Radoholik

Manga Hilux

Legenda
Moderator
Poruka
70.724

Radoholik nije isto što i vredan radnik​

Šta uopšte znači biti radoholik? Da li je to dobro ili loše? Razna istraživanja rađena na ovu temu donose vrlo zanimljive zaključke. Tako da ukoliko sebe prepoznate u ulozi radoholika, razmislite šta vam je činiti.
Radoholik je osoba koja je zavisna od rada. Psiholog Richard I. Evans je tvrdio da se radoholici mogu uporediti sa alkoholičarima. Smatrao je da je u pitanju poremećaj koji je povezao sa opsesivno-kompulsivnim ponašanjem.
Stručnjaci tvrde da su radohilici osobe koje nemaju prijatelje van posla, ne vode računa o sebi. Takođe su u pitanju ljudi koji nemaju hobi i neretko zanemaruju porodicu dajući primat poslu.

Kako prepoznati radoholika?​

Postoje neke stvari koje po mišljenju stručnjaka nedvosmisleno ukazuju na to da ste radoholik. Mi vam donosimo neke od njih, a vi ako se pronađete u svemu ovome, razmislite da li je vreme da stisnete kočnicu. Samo vodite računa da ne upadnete u zamku. Morate napraviti razliku između radoholičara i čoveka koji radi da bi zadovoljio osnovne ljudske potrebe. Jedno je biti radoholičar, a drugo raditi neki posao dodatno kako biste obezbedili donekle pristojnu egzistenciju. Pažljivo pročitajte tekst, ako treba i nekoliko puta kako biste otklonili nedoumice i videli u koju kategoriju se možete svrstati.
ofis2.jpg

Radoholik ne voli timski rad​

Radoholik će rađe raditi sam makar i pregoreo od posla, nego što bi se priklonio timskom radu. Razloga je više. Jedan od razloga je što ne voli da deli uspeh ni dobit sa drugima. Drugi razlog je taj što uvek ima bojazan da će saradnik sve prebaciti na njegova pleća, tako da će on biti u situaciji da odrađuje poslove i za druge, a to ne želi. Takođe ga uvek proganja misao da li će trebati da podseća saradnike na postavljene zadatke s obzirom da vreme doživljava kao svog najvećeg neprijatelja. Radoholik uvek živi u grču, smatrajući da nema dovoljno vremena i da mu vreme izmiče.

Radoholik je uvek u žurbi​

Čovek sklon neprestanom radu je večito u žurbi. Žuri i kada se to od njega ne očekuje. Kad hoda trči, smatrajući da je to odlika vrednih i uspešnih ljudi. Takođe izuzetno brz hod doživljava kao uštedu vremena, jer je siguran da bi mnogo toga mogao da odradi u međuvremenu. Sklon je katkad i samosažaljenju verujući da mu dan prekratko traje. Istovremeno živi u strahu i napet je, jer je uvek prisutna bojazan da neće sve završiti. Ne voli kada ga ometaju dok radi, jer uvek smatra da nema dovoljno vremena.

Radoholik često radi više stvari istovremeno​

Radoholik je sklon da preuzme na sebe više obaveza nego što bi to bilo normalno. Ovde se čak ne radi ni o većem prilivu novca, jer provodeći vreme u neprestanom radu on praktično i nema gde taj novac da potroši. Naravno, potrošiće ga drugi umesto njega. Najčešće su to članovi porodice. S obzirom da sebi postavlja visoke ciljeve i da preuzima previše obaveza najčešće su mu mišići u stanju napetosti. To se najčešće odnosi na vratne i leđne mišiće. Radoholik je uvek u grču. Radeći nekoliko stvari istovremeno ma koliko bio fokusiran na sam proces rada uvek postoji bojazan da li će uspeti sve da završi i to na najbolji mogući način.

ofis3.jpg

Mnogo vremena provodi u planiranju​

Ma koliko se činilo da radoholik neprestano radi on ustvari isuviše vremena provodi u planiranju, razmišljanju i pravljenju nacrta. Na taj način provede mnogo vremena vrteći se u krug pre nego se lati konkretnog posla. Kod ljudi koji su radoholici prisutan je nedostatak dobre organizacije. Skloni su da isuviše vremena provode razmišljajući šta, gde, kad, kako pre nego krenu u akciju. A onda kada prionu na posao i dalje je prisutan blagi grč u smislu da li će uspeti da daju svoj maksimum. Najčešće posao obavljaju pod tenzijom strahujući da li će uspeti da ga odrade onako kako su zamislili i da li će zadovoljiti i svoja i tuđa očekivanja.

Budite vredan radnik a ne radoholik​

Ogromna razlika je između radnika i radoholika. Radnik ima zdrav odnos prema radu. Ume lepo da se organizuje i ne doživljava rad kao stres. Za razliku od radoholičara radnik uspe da nađe vremena za porodicu, za društvo i za hobi. Radoholik će čoveka koji ima zdrav odnos prema radu doživljavati kao neradnika ili kao nekog ko je sklon tome. Za sebe će neopravdano smatrati da uvek stremi ka boljim i višim ciljevima.

Kako od radoholika da postanete radnik?​

Ukoliko ste se pronašli u ovim redovima ili znate nekog za koga smatrate da mu je rad preokupacija onda je ovaj tekst baš za vas. Divno je gledati produkte svog rada i uživati u njima, ali sve što je preterano vodi u bolest. Kao prvo morate shvatiti da vas preterani rad lišava svih drugih zadovoljstava, a mnogo ih je.
Napravite dnevni plan rada. Dan ima 24 sata, koje ako pravilno uspete da rasporedite shvatićete da imate vremena i za rad i za spavanje i za odmor. Nemojte izgarati od posla da bi vas neko hvalio. Ne zaboravite da ste i vi kao i što smo i svi, zamenljivi u svakom momentu. Uvek će se naći neko ko će vas zameniti i ko će taj posao obavljati možda čak i bolje od vas.
ofis4.jpg

Ukoliko ste stalno fokusirani na posao, šta se dešava sa drugim segmentima života? Da li su nepravedno zapostavljeni? Sigurno i sami znate odgovor, samo vam je problem da ga osvestite i priznate. Priznajte sebi šta je to zbog čega bežite u posao? Zapišite to. Razmislite sad, ima li kod vas griže savesti zbog izolacije od drugih, makar to bio partner ili porodica, a preterani rad vam služi kao paravan. Kao pokriće. Možda je vreme da se suočite sa sobom i priznate sebi neke stvari, a zatim poradite na tome da ih iskorenite.

Napravite plan dnevnih aktivnosti​

Napravite plan i podelite poslove na bitne i manje bitne. Nemojte preterivati i dodavati nešto tek da se kaže da radite. Ukoliko nastavite sa ovakvim pristupom samo ćete se vrteti u krug. Nađite vremena za porodicu , za prijatelje, za hobi. Razmislite koliko ste zaista srećni neprestano radeći. Ne dozvolite da time što bežite u obaveze stvarate prividno zadovoljstvo i sreću. Nemojte svoje asocijalno ponašanje pravdati nedostatkom vremena. Nemojte ga pravdati ni obavezama da finansijski obezbedite porodicu.
Ukoliko ste nakon čitanja ovog teksta osvestili kod sebe neke stvari, prihvatite ih, suočite se sa njima a onda krenite da ih menhate. Postepeno, korak po korak. I neka vam na umu bude rečenica francuskog književnika, Žan de La Barijera – „Oni koji na najgori način koriste svoje vreme, najviše se žale na to da ga nemaju dovoljno.“
 
Познајем једног радохолика.
Човек има проблем.
А не дозвољавама никоме да му то објасни, вређа се.
Желим му све најбоље, иако је добрано заглибио.
То је, по свим карактеристикама, нека врста зависности...
 
Meni ovo lici kao kad novinar opisuje visoko inteligentnog coveka a nikad ga nije video, pa nagadja nagadja ....

Toga ovde na forumu i u novinama ima...pazi kad se policajka nasla da pronadje kao visoko inteligentna osoba....

Pa oni koji nisu inteligentni oni pomisle vidi stvarno lici na ono sto mi mislimo , a ovi koji jesu , narocito stepenicu vise, posto svest ima te pragove nije isto 129 i 136....e onda se samo okrenu na drugu stranu..

Najzalosnije osecanje imam kad gledam online filmove jer mi otvore po 3,4 prozora sa domacim online novinama...kuku sta ljudi mora da citaju....ja tvrdim da su svi lopovi, ali ako ovako ostane u Gomori svi ce biti poluludi, pomerene logike...nerazboriti..
 
Познајем једног радохолика.
Човек има проблем.
А не дозвољавама никоме да му то објасни, вређа се.
Желим му све најбоље, иако је добрано заглибио.
То је, по свим карактеристикама, нека врста зависности...
Hajde opisi ga, da mogu da shvatim sta je to radoholik....
Nije meni jasno sta je to...
Meni nista nije tesko da uradim, i entuzijasta sam cesto , to mirise na radoholika, pa bih da cujem...
 
Baš lep članak. Eto, saznao sam šta je radoholik. Vidi, kod mene je isto neka vrsta disfunkcionalnosti, samo što sam ja otišao u drugu krajnost. Ja imam slab motiv da radim, teško mi je da se nateram na to, pa mogu čak reći da imam i neku odbojnost prema poslu. Pritom, kad kažem rad, mislm na posao, na karijeru. Imate li neki savet, kako da ja, sa ovim mojim problemom, izgradim zdrav odnos prema poslu?
 
Odrasla sam uz jednog.
Njega pratiti...uspevala sam, a majci sam se divila.Ona ne samo da ga je pratila, uvek je bila korak ispred...
Danas ne mora ništa sad i odmah, ali ne vredi, on i dalje isto žuri da završi sad i odmah.
Najteže je to za samu osobu.Nema mira dok ne reši sve što ima u glavi.Sad i odmah.
Malo ko može da me iznervira kao on, ali ne bih ga menjala nizašta na svetu :)
 
Odrasla sam uz jednog.
Njega pratiti...uspevala sam, a majci sam se divila.Ona ne samo da ga je pratila, uvek je bila korak ispred...
Danas ne mora ništa sad i odmah, ali ne vredi, on i dalje isto žuri da završi sad i odmah.
Najteže je to za samu osobu.Nema mira dok ne reši sve što ima u glavi.Sad i odmah.
Malo ko može da me iznervira kao on, ali ne bih ga menjala nizašta na svetu :)
Radoholik je prvo dobar covek, onda dobar organizator, posto mu sve ide za rukom ili mozgom on mora da radi jer ga to drzi budnog, a preduslov je dobra zena ili muz koji ga podrzava.....sve ono sto pise su budalastine, tipa "ko voli da radi, radilo mu se o glavi." a odnosi se na bilo koju aktivnost umesto lezanja i sedenja....
 
Onda ja nisam radoholik....
Moj princip je suprotan od tih mora stalno da se radi i da sve odmah bude gotovo...
Moj princip je prvo osmisli sta treba, drugo osmisli najbolji nacin da ostvaris to, trece je prirpema, cetvrto je zastita pripreme, to je ono sto ne bi postojalo da nema ljudi , zlonamernih ili pokusaja ometanja, peto je operativa, itd itd..

Moje iskustvo je onda da su radoholiici neuravnotezeni ili brzopleti sebicnjaci, jer osoba koja zahteva jos 2 ili 1 pomagaca , jos pod svojim uslovima je sebicnjak..
Sad ja sve znam, sad ja hocu , a vi ostali ajd odmah se nacrtajte da pomazete...e ebiga majstore, kad sve znas osmisli bez tudje pomoci, a ne da ti treba 10 dodatnih ruku da bi sebi izgledao pametan..

Izuzetno sam protiv takvih radoholika jer su obicno nedovoljno promisljeni , tj nedozrele ideje bi da ostvare i onda uvek neka glupost sa njima...
Zato i kazem sebicnjaci..

Radoholik koji moze sam , to vec mogu da podrzim, sam skocio sam se ubio...naucice , tako sam ranije mislio , da dobro organizuje, medjutim na primerima direktora domacih firmi sam video da to ne vazi..

Ja kad organizujem neki posao ako imam mogucnost da skinem posao sa mene koji je manuelan a da prebacim odgovoran ili havarijski posao na mene, to cu da uradim...Umesto da ja stampam obrasce na laseru za potpisivanje, to ce raditi sekretarica, umesto da ja zovem svakog na sastanak to ce raditi operaterka, a cik da neko ne zavrsi posao koji mu je dodeljen, moze ali znace da nije zavrsio...
Tako da svakom svoj deo posla prema sposobnostima i okolnostima...

Niko da ne bude radoholik, i onda imam negativno misljenje prema radoholicima jer ih cesto zloupotrebljavaju....
A jeste da je nekad korisno to menadzeru , npr tesko je obezbediti osobu koja ce da radi 16h smenu 6 dana nedeljno , ako nije radoholik , a ako jeste, to su mi pokazali u praksi , neverovatno je lako...nije u redu , ali je radoholiku u redu , meni je zavrsen posao , niko se ne zali , nije u redu ali svi sretni...
Tu jasno postoji crta duvanja, ega radoholika, tj nesto mu treba po cemu ce da se duva, neki status ili gest koji ga cini razlicitim i iznad ostalih...

Ali to smatram narodnim tumacenjem reci radoholik, nije da nije radoholik, ali daleko od onog sto ja zovem sretan covek uziva u svom radu..

Uopste ih ne smatram dobrim ljudima....ljudi ih precesto smatraju dobrim ljudima, ali ja prozrem kroz to licne fiks ideje i ljudi i radoholika..
I pokaze se tako ...
Radoholik zna da napravi tesko sr.... propust i da ocekuje da mu se oprosti....e pa baju nisam te ja terao da se guras a nisi sposoban niti si dorastao..
Jedan takav radoholik, koji naravno voli i da pojede pecenje kao i svaki srbin je kostao ETF 2 mil evra....
Potpisao ugovor sa mangupima koji su otvorili firmu , uzeli uplatu na 2 mil evra i zatvorili firmu i nestali...

Svi su verovali da nije povezan bas na osnovu te ideje radoholika, osim mene iz dva razloga, prvo je sto je radoholik maska za nedovoljno razmisljanja, a onda je njegova greska, , naucice u zatvoru.....
A drugo , upleten je bio covek koji je poznat kao mazalica , tj fikser, koji spoji rogato i kuso....I na kraju sam samo ja znao da je stvarno ta neopevana postenjacina bila upletena u tu proneveru , a svi mu oprostili , ponovio je jos par gestova, ne prevara, ali aktova pokrivanja tog i slicnih krivicnih radnji, ali taj radoholicki naivni prizor ga je spasao zatvora..
 
Poslednja izmena:

Back
Top