Rekonstrukcija Trga Nikole Pašića

tab503

Daj link
Administrator
Poruka
127.511
Sprema se rekonstrukcija Trga Nikole Pašića, da li će OVAKO IZGLEDATI BEZISTAN? (FOTO)


oPjk9lMaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvWmprN01EQV8vY2Q2MDAyYmU4MTg4OGYxOGNjYzY2M2FkOWFiY2UwNTEuanBlZ5GTAs0C5ACBAAU


Završena je rekonstrukcija Trga republike, već su počeli pripremni radovi na Savskom trgu, a za narednu godinu najavljena je rekonstrukcija Trga Nikole Pašića, ali i Bezistana.

COLk9lLaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvWmpnN01EQV8vMTUyN2IwYzViMzU5MjkzOTg3YWJjZTYyNzNmNjRkZjUuanBnkZMCzQJCAIEABQ


Kako su najavili čelnici grada, osnova za radove će biti Konkurs za tri centralna gradska trga koji je sproveden tokom 2015. godine, a na kojem su pobedili Zoran Dmitrović i Zorica Savičić.

O njihovom rešenju Trga Nikole Pašića se mnogo pričalo poslednjih meseci, posebno da li ono predviđa fontanu i u kom obliku. Međutim, u svojim radovima oni su razradili i budući izgled Bezistana koji se nalazi u očajnom stanju i sa kojeg je poslednjih meseci u više navrata otpadala krovna fasada
 
Rekonstrukcija Trga Nikole Pašića do kraja 2020. godine

Odluku gradske vlasti da će, nakon Trga republike, Karađorđeve ulice i poteza od Vukovog Spomenika do Kalemegdana, ubrzo početi i rekonstrukcija Trga Nikole Pašića, građani su primili sa iznenađenjem i nezadovoljstvom.

1906foto-Marko-Stevanovic-678x381.jpg


Najpre na društvenim mrežama, veliki broj ljudi pobunio se jer smatra da samom trgu ne treba nikakva prepravka, pa se postavlja pitanje koji će još deo grada potpasti pod želju beogradskih čelnika da nešto preuređuju i rekonstruišu. Najviše osude, međutim, izazvala je najava gradskog urbaniste da će čuvena fontana, koju Beograđani smatraju značajnim simbolom prestonice, pretrpeti izmene, pritom ne precizirajući kakve će one tačno biti.
Kako je Marko Stojčić rekao, radovi će početi i završiti se u toku sledeće godine, a trg će arhitektonski biti sličan Trgu Republike.

„Prostor će biti nivelisan, osvežen novim sadnicama, a biće urađeno kompletno popločavanje. Fontana, koja od 1959. godine krasi ovaj prostor biće drugačija. Imamo konkursno rešenje od pre četiri godine, a autori su isti, kao i oni koji su radili Trg republike. Po prvobitnom rešenju nije planirana fontana. Međutim, ja insistiram da se zadrži voda u nekom obliku. Jer, ipak, postoji duga tradicija te fontane. I ona ima svoj značaj. Radićemo neke korekcije projekata i fontana će biti u drugačijoj formi. I u građevinskom smislu, kao i smislu efekta koji će se postizati vodom“, objasnio je za B92 Stojčić.

Nakon objave te vesti, sudbina fontane na Trgu Nikole Pašića postala je jedna od glavnih tema na društvenim mrežama, a većina sugrađana nije blagonaklono reagovala na „još jedu rekonstrukciju“ u centru grada. Bivši poverenik za informacije Rodoljub Šabić kritikovao je na svom Tviter nalogu nedoslednost vlasti koja najpre kaže da „fontana nije predviđena“ , a zatim da možda „ostane u nekom obliku“. „Gde je kraj intervencijama i estetski i finansijski krajnje problematičnim i neodgovornim?“, upitao je Šabić u svom tvitu. Nakon Šabića, javili su se mnogi građani oštro kritikujući želju gradskih čelnika da rekonstruišu i ovaj deo grada.

Većina nezadovoljnih građana postavila je pitanje zašto se Trg Nikole Pašića uopšte rekonstruiše. Sa druge strane, sama činjenica da će isti autori koji su projektovali Trg republike biti zaduženi i za ovaj javni prostor, za neke je „dovoljan razlog za paniku“.

„Pravoj gradskoj fontani, za razliku od one na Slaviji, prolaznici prilaze, sednu na ivicu, rashlade se, ubace novčić, zamoče ruku…Vesić i društvo uklanjaju takve fontane. Očigledno ne razumeju urbani prostor, već ga izgleda doživljavaju u dve dimenzije, kao razglednicu“, napisao je jedan sugrađanin. „Trg Nikole Pašića je jedina zaokružena celina u Beogradu, a ta fontana je jedan od simbola grada. Osim poliranja tih pločica sve drugo bi bio zločin“, dodao je drugi korisnik Tvitera.

Ipak, najviše nezadovoljstva sugrađani su pokazali zbog odluke da se, bez konsultacije sa Beograđanima, uklanja fontana koja za mnoge od njih sada već ima veliki sentimentalni značaj. Pojedini sugrađani ocenili su fontanu kao „jedno od najlepših obeležja grada“, zbog čega bi bilo „besmisleno rekonstruisati trg bez nje“, ili „simbol grada, kao Pobednik“, te bi „njeno uklanjanje bio kriminal“. „Koliko je samo maturanata skočilo u tu fontanu na kraju školske godine“, jedan je od komentara na društvenim mrežama, dok drugi konstatuje da aktuelna vlast „briše uspomene, a niko ne može da ih spreči u tome“. Nisu izostala ni pitanja „ko vlasti daje za pravo da sve pravi drugačije od onog što je bilo“, kao i „zar svaka stopa grada mora da se brani“.

Konkurs za uređenje tri centralna trga sproveden je 2015. godine, a po slikama samog plana, Trg Nikole Pašića ostaće bez fontane koja krasi taj deo grada od 1959. godine. Ostaje pitanje na koji način gradski urbanista planira da izmeni projekat koji je dobio prvu nagradu na konkursu Grada Beograda.

------------------

Trg Nikole Pašića je nastao 1953. godine, kada je izgrađena jedna od najpoznatijih fontana u Beogradu. Tada je trg nosio ime Marksa i Engelsa, dok je 90-tih godina ime promenjeno, zasađeni su platani i podignut je spomenik Nikoli Pašiću, velikom političaru s kraja 19. i početka 20. veka i jednom od gradonačelnika Beograda. Sredinom 20. veka ovaj prostor je postao poznat po velikom parkiralištu Doma sindikata, a stariji Beograđani ga pamte i kao trg „đokista“ jer je čuveni Đorđe Marjanović održavao nezaboravne koncerte u Domu sindikata.
 
ovo je komunisticki trg...ako vec preferiraju nesto svetski onda je van pameti praviti mini trafalgar sa nikolom kao nelsonom bez igde icega... srce grada mora biti sa prirodom i sto vise zelenila. secam se kada sam ugostio jednog britanca pre nekih 10 godina covek seta sa mnom kalemegdanom i kaze vi niste svesni koja je ovo lepota.
 
Trg Nikole Pašića današnju formu dobio je 1953. po ideji arhitekte Hranislava Stojanovića, nedugo zatim je sagrađena zgrada Doma sindikata, da bi 1959. bila izgrađena i fontana. Međutim, pravi sjaj je postignut tek nakon rekonstrukcije celog trga 1986. koju je inicirao poznati novinar Đoko Vještica, kada su automobili proterani sa ove lokacije
 
Na mestu sadašnjeg prolaza, koje je dobilo naziv Bezistan ( pokrivene tržnice-turski), nalazio se hotel „Pariz“ od 1870.godine,neki izvori govore da je sagrađen između 1866-1869.godine, a srušen je 1948.godine.
Arhitekta Vladeta Maksimović osmislio je kružni trg sa mrežastim krovom na čijoj sredini.
Srpski vajar Aleksandar Zarin uradio je fontanu „Devojka sa školjkom“ koja je postavljena 1959.godine.
Fontana je visoka dva metra i sastoji se od bronzane skulpture žene sa školjkom u ruci iz koje teče voda.
 
ali ja sam zapanjen koliko forsiraju fontane u kruznim tokovima, cak i na bogosloviji

https://www.alo.rs/vesti/drustvo/grade-fontanu-na-bogosloviji/65170/vest

"Planiramo i jednu fontanu da postavimo na tom kružnom toku. Takođe, želimo da nam to bude standard i da fontane postavimo na većini kružnih tokova. Na taj način će Beograd dobio neku novu vrednost", istakao je Vesić.

a ovamo gde ima fontana koje su lepe i funkcionalne..njih sklanjaju.

premda bas sad trazeci ovaj clanak videh i ovo

https://www.blic.rs/vesti/beograd/r...e-kruznog-toka-na-bogosloviji-evo-sta/kql01w2

jos gora..ispada da se radi stihijski bez planova, jer ono sta je receno i planirano prosle godine, odjednom vise ne vazi i umesto fontane na bogosloviji ce biti...tripod :eek:
 
ali ja sam zapanjen koliko forsiraju fontane u kruznim tokovima, cak i na bogosloviji

https://www.alo.rs/vesti/drustvo/grade-fontanu-na-bogosloviji/65170/vest



a ovamo gde ima fontana koje su lepe i funkcionalne..njih sklanjaju.

premda bas sad trazeci ovaj clanak videh i ovo

https://www.blic.rs/vesti/beograd/r...e-kruznog-toka-na-bogosloviji-evo-sta/kql01w2

jos gora..ispada da se radi stihijski bez planova, jer ono sta je receno i planirano prosle godine, odjednom vise ne vazi i umesto fontane na bogosloviji ce biti...tripod :eek:
Bolje i taj plavi Tripod i zelenilo u kruznom toku nego kineska fontana..a kako je "lepa" skluptura mesto joj i jeste ispred Bogoslovije :mrgreen:
 

Back
Top