Razum i ljubav

Baldwin IV

Ističe se
Poruka
2.173
Gledam danas neku seriju i ima romantična scena kada devojka kaže momku: "Ti si moja slabost". Onda sam pauzirao epizodu i malo razmišljao o tome. Vođen stoičkom školom filozofije smatram da razum treba biti iznad svega, ali onda se postavlja pitanje, kakva je to ljubav vođena razumom? Kako voleti istinski, u potpunosti se predati emocijama, a da ipak to razumom kontrolišeš.

To je nemoguće.

Razum i emocije isključuju jedno drugo. Ili ćeš biti razuman u datom momentu ili emocionalan. Dakle, da li jedan stoik može istinski voleti, a opet imati kontrolu nad svojim akcijama?

1716483340858.png
 
Za mene je to drugačije. Moje emocije se baš prepliću sa razumom.
Da nije tako, život mi ne bi imao nikakvog smisla, a i postupala bih besmisleno.
Zna se ko postupa besmisleno, tako da... treba se čuvati tih floskula kako je ljubav slepa, gluva, luda.

Romantične emocije jesu zanimljive, ali nisu sve čime treba da se bavimo. Da Novak Đoković bleji u svoju lepu ženu po čitav dan... Ustvari, da je takva ličnost, ne bi mogao ni da naleti baš na nju, a kamo li da bude prvak sveta. Primera radi, jer zamišljam da imaju skladan brak, a oni možda kod kuće vade oči. :D
 
Волети је нешто најразумније што човек може да ради.

Ето, чак и у Хришћанству, имамо Божји Логос за кога кажемо да је Љубав.
 
Bez namere da ikoga uvredim, ali tvrdnju da razum i emocije iskljucuju jedno drugo moze da izgovori samo neko ekstremno niske emocionalne inteligencije.
Да би могла да се осети емоција, мора да постоји унутрашњи несклад. Ако нема унутрашњег несклада, нема ни емоције. Постоји само идеално стање смиронестои и пратећа радња. Оно где аутор теме греши јесте у изједначавању љубави и емоција. Није тачно да ако немаш емоције да не волиш.

Али опет све зависи од тога како се дефинише појам "емоција". Он том појму приступа из угла стоицизма, па ваља гледати из те перспективе.
 
Волети је нешто најразумније што човек може да ради.

Ето, чак и у Хришћанству, имамо Божји Логос за кога кажемо да је Љубав.
"Logos".
Poslednji put kad sam čula tu reč je bilo na predavanjima Teorije književnosti. Profesor je bio veliki teolog i doveo nam je divnog srpskog predavača, dr Petra Milosavljevića, da na tu temu prozbori koju... Nikada to neću zaboraviti. Knjige tih ljudi sam držala pod jastukom kad više ne mogu da izdržim, jer moram malo i da odspavam, a ustaje se u 5. Divno! Divni ljudi! :zaljubljena:
"Vi govorite najispravnije moderan srpski jezik na ovoj katedri.":zaljubljena:
Kakav kompliment sam dobila od velikog čoveka! :(
P.S. Izvinite na digresiji, molim vas!
 
Gledam danas neku seriju i ima romantična scena kada devojka kaže momku: "Ti si moja slabost". Onda sam pauzirao epizodu i malo razmišljao o tome. Vođen stoičkom školom filozofije smatram da razum treba biti iznad svega, ali onda se postavlja pitanje, kakva je to ljubav vođena razumom? Kako voleti istinski, u potpunosti se predati emocijama, a da ipak to razumom kontrolišeš.

To je nemoguće.

Razum i emocije isključuju jedno drugo. Ili ćeš biti razuman u datom momentu ili emocionalan. Dakle, da li jedan stoik može istinski voleti, a opet imati kontrolu nad svojim akcijama?

Široko si postavio temu...

Čini mi se da je devojka iz serije zaljubljena... To je stanje kada razum ne može da ima kontrolu...

Inače, razum i emocije mogu i treba da budu usaglašeni, tj. razum treba da kontroliše loše emocije da
ne isplivaju i ne naprave karambol u odnosima... To se naravno uči, vežba, a mnogi nemaju pojma o
tome, već prožive život u nerazumevanju i sebe i svoje okoline, ne koristeći tu mogućnost razuma...

Tako da, razum i emocije ne isključuju jedno drugo, dok razum i zaljubljenost nemaju dodirnih tačaka...
Postoji ona narodna (kada se čovek odljubi): "Bio sam slep kod očiju"... ili se čudi kako je uopšte mogao/
mogla da se zaljubi u tako nekog bezveznog, hahahah

Evo ti mala šala:

Screenshot_54.png

:klap:
 
Ne mora da isključuje.
Za mene je ljubav jedno kompleksno osećanje, koje ne remeti razmišljanje. Naprotiv.
Kako ne remeti? Stari Grci su smatrali da je ljubav slepa. Čovek donosi neracionalne odluke kada se prepusti ljubavi. Ono što mu racionalni um govori da nije u redu, ljubav to negira, potiskuje. Zato, kada ljudi raskinu, vidiš jedan jako racionalan pogled na tu vezu gde će ti ljudi reći "Kakva sam bio budala kad to nisam video kod nje".

"To love at all is to be vulnerable. Love anything, and your heart will certainly be wrung and possibly be broken." - C.S. Lewis.

treba se čuvati tih floskula kako je ljubav slepa, gluva, luda.
Ona to i jeste. Ljudi će bez kontrole učiniti mnogo pogrešnih odluka iz ljubavi.
Racionalno je zaštiti sebe na prvom sebu, samoočuvanje. A onda se dogodi da neko puca na tvoju devojku, ti izletiš da joj spasiš život jer je voliš. To nije racionalna promisao.

Čini mi se da je devojka iz serije zaljubljena... To je stanje kada razum ne može da ima kontrolu...
Naravno da ne može imati kontrolu. U tome je i poenta.
 
Ona to i jeste. Ljudi će bez kontrole učiniti mnogo pogrešnih odluka iz ljubavi.
Racionalno je zaštiti sebe na prvom sebu, samoočuvanje. A onda se dogodi da neko puca na tvoju devojku, ti izletiš da joj spasiš život jer je voliš. To nije racionalna promisao.
Pa, ne znam. Ja bih izletela pred metak za svoju sestričinu SVESNO.
Ljubav mog života je manji od moje sestričine, pravo da rečem. Nije on zaslužan ni da ga branim, ni da se za njega molim.
"Nisam ti ja crkva u kojoj treba da se moliš."
"Ja sam ti baraba."
Uh... al' si smislio reči... :klap:
Kao da ne znam i sama. Nikad nisam bila glupača. Nijedan moj izbor u životu nije pravljen glupo/nesvesno. Ako si, neka nisi!
Najbezbedniji mi je takav neko za moje bitisanje i da poživim što duže na ovom svetu.
 
Sa druge strane, imamo Marka Aurelija koji kaže:

"Accept the things to which fate binds you, and love the people with whom fate brings you together, but do so with all your heart.— Marcus Aurelius"
"Prihvati stvari sa kojima te sudbina vezuje, i voli sve ljude sa kojima te sudbina spaja, ali čini to celim srcem".

Dakle, Stoicizam u svojoj biti nije protiv ljubavi, a i zašto bi bio? Ali naglašava da čovek mora kristalo razumeti šta je ljubav, šta je požuda. Jer, požuda nije vrlina i samo će ti naškoditi i nećeš imati kontrolu nad sobom.

Sve u svemu, s moje tačke gledišta, kada me bilo koja devojka pitala "Zašto me voliš", uvek sam davao isti odgovor "Ne znam, to je prosto tako, jer kada bih znao, to ne bi bila ljubav"
 
Ljubav je razumna,zaljubljenost je nauracunljiva,neki otkaceni pesnici se istripovali da su nesrecne ljubavi vrednije pomena,tek danas svako misli da su toxicne ljubavi prave,nije uopste problem odjebati nekog da se vise primi i tako ga vozati toplo hladno da misli kako je vrednije ako se cima,daj ti meni smirenu pravu neznu zenu da vidis kako sam nabolji muskarac na svetu
 
Ljubav je razumna,zaljubljenost je nauracunljiva,neki otkaceni pesnici se istripovali da su nesrecne ljubavi vrednije pomena,tek danas svako misli da su toxicne ljubavi prave,nije uopste problem odjebati nekog da se vise primi i tako ga vozati toplo hladno da misli kako je vrednije ako se cima,daj ti meni smirenu pravu neznu zenu da vidis kako sam nabolji muskarac na svetu
Ali je bitno šta je ljubav? Ljudi to često ne znaju i mešaju požudu sa ljubavlju.
 
Kako ne remeti? Stari Grci su smatrali da je ljubav slepa. Čovek donosi neracionalne odluke kada se prepusti ljubavi. Ono što mu racionalni um govori da nije u redu, ljubav to negira, potiskuje. Zato, kada ljudi raskinu, vidiš jedan jako racionalan pogled na tu vezu gde će ti ljudi reći "Kakva sam bio budala kad to nisam video kod nje".

"To love at all is to be vulnerable. Love anything, and your heart will certainly be wrung and possibly be broken." - C.S. Lewis.


Ona to i jeste. Ljudi će bez kontrole učiniti mnogo pogrešnih odluka iz ljubavi.
Racionalno je zaštiti sebe na prvom sebu, samoočuvanje. A onda se dogodi da neko puca na tvoju devojku, ti izletiš da joj spasiš život jer je voliš. To nije racionalna promisao.


Naravno da ne može imati kontrolu. U tome je i poenta.
Postoje ljubavi u kojima razum uživa i sa njom ide ruku pod ruku...
Tvoje pitanje se odnosi na zaljubljenos... jedino tako može da se razume...
ali - zaljubljenost - nije ljubav
 
Ali je bitno šta je ljubav? Ljudi to često ne znaju i mešaju požudu sa ljubavlju.
Pa svako ima neki trip sta je ljubav kako treba da izgleda ,za moj pojam veze nemaju,mirna luka nije opcija vecini,moze da bude strast i zaljubljivanje pa da predje u ljubav ali tesko da se dvoje tako skapiraju ,treba max ogoljevanje i produbljivanje svake pore
 

Back
Top