Antinom coviax:
coviax spendira €1000,- organizaciji greenpeace.
a.) Teza: donacija je istiniti prilog za ekologiju planete.
b.) Antiteza: coviax time umiruje svoju losu savjest.
a.) Teza: coviax je slobodan covjek.
b.) Antiteza: coviax nije slobodan covjek:
Um dozvoljava mogucnost da sva cetiri odgovora mogu biti istinita. U tome je i tragicna sudbina uma, da se zaplice u suprotnosti bas tamo gdje polaze pravo na apsolutnost. To je srz antinomije i radikalno novi pogled na stvari jer, osnova suprotnosti (Widersprüche) ne lezi u razlicitosti filozofskog razmisljanja nego u prirodi samog uma koji u sebi apriori sadrzi tu suprotnost.
Nakon te spoznaje Kant traga i dolazi do cetiri moguce nuznosti u svijetu koje kao cetiri kosmoloske ideje matematicki ubitacno obradjuje i dokazuje. Kod svih transcendentalnih ideja Kant istom skepticnom metodom istovremeno i dokazuje i opovrgava i tezu i antitezu antinomija.
Teza, dokaz:
a.Svijet ima pocetak u vremenu. Kad ne bi imao svoj pocetak morali bi pretpostaviti beskonacni vremenski niz. Do sadasnjeg trenutka bi po tome morala jedna vjecnost vremena proteci. Ergo, protekli vremenski niz moze biti samo konacan, nikako beskonacan.
Antiteza, dokaz:
a2. Svijet nema pocetak u vremenu. Jer, kad bi imao svoj pocetak, postojalo bi prije pocetka vrijeme u kojem nije bilo svijeta, prazno vrijeme (leere Zeit). U praznom vremenu nema pocetka vremena a time i nemogucnost nastanka neke stvari pa ni svijeta
Teza, dokaz:
b. Svijet ima pocetak u prostoru, ono je u svojim granicama zatvoreno. Kad ne bi imao svoje granice bio bi jedna beskonacna cjelina. Ali to nije moguce, jer bi ova beskonacnost bila u jednom konacnom vremenskom periodu.
Antiteza, dokaz:
b2. Svijet nema svoj pocetak u prostoru. Kad bi svijet imao granice, postojao bi u praznom prostoru. Odnos svijeta prema praznom prostoru ne bi nista drugo bilo do odnos svijeta prema praznom prostoru. Ergo, ne bi bilo nikakvog odnosa.
ps
Jednodimenzionalna interpretacija, da se Kant igra rijecima, koristi sufizme, nema logicku ubojitost a pogotovu ukazivanjem na to da se transcendentalna dijalektika kroz ucenje teoloskog empiriste bolje razumije, nema mnogo korelacije sa cistim umom. Kant u pocetku nije jasno pravio razliku izmedju uma i razuma, (bar tako misli moj Dr. Phil.) inace sva njegova filozofija pociva maltene na Euklidovim principima. A i ne zacudjuje kad je prvo studirao matematiku i fiziku pa posle filozofiju.