Rok muzika umire u Srbiji

Sensei

Master
Moderator
Poruka
67.775
To što se još uvek razvlači po Srbiji su ofucani starci a mladež se slabo prima na rok. Možda se tu i tamo po garažama i malim klubovima po nešto i svira ali to ne dopire do ušiju šire javnosti.

Šta je problem?

Image1.jpg
 
Problem je u tome sto muzika vise nije muzika, nego je audio-vizuelni performans. Vise se ne peva, nego se miksuje. Vokoderi. 'Peglanje' glasa. Itd itd.

Tehnologija je uradila svoje, modifikovala je percepciju medije.

Rok se slusao na radiju i na svirkama (koncerti su dosli kasnije). Rok je bio bunt, kulturna revolucija, izazov establishmentu.
Danas em niko ne slusa radio, a za svirke ne znam ali pretpostavljam da je 'clubbing' preplavio sve. To vise nije ta situacija. Kao ni disko ni niz drugih varijanti.

Ostavimo rok u 60-80tima ionako sve sto nesto valja je iz tog perioda.

60te su poslednja renesansa ljudskog roda. To se ne desava cesto - na par stotina ili vise stotina godina. Ko je bio srecan da zivi u to neko doba, razumece zasto je renesansa. Sad sledi dugacak period premuljavanja. To je to.
 
Pa kako da dopire kada su svi mediji "pinkoizirani".
I ono malo medijskog prostora što je nekad bilo rezervisano za rok muziku, sada više ne postoji.

Drugo, današnja omladina je zatupljena društvenim mrežama i praznim sadržajima, poremećene pažnje i bez društvene svesti (čast izuzecima), te ih je teško zaintersovati za nešto što zahteva promišljanje, stav i naravno trud.

A da kvalitetnih mladova bendova u Srbiji ima, ima ih, samo treba malo "zagrebati" po netu pa ih pronaći.
Evo recimo ovi Užičani nisu loši:

 
Pa kako da dopire kada su svi mediji "pinkoizirani".
I ono malo medijskog prostora što je nekad bilo rezervisano za rok muziku, sada više ne postoji.
Pa i u Americi je bilo tako još u doba rane Nirvane. Lokalna scena je toliko postala popularna da su "glavonje" ukapirale da tu ima para i tako na kraju promovisali alternativnu scenu.

Drugim rečima, "klinci" treba da nastave da praše i da se prazne kroz muziku. Možda će da privuku pažnju?
 
Oво диско смеће је убило тадашњу фанк и рок музику. Увек постоји неки правац који убија здраву музику.
Kako je disko muzika "ubila" funk i rok muziku kada je disko postojao u isto vreme i uporedo sa funkom i rokom, dakle tokom sedamdesetih? Disko je takodje nestao u isto vreme kao i funk i hard rock, dakle pocetkom osamdesetih. Disko muzika je struktualno mnogo komplikovanija od funk muzike. Izuzetni pevaci, muzicari i instrumentalisti su stvarali disko muziku. Chic sa fenomenalnim gitaristom Nile Rogersom, ABBA, Bee Gees, Donna Summer, Kool and the Gang, Gloria Gaynor, Diana Ross, Steve Wonder i mnogi drugi. Disko je muzika stvarana sa pravim instrumentima, gitarama, bubnjevima, klavijaturama, duvackim i gudackim instrumentima i muzicari koji su svirali disko su bili izuzetni viruozi. Pogledaj video snimke sa Boney M. gde se vide prateci muzicari u pozadini koji sviraju uzivo. Disko uopste nije "smece" od muzike.
 
Pa i u Americi je bilo tako još u doba rane Nirvane. Lokalna scena je toliko postala popularna da su "glavonje" ukapirale da tu ima para i tako na kraju promovisali alternativnu scenu.

Drugim rečima, "klinci" treba da nastave da praše i da se prazne kroz muziku. Možda će da privuku pažnju?

Lep je taj tvoj entuzijazam, ali teško da to može da se desi ovde :)
A i Amerika je jedno ogromno tržište, gde ima mesta za svakoga, što kod nas nije slučaj.

E sad, ono što primećujem kod nekih naših mlađih bendova, kao što je recimo Buč Kesidi, to je da oni svesno žrtvuju neki svoj prvobitni muzički izražaj kako bi ga prilagodili široj publici. To im je, doduše, i pošlo od ruke, o čemu najbolje svedoči velika posećenost njihovih koncerata, naročitov od strane mlađe populacije. To nešto slično sad pokušava da uradi ovaj Keni nije mrtav iz Kruševca, koji je nakon prvog pank albuma rešio da "razvodni" svoj muzički stil.

Meni se iskreno taj njihov fazon i ne sviđa baš, ali opet to je možda jedini način da se ta mlađa populacija zarazi rokenrolom i podstakne na neko dalje muzičko istraživanje. Mislim da se ne lažemo, nismo svi odmah počeli da slušamo Vranjkovića ili Flojde, već smo krenuli od Čorbe, Galije i te neke rok komercijale u detinjstvu :mrgreen:

Apropo toga, nedavno sam čitao knjigu Duška Antonića "Kako (ni)je propao rokenrol u Srbiji", gde on iznosi stav da je raspadom SFRJ i nestankom te zajedničke scene došlo do određenog muzičkog vakuuma u Srbiji koji je popunio turbo folk. Njegova teza je da su klinci koji su odrastali tokom 70-ih i 80-ih muzički stasavali uz neke lagane pop note, tipa Magazina, Srebrnih krila, Crvene jabuke, što ih je potom usmeravalo ka rok muzici, a da je nestankom zajedničke pop-rok scene u taj međuprostor uskočio turbo-folk, koji je počeo da truje decu još od najranijeg detinjstva. Produkt tog trovanja vidimo kod novijih generacija.

Zbog toga podržavam sve te bendove koji teže ka mejnstrimu, ako će to biti neki početni korak u daljem vaspitavanju mladih u tom nekom RnR duhu.
 
Kako je disko muzika "ubila" funk i rok muziku kada je disko postojao u isto vreme i uporedo sa funkom i rokom, dakle tokom sedamdesetih? Disko je takodje nestao u isto vreme kao i funk i hard rock, dakle pocetkom osamdesetih. Disko muzika je struktualno mnogo komplikovanija od funk muzike. Izuzetni pevaci, muzicari i instrumentalisti su stvarali disko muziku. Chic sa fenomenalnim gitaristom Nile Rogersom, ABBA, Bee Gees, Donna Summer, Kool and the Gang, Gloria Gaynor, Diana Ross, Steve Wonder i mnogi drugi. Disko je muzika stvarana sa pravim instrumentima, gitarama, bubnjevima, klavijaturama, duvackim i gudackim instrumentima i muzicari koji su svirali disko su bili izuzetni viruozi. Pogledaj video snimke sa Boney M. gde se vide prateci muzicari u pozadini koji sviraju uzivo. Disko uopste nije "smece" od muzike.
Зато што белци нису могли да сваре фанк, а и фанк није могао да изађе из гета, а владајућој гарнитури је одговарала појава тог жанра (мислим на диско) који у себи није носио тај црначки бунт.
Али на страну порука, музичка форма диско музике је сама по себи нешто што бисмо ми овде на Балкану сврстали у музичку промају која клизи ка турбо-фолку, ако и није сам турбо-фолк.
Диско је покушај да се направи фанк за белце и он понекад и добро звучи, ако има више примеса фанка. Chic је пример диско групе која је имала тај прљави диско, јер су мешали са фанком и то није лоше.

Није ми јасно како си успео С. Вондера да повежеш са диском ? Д.Рос је имала два три албума који су отишли у неке диско форме, али ни она није ни близу типичан пример диско музике. Чак и Кул енд д генг су често правили фузију фанка и диско музике или су њихове песме имале примесе диска или фанка, како год.


Да послушам Бони ем ? Па то је као када би Хитлер био приморан да оде у синагогу. :hahaha:
 
Rok je bio bunt, kulturna revolucija, izazov establishmentu.
Rok je sam po sebi dekadentan zanr koji se, rekao bih, s namerom promovisao. Lepo je to sto je umro ali nije lepo to sto ga je zamenila jos gora vrsta muzike :)

60te su poslednja renesansa ljudskog roda. To se ne desava cesto - na par stotina ili vise stotina godina. Ko je bio srecan da zivi u to neko doba, razumece zasto je renesansa. Sad sledi dugacak period premuljavanja. To je to.
Renesansa je mozda bila tamo negde u 15-om i 16-om veku. Sve posle drugog svetskog rata je katastrofa.
 
Ja овде на Балкану сврстаvam disko у музичку промају која клизи ка турбо-фолку,
Eto, izmenio sam tvoju recenicu da zvuci pravilnije. Dalji komentar od ove tvoje recenice nije potreban. Ne mesaj "Mi" i "Ja" vec pisi samo u svoje ime. Steve Wonder se nalazi na mnogim listama disko muzike kao zacetnik pravca. Steve Wonder nije disko muzicar "per se", ali mnoge njegove pesme imaju primese diska i uticale su na disko muzicare. On jeste zacetnik i disko se nalazi u njegovoj muzici. Dalje, sa obzirom da ne sviras ni jedan instrumet, muzicari koji prate Boney M. jesu izuzetni muzicari na svojim instrumenitama ali ti, kao laik, to ne mozes da vidis, osetis i znas. Sto se tice "vladajuce garniture i pojave funk muzike...ovo je toliko glupo da nemam komentar. Mozda da probas sa "izuzetnim" na 'teorijama zavere".
P.S. Hitler ne moze da bude primoran da ode u sinagogu...odavno je mrtav.

 
Eto, izmenio sam tvoju recenicu da zvuci pravilnije. Dalji komentar od ove tvoje recenice nije potreban. Ne mesaj "Mi" i "Ja" vec pisi samo u svoje ime. Steve Wonder se nalazi na mnogim listama disko muzike kao zacetnik pravca. Steve Wonder nije disko muzicar "per se", ali mnoge njegove pesme imaju primese diska i uticale su na disko muzicare. On jeste zacetnik i disko se nalazi u njegovoj muzici. Dalje, sa obzirom da ne sviras ni jedan instrumet, muzicari koji prate Boney M. jesu izuzetni muzicari na svojim instrumenitama ali ti, kao laik, to ne mozes da vidis, osetis i znas. Sto se tice "vladajuce garniture i pojave funk muzike...ovo je toliko glupo da nemam komentar. Mozda da probas sa "izuzetnim" na 'teorijama zavere".
P.S. Hitler ne moze da bude primoran da ode u sinagogu...odavno je mrtav.

Па диско је мртав, а фанк је наставио да живи кроз хип хоп. Погледај само дискографију фанка и колико више има музичара тог жанра.

Чак и Хитлер је данас живљи него диско.
 

Back
Top