloti koje citiraju stručnjaci RUSI priznaju da ruski Su-35S u potpunosti nadmašuje lovce ukrajinskog vazduhoplovstva.
Cena ove rakete navedena je u sudskom sporu koji je protiv proizvođača 2019. godine pokrenulo rusko ministarstvo odbrane, u kojem je Ministarstvo tražilo nadoknadu za kašnjenje u isporuci serije od 10 raketa R-77-1 ukupne vrednosti od 299 miliona rubalja, što znači 29,9 miliona rubalja po raketi po cenama iz 2018. godine.

Koja je cena LMUR rakete?​

LMUR opšte poznata kao laka višenamenska vođena raketa, je najnovije i najnaprednije rusko protivoklopno oružje koje se koristi pomoću helikoptera za specijalne operacije Mi-8MNP-2, kao i modernizovanih Mi-28NM i Ka-52M.
Raketa je dvostruko teža od konvencionalnije ruske navođene antitenkovske municije lansirane iz helikoptera. Takođe, raketa ima domet do 14,48 kilometara, što je duplo više od prethodnih ruskih protivtenkovskih raketa. Za razliku od ostalih ova raketa ima dvosmernu vezu za prenos podataka sa helikopterom. Ova veza prenosi sliku sa termovizijskog tragača rakete do pilotske kabine dok se približava meti, a uputstva za navođenje se zatim šalju nazad u projektil.

Cenu ponovo možemo da vidimo iz sudskog postupka protiv proizvođača rakete, Projektantskog biroa za mašinogradnju u Kolomni kod Moskve. I u ovom slučaju, ministarstvo je tražilo nadoknadu za kašnjenje u isporuci serije od 30 projektila LMUR u 2018. godini, pri čemu cena jedne rakete LMUR iznosi 14,2 miliona rubalja, uključujući PDV od 18 odsto.

Kolika je cena Su-57?​

Već znamo da Rusija koristi svoj najmoćniji borbeni avion, Su-57, u operacijama protiv Ukrajine na način koji minimizira rizik za letelicu a pokazuje tehnološku superiornost . Su-57 su iz ruskog vazdušnog prostora, raketama vazduh-zemlja i vazduh-vazduh velikog dometa destvovali po Ukrajini. To su potvrdili i britanci kroz uz naravno negativnu konotaciju.
Su-57 je najnoviji i najnapredniji ruski borbeni avion. Dok Rusija klasifikuje ovaj lovac kao platformu pete generacije a pojedini očekuju da će najnovije verzije dostići čak i šesti nivo, zapadni mediji ga svrstavaju u generaciju 4 ++.
Su-57 Felon i Su-75 Checkmate
Su-57 Felon i Su-75 Checkmate
Najpouzdanija informacija o ceni Su-57 potiče iz prezentacije prikazane ruskom ministru odbrane Sergeju Šojguu tokom njegove posete fabrici Su-57 u Komsomolsku na Amuru u avgustu 2020.
Na posteru prikazanom Šojguu, cena aviona iz početne serije procenjena je na 4.700 miliona rubalja. Štaviše, na plakatu je bilo predviđeno smanjenje cene tokom proizvodnje za seriju od 76 lovaca koje su VKS Rusije naručile u junu 2019. godine gde je cena jednog aviona smanjena na 3.192 miliona rublja.

Da li je rusko oružje skupo ili ekonomično?​

Činjenica je da su cene koje plaća rusko ministarstvo odbrane za gore pomenute letelice i rakete u odnosu na ekvivalente sisteme naoružanja koje proizvode zapadne države drastično niže.
Nije lako proceniti da li su cene koje plaća rusko ministarstvo odbrane za gore pomenute letelice i rakete manje ili više realne u odnosu na cene koje plaćaju vlade drugih država.

To je zato što jednostavno pretvaranje gornje cene u rubljama u američke dolare ili bilo koju drugu zapadnu valutu korišćenjem tržišnog kursa nije tačno, pošto je kurs rublje pao 2014. zbog zapadnih ekonomskih sankcija uvedenih Rusiji nakon aneksije Krima.
Sa druge strane, pad kursa rublje kao i sankcije iz 2014 pa i ove od početka sukoba u Ukrajini, najdrastičnije ikada, nisu mnogo uticale na unutrašnje cene.
suhoj su 35 kojim je pilotirao sergej bogdan na sajmu vazduhoplova u parizu 2013
Prikladnije je koristiti stopu konverzije prilagođenu paritetu kupovne moći specifične za odbranu (DS PPP). Prema nedavnom izveštaju Međunarodnog instituta za strateške studije, koristeći DS PPP, cene ruskog vojnog hardvera u američkim dolarima su između 1,9 i 2,3 puta veće nego kada su izračunate korišćenjem tržišnog kursa.
Dakle, na osnovu DS PPP, svaki helikopter Ka-52 bi trebalo da košta oko 30,5 miliona dolara (preračunato sa 1.177 miliona rubalja 2021. godine), a cene raketa R-77-1 i LMUR treba da budu oko 1.079.000 dolara (preračunato iz 29,9 miliona rubalja u 2018.) i 512.000 američkih dolara (preračunato sa 14,2 miliona rubalja u 2018.).

Cena svakog Su-57 bi trebalo da bude negde između 139,1 miliona dolara u 2020. (4.700 miliona u rubljama) do 94,5 miliona dolara do 2028. (preračunato sa 3.192 miliona rubalja kako je predviđeno u 2020.)
 

RUSKA PVO REŠILA MISTERIJU NLO OKO SANKT PETERBURGA: Vazdušni prostor bio zatvoren zbog ove važne akcije​

Dežurne snage Zapadne oblasti za protivvazdušnu odbranu Ruske vojske sprovele su obuku o interakciji sa civilnim organima kontrole letenja, hitnim službama i agencijama za sprovođenje zakona, saopštilo je Ministarstvo odbrane Ruske Federacije.
„Dežurne snage Zapadne zone odgovornosti za PVO su 28. februara izvele obuku o interakciji sa civilnim organima kontrole letenja. Tokom obuke dežurne snage PVO su razradile pitanja otkrivanja, presretanja i identifikacije navodna meta uljeza, kao i interakcija sa hitnim službama i agencijama za sprovođenje zakona u slučaju vanredne situacije“, saopštio je vojni resor.

Ministarstvo odbrane Rusije je istaklo da su u praktičnom delu obuke bili uključeni borci iz sastava dežurnih snaga PVO Zapadnog vojnog okruga, koji su izvršililetove radi rešavanja problema presretanja i identifikovanja meta uljeza.

 

Ukrajinski pilot: Performanse F-16 mnogo lošije od Su-27​

f 16 i su 27f 16 i su 27
Prema rečima pilota ukrajinskog vazduhoplovstva, potpukovnika Fišera Dmitrija Vilhelmoviča, performanse F-16 su mnogo niže od performansi njegovog Su-27.
Izjavu je dao u video intervjuu snimljenom u leto 2022. On je uporedio dva lovca na osnovu svog iskustva, nakon što je ukrajinski pilot upravljao F-16.

„Leteo sam na F-16, još od prvog dana svideo mi se. Međutim, po performansama je mnogo niži od Su-27“, priznaje pilot. Treba napomenuti da je poređenje zasnovano na jednoj od karakteristika po kojima su ruski avioni opšte poznati – upravljivosti i sposobnosti u bliskoj borbi. Mnogi stručnjaci čak kažu da je, u principu, od sovjetskih i ruskih lovaca Su-27 „kralj manevarske vazdušne borbe“.
Prema mišljenju stručnjaka, ako se F-16 uporedi sa bilo kojim sovjetskim/ruskim avionom, to bi trebalo da bude MiG-29. Dok je Su-27 mnogo bolji u odnosu na F-15.
Su-27
Su-27

Poređenje između Su-27 i F-16 koliko je logično, toliko i nije. Po mišljenju mnogih vojnih stručnjaka iz ove niše, Su-27 ne treba porediti sa F-16, već sa drugim američkim vodećim avionom – F-15. Međutim činjenica da je najbliži MiG-29 – konkurentu F-16 u istoj klasi, Su-27, zato se upravo i radi ovo poređenje.
Sadržaj

Su-27 protiv F-16​

Ukoliko ipak odlučimo da uporedimo suve podatke dva aviona, i oni se razlikuju u nekim pravcima. Dvostruki motori Su-27 mogu da obezbede veću manevarsku sposobnost, ali sat leta u ovom lovcu košta skoro duplo više, čak 22.000 dolara dok F-16 košta 12.000 dolara na sat.
Jedna od prednosti ruskog lovca je njegovo naoružanje raketom R77 Vimpel. Za razliku od AIM-120 AMRAAM koji je pod krilima F-16 i ima maksimalni operativni domet od 150 km, R77 Vimpel može da gađa ciljeve na udaljenosti od 193 km. Takođe Vimpel putuje brzinom od 6 maha dok je konkurent sporiji sa 5 maha maksimalno.

Su-27 presretnunt od F-16
Sa druge strane, avionika F-16 je naprednija od one kod ruskog lovca. Najnoviji F-16 čak mogu da uporede svoju avioniku sa onom iz najnaprednijeg ruskog stelt lovca, Su-57. Oba lovca, Su-27 i F-16, lete istom približnom maksimalnom brzinom od 2 maha.

Potpukovnik Fišer Dmitrij Vilhelmovič​

Prema korisnicima sajta livejournal, postoje izveštaji o pogibiji ovog oficira ukrajinskog vazduhoplovstva. Informacije o pogibiji potpukovnika Fišera i Dmitrija Vilhelmoviča objavljene su i na ukrajinskim profilima po društvenim mrežama.
Neki izvori, i ruski i ukrajinski, tvrde da je ukrajinski pilot poginuo 5. juna 2022. godine u blizini sela Orehovo, Zaporoška oblast.
B 52H U PRATNJI DVA UKRAJINSKA SU-27 ZA VREME VEŽBI 2020. GODINE
B 52H U PRATNJI DVA UKRAJINSKA SU-27 ZA VREME VEŽBI 2020. GODINE
Prema njihovim rečima, upravljao je Su-27P1M sa ukrcajnim brojem 38. Nema tačnih podataka o tome da li je pilot poginuo nakon učešća u vazdušnoj borbi ili ga je oborila protivvazdušna odbrana, mada izvor navodi da je u pitanju prijateljska vatra iz ručnog bacača. Koordinate lokacije pada: 47.479803 35.796161

Koliko je Su-27 preostalo Ukrajini​

Koliko je Su-27 ukrajinsko vazduhoplovstvo imalo u upotrebi pre rata, predmet je intenzivne debate. Ukrajina je nasledila 74 tada nova Su-27 kada se Sovjetski Savez raspao 1991. Dvadeset tri godine kasnije, samo 24 su bila u aktivnoj službi.
Državni udar, a odmah potom rusko pripajanje poluostrva Krim 2014. motivisala je Kijev da proširi flotu Su-27. Moguće je da je čak 30 neoperativnih aviona bilo u skladištu. Do 2016. godine, jedan analitičar je izbrojao čak 57 ukrajinskih Su-27 sa potvrđenim brojevima „bort“ naslikanim na nosu.

Ukrajinsko vazduhoplovstvo izgubilo je prema zapadnim izvorima, najmanje sedam Su-27 i najmanje pet pilota u 2022 godini. Ukrajincima je po zapadnoj teoriji ostalo čak 50 Su-27, što zvuči prosto neverovatno.
Kombinacija brojeva na licu mesta i maskirnih šablona je najlakši način da se identifikuje određeni Su-27, ali ukrajinsko vazduhoplovstvo to zna i počelo je da farba preko brojeva na bokovima.
izvor oruzjeonline
 

Potvrđena upotreba arktičke verzije Tor-M2DT PVO sistema u zoni SVO u Ukrajini​


raketn sistem protivvazdusne odbrane arkticki tor m2dt ispaljuje raketuraketn sistem protivvazdusne odbrane arkticki tor m2dt ispaljuje raketu
Arktičku verziju PVO sistema „Tor“ koriste marinci ruske Severne flote u zoni specijalnih vojnih operacija u Ukrajini, izjavila su 9. marta za TASS dva izvora bliska ruskom Ministarstvu odbrane.
„Arktički sistemi Tor-M2DT deluju u borbenim redovima jedinica Severne flote u zoni specijalnih operacija“, rekao je jedan od izvora ruskoj novinskoj agenciji.
Drugi izvor je potvrdio ovu informaciju, ne precizirajući oblast u kojoj ovi sistemi rade. „Arktički Tor sistemi se uspešno nose sa svim borbenim zadacima u zoni specijalnih vojnih operacija, pokazujući visoku efikasnost“, dodao je on.

Sistem Tor je dizajnirao ruski gigant protivvazdušne odbrane Almaz-Antej za uništavanje aviona, helikoptera, dronova, projektila i drugog precizno vođenog oružja, leteći na srednjim, malim i veoma malim visinama po svim vremenskim uslovima.
Verzija Tor-M2DT, koja je zasnovana na šasiji guseničarskog terenskog vozila DT-30PM, posebno je razvijena za rad u arktičkom regionu na temperaturama do -50 stepeni °C.
Sistem može da otkrije preko 40 vazdušnih ciljeva, a zatim da prati i gađa do četiri istovremeno na dometu do 12 kilometara i visinama do deset kilometara sa svojih 16 projektila 9M338 čak i u pokretu.
U februaru je otkriveno da je sistem protivvazdušne odbrane Tor fino podešen da efikasno presreće precizno navođene rakete koje su ispalili američki raketni sistemi visoke pokretljivosti M142 (HIMARS) i M270 raketni sistem za višestruko lansiranje (MLRS) koji su nedavno isporučeni Ukrajini. Međutim, ukrajinci su prošlog meseca podelili video u kome su zabeležili kako uništavaju prvi sistem ovog tipa.
tor m2dt
tor m2dt
Ruska vojska ima između 100-200 Tor sistema različitih verzija. Novije verzije, poput Tor-M2DT, se i dalje masovno proizvode.
Prema više medijskih izveštaja, prvi sistem protivvazdušne odbrane Tor-M2DT Rusija je rasporedila u Ukrajini početkom decembra 2022 godine.
izvor oruzjeonline

 

PRIPREMA ZA RAT U SVEMIRU: Da li se Rusija sprema da obori satelite raketom 79M6?​


DA li je Rusija saučesnik u obaranju satelita u niskoj orbiti? Ovo pitanje ponovo dolazi u prvi plan nakon što, prema publikaciji u publikaciji Voennaya Miysl [Vojna misao /Military Thought/ ili MT], Vazdušno-kosmičke snage Ruske Federacije [VKS] aktivno razvijaju takav projekat.​

Zašto opet? Pošto ovaj projekat nikada nije prekinut, bio je samo zabavan. Poslednji put 2018. na nebu je primećen MiG-31D sa crnom nepoznatom raketom ispod trupa aviona. Tada se u ruskim medijima tvrdilo da je reč o protivsatelitskoj raketi 79M6 Kontakt. Sada je u ruskom državnom izdanju Ministarstva odbrane potvrđen model rakete.
MT tvrdi da je sistem mobilan, da je već razvijen i da uključuje nekoliko vojnih jedinica. Jedan deo sistema je MiG-31D sa raketom 79M6 Kontakt, drugi deo sistema je borbeni laserski sistem A60 Sokol-Ešelon postavljen na transportni avion IL-76, a poslednji deo sistema je borbeni laserski sistem Peresvet.
79M6 Kontakt nije nova raketa. Projektovan je već sredinom 1984. godine. Iz tog vremena datira ideja ruske vojske o suprotstavljanju neprijateljskim satelitima u niskoj orbiti iznad ruske teritorije. Prema ruskim otvorenim izvorima, sistem za ovu protivmeru zasniva se na kombinaciji postojećih naučnih i tehničkih znanja i novorazvijenih tehnologija. Međutim, ne postoje konkretni podaci o ovoj temi niti dublje analize.
Otprilike u isto vreme [sredinom 1980-ih] razvijen je i drugi deo sistema – borbeni laserski sistem A60 „Sokol-Ešelon“. To je neka vrsta leteće laboratorije. Moskva je jednom odlučila da ova leteća laboratorija bude nosilac laserskog oružja megavatne klase. Pre skoro sedam godina javnost je dobila potvrdu da se A60 takođe razvija. To je zvanično objavio gospodin Jurij Borisov. Reč je o 2016. godini kada je gospodin Borisov bio zamenik ministra odbrane.


6188_space_f.jpg

Foto: Printskrin JuTjub
Izbor MiG-31D nije slučajan. Ovaj borbeni avion može dostići izuzetne brzine blizu ivice Zemljine atmosfere. Govorimo o brzini od 3 maha upravo na takvoj visini. MiG-31D je takođe borbeni avion iz sovjetskog doba. Razvijen i ušao u službu 1980-ih.
Osim što može da leti na velikim visinama pri velikim brzinama, MiG-31D može da nosi i velike terete oružja. Gotovo je zaboravljen na pozadini novih lovaca, od kojih neki čak mogu da nose bombe poput borbenog bombardera Su-34. Ali nakon što je Rusija predstavila, razvila i počela da primenjuje hipersoničnu raketu Kinžal [Kinžal], MiG-31 je postao savršeni nosilac ove rakete i vratio se na svetlost dana u ruskj vojnoje taktici.
Moguće je da je trenutno slaba karika u ovom protivsatelitskom sistemu raketa 79M6 Kontakt. Jednostavno zato što niko ne zna njene sposobnosti pošto nikada nije bila testirana. Raspad Sovjetskog Saveza vratio ju je u skladište kao nerealizovan projekat.
Međutim, sukobi u protekloj deceniji su pokazali da su informacije i njihova razmena možda najvažnija komponenta vojne taktike. Vidite u Ukrajini – Pentagon dostavlja ciljeve sistema HIMARS na osnovu satelitske geolokacije ruskih pozicija. Od ukrajinskih trupa se traži samo da lansiraju raketu. Ili izviđački avioni i dronovi koji dele satelitsku tehnologiju za utvrđivanje kretanja ruskih trupa u Ukrajini.

SAD SU TAKOĐE TESTIRALE TAKVU RAKETU​

U stvari, Rusija nije prva zemlja koja misli da će sateliti igrati ključnu ulogu u sukobima budućnosti. U tom pravcu su radile i SAD. Na primer, Vašington ima ASM-135 ASAT – antisatelitski sistem, koji je testiran 1985. U ulozi MiG-31D, Amerikanci su koristili svoje modifikovane avione F-15 Eagle.
4589_dcwcisdxgaaemvj_f.jpg

Foto: Tviter
Vašington je sproveo ukupno pet testiranja ASM-135 ASAT. Jedan od tih pet je bio uspešan, pošto je raketa oborila NASA satelit koji je morao da se povuče.
Sve više se govori ne samo o trećem svetskom ratu već i o kosmičkom ratu. Tri najveće – SAD, Rusija i Kina vode neumoljivu trku u tom pogledu. Dakle, ponovno pokretanje ruskog programa moglo bi se pokazati korisnim za Moskvu ako jednodnevno čovečanstvo bude svedok globalnog svemirskog rata.
 

Back
Top