Romanticni aforizmi

Ovo su ipak anegdote...

MARK TVEN

Jednom je bio pozvan na ručak kod jedne porodice koja je mnogo držala do forme. Kad je prineo usnama prvu kašiku supe i srknuo, opekao je usta i jezik i ispustio i sadržaj iz usta i kašiku u tanjir.

Svi prisutni za stolom pogledali su se zgranuto, ali Twain se nije zbunio:

- Vidite, sad imate priliku da utvrdite kakva je razlika između inteligentnog čoveka i budale. Budala bi progutala ovu kašiku vrele supe i ne bi ništa rekla…

* * *

Neko je jednom zamolio Twaina da definiše grižu savesti. Veliki pisac je umesto odgovora ispričao ovu anegdotu:

- Kada sam bio mali, prišao sam jednoga dana kolicima nekog piljara i, iskoristivši priliku dok je taj razgovarao s mušterijom, ukrao sam mu jednu krušku. Odmah sam pobegao i sakrio se u jedan grm. Čim sam zagrizao krušku, osetio sam grižu savesti. Vratio sam se piljarovim kolicima, stavio sam ukradenu krušku na njeno mesto i uzeo drugu… zreliju!
 
evo i od mene nesto drugacije…

1. POTEMKINOVA SELA

Ruski general A.Potemkin naredio je da se, u pustim stepama južne Rusije, sagrade pored puta vestacka sela sa seljacima, pastirima i stadima, samo da bi carica Katarina Druga, prolazeci tuda (1787 god.), videla kako Rusija pod njegovim ministrovanjem cveta i napreduje. :shock: :P :lol:

2. SAT

Setajuci ulicama Varsave, jedan covek sreo je starog odrpanog nosaca koji je na svojim slabasnim ledjima, vukao veliki stajeci casovnik.
Ovaj ga zaustavi: “Zemljace, u danasnje vreme ko god želi da zna koliko je sati, nosi samo mali džepni casovnik” :lol:
(Purpurno leto – Zilahi)
 
Ne znam kako vas greju ovog jutra, ali treba razumeti i te ljude iz toplana: kad pomisle koga sve treba da greju, ne radi im se. Prosvetni radnici im muce decu, kod lekara nikako da dodju na red, trgovci ih deru, milicioneri im uzimaju meru. A zbog jednog ili dva cestita coveka ne vredi paliti toliku vatru. :roll: :lol:
 

Back
Top