Рамбо Амадеус, наш Френк Запа

Антоније Пушић (Котор, 14. јун 1963), познатији под псеудонимом Рамбо Амадеус, јесте музичар, перформер, композитор, текстописац, аутор.

Дипломирао је на Природно-математичком факултету у Београду, на Одсеку за туризмологију. Био је вишеструки вицепрвак Југославије у једрењу.


Његове песме комбинују сатиричне текстове о природи обичног човека и бесмислености локалне политике, а користи и мешавину музичких стилова (развијајући се до drum'n'bass звука у новијим делима, али додајући много елемената турбо-фолка у ранијим радовима), као и пошалице на сопствени рачун (нпр. један од његових многобројних псеудонима је и „Рамбо Амадеус Свјетски Мега Цар“ (РАСМЦ), док се на почетку каријере представљао и као „Нагиб Фазлић Нагон, рудар који је снимио плочу“) на концертима никад не репродукује дословно студијске верзије песама, већ импровизује, обилато користећи хумор у циљу истраживања људске глупости.

Познат је као кум назива „турбо-фолк“, што је његов својеврстан допринос домаћој поп-култури. Рамбо Амадеус је овако описао сопствени звук у време свог првог албума (1988. године), а назив је потом преузет од звезда новокомпоноване народне музике, добивши сасвим ново значење раних деведесетих година. Неки његови фанови пореде стил и каријеру Рамба Амадеуса са Френком Запом, мада је пуно примереније поређење са Капетаном Бифхартом (енгл. Captain Beefheart).

Антоније Пушић син је књижевнице Босиљке Пушић.
 
Zanimljiv je Rambo kao sagovornik ali njegovu muziku nikad nisam skapirao do kraja zapravo samo 3 njegove pesme mi se sviđaju Sokolov greben,Džemo voli džem i Čobane vrati se ,sve ostalo od njega nije za moj ukus

И мени је дуго сметао његов "сељачизам",
али кад сам искључио српски језик у свом мозгу
чуо сам много тога сатиричног, духовитог, паметног ...

И нада све музички талентованог !
 
Kod njega je obilat džez i fank, pre svega, sa uticajima panka i nju vejva pride, što je još čudnije, naravno i post-pank elektronike,
pa je to kasnije evoluiralo u drum'n'bass i čime se već sad bavi... Dvojben lik. Prvo sebi sagradi dobru barku od ovih elemenata,
a ona joj svojim duhom dadne i vetar u leđa...

Запа, и слични мултиталентовани ликови.
 
Poslednja izmena:

Back
Top