Psihicki poremecaji modernog doba

gost 439576

Iskusan
Poruka
5.908
Koji su vezani za forumase ali i korisnike drugih drustvenih mreza, recimo, prije par godina ja gledam u telefon i kezim se a moj djed misli da sam ja lud. On ne zna da sam ja nesto smijesno procitao ili napisao, ako pogledamo jos mladju generaciju koja se ne odvaja od telefona - neki covjek sa sela bi rekao da su oni svi redom zarazeni/poludjeli. Kako god, i djed je dobio smartphone pa je upao u zacarani krug zaraze i eno ga i on se smije buljeci u telefon.

Uglavnom, gledamo u ekrane, smijemo se i nerviramo, zivimo neki drugi zivot online...bjezimo od stvarnosti a sve nas je vise i vise iz dana u dan, koliko je to zdravo? Pustite WHO i to sto oni ovo ne definisu kao problem, poremecaj, dijagnozu, bolest. Kuda vodi ovo? Sve je gore iz dana u dan, ljudi se zatvaraju...nemaju zelju da se druze, makar fizicki kao nekad.

Nekako je bas sranje ovaj zivot.
 
Koji su vezani za forumase ali i korisnike drugih drustvenih mreza, recimo, prije par godina ja gledam u telefon i kezim se a moj djed misli da sam ja lud. On ne zna da sam ja nesto smijesno procitao ili napisao, ako pogledamo jos mladju generaciju koja se ne odvaja od telefona - neki covjek sa sela bi rekao da su oni svi redom zarazeni/poludjeli. Kako god, i djed je dobio smartphone pa je upao u zacarani krug zaraze i eno ga i on se smije buljeci u telefon.

Uglavnom, gledamo u ekrane, smijemo se i nerviramo, zivimo neki drugi zivot online...bjezimo od stvarnosti a sve nas je vise i vise iz dana u dan, koliko je to zdravo? Pustite WHO i to sto oni ovo ne definisu kao problem, poremecaj, dijagnozu, bolest. Kuda vodi ovo? Sve je gore iz dana u dan, ljudi se zatvaraju...nemaju zelju da se druze, makar fizicki kao nekad.

Nekako je bas sranje ovaj zivot.

prvi korak transhumanizma. Kad budete naucili da se otrgnete iz simbiotske zavisnosti sa info-kutijicom, i pocnete da pricate sa bliznjima i dragima direktno, mozda primetite sta nedostaje u online svetu.
 
prvi korak transhumanizma. Kad budete naucili da se otrgnete iz simbiotske zavisnosti sa info-kutijicom, i pocnete da pricate sa bliznjima i dragima direktno, mozda primetite sta nedostaje u online svetu.
A zasto bi pricali sa bliznjima i dragima direktno, tj. zasto se podrazumijeva da imamo bliznje i drage? Ne znam sta nedostaje u online svijetu ali znam sta nedostaje u offline svijetu.
 
A zasto bi pricali sa bliznjima i dragima direktno, tj. zasto se podrazumijeva da imamo bliznje i drage? Ne znam sta nedostaje u online svijetu ali znam sta nedostaje u offline svijetu.
Zato sto mozda ustanovis da ti se kanal za razmenu informacija u tom slucaju meri gigabajtima (30-50) u sekundi za razliku od pisanja tviter poruke koja je par desetima bajtova na recimo pola minuta (koliko ti treba da napises post ili repliku)

Ako nemas bliske i drage to vec znaci da si daleko odgurao/la u transhumanizam, jasno je da imas problema u off-line svetu.
 
Koji su vezani za forumase ali i korisnike drugih drustvenih mreza, recimo, prije par godina ja gledam u telefon i kezim se a moj djed misli da sam ja lud. On ne zna da sam ja nesto smijesno procitao ili napisao, ako pogledamo jos mladju generaciju koja se ne odvaja od telefona - neki covjek sa sela bi rekao da su oni svi redom zarazeni/poludjeli. Kako god, i djed je dobio smartphone pa je upao u zacarani krug zaraze i eno ga i on se smije buljeci u telefon.

Uglavnom, gledamo u ekrane, smijemo se i nerviramo, zivimo neki drugi zivot online...bjezimo od stvarnosti a sve nas je vise i vise iz dana u dan, koliko je to zdravo? Pustite WHO i to sto oni ovo ne definisu kao problem, poremecaj, dijagnozu, bolest. Kuda vodi ovo? Sve je gore iz dana u dan, ljudi se zatvaraju...nemaju zelju da se druze, makar fizicki kao nekad.

Nekako je bas sranje ovaj zivot.

Светска здравствена организација односно психијатри и психолози спомињу фабинг као феномен који води ка све лошијим партнерским односима. https://forum.krstarica.com/threads...eg-propadaju-savremeni-brakovi-i-veze.991672/

И зависност од интернета је клинички поремећај. https://www.stetoskop.info/psihologija-danas/zavisnost-od-interneta

Мислим да је проблем са прекомерном употребом мобилних телефона настао и пре пандемије ковида и да се још увећала током пандемије.
Једна моја комшиница успела је да се излечи од социјалне фобије која је настала за време закључавања у врхунцу пандемије код нас.
Али јој је било потребно време да се поново социјализује.

Када је у питању мобилни телефон, ретко га користим за улазак на друштвене мреже. Потребан ми је за разговор, СМС поруке и користим још Вибер и Инстаграм али не свакодневно.

Што се тиче интернета, тренутно највише времена проводим на овом форуму, и на мрежи Х-Твитеру. Пишем и на својим блоговима ( имам два ) и због њих сам члан неколико Фејсбук књишких група.
Не постављам статусе на Фејсу свакодневно.

Могла бих да живим без мобилног телефона и интернета, али интернет ми је потребан за електронско плаћање рачуна и за мејлове...мада последњих година ретко пишем мејлове.
 
Koji su vezani za forumase ali i korisnike drugih drustvenih mreza, recimo, prije par godina ja gledam u telefon i kezim se a moj djed misli da sam ja lud. On ne zna da sam ja nesto smijesno procitao ili napisao, ako pogledamo jos mladju generaciju koja se ne odvaja od telefona - neki covjek sa sela bi rekao da su oni svi redom zarazeni/poludjeli. Kako god, i djed je dobio smartphone pa je upao u zacarani krug zaraze i eno ga i on se smije buljeci u telefon.

Uglavnom, gledamo u ekrane, smijemo se i nerviramo, zivimo neki drugi zivot online...bjezimo od stvarnosti a sve nas je vise i vise iz dana u dan, koliko je to zdravo? Pustite WHO i to sto oni ovo ne definisu kao problem, poremecaj, dijagnozu, bolest. Kuda vodi ovo? Sve je gore iz dana u dan, ljudi se zatvaraju...nemaju zelju da se druze, makar fizicki kao nekad.

Nekako je bas sranje ovaj zivot.
телефон је само алат
сад неком се на то сведе живот а неко настоји на нађе свој правац и живи а не да му живот тече поред њега ко да је туђи а не његов

људи су урођено страшно деструктивна бића, и према себи и према свему око себе
тај исти којем је проблем телефон, имаће неки други сличан начин да замјени тел. и живот ће опет бити срње
 
Moj pogled na drustvene mreze i kanale koji su namenjeni deci jasno pokazuje da roditelji daju i pare i paznju da deca gledaju sa neta sto je moguce vise sadrzaja...i to ne onih prilagodjenih deci nego roditeljima dece...
Usput...


Deca se virtualizuju, sigurno da menjaju i kriterijume sta je dobro sta lose tj dobro je sto dobro prolazi u popularnosti, a ne sta je dobro ovako...
Zamislite idete ulicom i nosite naocare koje prikazuju koliko lajkova ima svaki prolaznik na svom licnom profilu...

Da se kladimo da bi vrlo brzo poceli da uocavate koliko koji prolaznik ima lajkova, bas kao sto kinezi i zele...

A sada, sada , tj u proslosti , vi bi procenjivali prolaznika po odnosu koji ima ka realnim stvarima, ka vama kao prolazniku , ka prirodi, ka humanoj komunikaciji.
 
Vazi pravilo da svako vrsi selekciju onoga sto vidi i da su pomaci mali , jer mora izvrsiti odraz, otklon od onog sto jeste trenutno...

To znaci da osobe koje su formirane sa slusaj, pazi sta ti kazem, uci ono sto ti kazem, postaju vrlo rigidne i zalepljene za trenutnu vrednost sebe te se razvijaju bukvano u onom smeru kako su postavljene, obicno slucajno...
To znaci da bi bukvalno drvo raslo ukrivoako je seme postavljeno ukrivo..

Ja sam kao mali imao srecnu okolnost da budem kod dede na selu mada mislim da bi i u gradu bio oslobodjen, ali na selu je to sigurica, gde mi je dato na izbor pristup 4 ili 6 imanja i jasno odredjeno sta ne smem da radim, tj svi mi ...
Npr ne smemo da diramo poljoprivredne prikljucke i da ih ukljucujemo, ali smemo da ulazimo u stale, u bacvare, u sve pomocne prostorije, susionice, alatnice, sve njive okolo, vocnjake, senike, tavane, radi igre , nemci partizani ili radi nekih drugih igara....

To donosi istrazivacku slobodu detetu i to se lako prosle prenese i na gradsko okruzenje u manjem gradu...Ne vazi za BG...
Za BG ti treba mnogo vise zrelisto i opreza, nije to za decu niti za osnovnoskolce, a mozda ni za srednjoskolce...

Tako da vecina osoba , dece, ne svojom krivicom danas ostaje zaplasena i vaspitana roditeljima da budu neka ogranicena kopija svojih roditelja ili onog sto trenutno jesu , sto znaci da se ne razvijaju nego ostaju kruti..

Kruta deca uz ovakve medije postaju zrtve sigurno , jer su plus zaplaseni plus nesigurni plus besni , plus sve one emocije koje imaju i odrasli , razocarani , izradjeni...

To sigurno donosi depresiju manju ili vecu , a i donosi bipolarno , donosi razne anksioznosti , donosi cak i shizo....

Na zalost mora se reci prihvacen USA sistem drustva donosi i USA sistematizaciju psihologije, tj vise nije razvojna najvaznija....niti efektna nego je ona degradaciona, gde su svi ludi samo je pitanje koliko..

Cesto su roditelji toliko glupi i samoljubivi da ne razlikuju sta znaci deformisana osoba od nezrele osobe...
Tu neko ko je mnogo dublja osoba i izgradjenija donosi suprotnost prosecnom zitelju...
Dublja osoba odjednom je bliza i bolje razume mlade osobe nego oni koji su po godinama i po zivljenju blizu tim istim mladima....Dubina je danas retkost...
 
Gledajte samo kad nastupi javni trend da se deca ugledaju na roditelje i sakrivaju ono sto su uradili, a to ce se desiti ako roditelji tako pocnu da savetuju svoju decu , a to je pitanje dana....
Danas je jos uvek pola pola, pola roditelja traze od dece da im kazu sve, a posle resavaju problem ali ne prikrivaju problem, dok polovina vec prelazi na posle toga sakrivaju problem svoje dece...

To jasno donosi , cak i ovo da deca koja sakrivaju svoje saobracajne prekrsaje vrlo lako predju u sakrivanje ubistava koje pocine....primer nije ovo iz zatvora, nego sukobi na obali dunava, sukobi nocu , ubijanje rivala koji brane od nasilja prema devojkama i slicni dogadjaji..

A uz feminacizam, tek cemo imati mesavinu seljastva , nasilja i prikrivanja koja ce dovoditi do totalnog raspadanja svake normalnosti...
Mi imamo vec jasan trend drugacijeg ponasanja prema zenama i muskarcima koje nije rodno i gradjansko obojeno , nego je femifasisticko obojeno .....ima godinu dana gde je to prisutno ali samo jaca sve vise , prvo je bilo podsvesno , sad je i svesno , sto uopste nije dobra stvar...ma koliko zene mislile da time dobijaju..
 
Koliko ljudi odgleda film , procita knjigu ali da je ne cita kao balzaka, ili strip...
Nego da ga cita kao da mora da pise lektiru za domaci....
Niko se nije rodio da ume dobro da pise lektire....to ne dolazi iz prsta...nego se razvija...

Gledam i matore i mlade u busu, svi trce da zauzmu mesto , laktovi rade , razbijaju me i kad sam zdrav a tek kad sam povredjen...Retko kad uhvatim mesto na pocetnoj stanici....
A onda nastupa svajpovanje po netu , gledanje zanimljivih klipova i blentavljenje ili kupovina nekih delova odece i blenta bio blenta ostao...

Tu bi cak i banalna, blentava kultura ustajanja starijima pomogla da se mladi odvoje od tih kratkih sadrzaja koji otimaju paznju.....

A da znate, ne postoji nijedna situacija gde je mladom organizmu zamor toliki ili bol toliki kao nekom starijem...cak i kad su sa povredama...bio video zaraslo , izlecio ....a da ne pricam umor posle pretrcanih kvalifikacija i trke na 800m u skoli , pa opet...ili 5km maraton, pa opet, cak i bez kondicije, pa opet...

Kljucna rec nevaspitanja je rec uspeh...
 
Recimo koliko ljudi shvata razne poslovice ili mudre izraze...
Koliko njih shvata koliko je greska blizu pravog reagovanja.....blizu , a koliko je daleko ispravljanje greske od cinjenja greske....daleko .....

A svi bi odmah da isprave gresku nekim virtuelnim brisanjem secanja ili cinjenja..
A to ne ide tako nikad.....
A forsira se da se tako trazi i misli...

A opet pedagoski je imati tacno odredjen izbor i reagovanja...tj da nema skokova ovaj sistem ili onaj...
Npr , ja sam imao takvo okruzenje koje nije pravilo dramu od mojih i tudjih gresaka...ali ih je sankcionisalo i tacno si znao kao dete da sledi kazna, ali ne i uvaljivanje krivice..
Potuces se, ok, posalju te kod direktora, ok, nema kazne, , direktor ispita da li je mobing ili deca se argumentovala preko pesnica i udaranjem i to je kraj...

Obicno se nije ponavljalo , cak i kad su ostale zamerke, samo bi se izbegavali neko vreme da ne bi izbijali sukobi....a obicno se cak ni to nije desavalo....uvek je postojao jasan razlog zasto je tuca izbijala a nije bio emotivan nego logican...

Ali nije bilo traume, pretnje trajnim posledicama i necim sto bi poremetilo osobu , dete...
I opet nije bilo mobinga niti nasilja u skoli....bilo je pojedinaca i oni su bili jasnije oznaceni i to je moc takvog sistema sto postoji jasna razlikovanja izmedju nestasnog i neproblematicnog i problematicnog..

Danas, poslao jedan decko devojcici neki tekst, totalno banalno, cak nije ona ni digla frku , ali jeste drugarica, onda se umesa skolski pedagog, postoji mogucnost upisa u skolski dosije, koji prati svakog GS do posle fakulteta, i to nisam znao , i onda se umesaju cak i advokati i onda se resi stvar na neki cudan advokatski , ko ima para nacin...
Ja mogu da koristim te fore jer sam pravno osposobljen, ali deca su onda totalno iscasena..
 
I da se nadovežem...
Obično su deca ta, kojima je svojstvena površnost i nezrelost. To se donekle i može razumeti. Mladi su.
Ono šta me užasava je veliki procenat odraslih ljudi, zarobljenih u svetu totalne nekontrolisanosti. Sa sve opravdanjem " sam sebi na prvom mestu ".
Uporedo predstavljanje sebe na dva potpuno različita načina, kao da se radi o podvojenoj ličnosti.
Dok me hvale, ja sam dobrica. Čim neko prozre kroz tu tanku fasadu lažne blagosti i sreće, uveđeno prestajem da budem dobrica i pokazujem svoje pravo lice. Gle, i rečnik mi se menja...način komunikacije....za tren...


Čudnovata vrsta je čovek. Tako pun sebe. A tako slab.
 

Back
Top