Roman "Trijumfalna kapija" Remark je posvetio Marleni Ditrih

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
334.460
Kultni roman "Trijumfalna kapija" Remark je posvetio Marleni Ditrih, jer dok ga je pisao bio je zaljubljen u nju. U septembru 1930. Remark je prvi put susreo u Berlinu nežnu pevačicu sa lepim nogama, Marlenu Ditrih, u baru hotela „Eden“. I bio je krajnje zadivljen kada ju je posle nastupa našao za barom kako čita Rilkea. Ditrihova mu je sa osmehom pružila knjigu i zamolila ga da nađe bilo koju pesmu, a kada je on izabrao jednu, ona mu je napamet izrecitovala svojim zavodničko, niskim glasom. Remark je bio očaran. Popio je mnogo kalvadosa, a ujutru zadivljujuće saučesnice nije bilo u hotelu. Tokom sledećih sedam godina nije mogao da zaboravi taj kratak susret.

Ako se veruje ćerci Ditrihove, drugi sustret sa njenom majkom, Remarku se desio 1937. na filmskom festivalu u Veneciji, u sali za ručavanje „Hotela de Ben“. Marlena Ditrih je sedela za stolom sa mužem Rudijem Ziberom i filmskim režiserom Džozefom Šternbergom, kada je njima prišao elegantni muškarac sa tankim crtama lica i čulnim usnama. „Her fon Šternberg? Madam? Dozvolite da se predstavim Erih Marija Remark.“ - „Vi ste suviše mladi za autora sjajnih knjiga našeg vremena“ - kazala je Marlena Ditrih, pažljivo posmatrajući neznanca. „Ja bih ih napisao samo za to da bih slušao kako vi to izgovarate“ - galatno je odgovorio on i poklonio se.

Oni su tada bili neophodni jedan drugom: on je nju izlečio od depresije, a ona njega od osećanja teskobne usamljenosti u emigraciji. On će je nazivati „orhidejom od čelika“, kao i „malom tužnom pantericom“ svetlih vlasi, zatim svojom „zlatnom pumom“, ali se skoro uverio da tu grabljivcu ne može da pripitomi, ma koliko se trudio. U to vreme bili su dosta razdvojeni, pa su se dopisivali pismima...Remark odlazi u Holivud i predlaže joj da se uda za njega, a kao odgovor čuje da je ona abortirala njegovo dete, a da je trudna sa glumcem Džejmsom Stjuartom, sa kojim je snimala film „Destri ponovo u sedlu“. Remark je bio potpuno ubijen, ali nije mogao da je se odrekne i maštao je samo o tome kako da se približi Ditrihovoj.

30. septembra 1938, kao zaključak, on zapisuje u svoj dnevnik: „Raditi, raditi, Dalje od pume! Dalje, dalje! U tome nema više nikakvog smisla!“ A Marlena je menjala ljubavnike, pri čemu je u tom broju bilo i dama: ruska balerina Vera Zorina, kanadska milijarderka Džo Karsters, francuski „vrabac“ Edit Pjaf... Remark se obratio za pomoć psihijatrima. Oni su mu saopštili bezutešnu istinu: „izuzetne životne ambicije i velika zavisnost od ljubavi drugih ljudi“. Trebalo je brzo nešto menjati i Remark se odlučio 1953. da postavi Ditrihovu pred izbor: da se uda za njega, ili će se on oženiti glumicom Polet Godar, bivšom ženom Čarlija Čaplina, lepom i bogatom! No, u to vreme, Marlena Ditrih je imala avanturu sa „mačo“ Francuzom Žanom Gabenom.

I Remark je održao reč. Oženio se i sa oduševljenjem prionuo na rad na romanu Vreme života i vreme smrti, koji je posvetio ženi. Remark je živeo u Švajcarskoj ne izlazeći iz kuće i mnogo pijući, a Poleta je snimala filmove po čitavom svetu. U godini 1967. kada mu je nemačka ambasada dala orden, imao je dva srčana napada.
Tri godine nakon toga, on je preminuo.

A „zlatna puma“ nadživela je Remarka duge 22 godine. Ostavivši film, ona se zatvorila u pariskom stanu sa poznatim „zidnim uspomenama“: na jednoj strani zida visile su njene sopstvene fotografije, a na drugom, fotografije njenih ljubavnika. Mnogo je pila, neprestano davala intervjue. Priča se da je svome sekretaru Mariju Zimelju, razgledajući fotografije Remarka rekla: „Bože, kako sam ja volela tog čoveka!“

Posle smrti Marlene Ditrih, njena ćerka Marija odlučila je da pripremi za štampu Remarkova pisma majci, obelodanivši da su na njima vidni tragovi suza... prevela Vera Janićijević.

- "Ti si sve u jednome – i pustolovina i nevesta. Ti si za mene, a ja sam za tebe. Ne može biti drugačije. Ti nisi odjek koji diše, i ja sam to. Ogledalo koje hvata tvoj sjaj, sažima ga i ponovo odašilje tebi.", pisao je slavni pisac Erih Marija Remark ženi koju je obožavao, filmskoj glumici i sunarodnici Marleni Ditrih u jednom od tri stotine pisama koliko joj je poslao tokom trogodišnje veze.
49599643_2095299500578970_5313486603761483776_n.jpg

(fejsbuk)
 

Back
Top