Razlika izmedju reume, reumatoidnog artritisa, karpel tunela, artroze itd..?

Ja ne smem vise da citam na netu..?
Moze li neko prostim jezikom da mi napraavi gradaciju ovih mogucnosti od najblaze do najteze,
koja je razlika,
a da mi ne pominje da ce obolela osoba dobiti invaliditet, i da ce ziveti zbog toga u proseku sedam godina manje... :dash:
Jos se ne zna sta je ide se "po lekarima"...

...sta znam, moja majka ima reumatski artitis, zadnjih sigurno 10 godina ne moze sama da izadje iz dvorista, a zadnjih 5 iz kuce...ni da s evrati sama, mora neko da joj pomogne,
puno toga ne moze...ima jake bolove, ali kako nema nekog narocitog leka za to stanje sem da pije lekove prtiv bolova,i maze neke gelove da joj olaksa....jeste invalid....doktori su
bili bezobrazni pa su joj rekli, nema leka za to, pijte lek da prodje bol koliko moze...od toga se NE umire....bas joj bude tesko ali jos uvek sebi sama skuva i tako uradi sto, sta...

...ispitaj sto bolje mozes sta je u stvari, ti ili ta osoba o kojoj brines....tesko je ali eto zivi se....
 
Reuma je narodni izraz za sve i svasta.
Reumatoidni artritis je hronicno zapaljensko oboljenje zglobova, koje dovodi do bolova u zglobovima, otezanog pokretanja i slicno.
Sindrom karpalnog tunela je vezan za bol u predelu sake, to si valjda shvatila iz guglanja.
Artroza je degenerativno oboljenje zglobova koje je manje-vise neizbezno u procesu starenja, ali ima i drugih uzroka zbog kojih se moze javiti i ranije u zivotu.

ako razumes engleski, procitaj ovo:

http://www.healthline.com/health/arthrosis-vs-arthritis#Arthritis2

ima par nekih uze strucnih izraza koje mozda neces razumeti, ali sustina je jasna.
 
Ako pricamo uopsteno o reumi, to je probadanje i bockanje u odredjenom delu tela i prelaznog je karaktera. Dovoljno je uzeti lek iz grupe Nsar, stavljati obloge, mazati bolno mesto raznim gelovima,..
Reumatoidni artritis je hronicna, autoimuna, sistemska upalna bolest koja zahvata zglobove, organe pa i celo telo. U blazem obliku dovoljna je terapija kortikosteroidima, citostaticima, nesteroidnim antireumaticima, oblozima, gelovima..itd..agresivan oblik zahteva bioloske lekove + kombinacije sa kortikosteroidima, citostaticima, operacije ako je doslo do ozbiljnih degenerativnih promena. Bolest ne bira godine.
Sindrom karpalnog kanala je sindrom koji nastaje zbog pritiska nerva koji prolazi kroz taj kanal - to je mesto gde je zivac pritisnut. Javlja se zbog ozlede, stresa, pozicije koja dovodi do prevelikog istezanja rucnog zgloba (kuckanje za kompjuterom), neke primarne bolesti (npr. reumatoidni artritis)...ako je u sklopu primarne bolesti, leci se ta bolest, ako su u pitanju drugi razlozi pojavljivanja, moguca je lokalna primerna kortikosteroida, imobilizacija, u krajnjem slucaju operacija.
Artroza (osteoartritis) je degenerativna bolest do koje dolazi usled trošenja hrskavice (zbog godina, opterecenja), ne zahvata citavo telo ..javlja se kod starijih ljudi, kod mladjih je obicno artroza sekundarna (posledica primarne bolesti, povreda,..).

Uz prave pretrage i dobrog lekara, specijaliste, moguce je brzo doci do dijagnoze.
 
Ja ne smem vise da citam na netu..?
Moze li neko prostim jezikom da mi napraavi gradaciju ovih mogucnosti od najblaze do najteze,
koja je razlika,
a da mi ne pominje da ce obolela osoba dobiti invaliditet, i da ce ziveti zbog toga u proseku sedam godina manje... :dash:
Jos se ne zna sta je ide se "po lekarima"...

Citaj slobodno, od bilo koje od ovih dijagnoza niko nije umro, a nije ni ivaliditet bas obavezan.
Ovaj tunel je totalno benigna dijagnoza, pojma nemam cemu ovoliko uzbudjenje i strah.
 
Poznajem dosta ljudi koji pate od nekog oblika reume, čak i dosta mlađih od mene. Ja još uvek ne znam šta znači taj reumatski bol.

Deda mi je jako patio od reume, ćale malo manje, ili bar nije dramio toliko kao deda.
Oni su za ovaj problem koristili koren neke biljke koju su narodski zvali TIKVANJA. Iskopaju taj koren, narendaju ga i preliju blagom rakijom ( 12 - 14 gradi) i ostave da odstoji nekoliko dana.
Mazali su bolna mesta sa tim alkoholnim ekstraktom, i reumatski bol je za divno čudo prestajao.
Ponekad bi deda presekao svež koren i natrljao bolno koleno. U svežem stanju koren je izazivao lokalnu upalu kože, crvenilo koje jako peče. Ali bi to pečenje nakon par minuta prestalo, i posle desetak minuta deda je ustajao i odlazio na obavljanje svakodnevnih poslova.
Sećam se kao dete, da smo uvek u kući imali tu biljku protiv reume, baka je takođe svako bolno mesto premazivala ovom tinkturom, majka takođe.
I svi su dočekali pozavidnu starost, bez nekih vidljivih degenerativnih promena na zglobovima.

Ne znam da li je farmakologija iskoristila ovu biljku i od nje napravila neku antireumatsku kremu, ali sumnjam da se to desilo.
Očigledno je da su kortikosteroidi dosta jeftiniji, na žalost.
 
Poznajem dosta ljudi koji pate od nekog oblika reume, čak i dosta mlađih od mene. Ja još uvek ne znam šta znači taj reumatski bol.

Deda mi je jako patio od reume, ćale malo manje, ili bar nije dramio toliko kao deda.
Oni su za ovaj problem koristili koren neke biljke koju su narodski zvali TIKVANJA. Iskopaju taj koren, narendaju ga i preliju blagom rakijom ( 12 - 14 gradi) i ostave da odstoji nekoliko dana.
Mazali su bolna mesta sa tim alkoholnim ekstraktom, i reumatski bol je za divno čudo prestajao.
Ponekad bi deda presekao svež koren i natrljao bolno koleno. U svežem stanju koren je izazivao lokalnu upalu kože, crvenilo koje jako peče. Ali bi to pečenje nakon par minuta prestalo, i posle desetak minuta deda je ustajao i odlazio na obavljanje svakodnevnih poslova.
Sećam se kao dete, da smo uvek u kući imali tu biljku protiv reume, baka je takođe svako bolno mesto premazivala ovom tinkturom, majka takođe.
I svi su dočekali pozavidnu starost, bez nekih vidljivih degenerativnih promena na zglobovima.

Ne znam da li je farmakologija iskoristila ovu biljku i od nje napravila neku antireumatsku kremu, ali sumnjam da se to desilo.
Očigledno je da su kortikosteroidi dosta jeftiniji, na žalost.

To one zute uili bele tikve?
Reuma je jako sirok pojam, zapravo nista i ne znaci.
Nego zar nije bilo dovoljno da se mazu komovicom ta bolna mesta, cemu sad jos i strugana tikva?
 
Ja za sada efikasno držim sve te inflamatorne procese na bezbednom odstojanju zahvaljujući ganodermi i epilobiumu. Neka tako potraje barem do 80-te, a posle kako bude.
Mada, sećajući kako se deda budio iz sna zbog grčeva i reumatskih bolova, poželjno bi bilo ako bi me ova terapija štitila sve do sudnjega dana.

...kakvi su ovo lekovi?
 
...nista od toga, niti ona ima uslova da dodje do reumatologa niti verujem da bi joj to i prepisali...malo joj olaksa obican fastum gel, nekad joj daju neke inekcije koje joj takodje za
neko vreme malo olaksaju kretanje i to je to...strasno je kad vidis kako je boli a fakticki joj se pomoci ne moze...mislim da je progutala dve fabrike lekova protiv bolova...
 

Back
Top