Ruma

Rat plakatima u Rumi: Ovaj put na plakatu Martinović
petak, 06 septembar 2013

martinovic-plakat.jpg




Jutros je Ruma osvanula oblepljena novim plakatima.

Rat plakatima u Rumi: Ovaj put na plakatu Martinović

Ovaj put na njima je lik Aleksandra Martinovića, vođe rumskih naprednjaka i bivšeg potpredsednika Srpske radikalne stranke.

Na plakatu je napisano "PREPOŠTENI ALEKSANDAR MARTINOVIĆ", a ispod sitnijim slovima:

- ljubimac Vojislava Šešelja
- istovremeno obavlja šest funkcija
- mesečna primanja Aleksandra Martinovića su preko 500.000,00 dinara
- sopstvenu svadbu platio sredstvima iz budžeta opštine Ruma

Ispod je velikim slovima napisano "ZA POŠTENU RUMU".

Za razliku od plakata na kojima je lik Vojislava Đapića, na kojima su logotipi Srpske napredne stranke i Nove Srbije kao potpisnika, na ovim plakatima nema nikakvog "potpisa".
 
Sednica SO Ruma trajala do kasnih večernjih sati
subota, 07 septembar 2013

jerkic.jpg




Na jučerašnjoj sednici Skupštine Opštine Ruma koja je trajala do 22 časa, između ostalog, postavljeni su novi, tačnije stari, direktori javnih preduzeća u Rumi, dojučerašnji sekretar SO Ruma postavljen je na mesto načelnika opštinske uprave, dok je na njegovo mesto došao bivši poverenik Kancelarije za mlade, diplomirani pravnik Branislav Trn Vidaković.

Sednica SO Ruma trajala do kasnih večernjih sati
Svi zadovoljni njegovim radom: Jovan Jerkić, direktor rumskog "Vodovoda"

Na mesto Načelnika opštinske uprave, na period od pet godina, postavljen je Pavle Marojević, diplomirani pravnik iz Rume, dosadašnji Sekretar skupštine opštine Ruma. Marojević je nakon ovog imenovanja i dalje vodio sednicu kao sekretar, sve do imenovanja novog sekretara SO Rume Branislava Vidakovića.

Kada se govori o imenovovanju novih direktora javnih preduzeća, Marojević je napravio ozbiljan propust ne dodavši tačku dnevnog reda o prethodnom razrešenju istih.



Podsećamo, na mestima direktora javnih preduzeća nije bilo izmena, te su dosadašnji direktori imenovani i za nove, osim u slučaju JP "Stambeno".

Na mesto direktora Javnog preduzeća "Komunalac" Ruma predložen je Branko Jovičić, diplomirani građevinski inženjer iz Rume, dosadašnji direktor.

Na mesto direktora Javnog preduzeća "Stambeno" Ruma predložen je Živan Mihailović, mašinski inženjer iz Rume.

Na mesto direktora Javnog preduzeća "Vodovod" Ruma predložen je Jovan Jerkić, diplomirani ekonomista iz Rume, dosadašnji direktor.

Na mesto direktora Javnog urbanističkog preduzeća "Plan" Opština Ruma i Opština Pećinci predložena je Tatjana Marković, diplomirana pravnica iz Rume, dosadašnji direktor.

Na mesto direktora Javnog preduzeća za distribuciju prirodnog gasa "Gas-Ruma" predložen Aleksandar Spalević, diplomirani pravnik iz Rume, dosadašnji direktor.

Na mesto direktora Javnog preduzeća "Direkcija za izgradnju Rume" predložena je Nada Harš, diplomirana pravnica iz Rume, dosadašnji direktor.

Nijedan od direktora javnih preduzeća nije prisustvovao jučerašnjoj sednici SO Ruma.
 
Премијера филма о Руми у Културном центру

9. септембар 2013.

Carli,%20scena%20sa%20snimanja.JPG


Web серија о Руми биће приказана у среду 11. септембра 2013. у Великом холу Културног центра са почетком од 20 часова.
У оквиру про­јекта под називом “Yankee Doo­dle went to Ser­bia“ завршена је и теле­виз­ијска прича о Руми, њеној историји и тур­ис­тичким потен­ци­јал­има. Реч је о web сер­ији, коју је реализовала београдска про­дук­ци­јска кућа Light par­adiso у сарадњи са Туристичком организацијом општине Рума, а главни актер сер­и­је је Американац Чарлс Кетер, који већ неко­лико год­ина сво­јим видео клиповима мења уобича­јену, нег­а­тивну слику о нашој земљи. Чарли је у Србију дошао после посете Face­book групе „I hate USA“ са жељом да открије зашто „Срби мрзе Американце“, да би убрзо стекао пот­пуно дру­гачију слику о Србији од оне коју су нудили медији у ње­говој и другим земљама. Решен да своје утиске подели са другима, он је најпре снимио клип на интер­нету, који даје пот­пуно дру­гачију слику Србије од оне која је пред­стављена у меди­јима. Како је то наишло на велико интересо­вање људи из различи­тих земаља, Чарли је нас­тавио са пред­стављаљем Србије на друштвеним мрежама, после чега је добио нез­ванични назив „амбасадор Србије“.
Ценећи ње­гова зала­гања, али и чињеницу да је привукао велики број људи заин­тересо­ваних за ње­гово виђење наше земље, млада београд­ска ред­итељка Ана Зуле­вић је у сарад­њи са Чарли­јем припремила прву епизоду пројекта „Yankee Doo­dle went to Ser­bia“. Пројекат подразумева сни­мање web сер­ије која ће бити постављена на интернету, из угла једног Американца, са жељом да се у том пред­стављању инси­с­тира управо на ономе што може бити интере­сантно страним тур­ис­тима. Уз основну идеју да се Србија прикаже у дру­гачи­јем светлу од оног који су масовни страни медији пропа­ги­рали про­тек­лих год­ина, ова сер­ија би тре­бало на духовит начин да укаже и на кул­тур­олошке раз­лике између срп­ског и амер­ичког друштва.
 
Песничко вече у Градској библиотеци

10. септембар 2013.

PROKA.jpg


Радивој Прокопљевић - Прока, песник који је у средиште своје поезије сместио Срем, његову чељад и мотиве, одржаће песничко вече у читаоници Градске библиотеке ''Атанасије Стојковић'' у четвртак, 12. септембра, у 19 часова.

Гости Радивоја Прокопљевића - Проке биће Милан Дудић, Ђока Филиповић, Предраг Бањеглав, Ратко Рацковић, Милица Дудић, Оливера Котрљановић, Бошко Неговановић и тамбураши.

 
Представа "Тамо и назад"

11. септембар 2013.

090913095539110913.jpg


У црној комедији Стевана Копривице играју популарни глумци Андрија Милошевић и Маринко Маџгаљ, уз музику и сонгове Саше Милошевића- Марета, у режији Југа Радивојевића.

Милошевићев лик Пеђа је басиста, грађевински инжењер без сталног запослења. Сањао је о рок бенду а сада у 40. години, са другаром још из основне школе Микијем, обилази мања и већа славља, кафане, журке и рођендане. Боем и мангуп, управо је одлучио да се скраси и ожени. Не верује ни у шта, осим у свој шарм и дрскост, наводи се у најави представе.

Маџгаљ игра Микија, академског музичара који свира све чега се дохвати и пева. Несуђени "Фулбрајтов" стипендиста, ожењен својом првом и највећом љубављу, посвећен њој и сину, тезгари у свадбарском бенду да би преживео и обезбедио породицу. Преко његових леђа сломило се све што се ломило генерацији која данас има 40 година и која је, без своје кривице, осетила клетву "Дабогда имао па немао".
На почетку представе Микија и Пеђу затичемо у недефинисаном простору, збуњене и ошамућене. Сазнајемо да се догодила саобраћајна несрећа и да су Мики и Пеђа страдали, али они то не прихватају. Да не би остали између живота и смрти, одлучују да претресу своје животе, да "очисте душу" не би ли тако успели или да се избаве или да коначно умру.

Креће духовита и горка рекапитулација њихових живота, ситуација у којима су били, а то су ситуације преломне и за нашу земљу последњих тридесетак година.


Петак, 27.9.2013
Велика дворана КЦ
20.00 сати
Цена улазнице- 500 динара
 
- - - - - - - - - -

Филмско вече - Animated Art

16. септембар 2013.

animatedart.jpg


Програм Animated Art представља колекцију филмова експерименталних аниматора и визуелних уметника са територије Сијетла у држави Вашингтон, САД. Већина филмова је настала у оквиру удружења SEAT (Seattle Experimental Animation Team), чији аутори поред рада на класичној анимацији истражују могућности новог и другачијег израза у широким пољима визуелних уметности и сарадњи са уметницима различитих сензибилитета.
У програму у дужини од 55 минута, публика ће имати прилику да види примере класичне 2Д анимације на страницама књига, “frame by frame” анимацију објеката и лутке, као и инсталације са зоетропом.
Програм приредила и представља Salise Hughes, уметница и ауторка експерименталних филмова из Сијетла.

Организација: Кино Клуб Vorky Team Рума
Техничка реализација: Културни Центар Рума
Четвртак, 19.9.2013
Велики хол КЦ / 20:00 сати
Улаз слободан
 
Ликовна баштина породице Пејачевић

izlosijek2.jpg


Студијско - тематска изложба „Ликовна баштина породице Пејачевић“ свечано је отворена у Галерији ликовних уметности у Осијеку. Покровитељ изложбе, која је окарактерисана као културни догађај године, је хрватски председник Иво Јосиповић. Специјални гост изложбе био је дугогодишњи сарадник Галерије ликовних уметности у Осијеку, Завичајни музеј из Руме. Наш музеј је пружио и свесрдну помоћ при прикупљању историјске грађе о оснивачу савремене Руме грофу Марку Пејачевићу и румској лози ове угледне породице. У званични каталог изложбе уврштен је и текст кустоса историјског одељења румског музеја Ђорђа Бошковића под називом „Румско властелинство породице Пејачевић“.

Изложби је отворена до 7. јануара 2014. године, а свечаном отварању су поред гостију из Руме присуствовали и бројни потомци Пејачевића из читавог света. Постоји велика могућност да један део изложбе из Осијека буде изложен и у Завичајном музеју у Руми.
 
Делегација Завичајног друштва Немаца у библиотеци "Атанасије Стојковић"

NEMCI%20U%20BIBLIOTECI%20%281%29.jpg


Чланови Завичајног друштва Немаца који су до краја Другог светског рата живели у Руми и њихових потомака посетили су Градску библиотеку „Атанасије Стојковић“. Том приликом председник овог друштва господин Манфред Вагнер уручио је директору Библиотеке неколико књига које се баве тематиком живота, културе и историје Подунавских Шваба.

Госте је поздравио директор Жељко Стојановић и упознао их са радом Градске библиотеке, посебно са напорима да се прикупи и систематизује грађа везана за историјат града и живот у њему означивши и значај поклон књига за остварење тог циља.

Договорено је да се сарадња настави путем размене публикација и комплетирања архивске грађе о животу Подунавских Шваба у Руми. Иначе, посета групе Немаца и држављана Аустрије уприличена је поводом обележавања 200. година од изградње римо-католичке цркве Узвишење Светог Крижа у Руми.

 
Одржани "Римски дани"

23. септембар 2013.

rimskidani041.jpg


Традиционална манифестација „Римски дани“ одржана је по четврти пут у Хртковцима. Ове године целокупни програм је одржан код археолошког налазишта Гомолава, а манифестацију је симболично отворио цар Константин Велики прочитавши грађанима Милански едикт, документ којим је проглашена верска равноправност и престанак прогона Хришћана.

"Римски дани" су наставак староримског фестивала „Ludi Romani“ који је за циљ имао прославу завршетка родне године. Фестивал је слављен у добром расположењу и уз обиље лепе музике, хране и пића. Тако је било и ове године. Поред дефилеа учесника, неколико спортских надметања, уприличен је и богат културно уметнички програм.

Један од организатора Живко Рајаковић из удружења грађана „Римски дани“ истиче да су и ове године Хртковчани заједничким снагама успели да направе једну занимљиву манифестацију која је окупила бројне посетиоце. „Имамо пуно основа за ширење приче. Гомолава, праисторија па Римљани. Већ имамо идеје за наредне манифестације. Циљ нам је да овде направимо и један археолошки парк, за то су потребна велика средства међутим, не предајемо се. Верујем да ће наредне манифестације бити још садржајније“.

Овогодишње Римске дане подржао је и Покрајински секретаријат за пољопривреду, водопривреду и шумарство.
 


Krici i odjeci

Ruma: Pismo iz Srema, u kome posla nema...



Friganje radnika



Poštovana redakcijo, u Rumi, u centru Srema, oko 5.000 ljudi nema posao, ali, jedan čovek i njegova firma uvek imaju i posla i para, i to sve uz pomoć države i državnih novaca...Reč je o firmi "Frigo Žika Soko" koju ste pomenuli u jednom od prethodnih brojeva. Da bi stvari u vezi sa tim bile jasnije, treba napomenuti da je firma "Frigo Žika Soko" konkurisala kod države za bespovratna, a sve na talasu kampanje o zapošljavanju u opštini Ruma, u kojoj je stanje, ako i drugde, očajno...

Dakle, firma je dobila 150.000 evra za 50 novozaposlenih iz opština Ruma, i to još pre dve godine, ali do današnjeg dana, to odgovorno tvrdim, ona do sada nije zaposlila nijednog radnika prijavljenog u Nacionalnoj službi za zapošljavanje u Rumi! Naprotiv, na ime tih sredstava, ovih dana se u firmi stvari menjaju, masovno se prebacuju radnici iz "Frigo Žika Ruma" u njegovu mesaru u Novom Sadu ("Frigo Pejić"), pa će onda biti premešteni na mesta novoprimljenih radnika kako bi vlasnik opravdao dobijena sredstva.

Ja smatram da tome treba stati na kraj, jer u tom slučaju će biti ponovo zaposleni stari radnici, koji trenutno rade kao prijavljeni ili kao neprijavljeni, koji su najviše iz opštine Irig ili iz njegovog sela koje pripada neutvrđenoj opštini...

Firma je do sada takve stvari radila, a između ostalog, i ja sam radio u Rumi na mestu konstruktora, a tek kad sam napustio odjavljen sam iz "Frigo Pejić" Novi Sad, gde sam navodno radio u mesari kao mesar ili slično...Uz lažno potpisano rešenje o zaposlenu i sl . Firma je, dakle, dobila sredstva da zaposli pedeset nezaposlenih iz opštine Ruma, gde ima, kao što rekosmo, 5000 nezaposlenih!

Naravno, ova firma nije ni planirala da zaposli tu sirotinju, nego prebacuje svoje ljude, da bi ih posle vratila i opravdala sredstva, a možda dobila još dodatnog novca za zapošljavanje! Ja sam se prvo obratio Vama a nameravam da se obratim i svim institucijama koje bi utvrdili sve sto se dešavalo u zadnje dve godine. Inspekcija u Rumi ne radi svoj posao adekvatno, to govorim iz ličnog iskustva, tako da sam njihov izveštaj i moju prijavu dao na razmatranje ministarstvu gde će se u naredna tri meseca tajno proveravati sve što je vezano za tu firmu.

A, stvari su očigledno takve da ima mesta za delovanje državnih organa. Na primer, radnici koji ovde rade i imaju primanja iz tri dela u istoj firmi, minimalac preko računa, ostatak kod poslovođe u kovertama, a treći deo-pojedinci dobijaju lično kod vlasnika firme. Dani odmora, rođenje deteta i slično, dozvoljeni su, ali se od zarade obustavlja za jedan dan 150 odsto, tako da radnici ne koriste godišnje odmore, a nikada do sada nije bilo ni rešenja za iste. Radni dan ima devet sati, svaka je subota radna, pa mesečno dolazi do toga da svi radnici imaju preko 40 sati prekovremeno, a to se nigde ne vodi i ne obračunava...

I pored svega toga, ja želim da radim u toj firmi, uz uslov da znam gde radim i šta radim.





S poštovanjem...

(Ime i adresa poznati redakciji)
izdanje
.tabloid
 
Kredite su dobili "Frigo-Žika" iz Rume, preduzeće koje proizvodi rashladne i termičke uređaje za klaničnu industriju, ugostiteljske i trgovačke objekte, "Ecoagri Serbia" iz Bele Crkve, koja se bavi poljoprivrednom proizvodnjom i "Agroferocoop" iz Temerina koji proizvodi poljoprivrednu mašine.

Ugovore sa prvim korisnicima su potpisali direktor RFV-a Goran Hodoba i predsednik Vlade Vojvodine Bojan Pajtić, koji je tom prilikom rekao da je bez izvoza nemoguće zamisliti razvoj privrede u Srbiji, zbog čega su prvi kreditni aranžman sklopljeni upravo sa izvoznicima. "To je najpovoljniji kreditni aranžman u ovom delu Evrope", izjavio je Pajtić i naveo da je rok vraćanja kredita šest meseci sa kamatnom stopom od četiri odsto godišnje. On je pozvao sve izvoznike da u učestvuju u programu finansiranja i najavaio daće u toku godine biti realizovane i kreditne linije za razvoj malih i srednjih preduzeća i razvojj poljoprivredne proizvodnje.

Nešto tu smrdi!!!!
 
Poslednja izmena:
Изложба Новака Новаковића у КЦ-у

24. септембар 2013.

novaknovakovic.jpg


У суботу, 28. септембра, у великом холу Културног центра Рума, биће отворена изложба "Лавирани цртежи", Новака Новаковића. Отварање је заказано за 19 сати, а изложба ће трајати до 6. октобра.

Новак Новаковић
Рођен у Ћуприји 1985. године. Завршио „Уметничку школу“ у Нишу 2004. године као ђак генерације графичког одсека. Мастер студије завршио је у Нишу 2010. године на одсеку за примењену уметност, графички дизајн. Био је један од оснивача мултимедијалног удружења „АРТОКРАТ“ које је окупљало младе уметнике из Ћуприје, Параћина и Јагодине. Један је од оснивача и активни члан удружења “Завичајни клуб ликовних уметника Ћуприје“, које води од његовог оснивања 2009. године. Члан УЛУС-а од 2012. године. Учесник је на више ликовних колонија у земљи и иностранству . Учествовао је у реализацији многих културних пројеката, као непосредни извођач или организатор. Творац је већег броја идејних графичких решења визуелних идентитета , најчешће на територији Ћуприје.
Новак Новаковић воли чисте висине и у свом раду је самолетач. Зато са његовим цртежима треба просто бити.... ту реч нема шта да тражи. Иако су му цртежи у основи поетски рисописи, пре свега плене својом чистом ликовношћу и сновиђајном лепотом. Његови цртежи се често чине кроки белешке, нађени у таку али... АЛИ ако обратимо пажњу на то са којом цртачком дисциплином улази у психологију портрета све то још једном акцептирајући бојом и тиме отвара поново њихов психолошки профил, не можемо се отетити утиску да је пред Новаком једно широко поље, пред Новаком су у овом тренутку, чини се, тек слућени предели. И зато су неслучајни називи његових цртежа као што су например Пољубац змаја, Ноћ одласка, Рађање зоре...
Мр Јагода Живадиновић
 
Функционално основно образовање одраслих

26. септембар 2013.

skola-full.JPG


Одлуком Министрарства просвете, програм функционалног основног образовања одраслих уведен је у редован систем образовања за школску 2013/14. годину.

У нашој Општини програм функционалног основног образовања одраслих се реализује у основним школама “Иво Лола Рибар” у Руми и “Небојша Јерковић” у Буђановцима.

Како сазнајемо од директорице ОШ “Иво Лола Рибар” Данке Станојев Симић у току је упис за школску 2013/14. годину, а сва заинтересована лица старија од 15 година имају рок до 1. октобра да се упишу за један од три расположива циклуса. “Ми смо већ скоро попунили одељења. Радује нас велико интересовање грађана са жељом да заврше основно образовање. Такође, смо Министарству просвете послали молбу да нам омогући да формирамо још два одељења и надамо се позитивном одговору. Наставни програм је распоређен у три циклуса, а сваки траје једну школску школску годину. Први циклус обухвата градиво од I до IV разреда, други подразумева V и VI разред, а последњи трећи VII и VIII. Код трећег циклуса је важно напоменути и да постоји обједињена стручна пракса, тако да су полазници стручно оспособљени за изабрани занат”.

Прошле године овај програм у ОШ “Иво Лола Рибар” је имао 51. полазника и сви су изашли на завршни матурски испит и самим тим стекли диплому о завршеном основном образовању. “Четири полазника млађа од 17 година су уписали редовно средње школе од чега њих троје у Руми, док је Лазар Новковић уписао Медицинску школу, општи смер у Сремској Митровици. Лазар је у Скупштини Србије на Данима Свесловенске писмености био један од актера промоције програма и документарног филма о функционалном основном образовању, а пошто и пише поезију на затварању манифестације је рецитовао своје песме. То је доказ да је овај програм изузетно квалитетан и да заинтересовани треба да се у нашој школи пријаве до 1. октобра и учине нешто корисно пре свега за себе” закључила је директорица Станојев Симић.
 
500 нових чланова Градске библиотеке "Атанасије Стојковић"

1. октобар 2013.

bibliotprijem.jpg


Поводом месеца књиге и Дечије недеље данас је у Културном центру у Руми организовано традиционално свечано учлањење ђака првака наше општине у Градску библиотеку ''Атанасије Стојковић'. Тим поводом за најмлађе чланове библиотеке одиграна је и позоришна представа ''Пинокио'', у извођењу београдског Пан театра.

“Данас смо поделили око 500 чланских карата деци из свих школа наше општине. Са данашњим новим корисницима ми смо премашили бројку од 10.000 чланова, што је заиста импозантна бројка, која доста говори и о читалачкој култури грађана наше општине.Са друге стране ови малишани су наши најдражи чланови и ми ћемо ову традицију наставити и у наредним годинама. Ово је заиста један одличан модел увођења деце у чудесан свет књиге. Већ од сутра у нашу библиотеку ће долазити учитељи са првацима који ће полако стицати читалачку навику”, казао је директор Градске библиотеке “Атанасије Стојковић” Жељко Стојановић.

Поред ђака првака чланске карте Градске библиотеке “Атанасије Стојковић”, добили су и предшколци “Полетарца” и корисници услуга Дневног боравка за децу и младе са сметњама у развоју. Библиотека је комплетима књига даровала и основне школе.
 
"Ti si mamin nežni cvet, ti si Bog za ceo svet"
četvrtak, 03 oktobar 2013

borovic2.jpg




"Ti si mamin nežni cvet, ti si Bog za ceo svet"

"Sistemski način rasterećenja privrede ima našu apsolutnu podršku. Sada se javlja novo pitanje kako u budžetu nadomestiti taj deo sredstava koji će se umanjiti privredi, jer on je čini 50 odsto ukupnog prihoda. Tu postoje dve opcije. Jedna je oporezivanje imovine i mi idemo u korak tome... Druga opcija se odnosi na višak zaposlenih u javnom sektoru. I za to postoje dve opcije, ili smanjiti zarade u javnom sektoru ili ono što je najnepopularnije otpuštanje. Naravno da smo to ostavili kao poslednju meru i to je nešto što ne možemo mi da rešimo, za to je potrebna država",
predsednik Skupštine opštine Ruma, predsednik Socijalno-ekonomskog saveta Rume, potpredsednik Pokrajinskog odbora i predsednik Opštinskog odbora Demokratske stranke, predsednik Odbora za saradnju sa odborima Narodne skupštine u ostvarivanju nadležnosti Pokrajine itd. Nenad Borović krivi državu što ne može da otpusti višak zaposlenih u javnom sektoru.
 
Трка за срећније детињство

3. октобар 2013.

TRKA%20ZA%20SREcNIJE%20DETINJSTV1.jpg


Црвени крст Рума и ове, као и предходних година, организује традиционалну хуманитарно - рекреативну акцију Националног друштва Црвеног крста Србије “ТРКА ЗА СРЕЋНИЈЕ ДЕТИЊСТВО “.
Трка ће се одржати у петак, 4. октобра 2013. године са почетком у 16:30 часова у Главној румској улици , на већ устаљен начин уличних трка, за 20 старосних категорија ( почев од предшколаца, преко основаца и средњошколаца ).
Циљ организовања трке је обезбеђење средстава за побољшање стандарда социјално - угрожене деце у нашој општини.
На старту Трке, а са мотом “Имамо циљ - дођи на старт “ очекујемо око 1.500 учесника.
Општине Рума је и ове године генерални покровитељ трке, а суорганизатори су Савез спортова Општине Рума и Атлетски клуб “Рума”.

Медијски спонзори манифестације су Радио “Срем“ Рума и “Сремска ТВ”, а стартне бројеве ће спонзорисати локални донатори, као претходних година.
 
Пројекција филма о Руми на 46. Међународном сајму туризма

2. октобар 2013.

Untitled.jpg


На 46. Међународном сајму туризма у Новом Саду, у оквиру радионице Медији и туризам биће приказана прва епизода (WEB) серије “Yankee Doodle Went to Serbia” (емисија о Руми). Радионица ће се одржати у петак, 4. октобра 2013. године у Сали број 5 Мастер центра Новосадског сајма у времену од 13 до 15 часова.

Реч је о серији, коју је реализовала београдска продукцијска кућа “Light paradiso “ у сарадњи са Туристичком организацијом општине Рума. Главни актер серије је Американац Чарлс Кетер, а режисер је Београђанка Ана Зулевић. Пројекат је подразумевао снимање серије, која ће бити постављена на Интернету, из угла једног Американца, са жељом да се у том представљању инсистира управо на ономе што може бити интересантно страним туристима.
 
Квалитетан и садржајан програм у Културном центру до краја године

kc2.jpg



До краја године Културни центар Рума припрема богат програм. 26. и 27.октобра одржаће се 50. Фестивал музичких друштава Војводине, а 30. публика ће моћи да ужива у представи "Лет изнад кукавичјег гнезда“ Београдског драмског позоришта.
Први међународни фестивал великих тамбурашких састава одржаће се 9. и 10.новембра, а 19. новембра ће гостовати Српско народно позориште са опером „Севиљски берберин“. Осим тога, до краја године биће изведени и многи други квалитетни програми.
 
Martinović postavljen za poverenika Opštinskog odbora SNS u Rumi

aleksandarmartinovic.jpg




Na sednici Izvršnog odbora Srpske napredne stranke u Beogradu, koja je održana u petak uveče, na dnevnom redu, između ostalog, bio je i rad predstavnika ove stranke u Rumi.

Martinović postavljen za poverenika Opštinskog odbora SNS u Rumi

Na sednici IO SNS u Beogradu, kojom je predsedavao Radomir Nikolić, odlučeno je da se sadašnji poverenik ove stranke za Rumu Rada Maravić smeni.

Na njegovo mesto postavljen je, kako je portal i najavljivao, Aleksandar Martinović, koji je od nedavno i šef odborničke grupe SNS-a u Rumi.

Martinović, veliki kritičar naprednjaka, nepuna dva meseca nakon izbornog poraza radikala na prošlogodišnjim majskim izborima, preleće u istu onu stranku koju je oštro kritikovao.

Kao nagradu za ovaj transfer, naprednjaci ga početkom ove godine postavljaju na čelo Upravnog odbora Agencije za privatizaciju, a pored ove, ima još nekoliko funkcija, sa kojih mesečno ubire nešto više od prosečne plate u Srbiji, o čemu je portal već pisao.
 
Руски ученици гости ССШ "Бранко Радичевић"

rusiuposetibradicevic.jpg


Седам ученика и две професорице из Русије бораве од 8. до 12. октобра у Руми и гости су Средње стручне школе “Бранко Радичевић”. У питању су ученици Гимназије из Слободска, града из Кировске области, који су у оквиру интеркултуралне и образовне размене дошли да упознају нашу културу, обичаје и образовни систем, но, пре свега да се друже са својим вршњацима и склопе трајна пријатељсва. Гости из Русије су смештени у породицама ученика за које кажу да су јако добри домаћини. Александар Зирјанов и његова професторица енглеског језика Татјана Чистоусова тврде да је Рума диван град у коме се осећају добродошло. “Ово је један сјајан пројекат, који ће нас сигурно зближити. Наши ученици су прошле године били у посети школи у Буђановцима, а ове крајем априла смо ми били домаћини вашим ђацима у Русији. Новом посетом вашој општини и школи “Бранко Радичевић” желимо да учврстимо пријатељске везе и научимо нешто више једни о другима”, истакла је професорица Чистоусова.

[Александар и Татјана] Александар Зирјанов ученик 11 разреда Гимназије у Слободском одржао је данас у Бранковој школи презентацију о Русији, области Киров и свом родном граду. “Наши језици, као и народи су веома слични тако да се одлично разумемо. Наравно у самој организацији школства има разлика, те су код нас униформе обавезне, сви идемо у једну смену и још неке појединости са којима сам упознао домаћине. Жао ми јер што нећемо дуже остати у вашем граду, али захваљујући друштвеним мрежама контакт ћемо свакако одржавати”.

Директор ССШ “Бранко Радичевић” Марко Лош каже да његова школа има богато искуство у размени ученика и промовисању интеркултуралности и мултиетичности. “Са швајцарским градом Троген имамо четворогодишу сарадњу. Наши ученици и наставници сваке године одлазе тамо у посету и размењују она најпозитивнија искуства. Гости из Русије су имали прошле године прилику да посете и нашу школу, која им се, како кажу, допала и решили су да направимо сарадњу. На њихову иницијативу ушли смо у програм размене студента. Наши ученици су били њихови гости крајем априла, а сада ми имамо част да им поново покажемо гостољубивост. Гимназијалце из Слободског смо упознали са историјом и културом града, посетили смо музеј, цркве, водићемо их у Нови Сад, у обилазак Фрушке горе, па пријем код председника СО Рума у посету Београду, ЗОО врту, шетњу Калемегданом и још много тога биће организовано пре суботњег повратка у Русију”, изјавио је директор Марко Лош.
 
Изложба Ервина Ћатовића

101013105651071013.jpg


Изложба слика уметника Ервина Ћатовића биће отворена у суботу 12. октобра у Великом холу Културног центра у Руми. Почетак свечаног отварања је заказан за 19 сати, а изложба траје до 20. октобра 2013. године.

Радно време Галерије: свакодневно од 18 до 21 сат.

Ервин Ћатовић рођен је 12. септембра 1966. године у Приштини. Факултет ликовних уметности, као и постдипломске студије завршава на ФЛУ у Приштини. Студијска путовања и усавршавање имао је у Италији и Француској. Ради као ванредни професор на Универзитету у Новом Пазару где обавља дужност шефа студијског програма: Ликовна уметност, на Департману за уметност и у својству редовног професора Факултета уметности у Звечану. Ликовни стил Ервина Ћатовића је упечатљив. Његов сликарски рукопис је снажан, темпераментан и колористички раскошан. Ћатовић се белини платна преупушта целим својим бићем, пуштајући да га занос инспирације носи у вртлоге ликовних дешавања. У њима транспоноване импресије добијају рухо поетичне визије која поред ликовног сензибилтета открива и ризницу уметникових осећања.
 
Уређење Дома омладине уз песму

Youngpeople490-300x186.jpg


Канцеларија за младе општине Рума у сарадњи са неформалном групом „Млади Руме“ и ученичким парламентом гимназије „Стеван Пузић“ реализује пројекат под називом „Уређење Дома омладине уз песму“. Циљ овога пројекта јесте да се побољша јавни простор у коме млади проводе део свог слободног времена и подстакне активизам и волонтеризам код младих. Након реновирања и адаптације Дома омладине укусу и потребама младих, анимираћемо младе да се повежу кроз сегменте музичког изражавања. Чланови неформалне групе „Млади Руме“ ће наступити у Дому омладине и на другим локацијама у граду и на тај начин анимирати младе суграђане да се повежу и друже. Главна пројектна активност која подразумева реконструкцију бине, фарбање, кречење и израду графита биће реализована у суботу 12. октобра у просторијама Дома омладине.
 
У биоскопу - Велики Гетсби

GG-06892r-1280x632.jpg


Филм "Велики Гетсби" приказиваће се у малој дворани Културног центра Рума од 10. до 16. октобра. Цена улазнице је 200 динара, а пројекције су заказане за 19 и 21 сат.

Филм је адаптација романа Ф. Скота Фицџералда смештеног на Лонг Ајленд. У својој адаптацији култног романа Скота Фицџералда "Велики Гетсби" редитељ Баз Лурман комбинује свој препознатљив музички и визуелни стил приповедања са 3Д технологијом. Ник Каравеј, наратор приче, а у филму и креатор књиге о Великом Гетсбију, описује свог првог суседа, кога упознаје када се досели у Њујорк. Радња романа и филма смештена је у двадесете године прошлог века.

Глумци: Леонардо ди Каприо (Leonardo DiCaprio), Џоел Еџертон (Joel Edgerton), Тоби Мегвајер (Tobey Maguire), Ајла Фишер (Isla Fisher), Кери Малиган (Carey Mulligan)
 
Хуманитарни концерт у КЦ клубу

15. октобар 2013.

koncert%20za%20Rosandu.jpg


У организацији мото клуба Falcons, у петак, 18. октобра, у КЦ клубу ће бити одржан хуманитарни концерт за Росанду Гаврић. Сав приход од улазница и продатог пића биће уплаћен на Росандин рачун. Цена улазнице је 200 динара. Сви који нису у могућности да дођу на концерт, а желели би да помогну, могу да уплате средства на текући рачун број 310-0310100344814-35.
 

Back
Top