Recimo slučaj kupovine diplome...

Pa pazi, nepravda jeste. Nije da nije...

Ali ja to posmatram iz jednog drugog ugla, ne smatram školovanje kao cilj, niti diplomu kao cilj. Bitno mi je šta će sutra ostati u glavi, da li ću znanje moći da primenim. Shvati samo da znanje tog klinca i tvoje znanje, čak i kada on završi tu školu, neće moći da se porede. Ako treba neka se mučim koliko god treba, samo da moje znanje sutra bude korisno, upotrebljivo, a ne da budem loš proizvod sa etiketom. Šta će mi diploma ako ne znam neke osnovne stvari u životu.
 
Prosto sam morao ovo da podelim sa nekim na forumu, meni je ovo strašno...

Svi smo svedoci da se u našoj državi s' vremena na vreme "kupi" pokoja ocenica...ili čak diploma...

Imam priliku da budem na neki način povezan sa takvim jednim slučajem...

Naime, jedan moj komšija, klinac, (bio) prva godina srednje škole... Ponavljao tu prvu, ponovo pao i još jednom i odustao od škole (trogodišnja inače, mislim za kuvara ili konobara)... Kad pre par meseci dolazi klinac i kaže da je "sredio" njegov ćale preko nekog čoveka da on završi vanredno školu... Pomislih OK... Nije prvi slučaj...

Međutim, pre par nedelja klinac mi donosi papir da mu napišem nešto iz informatike (tačnije tri neke rečenice ili još tačnije tri definicije), kaže treba mu za polaganje informatike... Inače, nastavnici kod kojih polaže mu rekli da to nauči za ocenu...

Ništa, pre par nedelja bliže današnjem danu isti klinac mi donosi lekciju iz Francuskog jezika, četiri rečenice ukupno i verujte kad kažem da osoba koja nije imala dodira sa fran. jezikom može da prevede uz manja odstupanja (ako recimo zna eng. jezik, ima dosta sličnih reči u lekciji), opet kaže, rekli mu nastavnici to da nauči...
Dakle, za ta dva predmeta nešto više od deset rečenica... Imajte u vidu da se ta lekcija i te tri definicije odnose na period od jedne školske godine...:eek:

I pre par dana klinac završio prvu godinu i to ni manje ni više Ekonomski tehničar... Za manje od tri meseca... I evo sada se sprema za drugu godinu...

Možda ovo i nije tako uvredljivo ali za mene jeste, jer sam i ja završio za ekonomskog tehničara (redovno, četiri godine, ne četiri meseca)... Tona knjiga naučena za moje četiri godine a tri lista za njegovu (klinca tog) prvu godinu...

Pitam se zbog čega sam redovno završio školu... 'ladno sam mogao za godinu i po da završim i pre 15. godine možda da upišem fakultet...

I to nije sve, klinac ima novu ideju: Upisuje fakultet kad završi ovo... Kaže mnogo lako ovo učenje... (da, krajnje je ozbiljan, nije se šalio...:eek:)

VAŽNA NAPOMENA: Bilo šta od ovoga gore napisanog nije izmišljotina ili bilo kakva laž, nemam razlog da lažem. Neću navesti grad u kojem klinac završava školu, nekako mi nemoralno (ironija).

Zanimaju me ozbiljni odgovori i mišljenja, ne vređanja niti svađanja. Prosto me zanima šta forumaši misle o ovom "slučaju".
Iako podrzavam ovo sto si napisao, primetio bih trud i njegovo interesovanje u prvoj godini srednje i sa tim mogucnost da, recimo, tvojim strpljenjem i zalaganjem, decak shvati pozitivna iskustva znanja, a jos ima vremena da ispravi greske svojih roditelja i njihove okoline.
Mnoga deca na podrsku i strpljenje, kao i na male rezultate reaguju pozitivno.

Ali, decak je samo primer i posledica onoga sto je realnost, a to nisu samo kupljene diplome, vec napredovanje onih bez diploma ili sa kupljenim diplomama kada steknu neku imovinu. Koliko primera mozes da navedes ljudi koji mogu da kupe sve bilo kog doktora nauka umesto da se bakcu kupovinom diploma? Posto je sve dobilo cenu prema kojoj se mere ljudi zasto bi bilo cudo da neko svom detetu kupi diplomu da mu kasnije ne bi posledice decijeg bunta opterecivale uspesnu karijeru?

Treba li neki klanovski klovn sasvim nesposoban da bude opremljeniji papirima od tvog deteta?

Dakle, sve dok imas drustvo u kome je papir vazniji od znanja opravdano je decije greske ispravljati na bilo koji pogodan nacin. Otac tog decaka je u pravu sto svoje dete podrzava. A za mir u Svetu svoj glas mogu da daju oni koji nemaju drugih argumenata osim izgleda....
 
Pozdrav raja
Recite mi da li neko ima informacije kako kupiti diplomu lekara?
Kontaktirajte me:**********
Nenad
Ubedjen sam da je to malo teze, ako nisi iz lekarskog klana. Ima tu vise elemenata koji su potrebni osim novca
koji svakako moras da das u cast diplomiranja, ali i malo pre toga.
Naime, lekarski klan, nekako ovlascen administrativnim "klubom" zvanim Srpsko lekarsko drustvo odmah po rodjenju
ocenjuje sposobnosti dojenceta, pa ili je za lekara ili za pacijenta, njima je svejedno.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Bas si ti zabrinut....90% diploma na kosovu je stancovano u Zagrebu i Beogradu, Novosadske diplome se dobijaju na štrandu, a u Kragujevcu i Sarajevu donose kući diplomu...sve u okviru sistema što gore to bolje....Kompletna srpska elita je sa laznim doktoratima, jos gore u srpsku akademiju nauka postavljaju se politički vazni ljudi....inače polupismeni...
 
Prosto sam morao ovo da podelim sa nekim na forumu, meni je ovo strašno...

Svi smo svedoci da se u našoj državi s' vremena na vreme "kupi" pokoja ocenica...ili čak diploma...

Imam priliku da budem na neki način povezan sa takvim jednim slučajem...

Naime, jedan moj komšija, klinac, (bio) prva godina srednje škole... Ponavljao tu prvu, ponovo pao i još jednom i odustao od škole (trogodišnja inače, mislim za kuvara ili konobara)... Kad pre par meseci dolazi klinac i kaže da je "sredio" njegov ćale preko nekog čoveka da on završi vanredno školu... Pomislih OK... Nije prvi slučaj...

Međutim, pre par nedelja klinac mi donosi papir da mu napišem nešto iz informatike (tačnije tri neke rečenice ili još tačnije tri definicije), kaže treba mu za polaganje informatike... Inače, nastavnici kod kojih polaže mu rekli da to nauči za ocenu...

Ništa, pre par nedelja bliže današnjem danu isti klinac mi donosi lekciju iz Francuskog jezika, četiri rečenice ukupno i verujte kad kažem da osoba koja nije imala dodira sa fran. jezikom može da prevede uz manja odstupanja (ako recimo zna eng. jezik, ima dosta sličnih reči u lekciji), opet kaže, rekli mu nastavnici to da nauči...
Dakle, za ta dva predmeta nešto više od deset rečenica... Imajte u vidu da se ta lekcija i te tri definicije odnose na period od jedne školske godine...:eek:

I pre par dana klinac završio prvu godinu i to ni manje ni više Ekonomski tehničar... Za manje od tri meseca... I evo sada se sprema za drugu godinu...

Možda ovo i nije tako uvredljivo ali za mene jeste, jer sam i ja završio za ekonomskog tehničara (redovno, četiri godine, ne četiri meseca)... Tona knjiga naučena za moje četiri godine a tri lista za njegovu (klinca tog) prvu godinu...

Pitam se zbog čega sam redovno završio školu... 'ladno sam mogao za godinu i po da završim i pre 15. godine možda da upišem fakultet...

I to nije sve, klinac ima novu ideju: Upisuje fakultet kad završi ovo... Kaže mnogo lako ovo učenje... (da, krajnje je ozbiljan, nije se šalio...:eek:)

VAŽNA NAPOMENA: Bilo šta od ovoga gore napisanog nije izmišljotina ili bilo kakva laž, nemam razlog da lažem. Neću navesti grad u kojem klinac završava školu, nekako mi nemoralno (ironija).

Zanimaju me ozbiljni odgovori i mišljenja, ne vređanja niti svađanja. Prosto me zanima šta forumaši misle o ovom "slučaju".
A sta kazes sto ministarka zdravlja kaze da 80% operacije rade stazisti,sto ti na praksi rade porodjaje,mi u restoran nismo mogli da posaljemo nesto ofrlje van standarda a vidi sad ko nam radi o glavi
 
A sta kazes sto ministarka zdravlja kaze da 80% operacije rade stazisti,sto ti na praksi rade porodjaje,mi u restoran nismo mogli da posaljemo nesto ofrlje van standarda a vidi sad ko nam radi o glavi
Stazista u operacionoj sali je specijalista koji ne radi samostalno do odredjenog broja uspesnih operacija...znaci pod nadzorom profesora, znaci covek koji ima bar jednu specijalizaciju, ali jos ne moze da radi sam....svakako bolje nego da to radi neki profesor...
 

Back
Top