Quantcast

Reinkarnacija

aharon

Obećava
Poruka
76
Koliko ja imam spoznaju reinkarnacije, ona je (privremeni) školski sistem namijenjen za duhovno usavršavanje ljudi na Zemlji.
Samim tim ljudi se ne reinkarniraju ni u koje druge oblike života osim u ljude (osim u vrlo rijetkim specijalnim slučajevima, i to obično u čovjekolike majmune).
I tako sve do određenog vremena, tj. podvlačenja crte (poznatog kao Sudnji Dan).
Takođe, vaskrsenje kako ga shvataju većina hrišćana ni izbliza ne biva tako kako oni misle.
Ne mogu reći da ja to znam, ali u ovom momentu imam određenu spoznaju (mada ona ipak sigurno nije savršena). Iznijeću je da drugi mogu o tom da razmisle.
Naime, oni ga zamišljaju kao praktično ponovno stvaranje materijalnih tijela, ali zaboravljaju da ni Hristovo ni npr. Lazarovo vaskrsenje nisu bili iz već raspadnutih i raščinjenih tijela, nego iz sasvim očuvanih, neposredno nakon smrti, gdje su im samo vraćeni životna energija i obnovljene tjelesne funkcije, a duhovna duša se ponovo spojila sa tjelesnom dušom. Koliko ja znam, osim u posebnim slučajevima vaskrsenje koje se pominje u Svetim Spisima neće ni izbliza izgledati tako.
Takođe i mnoge druge stvari koje većina očekuju da vide spektakularno, ni izbliza neće biti takve kakvim ih očekuju. Naime, to će biti svima vidljivi, ali u stvari malo kome razumljivi događaji. Isto kao što su Jevreji očekivali jednog Mesiju, a došao im je sasvim drugačiji (jer su njihova očekivanja bila sasvim pogrešna).
Ono vaskrsenje o kojem se govori je u stvari vaskrsavanje svijesti o svojim prethodnih životima, kada će se u jednom momentu naći svi koji su ikada živjeli na Zemlji, "sjetiti" svega i svih iskustava koja su prošli, i tada će "polagati prijemni ispit" i time dobiti priliku da iskažu šta su to u svom školovanju naučili. Kroz sito i rešeto.
Oni koji su dostigli određeni duhovni nivo (slijeđenjem nauke i uputstava Isusa Hrista prije svega) njima neće biti ni suđeno kako stoji u Pismu, i sigurno će lakše proći "na prijemnom".
Prije svega zato što će oni vaskrsnuti (sjetiti se svega) prije drugih.
Drugi podliježu sudu i to će praktično sami sebi suditi.
Jer će onda svi biti svjesni sa kakvim su obećanjima na Zemlju došli (odnosno dolazili) a šta su od dogovorenog ispunili. Jer svaki put kada se dolazi u novi život na Zemlji daje se obaveza (u grubim crtama) šta će se na Zemlji raditi. Ali, mnogi to zaboravljaju i vrludaju kojekuda i za koječim.
Oni koji su se u svojim življenjima na Zemlji izgradili i prevazišli negativne strane ovog načina postojanja, postaće trajni stanovnici i čuvari Zemlje (i učesnici u narednim Božijim "projektima"), a oni koji ne, moraće najvjerovatnije opet ispočetka u školu. Sve dok se ne promijene.
To je smisao "vječne muke", ostaješ u muci dok se ne promijeniš, dakle muka je za tebe vječna onoliko koliko je vječno i tvoje loše duhovno stanje. Dokle god odbijaš da se promijeniš, ostaješ u muci. To je tako.

Valijant Princ

Zainteresovan član
Poruka
173
Ne mogu reci da sam sve shvatio.Ali u nacelu se slazem sa nekim stvarima.Prvo ja sam ubedjen da reinkarnacija postoji zato sto sam ja licno bio podvrgnut hipnozi i u takvom stanju(hipnoze) sam ima ako tako mogu da se nazovu Vizije o nekim mestima i ljudima koje pre nisam ni zamisljao.Drugo to nisu bile samo vizije već i neka osecanja i emocije,dosta realisticno.Trece jako vazno je da iz svega toga treba izvuci poentu sadasnje reinkarnacije,sta to treba uraditi u sadasnjem zivotu.Ja to nisam provalio.Srpska crkva ne priznaje reinkarnaciju ali,ipak pri crkvi rade ljudi koji skloni pojedinim vestinama (nadprirodnim)koje koriste da pomognu crkvi.Npr. upoznao sam devojku koja radi pri patrijarsiji na otkrivanju sekti i ona ima neke moci koje joj za to i koriste.Ona mi je rekla da postoji devet reinkarnacija i da se posle toga postaje svetlost.Naravno ona moze da izracuna koje koja reinkarnacija.U zavisnosti od toga koja je po redu reinkarnacija to je ta osoba zrelija,iskusnija,pametnija,sposobnija itd.I najvece je bogatsvo spoznaja samog sebe odnosno koriscenje iskustava iz predhodnih zivota.

Keeper

Buduća legenda
Poruka
29.654
Valijant Princ:
Keeper:
reinkarnacija? hehe
sta sve ljudi u casovima dokolice nece izmisliti ...

a sve da bi smirili svoju dusu sudnjeg casa ... c c c
A,kako onda tumacis kada se hipnozom ljudi (navodno)vracaju u prosle zivote i secaju se ljudi i okoline koju ranije nisu mogli da vide?
kako to objasnjavam? ...... c c c c ......
nikako.
znam ja da je najlogicnije resenje da smo ziveli prosle zivote. a najlogicnije i najlakse resenje skoro nikad nije i pravo resenje :wink:
uglavnom, verovacu u to mozda jedino ako se ja licno ne uverim u te "hipnoze" i chuda .......
ja nekad sanjam da nisam ja nego nesto drugo, nesto sasvim levo, strano, znaci li to da sanjam svoj prosli zivot? bulaznjenje ......
ljudska podsvest je preduboka da bismo je tek tako objasnili

MaranAta

Ističe se
Poruka
2.303
Међу окултним идејама о којима се данас нашироко расправља и које понекад прихватају они који су имали "вантелесна" или "посмртна" искуства, па чак и неки научници, јесте и идеја о реинкарнацији, према којој се душа после смрти не подвргава појединачном Страшном Суду, а потом упућује на Небо или у пакао да чека васкрсење тела и Општи Страшни Суд, већ се (очигледно после краћег или дужег боравка на "астралној равни") враћа натраг на земљу и преузима ново тело, било човека било животиње.

Ова идеја била је веома распрострањена на западу у старо паганско доба, пре но што су је замениле хришћанске идеје, али њено ширење у данашње време повезано је углавном са утицајем хиндуизма и будизма, у којима је она општа појава. Данас се ова идеја обично "хуманизује", у том смислу што људи сматрају да су њихове "претходне егзистенције" биле у људском облику, иако је како међу Индусима и будистима, тако и међу старим Грцима и Римљанима владало убеђење да је веома ретко могуће постићи људску "реинкарнацију" и да већина постојећих "инкарнација" чине животиње, инсекти, па чак и биљке.

Они који у ту идеју верују говоре да она наводно објашњава многе "неправде" земаљског живота, а такође и безразложне фобије — ако је неко рођен слеп, или сиромашан, то је само оно што је заслужио у "претходном животу" (или, како то Индуси и будисти кажу, због његове "лоше карме"), а ако се неко плаши воде, то је због тога што се у "претходном животу" удавио.

При дубљем размишљању, опет, теорија о реинкарнацији не нуди никакво стварно објашњење неправде: ако неко страда у овом животу због греха и погрешака у другом животу кога се ни не сећа, и за који (уколико је претходно био животиња) не може ни да сноси одговорност, и ако чак (према учењу будизма) не постоји ни "ја" које опстаје од једне до друге "'инкарнације", а његови пређашњи греси су били буквално нечији туђи греси — онда се овде уопште не може говорити ни о каквој "правди", већ само о слепом страдању од зла, чији је узрок немогуће утврдити. Хришћанско учење о паду Адама као извору свег зла у свету нуди много боље објашњење неправди у свету, а хришћанско откровење о савршеној правди Божијој и Његовом суду над људима на вечни живот на небу или пакао, чини непотребном тривијалну идеју о тражењу "правде" кроз низ "инкарнација" о овом свету. :wink:

Vader

Obećava
Poruka
71
Valijant Princ:
ja sam ubedjen da reinkarnacija postoji zato sto sam ja licno bio podvrgnut hipnozi i u takvom stanju(hipnoze) sam ima ako tako mogu da se nazovu Vizije o nekim mestima i ljudima koje pre nisam ni zamisljao.Drugo to nisu bile samo vizije već i neka osecanja i emocije,dosta realisticno
Ima mnogo ovakvih slučajeva i to sad već dolazi u domen opštepoznatog. Psiholozi regresoterapeuti rade regresije ("vraćanja" u prošle živote) i tada se na površinu izbace i osjećanja koja su ispoljena u situacijama kojih se osoba prisjeti. Nešto o tome se može pročitati na ovoj temi

http://forum.blic.net/viewtopic.php?t=5587

Sizif

Buduća legenda
Poruka
34.418
Vader:
Ima mnogo ovakvih slučajeva i to sad već dolazi u domen opštepoznatog. Psiholozi regresoterapeuti rade regresije ("vraćanja" u prošle živote) i tada se na površinu izbace i osjećanja koja su ispoljena u situacijama kojih se osoba prisjeti.
Ne postoje prošli životi, te se stoga ne možemo vratiti u iste.
Ono što postoji - to je beskrajno komplikovani i još nedovljno proučeni um, koji pravi ovakve konstrukcije.
Iako je istina da mnogi imaju ovakva "sećanja" ono što je mnogo verovatnije od prošlog života je činjenica da su ta sećanja poreklom iz stvarnog života pojedinca.

Regresija je stvar mašte, namernog ili nenamernog uticaja sugestije i autosugestije.

Ove konstrukcije nazivaju se konfabulacije u psihologiji, a to su fantazije koje zamene pravo sećanje.

Psiholog R. Bejker pokazao je da je šansa za ovaj tip sećanja mnogo veća kod ljudi koji unapred veruju u postojanje reinkarnacije i prošlih života.

Najčuveniji slučaj u istoriji, koji je i započeo vesternizaciju reinkarnacije je slučaj Bridey Murphy, koji ću ovde ubaciti jer je zaista interesantan za svakoga kome je stvarno stalo da sazna da li je cela priča istina ili mašta.

--------------------------------

Bridey Murphy was a 19th century woman from Cork, Ireland, who began speaking through Virginia Tighe in Pueblo, Colorado, in 1952 when Morey Bernstein, a local businessman and amateur hypnotist, hypnotized her. Bernstein encouraged past life regression of his subject and she cooperated by speaking in an Irish brogue and claiming to be a 19th century woman in Ireland. Bernstein hypnotized Tighe many times after that. While under hypnosis, she sang Irish songs and told Irish stories, always as Bridey Murphy. Bernstein's book, The Search for Bridey Murphy, became a best-seller. (Tighe is called Ruth Simmons in the book.) Recordings of the hypnotic sessions were made and translated into more than a dozen languages. The recordings sold well, too. The reincarnation boom in American publishing had begun.

Newspapers sent reporters to Ireland to investigate. Was there a red-headed Bridey Murphy who lived in Ireland in the nineteenth century? Who knows, but one paper--the Chicago American--found one in Wisconsin in the 20th century. Bridie Murphey Corkell lived in the house across the street from where Virginia Tighe grew up. What Virginia reported while hypnotized were not memories of a previous life but memories from her early childhood. Whatever else the hypnotic state is, it is a state where one's fantasies are energetically displayed. Many people were impressed with the details of Tighe's hypnotic memories, but the details were not evidence of past life regression, reincarnation, or channeling. They were evidence of a vivid imagination, a confused memory, fraud, or a combination of the three.

It is indicative of the typical lowering of the standards of critical thinking when it comes to belief in the supernatural that defenders of preposterous stories such as this one find easily accessible information to be incontrovertible proof of their veracity. For example, Tighe talks about kissing the Blarney stone and knew that the act requires the assistance of someone who holds you as you lean backwards and face up to kiss the stone. This is common knowledge and photos of this are available in hundreds of sources, yet this fact has been cited as strong evidence that Tighe really kissed the stone in a previous incarnation.* Yet, these same proponents of the strange and occult are not concerned that the kind of reincarnation they are considering contradicts everything we know about how memory works, not to mention that it is impossible to explain without rejecting everything we know about human consciousness and the brain. Such beliefs are works of pure imagination, which we tolerate in cartoons and for entertainment, but which any rational creature should rebuke in those who claim to be seeking the truth.

As Martin Gardner says, "Almost any hypnotic subject capable of going into a deep trance will babble about a previous incarnation if the hypnotist asks him to. He will babble just as freely about his future incarnations....In every case of this sort where there has been adequate checking on the subject's past, it has been found that the subject was weaving together long forgotten bits of information acquired during his early years" (Gardner 1957).

aharon

Obećava
Poruka
76
Vrlo je zanimljivo da priznajući kompleksnost čovjekovog (raz)uma, i uopšte svijeta u kojem živimo istovremeno ne priznaješ postojanje Onoga ko je tu kompleksnost osmislio.
Podsjećam te još jednom na Paskalov sjajan opis takvog gledišta: "vjeruješ u hiljade nevjerovatnih stvari da bi ostao ne-vjernik".

Nemoj ovo shvatiti kao zadijevanje svađe ili prostu retoričku žaoku, jer mislim da razumijem tvoje gledište izraženo na više tema na ovom forumu(svojevremeno sam ga i sam zastupao i nije mi donijelo unutrašnji mir i ispunjenost i osjećaj da ispravno stremim), ali mi nije jasno kako možeš tako tvrdokorno da ga se držiš.
Potpuno razumijem tvoj poriv da razobličavaš ogroman broj manipulacija kojima smo zatrpani, ali čuvaj se da tako udarajući po lažima i manipulacijama ne udariš i na nešto zdravo. Ono što je danas nedodirljivo i neopipljivo ne mora i sutra biti tako. Prijateljska sugestija.

Алjона

Aktivan član
Poruka
1.004
Valijant Princ:
Ne mogu reci da sam sve shvatio.Ali u nacelu se slazem sa nekim stvarima.Prvo ja sam ubedjen da reinkarnacija postoji zato sto sam ja licno bio podvrgnut hipnozi i u takvom stanju(hipnoze) sam ima ako tako mogu da se nazovu Vizije o nekim mestima i ljudima koje pre nisam ni zamisljao.
Добар дан.
Хипноз...шта је то по твом мишљењу?

Sizif

Buduća legenda
Poruka
34.418
aharon:
Vrlo je zanimljivo da priznajući kompleksnost čovjekovog (raz)uma, i uopšte svijeta u kojem živimo istovremeno ne priznaješ postojanje Onoga ko je tu kompleksnost osmislio.
U pitanju je očigledna metafora kada sam govorio o beskrajnoj komplikovanosti uma. Um je rezultat rada mozga, koji je konačna tvorevina u konačnom prostoru, stoga je i um ograničen tim istim organom u okviru koga nastaje.

A ko je stvorio mozak kakav jeste – ja ne znam. Tebi i vernicima je lako – vi znate jer je neki ekspert precizno opisao proceduru u nekoj staroj knjizi. E sad, što tih knjiga ima gomila i što se navodne procedure listom razlikuju, to vas ne interesuje – jer vaša je knjiga najtačnija. Isto kao i svih ostalih. Meni je to nekako sve skupa smešno.

Jedino oružje koje ja imam je logika i intuicija. Ono što osećam možda ne mora biti tačno, ali ja čvrsto verujem da jeste – a to je činjenica da ljudski mozak nije isti kroz vreme, tj. da je čovek pre hiljadu, 10 hiljada, 100 hiljada ili milion godina imao izvesne razlike u načinu funkcionisanja pomenutog organa.

Ali to ne piše u vašim žutim knjigama.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.