Razmnožavanje cveća

LBarbara

La Femme
Moderator
Poruka
48.248
Cveće se razmnožava semenom, lišćem, markotiranjem, pelcerom.
Sobne biljke se najlakše razmnožavaju pelcerom(izbojem-izdankom)..Ako se ovo razmnožavanje
obavlja u stanu ono što znam je da je najpogodnije vreme za ovaj postupak od polovine februara do polovine marta..

Kako spremiti zemlju, saksiju..tu ima puno nepoznanica..kako vi to radite?:)

Pelcer žutog hibija..

dscn7316.jpg
 
Ja pravim sama rasad, kupim u polj.apoteci seme i delam prema uputstvu. Mada, moram priznati da moje cveće iz rasada nikad nije lepo kao ono koje dobijem od komšinice. :evil:

Elem, prvi put sam zadovoljna (pu, pu :) ) kako su ispale kadife, extra su i cvet je veliki. Greškom sam kupila visoke kadife, htela sam one male, ali su super.

Što se zemlje tiče, kupujem je. Sipam u saksiju, prospem seme, bez nekog reda, stavim još malo zemlje preko i zalivam. Ranije sam stavljala i kesu preko saksije.

Kad nikne i dostigne neku visinu, presađujem.

Pelcer mi se nikad nije primio :(. U kući nema mnogo svetlosti, pa sam odavno odustala od sobnih biljaka koje se ugl. tako razmnožavaju.
 
Ja pravim sama rasad, kupim u polj.apoteci seme i delam prema uputstvu. Mada, moram priznati da moje cveće iz rasada nikad nije lepo kao ono koje dobijem od komšinice. :evil:

Elem, prvi put sam zadovoljna (pu, pu :) ) kako su ispale kadife, extra su i cvet je veliki. Greškom sam kupila visoke kadife, htela sam one male, ali su super.

Što se zemlje tiče, kupujem je. Sipam u saksiju, prospem seme, bez nekog reda, stavim još malo zemlje preko i zalivam. Ranije sam stavljala i kesu preko saksije.

Kad nikne i dostigne neku visinu, presađujem.

Pelcer mi se nikad nije primio :(. U kući nema mnogo svetlosti, pa sam odavno odustala od sobnih biljaka koje se ugl. tako razmnožavaju.

Imala sam i ja problem sa tim i znaš šta sam otkrila..cveće koje sam držala
pored onih duplih vakum prozora nikad nije uspelo i patilo je a cveće koje je
bilo pored običnih prozora sa jednim staklom..bujalo je...:D

Možda će nekom koristiti ovaj savet...:)
 
Zna li neko kako se i kad razmnožava bogumila?

Mnogo je lepa.Spada u puzavice i moze mnogo da naraste.Razmnozava se pelcerom, kojeg mozes da skines odakle hoces jer se lako prima,stavis je u vodu i za desetak dana je spremna za sadjenje.Kod nas je najcesce sade na terasama ali nije to dobro mesto za nju.Ne podnosi najbolje temperature ispod nule, zato je kod nas tesko odrzati je, a zimi lisce opadne. Rec je o heliofilnoj vrsti koja ne trpi vetar ali ni malo, tako da je najbolje saditi je na mestima koja su zasticena od vetra,npr.pustiti je da visi sa terase niz neki zid koji nije na udaru.Treba je podrezivati u jesen.
Bogumila je prilično popularna i odavno prisutna u Boki tako da je moguce naici i na veoma stare primerke koji dostizu visinu i preko 7 metara.:lol:

bogumila.jpg
 
Poslednja izmena:
Mnogo je lepa.Spada u puzavice i moze mnogo da naraste.Razmnozava se pelcerom, kojeg mozes da skines odakle hoces jer se lako prima,stavis je u vodu i za desetak dana je spremna za sadjenje.Kod nas je najcesce sade na terasama ali nije to dobro mesto za nju.Ne podnosi najbolje temperature ispod nule, zato je kod nas tesko odrzati je, a zimi lisce opadne. Rec je o heliofilnoj vrsti koja ne trpi vetar ali ni malo, tako da je najbolje saditi je na mestima koja su zasticena od vetra,npr.pustiti je da visi sa terase niz neki zid koji nije na udaru.Treba je podrezivati u jesen.
Bogumila je prilično popularna i odavno prisutna u Boki tako da je moguce naici i na veoma stare primerke koji dostizu visinu i preko 7 metara.:lol:

bogumila.jpg

Hvala ti na iscrpnom odgovoru, ali se ne mogu složiti s tobom da se lako prima, bar meni to nije uspelo. Možda se to radi u određeno doba godine ili je važna klima, uglavnom, uzgaivač iz Niša mi reče da je neophodan neki hormonski prašak, ali detalje nije otkrio.
 
Hmm..najčešće se koristi hormonski prašak IBA, indolo-butirično-sirćetne kiseline u raznim koncetracijama,
slabiji od 01% se koristi za biljke sa zeljastim stablom, od 1%-3% za biljke sa drvenastim stablom a od 3%-6%
za biljke koje se jako teško ožilavaju.Ima ga po poljoprivrednim apotekama..
Sa hormonima je uspeh mnogo veći kod ožilavanja bilo koje vrste biljaka, nego bez..i ako imamo sve uslove,
računajući tu i temperaturu za 45 do 60 dana imamo koren,sigurno.:D

Inače dodatak za bogumilu..ona je poreklom iz Brazila i zato joj naša klima uopšte ne prija..
..to je biljka kojoj po pravilu lišće ne opada ni zimi ali kod nas to nije moguće..ako ti se i
primi ove godine, sledeće će jako patiti..i verovatno uginuti..osim naravno, ako joj obezbediš
sve potrebne uslove za život..
 
Ma ja sam kupila jednu, treći put. Dve su mi prošle godine propale. Ali mnogo je porasla u visinu pa sam htela da joj posečem vrhove, ali žao mi je da ih bacim, a znam da mi neće uspeti ožiljavanje. Potražiću taj prašak obavezno.
 
Evo ja sam pre mesec dana dobila semenkice Visterije(glicinija,Plava kisa) i Albicije(Mimoza) i preko noci sam ih potopila u mlaku vodu ujutro su semenkice nabubrile i sve sam ih posejala i one su nikle ...

img3823s.jpg


img3824d.jpg


ovo su prve slikice snimljene krajem juna...
Danas cu ih slikati i napisati nesto vise o ove dve vrste...
 
krasuljak
Re: Razmnožavanje cveća

Zna li neko kako se i kad razmnožava bogumila?



Nova sam na forumu i tom prilikom zelim pozdraviti sve cvjetoljubce.
sto se razmnazavanja bugenvila tice nije to bas tako jednostavan i siguran postupak,licno sam je oziljavala bezbroj puta.samo jednom mi uspijelo.Ali mnogo naucih o njima....
naljpovoljne vrjweme za oziljavanje bugicA je august,uzima se reznice koje imaju donje krajeve poludrvenaste pocim "natapa"se je u hormonu za oziljavanje i sadi u zemlju,najidealnje je pokriti reznicu providnom kesom ili presecenom ,providnom flasom.na taj nacin stvaramo joj uslove slicne do njenih prirodnih(brazilske sume).obozava sunce i vrucine,zaljevanje vise puta ali pomalo.ako je neko uspije oziliti sada,za vrjeme hladnoca-legenda je....pozdrav svima.
 
Zna li neko kako se i kad razmnožava bogumila?
Pa da krenemo 😉.. biće mi zadovoljstvo..

Bogumila se teško razmnožava u kontinentalnoj klimi, zbog nejednake i nedovoljne vazdušne vlage...
Hvala ti na iscrpnom odgovoru, ali se ne mogu složiti s tobom da se lako prima, bar meni to nije uspelo. Možda se to radi u određeno doba godine ili je važna klima, uglavnom, uzgaivač iz Niša mi reče da je neophodan neki hormonski prašak, ali detalje nije otkrio.
U junu je najbolje, ali može i u toku prleća ili jeseni (sa manje uspeha)
Hmm..najčešće se koristi hormonski prašak IBA, indolo-butirično-sirćetne kiseline u raznim koncetracijama,
slabiji od 01% se koristi za biljke sa zeljastim stablom, od 1%-3% za biljke sa drvenastim stablom a od 3%-6%
Bravo Barbi 👏 Koncentracija IBA hormona je opisana brojevima IBA 1. je za zeljaste surfinije, muškatle, pištike, verbene itd.. svo jednogodišnje cveće
Sa hormonima je uspeh mnogo veći kod ožilavanja bilo koje vrste biljaka, nego bez..i ako imamo sve uslove,
računajući tu i temperaturu za 45 do 60 dana imamo koren,sigurno.:D
Vreme ožiljavanja je od 15 dana (hrizanteme, muškatle isve zeljaste.. ) pa do mesec (drvenaste) a za četinare je malo.duže .. i za M.grandifloru.. Hormon ubrzava razvoj korena, malo sprečava infekcije (ima antiseptika) ali ne povećava verovatnoću ožiljavanja.

Inače dodatak za bogumilu..ona je poreklom iz Brazila i zato joj naša klima uopšte ne prija..
..to je biljka kojoj po pravilu lišće ne opada ni zimi ali kod nas to nije moguće..ako ti se i
primi ove godine, sledeće će jako patiti..i verovatno uginuti..osim naravno, ako joj obezbediš
sve potrebne uslove za život..
,👍
 
Imam neku saksiju u kojoj su petunije ostale preko zime. Nisam
na vreme videla da su napravile seme. Jel sada to seme izmrzlo
ili se može zasejati?

Može, ne smeta mraz,... možda se i samo zasejalo...
Ako je saksija bila uz kuću, možda ni koren te petunije (ili surfinije) nije smrzao, može da potera biljka. Orežite je, ako ima duže grane.

Može slika?
 
A mene zanima koliko vremena seme odrzava klijavost.
Mislim koliko meseci, godina mozemo da ga drzimo.
Zavisi od načina čuvanja, vrste biljke, kako je sazrelo... itd,..

ali slobodno računaj 3 do 4 godine, ako je bilo na suvom.. verovatno i duže (sem kod nekih vrsta ), ALI VREMENOM GUBI NA KLIJAVOSTI.

To znači da če (recimo) sveže da isklija 95% a posle 3 godine 60%.
 
Najpre lagano počupajte tu "Mišjakinju*", otresite je u žardinjeru, verovatno ima na sebi semena Petunije.
Makazama za vinovu lozu posecite te "petunije" (ne liče mi na Petunije, ali OK). Moguće je da im koren nije smrzao.

Malo sa vodom izravnajte i stavite najlon preko žardinjere, da petunije pre niknu (zategnete najlon, sa gumom okolo ili konopom kao na dunsflaši) .

*korov
 
Najpre lagano počupajte tu "Mišjakinju*", otresite je u žardinjeru, verovatno ima na sebi semena Petunije.
Makazama za vinovu lozu posecite te "petunije" (ne liče mi na Petunije, ali OK). Moguće je da im koren nije smrzao.

Malo sa vodom izravnajte i stavite najlon preko žardinjere, da petunije pre niknu (zategnete najlon, sa gumom okolo ili konopom kao na dunsflaši) .

*korov
Hvala. :heart:

To su one sitnije viseće petunije.
 

Back
Top