Razlika

decak.iz.vode

Obećava
Poruka
62
Imam pitanje
Koja je razlika izmedju astologije i astronomije?
pojedini kazu oko 30 IQ ali mene zanima misljenje ovih drugih.
U cemu se temelji vase uverenje u ispravnost teorije?
Ima li nekih konkretnih i cinjenickih dokaza da je sve ovo cemu pricate ozbiljno, ili je to tek licno uverenje?
i molim bez ostrascenih misljenja. Pitam ozbiljno i ocekujem ozbiljan odgovor.
 
Razlika je vrlo jednostavna: astronomija je prirodna nauka koja se bavi zvijezdama kao fizičkim objektima a astrologija je učenje o tipovima ljudi, o karakterima. I kao što astrologu ne bi palo na pamet da podučava astronoma o recimo spektralnoj analizi tako i astronom ne treba da reaguje na astrologiju odbojno i posesivno, kao da eto, astrolog tu ulazi na njegov teren sa nekakvom pseudonaukom. Ne ulazi na njegov teren. Astrologija je, kao što rekoh, psihologija, karakterologija, učenje o 12 tipova ljudi koje svi mi prepoznajemo u životu. Doduše, ona se služi nekim alatima koje koristi i astronomija, matematičkim proračunima, efemeridama, danas to odrađuju kompjuteri ali u stara vremena je trebalo poprilično znanje da bi se ti proračuni izveli. Astrologija polazi od hermetičke premise da postoji povezanost prirode i psihe, što nauka za sada odbacuje. Ne može se dokazati istinitost astrologije, mada je bilo i takvih pokušaja. Jednostavno, nekim ljudima astrologija ima smisla (uglavnom umjetnicima) a onim hardkor racionalistima nema smisla. Ono što je meni zabavno je da se i taj racionalizam i nevjerovanje u astrologiju može vidjeti u natalnoj karti.
 

Back
Top