Русија у великим економским проблемима које више ни режим не може да прикрије

rusija je zemlja trećeg sveta, ekonomski potpuno zavisna od kine, može se slobodno reći da su postali kineska gubernija...
jaki samo prema sopstvenim građanima a podanici prema ostatku sveta...govna slovensko-mongolska
To ti Nenad Canak rekao ili si sam smislio :think:
 
To već godinama govore za Rusiju. Rusija ima sve sirovine, energente, minerale i hranu da održi svoju ekonomiju pa makar i bila potpuno izolovana od sveta. Srazmerno tome, oni su za ovih poslednjih godina efikasno uštimovali svoju ratnu ekonomiju i osposobili vojsku za moderan način ratovanja.
Amerika i sve zapadne zemlje mogu samo da se odupru na propagandu i tehniku i to iz sigurne daljine i to im može biti uspešno sa malim zemljama poput Srbije dok sa Rusijom nemaju šanse. Ni sa Iranom neće uspeti sa svojim ciljevima, sve će se svoditi na neke političke igre, pretnje i razmeni nekoliko projektila dok će to iskoristiti svetski oligarsi i tvorci novog svetskog poretka da čoveka okuju još jačim finansijskim lancima. Sad je malo skočio barel nafte zbog da kažem "Irana" na $69, pa će sad sve otići gore 20-30%. Niko da se zapita a kako to da 2008 godine cena benzina na pumpama bila 2-3 puta jeftinija nego danas a tada je barel bio $147.
 
To već godinama govore za Rusiju. Rusija ima sve sirovine, energente, minerale i hranu da održi svoju ekonomiju pa makar i bila potpuno izolovana od sveta. Srazmerno tome, oni su za ovih poslednjih godina efikasno uštimovali svoju ratnu ekonomiju i osposobili vojsku za moderan način ratovanja.
Amerika i sve zapadne zemlje mogu samo da se odupru na propagandu i tehniku i to iz sigurne daljine i to im može biti uspešno sa malim zemljama poput Srbije dok sa Rusijom nemaju šanse. Ni sa Iranom neće uspeti sa svojim ciljevima, sve će se svoditi na neke političke igre, pretnje i razmeni nekoliko projektila dok će to iskoristiti svetski oligarsi i tvorci novog svetskog poretka da čoveka okuju još jačim finansijskim lancima. Sad je malo skočio barel nafte zbog da kažem "Irana" na $69, pa će sad sve otići gore 20-30%. Niko da se zapita a kako to da 2008 godine cena benzina na pumpama bila 2-3 puta jeftinija nego danas a tada je barel bio $147.
Русија има БДП ко Италија беше, и огроман део је једна неразвијена запиздина, може из сателита да се види.
И код њих се вештачки све одржава, јер су све потерали у војну производњу а за остало готово ништа.
 
Ništa nije skupo ako se radi na uništavanju nato nacista! :mafijas:
Neka prvo pogledaju sebe u ogledalo.
Rusija je je puna nacista i nacističkih militarnih vojnih grupa koje šalju u Ukrajinu...pritom su za vreme WW2 bili u savezu sa nacistima, ubijali po Katinjskim šumama pa zatim paradirali...

Putin dok je još bio „normalan".
 
Rusija je je puna nacista i nacističkih militarnih vojnih grupa koje šalju u Ukrajinu...
zamena teza, rusija ce unistiti naciste, i debeli kim ce vas pamprciti kao i do sada, nafo sef vec cvili i zove upomoc, kme, kme...ostaje vam samo da placete i zapomazete kao vas sef
Your search query, "NATO Rutte not a km," appears to be related to Mark Rutte's comments about the importance of preventing Russia from taking one square kilometer of Ukrainian territory. This is a recurring theme in his statements as NATO Secretary General, highlighting the importance of a strong and united NATO in preventing further Russian aggression in Ukraine. He emphasized that, even after a potential ceasefire or peace deal, it is crucial to ensure that Russia is never again able to seize Ukrainian territory.
ah, oh, eh, kmeeeee😭
 
znači neverovatno je kako svi srbski nacijonalisti veruju vučićevom tačnom tanjugu
kakav BDP pao, pa pao je rast debili. То znači da se rast usporio

Kad je rast bio prebrz svi fajnenšl genijalci su govorili "PA PREVIŠE RASTE! KOLAPSIRAĆE!" kakva naibulina ona je za 2% spustila kamatu a zlata imaju više nego što su imali pre
kakve devize kakvi bakrači

Kada je procenu radio goldman sachs koji sada ćuti kao zaliven a ne tanjug tačno znalo se kuda se ide

kakav izvoz nafte pa izvoz nafte i gasa zajedno je jedva 20% ekonomije danas. Ako govorite of federalnom budžetu tada dođe na 26%

Oreškina što se tiče zapravo je ovo rekao:

„Последњих година смо видели активан економски раст. Русија је постала прва економија у Европи и четврта у свету, ако је оцењујемо по паритету куповне моћи. Али овај пробој се у великој мери догодио због чињенице да је активиран успавани, неискоришћени потенцијал економије. Пре свега, кадровски и производни. Овај модел раста је исцрпео себе“, нагласио је Орешкин.

Говорећи о регулацији нових економских платформи, Орешкин је нагласио потребу за равнотежом између успостављања правила и одржавања простора за иновације. Он сматра да умерена регулација доприноси позитивном утицају платформи на економију, док је важно избегавати прекомерну контролу.

Nakon 2016e ja sam znao da su mediji gotovi sa objektivnošću ali od 2022e sve je tabloid. A ovaj Vjugin je idiot jer su svi vojni stručnjaci govorili kako Rusija mora da troši više na vojsku, sada damned if you did damned if you dont

Tako srblji samo se hranite glupostima i g*vnima
 

Русија у великим економским проблемима које више ни режим не може да прикрије​

|23. јун 2025|17:49

ТАНЈУГ / АП / Гавриил Григоров (ПООЛ)
Црне прогнозе које су још крајем 2024. године износили руски независни економисти делују све реалније. Русија се налази у великим економским проблемима које више ни режим не може да прикрије. Министар економије Максим Решетњиков и гувернерка Централне банке Русије Елвира Набиулина отворено су на Међународном економском форуму у Санкт Петербургу (СПИЕФ) изјавили да је "Русија на прагу рецесије, а већина ресурса који су последњих година омогућавали раст руске економије су потпуно исцрпљени".



Руски независни медији наводе да је Русија највероватније већ у рецесији, а политичари и економисти оваквим изјавама полако припремају јавност за најгори сценарио. Како пишу медији, Русија више не може да функционише ослањајући се искључиво на војну индустрију, чији је раст створио илузију успешне економије која одолева санкцијама Русији и међународној изолацији.

Наиме, само у првом кварталу ове године, БДП је, према званичним подацима, пао са дотадашњих 4,1 одсто на свега 1,4 одсто, са даљом тенденцијом пада.

Индустрија је, према наводима независног руског портала "Новаја газета Европа", у периоду јануар–април 2025. године практично стагнирала, са привредним растом мањим од 1,2 одсто. Иако је Владимир Путин на сусрету с привредницима крајем априла тријумфално најавио раст БДП-а у 2025. години, независни портал "Москва Тајмс", позивајући се на изворе из Москве, пише да су се средства из Фонда националног благостања (девизне и златне резерве) током три године рата против Украјине смањила три пута. Златне резерве пале су са предратних више од 400 тона на садашњих 139,5 тона.

Та средства су одлазила на ратне трошкове и "крпљење" социјалног мира, али чак и Набиулина, како преноси режимски пословни лист РБК, упозорава да би се девизне и златне резерве могле потпуно истрошити до краја 2026. године. Профит руских компанија у прва три месеца 2025. пао је за трећину у односу на 2024. годину, а у нафтном сектору, кључном за руску економију, профит се преполовио.

Руски буџет заснива се на пројекцији цене и обима извоза нафте, па се власти надају, како отворено пишу и режимски медији, да би рат између Израела и Ирана могао погурати цене нафте на преко 100 долара по барелу. То би, како пише чак и режимска агенција РИА Новости, значило директно пуњење руске државне касе. Међутим, за сада је то још увек неизвесно.


TANJUG / AP / Pavel Golovkin, File

ТАНЈУГ / АП / Павел Головкин, Филе
Заменик шефа Путинове администрације, Максим Орешкин, изјавио је да Русија мора да потражи "нове економске моделе, јер су се постојећи исцрпели". Инфлација се у овом тренутку приближава 10 одсто (у мају је износила 9,89 одсто), па је Решетњиков рекао да "ако не обуздамо инфлацију на 4 одсто, чека нас Турска“, алудирајући на чињеницу да Турска има највећу инфлацију у Европи, око 45 одсто.

"Може врло лако доћи до слома и наглог осиромашења"​

Ипак, независни руски економисти сумњају да Москва уопште има капацитета да обузда инфлацију, нарочито јер се она до сада контролисала уз сталне интервенције државе. Економски аналитичар Центра за европске политичке анализе, Александар Кољандр, сматра да се руска економија хлади.

"Након три године рата, руска економија се хлади. Више не може да издржи. Може врло лако доћи до слома и наглог осиромашења Русије", каже он.

Режимски лист "Ведомости" наводи да Центар за макроекономске анализе и краткорочна предвиђања (ЦМАСФ) у најновијем извештају о "динамици производње у марту и првом кварталу" бележи стагнацију у индустрији. Ако се искључе сегменти с доминацијом војне индустрије, "може се говорити о уласку у рецесију", преноси Јутарњи.

Прекомерна улагања у војну индустрију дала су своје резултате, али по цену остатка привреде. Најалармантнија је ситуација у пољопривреди, која трећу годину заредом бележи пад. Руси су, упркос рекордно ниској стопи незапослености од 2,3 одсто, суочени с мањком од преко два милиона квалификованих радника — последица масовне емиграције и мобилизације мушкараца за рат.


Још крајем прошле године, у тексту који је најављивао овакав развој догађаја, прогнозирано је да Русију чека или "раст без развоја“ или "стагфлација", стагнација производње уз стални раст инфлације. Тада је професор са Универзитета Калифорније у Сан Дијегу, Бранислав Сланчев, изјавио да руска економија не може поднети војне издатке које захтева Путин, а "да се то не одрази на укупну економску ситуацију, која већ иде ка ивици издржљивости".

На форуму је председник Одбора за буџет и порезе руске Думе, Андреј Макаров, изјавио да држава мора размотрити укидање кредитних олакшица, док министар финансија Антон Силуанов сматра да се средства морају преусмерити у развој и инвестиције — а не трошити на покривање дугова и исплату плата.

Подсетимо да је Путин, упркос негодовању банака које су због санкција у великим проблемима, наредио да се отписују кредити ветеранима и учесницима специјалне војне операције, као и да се одобравају повлашћени кредити са ниским каматама свим "добровољцима" који су се пријавили за рат. Слични услови важили су и за многе војне фабрике.

Независни финансијски стручњак Олег Вјугин својевремено је упозорио да ће бити велики проблем ако више од 40 одсто буџета одлази на војску, што се сада и обистинило. То је више него што је издвајао и Совјетски Савез на врхунцу Хладног рата.

Потврђује се и мрачна прогноза доктора економских наука Игора Липсица, који је још у новембру 2024. за Новају газету изјавио да Путин 2025. године неће моћи Русима да обезбеди и "топове и маслац". Предвидео је не само пад прихода, већ и несташице, односно повратак у време дефицита, као последицу настојања власти да контролишу галопирајуће цене.


На овако суморне прогнозе одговорио је заменик председника Одбора Државне думе за економску политику, Михаил Дељагин, који је за портал Национална службена новост (НСН) изјавио да би "требало хапсити и затварати људе због злочина у економској сфери".

https://www.nin.rs/svet/vesti/81213...lemima-koje-vise-ni-rezim-ne-moze-da-prikrije

Занимљиво је да ову вест преносе многи режимски медији.
zanimljivo je da se cak i u rusku "pravdu" inflitrirao hegemon.
 

Back
Top