Pruga između Novog Sada i Beograda

dlugomir

stari roker
Moderator
Poruka
208.658
Spajanjem železničkog koloseka na deonici Stara Pazova - Novi Sad na vijaduktu u plovnom delu Dunava, svečano je obeležen završetak građevinskih radova na toj deonici. Ceremoniji su prisustvovali predsednik Srbije Aleksandar Vučić, ministar saobraćaja Tomislav Momirović, predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović i predstavnici ruske kompanije RŽD Internešnal.

1629838010869.png


Do mesta na kojem je kolosek spojen, predsednik i predstavnici ruskih partnera došli su vozom, komentarišući da pruga „izvanredno izgleda“.
- Pruga će kompletno biti završena do kraja godine, a onda će početi testiranje vozova na najveće brzine, najpre u Batajnici, zatim počinje komercijalna upotreba pruge - rekao je Vučić, podsetivši da će vozovi ići brzinom od 200 kilometara na sat.
- Mi smo računali cenu do 1.000 dinara, pa onda ko hoće nešto drugo neka doplati. To mu je mnogo manje nego da ide kolima. Samo je naplata drumarine oko 480 dinara i to bez goriva. Gde je vožnja, gde je maltretiranje... Ovde dođeš u centar Beograda i dođeš u centar Novog Sada i uzmeš taksi - naveo je predsednik i dodao da su mu vozovi koji će ići po našim prugama lepši nego u Švajcarskoj.
- Vožnja ovom prugom će biti doživljaj sam za sebe. Ja mislim da će ljudi iz celog regiona dolaziti samo da se provozaju između Beograda i Novog Sada za 30 minuta - rekao je ministar saobraćaja Tomislav Momirović.
Deonica Stara Pazova - Novi Sad deo je nove brze pruge Beograd - Budimpešta. Ukupna vrednost izgradnje pruge Beograd - Budimpešta kroz Srbiju je oko dve milijarde dolara, a pruga kroz našu zemlju biće duga oko 184 kilometara.

Inače, Vojvođanski istraživačko-analitički centar (VOICE) nedavno je pisao da su rokovi za izgradnju pruge Beograd-Budimpešta probijeni. U „Infrastrukturi železnica Srbije“ i Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture negirali su da je došlo do pomeranja rokova, te višegodišnjeg kašnjenja u izgradnji brze pruge Beograd-Budimpešta, a da, shodno tome, nema ni penala koje bi odgovorni za to morali da isplate.
Naime, nakon što je 2015. godine Aleksandar Vučić najavio modernizaciju pruge Beograd-Budimpešta, istakavši da će građani Srbije tu brzu prugu moći da koriste već od 2018. godine, resorna ministarka Zorana Mihajlović pomerila je taj rok na 2021, da bi zatim Vučić završetak radova opet prolongirao prvo za 2022., a potom (za sada) konačno do 2024. godine,
https://novisad.com/vesti/spojena-p...OHZNPZMXgFCuVUc4ryxwd7C8Mh3UCvV4_dq2uJv0OcfNA
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ajd' što je malo bezveznoi da posebno otvaraju svaku deonicu, na to smo već navikli. Međutim, ovde se postavlja pitanje da li će ovo stvarno da zaživi s obzirom da se narod od vozova prilično odvikao, a baš tih pola sata uštede ne mislim da je mnogima tako važno. Da li će biti stvarno gotovo sad ili ko zna kad, pošto je već odlagano više puta?
 
ako ce on da plati taxi moze :lol:

nego sta su, sto je najgore imamo ni manje ni vise nego dve stanice, Prokop i Topcider...pa ti gledaj kako ces i sta ces ako treba da presedas

kreteni :evil:
Da, to je bezvezno skroz, trebalo bi da je uvek železnička stanica pored autobuske. Za taj Topčider nisam ni znao, kad je to otvoreno?
 
Da, to je bezvezno skroz, trebalo bi da je uvek železnička stanica pored autobuske. Za taj Topčider nisam ni znao, kad je to otvoreno?
ta stanica postoji jos od pre drugog svetskog rata
kada su ukinuli staru Glavnu zeleznicku, od Prokopa se islo ka Vojvodini i dalje a iz Topcidera ka juznoj Srbiji
pa npr. ko je krenuo vozom iz NS do CG morao je da preseda...od Prokopa do Topcidera sa koferima :dash:
 
Paaaa, ima 70 godina.
Ja sam nekad uvek išao samo sa ove što je srušena valjda ili šta li, ne znam više, ta kod buske. Mada već dugo nigde nisam išao vozom, a ni ovim novim verovatno neću. To mi je nekad bio doživljaj, otvorim onaj ogroman prozor, gledam planine i druge zanimljive predele, a to pri 200 na sat neće da može.
 
Ja sam nekad uvek išao samo sa ove što je srušena valjda ili šta li, ne znam više, ta kod buske. Mada već dugo nigde nisam išao vozom, a ni ovim novim verovatno neću. To mi je nekad bio doživljaj, otvorim onaj ogroman prozor, gledam planine i druge zanimljive predele, a to pri 200 na sat neće da može.
Videcemo kako ce biti.
Pod uslovom da nema kasnjenja vozova, moze biti dosta fino. Mislim na samu voznju. Odlasci do stanice, e to....
 
Ja sam nekad uvek išao samo sa ove što je srušena valjda ili šta li, ne znam više, ta kod buske. Mada već dugo nigde nisam išao vozom, a ni ovim novim verovatno neću. To mi je nekad bio doživljaj, otvorim onaj ogroman prozor, gledam planine i druge zanimljive predele, a to pri 200 na sat neće da može.
"koštunice"..nije srušena..
 
Sve je to fino, samo da se vidi račun koliko nas je koštala ta pruga..tipujem da smo je pretplatili, ali kada je SNS neki račun pokazao...
Još nešto , tako su braća Rusi izgradili novi kolosek BG - Pa (pa sada ima dva koloseka) pa su SNS experti ukinuli voz izmedju ta dva grada...treba to umeti...

Ovo mi se čini da će imati takav isti epilog...karta skupa a mnogi i ne znaju odakle polazi voz u BG 🙄
Znaci gradili za teretni saobraćaj...voz.
Operisana je Srbija od javnog prevoza.
 
ako ce on da plati taxi moze :lol:

nego sta su, sto je najgore imamo ni manje ni vise nego dve stanice, Prokop i Topcider...pa ti gledaj kako ces i sta ces ako treba da presedas

kreteni :evil:

Колико знам постоје станице Раковица и Ресник и можда још нека за коју не знам.

Али није ми јасна критика појединаца, јел није требала да се гради пруга, да ли је боље без ње? Или је критика пробијање рокова. Или је критика где се налазе станице у Београду, зашто није одмах испред моје куће. Шта конкретно не ваља са вешћу да је након ко зна колико година, или можда и деценија, изграђена деоница пруге, осим што је наравно то урађено за време онога чије име овде не сме да се помене.

Иначе, осим путника, пруге служе и за транспорт робе. Не знам да ли сте знали или чули за тако нешто у свом овом кукању. Штавише, железнички транспорт робе је економичнији од класичног. То што ће роба брже путовати макар једним својим делом је исто ваљда добра вест, осим што код нас у Србији то изгледа није добра вест.

МОжда је заиста најбоље све да се остави како је било, да се не пипа. Али ни тада није ваљало, јер тада је кукање било какви су нам путеви, какве су нам пруге.
 

Back
Top