Revizija definicija i formula energija gravitacionog polja?

fosilvaso

Buduća legenda
Poruka
38.088
@zofr i ekipu molim da provere da li je ovaj uvodni proračun za temu dobar! Hvala.
Zamislimo da iz tačke A slobodno pada masa 'm' na površinu mase M radijusa R. Padajuća masa ima početnu brzinu 'vo', trenutna 'dodatna' brzina kao rezultat delovanja gravitacije je 'v', a ukupna brzina je 'vu'. Zato su granice integrisanja brzine od nule do 'vk'!!! Pad je sa velike visine pa se uzima u obzir da gravitaciono ubrzanje nije konstantno.
Na prvi pogled sve izgleda u redu: Kada iz brzine 'vu' na kraju pada računamo kinetičku energiju po za sada usvojenoj formuli za kinetičku energiju, ta energija je jednaka početnoj kinetičkoj energiji mase pri početnoj brzini 'vo', plus energija koju je ta masa dobila pri padu iz tačke A do površine mase M. A na DRUGI pogled?
potencijalna1.PNG
 
Poslednja izmena:
@zofr i ekipu molim da provere da li je ovaj uvodni proračun za temu dobar! Hvala.
Zamislimo da iz tačke A slobodno pada masa 'm' na površinu mase M radijusa R. Padajuća masa ima početnu brzinu 'vo', trenutna 'dodatna' brzina kao rezultat delovanja gravitacije je 'v', a ukupna brzina je 'vu'. Zato su granice integrisanja brzine od nule do 'vk'!!! Pad je sa velike visine pa se uzima u obzir da gravitaciono ubrzanje nije konstantno.
Na prvi pogled sve izgleda u redu: Kada iz brzine 'vu' na kraju pada računamo kinetičku energiju po za sada usvojenoj formuli za kinetičku energiju, ta energija je jednaka početnoj kinetičkoj energiji mase pri početnoj brzini 'vo', plus energija koju je ta masa dobila pri padu iz tačke A do površine mase M. A na DRUGI pogled?Pogledajte prilog 1012150
Шта је Vk и колико износи?
 
Tvoj pristup je jednostavniji, ali daje ISTI rezultat! Ja sam NAMERNO razdvojio komponentu brzine na POČETNU u tački A, plus komponenta koju će masa da DOBIJE zbog gravitacionog ubrzanja do površine mase M na radijusu R. Pa kaže:
Pogledajte prilog 1012653
Да, али из претпоследње твоје једначине се не може добити последња, иако је тачна. Како си то могао да изведеш?

Када је претпоследња једначина исправна, јасно се види прираштај кинетичке енергије.
 
Да, али из претпоследње твоје једначине се не може добити последња, иако је тачна. Како си то могао да изведеш?

Када је претпоследња једначина исправна, јасно се види прираштај кинетичке енергије.
Kako to ne mogu dobiti?
 
И закључак?
Moram da priznam da i na drugi pogled sve izgleda dobro, iako sam mislio da ću da nađem neku nelogičnost čim je u igri kinetička energija sa kvadratom brzine. I onda mi se sinulo zašto nisam našao problem: Integral sa desne strane izraza za brzinu i za rad u gravitacionom polju je ISTI! Naravno da onda sve štima! A na levoj strani imamo KVADRATE brzina pa se onda i energije bez problema sabiraju! :klap:ALI, to još ništa ne dokazuje! :klap::klap:
potencijalna3.png


Usput: Mala korekcija slike iz uvodnog posta:
potencijalna4.png
 
Poslednja izmena:
Moram da priznam da i na drugi pogled sve izgleda dobro, iako sam mislio da ću da nađem neku nelogičnost čim je u igri kinetička energija sa kvadratom brzine. I onda mi se sinulo zašto nisam našao problem: Integral sa desne strane izraza za brzinu i za rad u gravitacionom polju je ISTI! Naravno da onda sve štima! A na levoj strani imamo KVADRATE brzina pa se onda i energije bez problema sabiraju! :klap:ALI, to još ništa ne dokazuje! :klap::klap:
Pogledajte prilog 1012757

Usput: Mala korekcija slike iz uvodnog posta:
Pogledajte prilog 1012763
Не да доказује, него коначно доказује да је рад грав. силе сразмеран квадрату брзине.

Него, и даље чекам твој одговор у вези потенцијалне енергије и њеног претварања у кинетичку. Знаш да је ћутање знак одобравања.
 
Не да доказује, него коначно доказује да је рад грав. силе сразмеран квадрату брзине.

Него, и даље чекам твој одговор у вези потенцијалне енергије и њеног претварања у кинетичку. Знаш да је ћутање знак одобравања.
Dokazuje ako je dA = F*ds! A šta ako nije? Zato ti ide nova tema oko rada sile!
Ne razumem ovo istaknuto? Kakvo pretvaranje?
 
Не да доказује, него коначно доказује да је рад грав. силе сразмеран квадрату брзине.

Него, и даље чекам твој одговор у вези потенцијалне енергије и њеног претварања у кинетичку. Знаш да је ћутање знак одобравања.
Mislio si na ovo: Ovako to počinje u Vasinoj Fizici! Lepo se vidi da je energija u linearnoj vezi sa brzinom.
potencijalna5.png
 
Dokazuje ako je dA = F*ds! A šta ako nije? Zato ti ide nova tema oko rada sile!
Ne razumem ovo istaknuto? Kakvo pretvaranje?
Шта је Васо склероза?

Дао сам ти рачуницу тело пуштено са висине Н којом брзином удара у Земљу, а да са висине 2хН брзина није дупло већа, већ за фактор корен из 2. Ти си обећао да ћеш да размотриш потенциалну енергију, али ништа.

Ти Васо као политичари, када немаш одговор ти отвориш нову тему. Питам се да ли вреди са тобом озбиљно дискутовати, или да све окренем на зезање.
 
Шта је Васо склероза?

Дао сам ти рачуницу тело пуштено са висине Н којом брзином удара у Земљу, а да са висине 2хН брзина није дупло већа, већ за фактор корен из 2. Ти си обећао да ћеш да размотриш потенциалну енергију, али ништа.

Ти Васо као политичари, када немаш одговор ти отвориш нову тему. Питам се да ли вреди са тобом озбиљно дискутовати, или да све окренем на зезање.
Upravo to radim! Očekivao sam da ću naći neku nelogičnost u 'vašoj' fizici gravitacionog polja, ali za sada bez uspeha.
 

Back
Top