Први српски устанак - почетак обнове српске државности

Као и увек, на ствари гледам из различитих перспектива.
Књига M. Беловa, коришћена као уџбеник за проучавање балканске историје на руским универзитетима, одсликала је сва гледишта српске и европске историографије о узроцима и природи устанка. Закључак произилази из докумената и догађаја око побуне, који су добро документовани у српским и руским архивима. Вук Караџић најпре у свом наративном стилу, а потом и Ст. Новаковић, уз детаљну анализу извора, догађај карактерише као „устанак против дахија“ а не као устанак против турске власти. Као што се види из приложеног писма које је потписао сам Карђорђевић, и из Новаковићеве анализе у наставку, устанак уопште није почео као општи устанак против Турака. И ту нема грешке. Срби су се борили против јањичара као султанових поданика.
Истина је да је после интервенције и подршке Русије 1806. године овај устанак почео да добија шири обим и да се уобличава његов народноослободилачки карактер. Да ли се ово некоме свиђа или не, друго је питање.

1739575478948.png
1739574816191.png
1739574985112.png
1739575148344.png












1739575204182.png
1739575339160.png
 
Poslednja izmena:
Да не би изгледало као да измишљам, ево писма самог Карађорђа руском цару које се сматра прекретницом у овом устанку. Оригинал је на руском, али сам га ја превео на српски.
И опет кажем – историја има много лица. Овај документ вероватно никада нисте видели јер је део руске архиве и може се видети само у веома ретком руском библиографском издању "Српског устанка" 1980. године.
Иначе, у српској историографији неки детаљи о Русији, посебно о првом устанку, као да се прећуткују... и џабе.

1739580655538.png
1739580687613.png
1739580717164.png


АВПР, ф. ГА 1-8, 1804 г., д. 2, п. 2, л. 8—9 об. Подлинник. Печать Правительствующего совета сербского.



Писмо Карађорђа и М.Ненадовића Александру I са молбом да се спречи улазак турских трупа у Београдски пашалук

30. новембра 1805. Смедерово

Ваше Царско Bеличанство,
Најмилостивији Cуверене!
Страшне прилике које нас сада окружују са свих страна приморавају нас да најпонизније дођемо Вашем Величанству и нашим најскромнијим писмом да Вас узнемиримо, и нашим свенародним вапајем да молимо Вашу највишу милост, брзу помоћ и заштиту. Иако смо у свим нашим подухватима избегавали сваку и најмању сумњу, наши непријатељи су успели да нас својим лукавством доведу у сумњу и гадост у очима Његовог Величанства, нашег Цара, и то смо већ разумели са свих страна, али се Његово Величанство Султан жестоко наљутио на нас и већ је издао највишу наредбу све стране. И већ се безбројна војска и у Босни, и у Бугарској, и у оближњим местима са свим војним припремама окупља и спремна је да нас потпуно уништи. И дрхтимо дан и ноћ, видећи своје очигледно уништење пред вратима. Ми смо већ потпуно уништени, осим ако ваше величанство, својом природном и светски познатом милошћу и љубављу према човечанству, најмилосрдније не спаси нас - најсиромашније. Једна реч Вашег Величанства Његовом Величанству Султану може нас спасити. Стотине хиљада душа моле Ваше величанство на коленима за ову великодушну милост. Они се моле! И они ће наћи спас у Александру Великом! Православље и наш народ, у својој крајњој потреби, чекају ову радост живота и бивања из божанских руку Вашег Величанства у савршеној нади и у најдубљем страхопоштовању и до краја живота.

Ваше царско величанство, најмилостивији владар,

најскромнији, најпонизнији и најзахвалнији слуга
Черни-Ђорђе Петровић, вођа Срба,

Протојереј Матеј Ненадовић, председник Народног савета


 
Poslednja izmena:
Текст историка и српског родољуба Милоша Ковића посвећен првом српском устанку; Милош Ковић: „Слобода” – кључна реч из 1804. године
Милош Ковић: „Слобода” – кључна реч из 1804. године

„Слобода” је била кључна реч, а не „државност”. Везивање „Дана државности” за 1804. годину значи заборављање чињенице да су прве српске државе биле много старије од Карађорђевог доба


Извор: Политика

Велики историјски догађаји којих се сећамо на Сретење Господње – почетак Првог српског устанка (1804) и доношење Сретењског устава (1835) – одиграли су се пре два века. Протоком времена стичемо сређенију и продубљенију слику прошлости, али у исто време њене учеснике све теже разумевамо. Ма колико веровали да су нам били слични, пажљивије посматрање увек ће показати да у историји ништа није онакво како нам на први поглед изгледа. Вожд Карађорђе, кнез Милош и њихови савременици били су, по свом физичком и емоционалном саставу, различити од нас. Живот у Османском царству у добу Наполеонових ратова, Бечког конгреса и Свете алијансе био је много сличнији средњем веку него нашем времену.

У исто време, у идеалима и бригама ових поколења, о којима сведоче Вук Караџић, Прота Матеја Ненадовић, српски, аустријски, руски, француски сведоци, препознаћемо себе и своје време. Историја је збир прекида и трајања, сличности и разлика између понекад веома удаљених људи и епоха. Има историчара који тврде да проучавање континуитета и дисконтинуитета чини саму суштину њиховог заната.

Школовани смо и навикнути да у својој националној историји препознајемо дисконтинуитете, да се вајкамо због пропуштених прилика, погрешних одлука и напуштених традиција. То нашој култури и јавном животу даје ону несигурност, па и инфериорност пред „срећнијим, западним народима”, каква је карактеристична за колонизоване нације измишљених историја.

Обратимо зато пажњу на континуитете. Шта је то у 1804. и 1835. години у чему препознајемо непрекинуто трајање, оно што је и данас живо, што проналазимо у сопственом, личном и колективном искуству? Шта је за нас, сада и овде, наслеђе из 1804. и 1835. године?

Два датума која се у Србији славе на Сретење Господње немају исту важност у памћењу српског народа, али ни у укупној светској историји. Карађорђев устанак био је почетак избављења из векова ропства у туђим царствима. Његова херојска личност, подвизи и пожртвованост његове сељачке војске већ тада су препознати као знакови спасења Срба од „грехова отаца” и повратка Косовском завету. „Бјежи, грдна клетво, с рода – завјет Срби испунише!” каже Његош у „Посвети Праху Оца Србије”. У историјској судбини српског народа догађај из 1804. одговарао је есхатолошком значењу празника Сретења Господњег, кад је старом учењаку Светом Симеону Богопримцу после дугог чекања било дато да угледа пут спасења и препозна Месију, новорођеног Христа.

И у светским оквирима има мало примера успелих устанака кметова, који су сами саздали сопствене, до данашњих дана живе државе. Поређење с истовременим успелим устанком робова на Сан Домингу, које је предложио Предраг Марковић, није без основа. Осим тога, почевши од „Српске револуције” Леополда Ранкеа (1829), Први српски устанак препознат је у светској историографији као важан догађај и део светскоисторијских кретања.

Сретењски устав и његов краткотрајни, једномесечни живот немају то значење и ту тежину. Био је то ипак први у низу српских устава 19. века, који су сведочили о пређеном путу од кнежевске апсолутистичке монархије, преко уставобранитељске и потоње напредњачке олигархије, до либералне, радикалске демократије, потврђене Уставом из 1903. године. У аристократском, робовласничком свету раног 19. века, Срби су укинули кметство и ропство, поделили између себе спахијску земљу и уставом утврдили права за која су се сами изборили.

Шта су хтели и у шта су веровали они који су се на Сретење 1804. окупили у Орашцу? Спасавали су голе животе, јер сеча кнезова била је потпуно самовољно, разобручено убијање, за које се није знало ни кога ће погодити ни колико ће трајати. Доцнији тумачи тврдили су чак да су дахије хтеле да побију све мушкарце који су упамтили како су у Кочиној крајини Турци бежали испред српских фрајкора. Требало је сачувати и част породице и имовину. Када је написао да је то, поред осталог, била борба за основна људска права, Станислав Винавер није претеривао. Суочавање с безразложним, насумичним, масовним убијањима било је, међутим, важније историјско искуство. Бар од Маричке и Косовске битке, потом и устанака с краја 16. века, Срби су кажњавани смишљеним затирањима. Показало се да је и друштвена мимикрија, кроз преверавање или сакривање националног имена, водила ка нестајању. Из перспективе геноцида над српским народом у 19. и 20. веку, сеча кнезова, иако неупоредиво мањих размера, изгледа нам као део дужег, злоћудног континуитета, који још није освешћен у српској историографији и култури.

Слобода је била кључна реч из 1804. године. То није била државност. Везивање „Дана државности” за 1804. годину значи заборављање чињенице да су прве српске државе биле много старије од Карађорђевог доба. Обновљена српска држава 19. века представљала је залог слободе и одбране од затирања. Доцније глорификовање државе било је, међутим, последица немачких утицаја. Ваљало би размислити о враћању Сретењу из 1804. његовог изворног, васкрсног, ослободилачког смисла.

Како је приметио Никола Радојчић, Срби су још од средњег века слободу тумачили превасходно као независност и самосталност. Карађорђев устанак брзо је прерастао у рат за пуно ослобођење од турске власти. Та битка окончала се стицањем независности 1878. и протеривањем Османлија из српских земаља 1912. године. Бити свој господар, самостално доносити одлуке о својој судбини, одбијати туторисање чак и најмоћнијих империја – тај идеал јасно је видљив у српској историји, све до нашег времена. Потоњи устави и политичке борбе показали су, међутим, да је за Србе слобода значила и законско ограничавање сваке власти, одбрану основног људског достојанства и политичких права појединаца. То наслеђе биће у 20. веку вишеструко оспорено.

У исто време, слобода је за Карађорђа и његове војводе значила и право на сопствени, наслеђени идентитет. Било је то херојским делима и жртвама посведочено опредељење да се одбрани православна вера и обнове древни завети, настали у добу Светог Саве и Немањића, кнеза Лазара и Косовске битке. Чувар и носилац тих предања била је Српска православна црква. Ово Карађорђево наслеђе, после векова секуларизације и службеног атеизма, упоредо с буђењем традицијске побожности широм света, данас као да доживљава одређену обнову.

Уз ослобођење, уједињење је било други кључни идеал из Карађорђевог доба и потоњег 19. века. И он је потицао из средњег века, због чега се превасходно ослањао на ујединитељске традиције Немањића и обновљене Пећке патријаршије (16–18. век). И идеја уједињења српских земаља уобличавана је у крилу Српске цркве, при чему се готово по правилу рачунало на подршку Русије. Руска подршка, Карађорђеви преласци Дрине, покрети Срба у Босни, Херцеговини, Далмацији, Срему, Банату, сарадња с Црном Гором – све је то Србима донело непријатељство западних великих сила. Како је приметио Милорад Екмечић, већ од 1806. године Француска, потом и Велика Британија, настојаће да охрабре ширење утицаја Аустрије и римокатолицизма ка југоистоку, како би их супротставили Русији и њеним српским савезницима. Последице такве политике живимо и данас.

Сматрало се да је Карађорђеве идеале ослобођења и уједињења коначно остварио његов унук Петар Карађорђевић 1918. године. Југославија је, међутим, у нашем времену разбијена, српски народ силом је подељен на различите државе, при чему се данас наставља с покушајима распарчавања саме Србије. Потомци победника из 1918. научили су да историја нема краја. У томе је, међутим, и наша нада за будућност.

Свака прослава прилика је да из перспективе савремености изнова сагледамо своје наслеђе. Оно, у то нема сумње, с променом епоха мења своје облике, али у својој суштини увек остаје исто и непромењиво.
1739605193662.png

Вељко Станојевић, Збор у Орашцу, 1962. Историјски музеј Србије (Извор: Политика)
 

Јасно је да је тема Првог српског устанка у српској историографији у великој мери исцрпљена, и то можда сувише давно. Иако ту нема ничег изненађујућег, будући да је то догађај који је обликовао модерну српску државу и народ, има неки детаљи који нису баш очигледни и који су везани за идеолошки утицај Русије на вође српског устанка - идеолошка манипулација у остваривању руских дипломатских и војно-стратешких циљева. Нешто што је међутим, ипак ишло на руку Србији.

Cледећи чланак је написао М. Белов, који је у руским научним круговима можда и најбољи познавалац српских догађаја тог времена. Коришћени извори су руски царски и дипломатски архиви.



О улози Русије у оживљавању идеје Велике Србије током устанка 1804 — 1813.​


Белов М.В. (Нижегородский государственный университет), 2003.
(превод са руског)

Традиционално се верује да сазревање великодржавне доктрини о Новој Србији датира још из времена владавине «yставобранитељa» ,када је залагањем повереника за спољне послове И. Гарашанина, уз помоћ представника пољске емиграције, састављен чувени «Начертаније». Овај документ је заснован на „историјском закону” који је прописивао уједињење под влашћу Београда свих земаља које су икада биле у саставу српске државе. Овакав стратешки приступ, упркос променама тактичких метода и интензитету спољнополитичких напора, суштински је остао непромењен све до тренутка када је, као резултат Првог светског рата, коначно створена Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца (од 1929. Краљевина Југославија) на чијем челу је била српска династија Карађорђевић.

Међутим, идеја Велике Србије је први пут формулисана и проглашена током ослободилачког устанка 1804-1813, чији је центар била територија Београдског пашалука. Захваљујући храброј борби и помоћи Русије, устаници су де факто стекли независност од Отоманског царства и почели да граде државу. Рођење широког спољнополитичког програма који су они зацртали очигледно се мора приписати јесени 1808. - пролеће 1809. године, када су се процеси самоидентификације који су се десили раније и неке новонастале околности спојиле да би формирале "хемијски" састав неопходан за овај програм

Основу великосрпске идеје морамо тражити у историјској традицији средњовековног царства Стефана Душана, српског владара, који је, између осталог, водио политику инспирисану византијском империјалном идејом.. Испоставило се да је то био бумеранг, јер су га против Цариграда користиле земље и народи који су, по речима Д. Оболенског, били део „византијске заједнице народа“ — Бугарска из времена Симеона, Калојана, Ивана Асена II и Србије. Територије које су српски устаници одредили за будућу Велику Србију (Босна, Херцеговина, Албанија, Македонија итд.) у потпуности одговарају освајањима која су формирала проширено српско царство средином 14. века, које је трајало свега неколико година.
Ипак, сећање на њега, засјењено трагедијом турског освајања, доживљавано је као гаранција историјског постојања и величине Србије, и претворено у право на будућност српског народа.. Историјску традицију ширили су на нове начине – штампањем обимних историјских наратива и раскошних барокних гравура – од стране ентузијаста просветитељства 18. века. Њихова публика, посебно у турском делу Србије, била је потпуно неписмена и никако се није могла назвати масовном. Али, на овај или онај начин, зрна историјског памћења продрла су у јавну свест. Пре или касније, морали су да дају клице. Међутим, пре поменуте прекретнице, идеја о српском царству имала је, ако је уопште и имала, слабу политичку релевантност. Састављени на прелазу из 18. у 19. век. пројекти С. Стратимировића, Ј. Јовановића и других говорили су само о стварању „словеносрпске државе“. Све су то биле приватне иницијативе, кабинетски снови или авантуристички „пројекти“ понизно упућени највишим сферама Руског царства – први климави кораци на путу ка великосрпској идеологији.

Процес идеолошког стваралаштва убрзан је догађајима који су почели 1804. године у Београдском Пашалyку. Они су неумитно одвлачили хришћанску рају и њене вође од полуспонтаног учешћа у унутрашњем османском сукобу до изнуђеног положаја и потпуно самосталног покрета, што је изазвало све већи одјек у суседним земљама Османског и Аустријског царства, и довело до бекства многих храбрих људи који су раскинули са свим облицима зависности.. Очајни бегунци, испуњени надом у будућност, не само да су подигли емотивну температуру у побуњеничком друштву и његовим вођама, већ су изазвали и ефекат „признања": стотине хиљада, милиони саплеменика изникли су из заборава, говорећи језиком који су могли да разумеју упркос свим дијалекатским разликама, оживели су наследници исте архаичне, хришћанске, историјскe традиције, у машти су се уцртала дотад непозната села и градови, поново су се шириле границе нове српске заједнице.

Формирању великосрпске идеје дали су допринос руски дипломатски и војни званичници, који су без намере, све више, у зависности од развоја покрета и компликација односа са Турском, ступали у контакте (личне и путем писама) са представницима устанка . Један од задатака које су руске власти биле принуђене да решавају у таквој комуникацији било је уношење елемената система, свести и реализма у захтеве које су постављали устаници. Активности Петербурга у овом правцу, међутим, имале су и неке неочекиване последице: национална идентификација вођа устанка тако је комбинована са политичком. У мислима они су се поистовећивали са овлашћеним вођама целог српског народа (тако су их називали руски званичници разних нивоа), који је требало да бране интересе Србије у међународној арени. Надајући се да ће напоре српских устаника унапредити у правцу који је повољан за Русију, њене дипломате су, као резултат бројних разговора и писаних апела, истовремено устаничким вођама усађивале мисао да је Београдски пашалyк ништа друго до средиште српског народа, позваног да сам одлучује о својој судбини.

Чувена порука главнокомандујућег молдавске војске И. Михелсона јануара 1807. нарочито је снажно утицала на устаничке вође, где је више пута помињана „српска нација”, за коју је „срамно платити порез Турцима”. Управо у овом документу је живо и емотивно изражена идеја о обнови независне српске државности коју су усвојили устаници, односно њихове вође:
„Коначно је дошао час да ратници хришћанског имена збаце муслимански јарам, да врате страдална племена у њихово древно наслеђе, славу и просперитет“ – овим речима, историјска традиција већ добија изразиту политичку релевантност. Занимљива је судбина овог документа. Овај документ је први цитирао руски војни историчар Н.Ф. Дубровин у чланку објављеном 1863. у Руском гласнику. Овај цитат је преузет одатле. Међутим, ове речи се не налазе у другој публикацији истог писма, коју је објавила група совјетских историчара на челу са академиком А.Л. Нарочницки век касније. Једна од верзија текста са бројним исправкама чува се у збиркама Руског државног војно-историјског архива. Ово је верзија коју је главнокомандујући А. Прозоровски, исцрпљен представницима устаника, нашао међу папирима свог претходника Михелсона. Очигледно је то оно што је Дубровин користио за свој рад. Остаје нејасно, прво, који текст су устаници прочитали, а друго, ко је и како санкционисао овај документ. Мало је вероватно да је их Михелсон могао самоиницијативно да да тако очигледне наговештаје о могућем стицању потпуне независности од стране Срба.
Међутим, оно што је донето споља тек је требало да постане сопствено – кроз патњу. Убрзо је постало јасно да је званична позиција Русије далеко од Михелсонових ружичастих обећања: Срби Београдског пашалyка су могли да рачунају само на стицање аутономног статуса у оквиру Османског царства. Јаз у разумевању перспектива између побуњеничких вођа и руске дипломатије створио је поље силе идеолошке и емоционалне напетости у процесу развоја великосрпског програма. Ово је додатно ојачано таласима грекофобије. Ово последње оличено је у легенди о „фанариотској завери” против Србије, што је било још скандалозније јер се, стицајем околности, у средишту ове митске завере испоставила шарена фигура руског дипломатског представника у Београду К.К. Родофиникин. Недостатак односа поверења између њега и српских вођа из такозване „аустријске партије“, која је вршила преовлађујући утицај на врховног поглавара Карађорђа, подстицао је у њима дух ривалства, патриотске егзалтације, свести о својој посебној судбини, посебно схваћене „одговорности“ према Србији и готово несвесне замене личних интереса жељама народа.
 
Poslednja izmena:
Наставак - 2. део



Различите методе утицаја на вође побуњеника које је Родофиникин користио: од стрпљивих објашњења тренутне међународне ситуације до грубих ескапада које се граниче са увредама упућеним њима – само су ојачале патриотску позицију коју су заузели. Идеја о независности Србије сада се доживљавала као оригинална, као воља народа, која се, на срећу, поклопила са царском вољом, коју су непријатељи Србије покушавали да искриве и „сакрију“.

Један од аргумената које је Родофиникин изнео у полемици био је да је побуњена Србија премала да сама одлучује о својој судбини – то ће учинити „велике силе”. У згодној прилици изјавио је Карађорђу: „Што се тиче продаје Србије, уверавам вас да за вас нико неће дати ни пар (ситан новац; копејку. – М.Б.), јер без воље првих сила у Европи нико вас неће купити, а када хоће да вас дају једном или другом, неће тражити ваш пристанак, знајући да не можете поставити ни најмању препреку, јер Србија пред великим силама значи исто што и кап воде у мору. У овом изразу, преводећи разговор у стварност, Родофиникин је паметно заменио заверу фанариота, чије су могућности, иако нису стриктно оцртане, ипак ограничене (против њих се може борити), тоталном завером „великих сила“, а у суштини је ударио ексер у главу. Ако се изолујемо од непосредних политичких околности, легенда о „фанариотској завери” може се посматрати као реакција на повређено осећање националног достојанства (пошто су се побуњеничке вође поистоветиле са народом).
Горка истина је била да Србија у тадашњој Европи није могла ни на који начин да се формира као „велика сила“, односно да постане потпуно независна. Међутим, српски лидери су Родофиникинову тезу доживљавали као чисто територијалну. Одговор на ово била је идеја о обнављању средњовековног српског краљевства као резултат ширења ослободилачког покрета на територије суседне Београдском пашалуку.
Родофиникинова израда, по налогу Прозоровског, пројеката државног уређења Србије у јесен 1808. изазвала је одговор активиста „аустријске партије“. Док су планови руског агента предвиђали стварање полунезависне српске државе на основу Београдског пашалука (уз припајање неких других територија), његови београдски противници су покушавали да стекну формалне атрибуте независне државе – националну валуту, регуларну војску и дипломатију.

Руски агент је очигледно био искрено убеђен да само његови напори чувају ове неуке, грубе и похлепне људе од братоубилачке анархије. Границе и процедуре власти у побуњеној Србији нису били ни на који начин дефинисане, а традиције самоуправљања су се показале недовољним и неприменљивим у ситуацији де факто независности. Настали вакуум моћи подстакао је Родофиникинову културну активност, али је, заузврат, уплашио српске вође како због неразумљивости плана (руски агент није све објаснио и није их о свему обавестио, верујући да ће варвари ипак донети погрешне закључке), тако и због тога што им је потенцијална моћ измицала из руку. Отпор Родофиникиновим активностима, ма колико објективно био оправдан и позитиван, био је неизбежан из субјективних разлога. Сходно томе, идеолошко оправдање „независне владавине“ је неизбежно садржало илузорне мотиве, будући да је настојало да буде независно од „здравог разума“ којим се Родофиникин тако хвалио. Противници су руског агента оптуживали, између осталог, да је „непријатељ Срба, јер када се говори о проширењу српског краљевства и припајању целе Босне, Албаније и Бугарске, он одговарао да ипак Срби треба да су срећни што су, силом руског оружја, ослободили оно старосрпско наслеђе“.

Задатак успостављања независне дипломатије у побуњеној Србији поверен је двема мисијама које су слале једна за другом, на челу са И. Југовићем. Током његовог боравка у штабу Молдавске војске (јануар-март 1809), нова национална идеологија је била на тесту, изражена у неколико декларативних докумената.
Управо у ово време (10. јануара) Прозоровски, који је примио српске посланике у Јашију, примио је писмо из Петербурга (послато је месец дана раније – 8. децембра 1808), у коме је заменик министра А.Н. Салтиков је пренео царско мишљење о нацрту решења „српског питања“. Александар I се изразио у духу да „руски агент [мора] да користи моћ засновану на међусобном поверењу, дистанцирајући се од свега што би могло да увреди понос народа…“. Уз то, цар је позивао да се „најпре... сазнају мисли и жеље српског народа, а затим да се покушају да их удовољи у мери њиховог пристајања.“

У разговорима са српским посланицима и приликом размене писама, Прозоровски је пажљиво бирао речи. С једне стране, добро се сећао царских инструкција: руски утицај треба да се заснива, пре свега, на поверењу Срба у Русију. Главнокомандујући је схватио да је поверење крхка ствар која захтева реципроцитет. С друге стране, доживљавао је озбиљне потешкоће „у помирењу жеља, односно захтева Срба, како их је најавио њихов заменик Југовић, са стварним интересима Русије и њеним односом према другим моћним европским силама.“

Проблем није био само у нескладу између руске дипломатије и става побуњеничких вођа, већ и у форми испољавања српских интереса, чиме је нарушена логика односа мецене и њених клијената. Да ли ће претходни капитал поверења бити довољан у ситуацији када је изасланик Београда покушао да говори у име независне државе, блефирајући или истински не схватајући условљеност ове независности? Како измерити ниво поверења у односима са устаницима и како га ојачати? Једна је ствар имати поверење молиоца који у потпуности зависи од свог добротвора. Такво поверење је дато и не подлеже дискусији. Друга ствар је поверење између равноправних преговарачких страна. Али Русија и Србија нису једнаке по величини!
Двострукост ситуације мучила је Прозоровског. Најзад, главнокомандујући је одабрао јак аргумент, који је, са његове тачке гледишта, поткопавао великосрпске тврдње његовог саговорника: „У мом разговору са Југовићем... рекао сам му да се, у погледу захтева које постављају, ни у ком случају не смеју позивати на народ, који је истински и свим срцем одан Русији и, у њиховој властитој покорности, који се покорава њима... тако неспојиви захтеви за њихову личну корист...” Прозоровски је ускратио Југовићу и другим српским вођама право да говоре у име народа (нације). Идеолошки модел у коме је јединство српског народа правдало своју жељу да буде самосталан, врховни командант је супротставио моделу у коме су „идеолози“ Велике Србије личним интересима били одвојени и изоловани од остатка народа, а сам народ, потпуно непросвећен, удаљен од главних идеја независности. На другом месту, Прозоровски је развио исту идеју: „...српски народ, наравно, није могао да има такве намере (да буде самосталан. – М.Б.), јер је народ свуда исти, без образовања и нема појма о политици…”

Принцип народног суверенитета, који је иманентно био присутан у програму који је изнео Југовић, доведен је у питање у истој идеолошкој равни у којој је и настао: његовој практичној примени морало је да претходи народно просвећење, а то је још увек било далеко. Национална идеологија као систем актуелних политичких ставова, како се може преформулисати мисао Прозоровског, није могла имати чврст ослонац у наивној масовној свести. Истовремено, управо је „необразованост” српског народа, са становишта врховног команданта, била гаранција обнављања пређашњих, поверљивих односа између Русије и побуњеника – покровитељке и оних којима је то покровитељство било обезбеђено.

Учесници преговора су обострано признали српски народ као највиши ауторитет позван да реши спор. Дана 19. фебруара, након разговора са М.И. Кутузова, Југовић је Прозоровском дао белешку у којој је обећао да ће обавестити побуњенике о плановима руских власти за решавање „српског питања“. „Утешила ме је ова вест“, рекао је Прозоровски Салтикову, „у уверењу да ће народ пристати на моју одлуку". Питање је како је главнокомандујући замислио овакво испитивање српског народа и обраду његових резултата. Да ли је он заиста веровао да је ово могуће? Ушавши у идеолошки спор, Прозоровски се привремено отргнуо од стварности и запао у исту идеолошку заблуду.

Дакле, посредни подстицај идеолошкој конструкцији која се одвијала у Србији давали су контрадикторни сигнали који су ишли линијом: Александар I – заменик министра Салтиков – Прозоровски – Родофиникин.
Цареве иницијативе, које нису доведене до краја и које су предвиђале нове приступе у односима са српским устаницима, довеле су до извесне забуне међу одговорним руским званичницима и, заправо, до признавања права српског народа на самоопредељење – принципа који је кључан за сваку националну идеологију.

 

Back
Top