Manga Hilux
Stara legenda
- Poruka
- 84.303
Ograničavanje vremena na internetu nije jedino o čemu treba brinuti – sadržaj i bezbednost su jednako važni
Trošenje previše vremena na uređaje, ili njihova zloupotreba, uzrokuje negativne posledice i fizički i mentalno. Ako ih koristimo preterano i bez ikakve kontrole, to može dovesti do zavisnosti, problema sa spavanjem ili vidom, sedentarnog načina života ili niskog samopoštovanja, u slučaju da se na društvenim mrežama ne dobije željeni broj pratilaca ili lajkova, na primer. Zato bi danas mnogi svašta uradili – za lajk!Rešenje da deca dobro koriste svoje uređaje nije da se radikalno zabrani njihovo korišćenje i samo ograniči vreme. Cilj porodice treba da se usredsredi na to da ih nauči da pravilno i zdravo upravljaju njima. Ako od malih nogu nauče da ih pravilno koriste, tehnologije mogu postati veliki saveznici za učenje, slobodno vreme i kontakt sa drugima.
Uspostavljanje zdravih navika i pravila ključno je za izbegavanje sukoba kod kuće, izbegavanje konzumiranja neprikladnog sadržaja i svesnost o tome odakle dolaze i opasnosti.
U novom, besplatnom webinaru učimo baš to!
10.00 h - Kako biti odgovoran roditelj u moru digitalnih informacija?
ANA VEOČIĆ, socijalna je radnica u Centru za nestalu i zlostavljanu djecu i Centru za sigurniji Internet Hrvatska. Sprovodi radionice sa učenicima i predavanja za roditelje/stručnjake u školama širom Hrvatske kao i edukativne i preventivne aktivnosti u Centru za sigurniji Internet. Stručni interes joj je odgovorno igranje video igara i nasilje unutar video igrica, a na ovu temu često učestvuje u aktivnostima A1 kao što su „A1 Adria League“ i A1 #GamingEdu. Završila je Program celoživotnog obrazovanja „Koristi i rizici modernih tehnologija“ na Pravnom fakultetu u Zagrebu te je predavač druge godine Dečje i adolescentske integrativne psihoterapije.Kako zaštititi dete na internetu kada i sami o njemu ne znamo dovoljno, gde se informisati i odakle krenuti? Koje su preporuke stručnjaka o vremenu provedenom na internetu, kako razgovarati sa decom, kako sa njima graditi otvoreni odnos o kom svi govore?
Odgovor na ova, ali i mnoga druga pitanja, dobićete kroz ovo predavanje koje će obuhvatiti i preporuke kao razvijati digitalnu dobrobit kod sebe i kod dece.
10.45 h – Neophodni sastojci za zdrav odnos prema mobilnim telefonima i društvenim mrežama
Katarina Jonev, doktor političkih nauka i master prava, stručnjak za bezbednost dece na internetu i mama, autor je knjige ,,Bezbednost dece na internetu i društvenim mrežama – vodič za roditelje’’ i ebooka ,,Uticaj mobilnih telefona na razvoj dece”. Održala je više od 400 predavanja u 35 gradova u Srbiji sa ciljem podizanja svesti o opasnostima u virtuelnom prostoru i promociji kulture ponašanja na društvenim mrežama.Značaj kreiranja zdravog sajber identiteta, kultura korišćenja društvenih mreža, značaj dobrog i kvalitetnog odnosa sa decom jer ste vi prvi koji mogu da ih zaštite i saslušaju. Vaše dete je na internetu. Ako nije – biće! Vreme je da mu zajedničkim snagama pokažemo pravila igre u virtuelnom prostoru i naučimo kako da (p)ostane bezbedno na internetu!
Napomena: Snimak webinara će biti dostupan za gledanje narednih 30 dana za sve koji se prijave.
Znanjem i pripremom do bezbednijeg i zdravijeg onlajn života
Donekle smo svesni da je opasnosti na internetu mnogo - od komunikacije sa nepoznatim ljudima, različitih oblika internet (vršnjačkog) nasilja, maltretiranja porukama neprikladnog sadržaja, preko vređanja do uznemiravanja, postavljanja lažnih informacija, grupa na društvenim mrežama u kojima je cilj ismejavanje.- Koliko ste vi sigurni u svoju bezbednost na internetu?
- Da li vas brine sigurnost vaše dece na društvenim mrežama?
Najnoviji podaci koje je objavila Fondacija Internet Watch pokazuju da je obim ovog krivičnog dela nad decom svih uzrasta značajno porastao. Na internetu je 2022. godine pronađeno više slika i video snimaka koji prikazuju čak i najteže oblike seksualnog zlostavljanja dece nego ikada ranije. Među ovim materijalom prikazuju se i deca od 0 do 2 godine.
Otkriveno je i da se broj komercijalnih stranica koje iskorišćavaju seksualno zlostavljanje dece za zaradu udvostručio od 2020.
Sa novim rizicima u sajber svetu, deca često nisu u mogućnosti da se suoče sama. Ako vas sve ovo plaši koliko i nas, pridružite nam se da učimo zajedno!
Webinar ima za cilj da pomogne učesnicima kako da prepoznaju opasnosti na internetu, kako da reaguju i kako da na edukativan način pomognu decu da koriste internet i društvene mreže na pravilan i bezbedan način.
Posle ovog webinara ćete moći da:
- definišete pojam sigurnosti i zaštite dece na internetu,
- prepoznate aktualne trendove i opasnosti upotrebe modernih tehnologija kod dece,
- prepoznate vašu ulogu u medijskom vaspitanju dece,
- sastavite i primenite porodični ugovor u vašoj porodici,
- prepoznate i shvatite važnost razgovora o digitalnom svetu sa decom kao i važnost aktivne uključenosti u onlajn svet dece,
- samostalno pronalazite relevantne informacije i edukujete se
- efikasnije kontrolišete sadržaj koji vaše dete ne treba da vidi
- shvatite koja su to osnovna pravila upotrebe interneta za vas i vašu decu
- znate šta da uradite kada je bezbednost ili integritet vašeg deteta ugrožen na internetu.
Iz tog razloga, porodice postaju ključni element u digitalnom obrazovanju njihove dece. Rešenje nije u blokiranju ili zabrani, već u edukaciji kako bi imali zdrav odnos sa tehnologijom.
Webinar je deo kampanje" Svaka sekunda je važna"koju je pokrenula organizacija Justice Inititative u preko 13 zemalja Evrope a kojom se pojačava svest o neverovatnoj količini materijala o seksualnom zlostavljanju dece na internetu. U srcu kampanje je peticija kojom pozivamo sve da pruže podršku ključnom zakonu koji će uspostaviti zakonsku obavezu i odgovornost za digitalne kompanije i platforme kao što su Meta (Facebook, Instagram, Whatsapp), Viber, Google, TikTok, Tviter i drugi, da pronalaze, prijavljuju i uklanjaju materijal koji prikazuje seksualno zlostavljanju dece i uvedu sigurnije mere za zaštitu dece.