PROSVETARI ISPOLIVALI MINISTRA

u mojoj školi nije tako...ljudi su ostajali sa decom posle nastave po 3-4 časa,zavisi koliko dete može da ima pažnju i radili na pripremama za takmičenja...
sekcije su obavezne i realizuju se jednom nedeljno...kod nas: stoni tenis,rukomet,košarka,odbojka,mali fudbal (muški i ženski)...
kada završimo ciklus takmičenja,nastavljamo sa pripremom generacije za sledeću godinu,mlađi razredi i tako u krug...

što se ostalih predmeta tiče,bili smo domaćini okružnog takmičenja iz fizike,srpski i to dva takmičenja-književna olimpijada i gramatika,matematika+misliša+kengur, hemija,istorija,geografija,engleski,nemački,biologija,...
iz mog razreda dvoje učenika,ljubi ih razredna plasirali su se na okružna takmičenja iz srpskog,matematike,biologije,geografije...:zaljubljena:

- - - - - - - - - -



i svi su govorili da će nam se obiti o glavu,ali kako izaći pred decu i reći "neću"...
jbga,ne možeš...
a znam da bi trebalo....

U skoli moje cere, fiziku i hemiju predaje nastavnica koja je zavrsila informatiku, dakle ni H od hemije. Prosle godine moja cera je izrazila zelju da ide na takmicenje, spremanje je izgledalo tako da joj nastavnica da zadatke koja ona kuci vezba. One zadatke koje nije umela da resi a pitala je predavaca nikad joj nije isti objasnila tad kad pita vec bi joj za sledeci cas donela uradjen zadatak. Uglavnom, moja cera iz nekog razloga voli hemiju, te je sama istrazivala i prosle godine je osvojila drugo mesto na opstinskom, a ove trece mesto na opstinskom. Nastavnica se potrudila u granicama svojih mogucnosti i dete je dalo pozitivni rezultat, dok duplo mladja nastavnica iz engleskog jednostavno nije htela time da se bakce...
U ovoj skoli ( mozda zato sto je seoska,ali je velika) jednostavno sem hora sekcija NEMA, za takmicenja se deca spremaju tako sto im se odstampaju zadaci sa predhodnih takmicenja i to rade kod kuce, ne sa nastavnikom kao kada sam ja isla u skolu. Postoji odbojka i kosarka ali to se placa 1000din mesecno.
 
ajde molim te ako ti nije teško,proveri koliko predmeta imaju recimo maturanti oosnovne škole u Nemačkoj...????
baš me zanima...

u našoj školi (Srbija) je to nekih 14 obaveznih predmeta plus ako se dete odluči još reccimo 2 fakultativna...
da napomenem da su predmeti uvođeni po odluci ministrstva,ne škola i nastavnika...

inače,primih danas umanjenu platu i nastavljam dalje sa štrajkom...
u pripremi su prigovori direktoru i školskom odboru,jer niko nije dobio nikakvo REŠENJE na osnovu čega,kako i koliko je svakome umanjena plata što je protivzakonito...
Taj glupav sistem sa nekakvom maturom u osnovnoj skoli postoji valjda samo u Srbiji.
Matura je ispit zrelosti , postoji samo sa zavrsavanjem gimnazije i nema nikakve druge mature.
U nemackoj inace osnovna skola traje samo cetiri godine, Posle te osnovne skole ucitelji preporucuju roditeljima za koje su dalje skolovanje njihova deca sposobna,
pri cemu je to samo preporuka, mnogo ljudi zeli da im deca idu u gimnaziju, nema tu nikakvih prijemnih ispita, ali u toku skolovanja , ako deca zele nesto drugo, ili
su malo glupava ( da izvinis na izrazu) mogu iz gimnazije da predju u neke skole u kojima se uce druge stvari i koje konkretno obucavaju decu za neke druge profesije.
Znaci da gimnazija ( u Zapadnoj Nemackoj) traje 9 godina, a ovi iz bivse Istocne zadrzali su trajanje od 8 godina. Maturski ispit je jako zayeban pri cemu se i to
polako razvodnjava, ranije su bili teski ispiti iz matematike, maternjeg jezika, stranog jezika i latinskog koji se uci 9 godina.

Upisivanje na fakultet takodje ne zahteva nikakve prijamne ispite, samo je za nekoliko fakulteta potreban neki Vukovski prosek, za vecinu uopste i nije vazan,
pri cemu niko ne upisuje ETF , ako zna da mu je matematika ili fizika slaba tacka.
I da, sve je besplatno. Ne postoje dazbine za fakultet.

Mene u ovoj celoj prici buni i ne razumem na koje je ljude Verbic mislio kada je govorio o 10.000 vishka.
U Srbiji nikada, ali nikada ne moze da bude 70.000 nastavnika i profesora.
Bog te pita koga to ministarstvo sve racuna u prosvetne radnike. Mozda svakoga ko na bilo koji nacin ima veze sa skolom,
ukljucujuci i one sto ciste i odrzavaju grejanje ili menjaju sijalice.
Po mojoj statistici u Srbiji onda ( prema Verbicu) ima na 12 ucenika jedan nastavnik, a u Nemackoj je jedan na 16 ucenika.
 
Meni je neshvatljivo da je danas postala neka moda da se deca ( pa cak i deca iz petog, sestog razreda osnovne skole) spremaju i uce kod nekih nastavnika
jer su ili deca glupa ( a nije bas da je tako) ili su nastavnici zaista mnogo alavi i bezobrazni pa umesto da detetu koje recimo ne kapira matematiku savetuju
da ode kod svog skolskog druga, drugarice i da mu oni objasne sta mu je nejasno.
To bi vazilo i za ova nekakva takmicenja ciju svrhu ja bas i ne razumem.

Moji su profesori ucenicima koji su bili slabi sa latinskim, srpskim i nemackim tim ucenicima savetovali da dodju kod mene:)
E sad ja sam to naplacivala, ali se radilo o ucenicima koji su imali jedinice , pali su, pa su imali popravne ispite u avgustu.
Uostalom i moralo je tako jer je postojala samo jedna profesorka za latinski, jedna za nemacki, za srpski je naravno bilo nekoliko,
ali je bio neobicno da se neko sprema za popravni kod profesora. kako je sa matematikom bilo ja se vise ne secam.
Imala sam samo 15 i 16 godina:)
Ja sam licno za matematiku isla kod drugarice koja je bila matematicrka par ekselans, na pamet nikome nije padalo da moj profesor
mora da ostaje posle casova da meni objasnjava ono sto ne shvatam.
 
не...овим штрајком се подржао 5 месечни нерад...и то не нерадцелог школства већ једног његовог дела....и мислим да треба ти професори који тако раде како си описала итекако адекватно да буду награђени али свакако ту не спадају сви који протестују...сама формулација *ми штрајкујемо јер смо неадекватно плаћени* је мало испод интелектуалног нивоа на који се позивате зар не?па није ваљда да не разумете како се држава водила за време жутих па сад зашто мора да се ти кредити некако враћају?којој то солидарности ви учите децу ако сте спремни да због својих 10 % доведете у питање њихово школовање и претите *незакључивањем оцена*?па што не залегнете да се [/B]направе ти платни разреди и шта већ министар покушава да направи са осталим синдикатима па да сер школство некако почне доводити у ред?онда ће можда постати јуасније ко заслужује и већу плату а ко не заслужује ни ову што има...па нисте ви једини у тешкој материјалној ситуацији... али,исправи ме ако грешим,немате ли ви преко 2 [/B]месеца годишње одмора док су распусти за које време примате плату?не ради ли велики број професора по неколико часова дневно а не пуно радно време од 8 часова као већина људи...и треће,коликли је број такође високообразованих људи запослено код приоватника који немају можда ни толике плате као ви сада а имају пуно радно време (а често и много више),ако успеју одмор и опд две недеље да добију, и свакако немају привилегију да штреајкују по 5 месеци јер су незадовољни платом а баш из њихових доприноса се и вама даје за плате?


Jako ste me dodirnuli odgovorima,ali pozitivno,veoma pozitivno,pa ću evo pokušati da dam neka objašnjenja...
ti profesori (boldovano) niakda nisu niti će biti nagrađeni za svoj rad osim tapšanja po ramenu od čega ne mogu da nahrane i školuju sopstvenu decu...
nikada nisu dobili dnevnice ni za jedan vikend,koji nije u okviru 40-očasovne radne nedelje....niti će...takva je politika ministarstva...

ocene će biti zaključene,nisu prosvetari neljudi kao ovi u vladi...znamo mi koliko deca znaju,koliko se trude,koliko pružaju...
pobogu,sa njima smo 9 meseci godišnje...

platni razredi su takođe bili jedan od bitnih zahteva ovog štrajka,ali je ministar rekao da je trenutno nemoguće uraditi platne razrede,pa sad spominje neke platne grupe,koje su izrugivanje zahtevima štrajkača...nikakav pomak to neće napraviti...

i ne,mi nemamo preko 2 meseca raspusta...raspust je za đake,ne za profesore...
ja idem na godišnji negde oko 5.jula i na posao moram da dođem 14.avgusta...
zimi se rade dopunska,dodatna nastava i to smo u obavezi da radimo...
ja lično tada spremam intenzivno decu za sportska takmičenja...
u onom periodu kada nema nastave a mi smo u školi,sređuje se administracija...
planovi,globalni,operativni,pripreme,aktivi,timovi (ja sam u 4 tima ) koji analiziraju,pripremaju dalje aktivnosti,sednice....

meni je greota jer znam da puno visokoobrazovanih nema posao u struci,ali tome nije kriva prosveta...

mi smo borbu započeli...hoće li nam se neko pridružiti ili ne,pitanje je hrabrosti i morala....hoćemo li trpeti diktaturu ili podići svoj glas...????

i još jednom,puno hvala na tekstu...izuzetno cenim ovakav način komunikacije...:ok:

Иако ме ниси питала, ја бих волео да дам мој одговор на постављена питања, као лик који не подржава ове захтеве просветара, а није ни снсовска ботчина.

Дакле, омаловажавање су и услови рада и висина плате. Под условима рада подразумевам понашање бахатих родитеља који испостављају захтеве као размажена деришта и самих ученика којима се више ништа не може. Висина плате је јадна. Понижавајуће је и "кадрирање" и утицај политике преко министарства и директора на школе.

Ја верујем да "98%" (добро, можда једно 8 - 10% мање од тога) наставника у школама поштено ради свој посао. Али сада долазимо до друге чињенице. "98%" (одн. 8-10% мање) грађана ове земље трпи идентично омаловажавање. Међутим, пре него што потегнеш класични аргумент просветара о нивоу образовања и о важности просвете, дозволи да га оборим у овом случају. Наиме, ниво образовања, важност посла који обављаш итд. јесу вредности које захтевају поштовање, али у Србији су те вредности бачене у блато. Све ове афере о лажним дипломама, о завршавању сумњивих приватних универзитета, где је суплемент дипломи чланска карта странке која је део актуелне владајуће коалиције, као пут за развој каријере у владиним институцијама, о незавршени средњим школама - говоре о најбоље о томе како се политичке структуре и тзв. политичка елита односе према образовању. За њих је диплома само и једино папир, документ који служи да се формално задовоље законски или какви други обавезујући захтеви за одређена радна места у тим владиним институцијама. Писање плагираног доктората на тему "Менџамент мрсомудије у транзиционим друштвима" је исмевање образовања, ругање захтевима за стручношћу, али и врло лагана пречица ка непрегледним богатствима републичког буџета.

У таквом систему, а то значи у таквом друштву где је политичка, државно-управна структура изграђена од људи који негују такву "културу" и "правила игре", како замишљаш уопште било какво поштовање ? Ти поштовање за знање и добро обављен посао можеш да добијеш од мене или било ког другог човека који не припада политичкој касти, односно горе описаној "култури".

Могуће је да је вама, просветарима то савршено јасно, па сте цео свој захтев за поштовањем свели на висину плате која би морала на неки начин, макар симболично вишим износом у односу на просек, да рефлектује и ваше образовање и поштовање целог друштва према професији. Међутим, са тим ставом сте опет део оних "98%" српског друштва. Све професије које подразумевају поштен посао имају довољно аргумената којима би могли да захтевају поштовање и већу зараду.


А пара нема, и ту сте у истом чабру као и "98%". Не може сиротиња и мртва привреда да напуне буџет. Када поставиш питање о томе како има 500К или 600К за неког другог, онда се подсети чињенице да је то за оних "2%", а не за тебе која си међу нама, "98%".

Из овога можда можеш већ и да наслутиш коначан одговор на питање који модус борбе...

Прва грешка коју просветари чине је што имају хроничан доживљај да су, због образовања и саме професије, вреднији од других људи. Тиме сами себе искључују из "98%". Иако се чини да просветари на тај начин покушавају да нађу аргумент којим би избоксовали своје захтеве, они у ствари себе изолују и одвајају од целокупног друштва. Тиме се одричу снаге заједнице. Друга грешка је што су своје захтеве свели на висину плата. То је објективно најтеже испуњив захтев. Економска је чињеница и стварност једноставна да се схвати, да сви људи који примају плате из државног буџета могу да се надају пристојнијим примањима ако и само ако привреда успешно ради (дакле, остварује профит и расте). Већ у овој ствари се види да је ваша судбина, баш зато што сте плаћени из буџета, нераскидиво везана за "98%".

Дакле, ви просветари не можете да очекујете ни поштовање, нити већа примања, јер ви нисте део политичке касте, већ сте део "98%". Покушаји да будете некакав изузетак од тих "98" због образовања и професије је осуђен на неуспех, јер политичка каста уопште не вреднује те ствари. Те ствари вреднију оних "98%" који су у банани исто као и ви. Када покушате да се одвојите од њих, по било ком критеријуму, ви се онда одвајате од оних који још и имају поштовања према вама.

Па који је то онда облик борбе ? Одговор је прост и баналан, али је једини реалан. Просветари могу да се надају поштовању и вишим примањима једино ако учествују у борби "98%". То не би била борба за тренутне повишице, јер од тога нема среће, то је само бедно задовољење и одлагање агоније, а и врло је деструктивно према целом друштву. Борба би била за слом и протеривање актуелне политичке касте са позиција моћи и одлука. Тек након тога би могле да се проводе адекватне и свеопште реформе, као и конкретне акције за дизање друштва из обешчашћеног гроба, за повратак вредности друштва у којима је наставничка професија поштована, за спашавање од глади која је напала Србију, за упошљавање нације и далеко нормалнији живот.

Наравно, таква борба "98%" није ни на видику. Можда је нема јер смо константно подељени: на европејце и евроскептике; на образоване и неписмене; на атеисте и вернике;на буџетлије и приватни сектор; на Београд и остатак Србије итд.

Наша једина смислена подела би морала бити између "98%" са једне стране и политичке касте, организованог криминала и корумпираних "трулих јабука" са друге стране.

nema veze što nisam tebe lično pitala,oduševljena sam tvojim odgovorom...

dosta sam pisala u gornjem postu,ali bih tebi samo jedno dodala u vezi štancovanja diploma...
da li si primetio fakultetske profesore u štrajku????
nisi...nema ih...
oni tuku veoma dobre plate po fakultetima...veomaaaaaaaa dobre...
da popričamo o visini školarina?????
i gde ide sav taj novac...????

dok mi, na državnim jaslama,nemamo od koga da ubiremo po 70.000-120.000 godišnje...
a zamisli...
moja škola broji oko 1250 učenika...puta 70.000....ihaaaaaaaj...pa imali bi školu kao svemirsku stanicu...
a mi se još bakćemo sa kredama kojih nema dovljno,jednim projektorom na ovoliku školu,lopte se nabavljaju svake 2-3 godine i to ako dobijemo po 3 komada da skačemo od sreće...

svega se nakupilo....
ali i ja imam dva sina koji se školuju...za mlađeg treba da uplatim 7000,00 za knjige..starijem nabavimo polovne za 4000...moraju i da jedu...da se oblače...itd,itd....
 
J
dosta sam pisala u gornjem postu,ali bih tebi samo jedno dodala u vezi štancovanja diploma...
da li si primetio fakultetske profesore u štrajku????
nisi...nema ih...
oni tuku veoma dobre plate po fakultetima...veomaaaaaaaa dobre...
da popričamo o visini školarina?????
i gde ide sav taj novac...????

dok mi, na državnim jaslama,nemamo od koga da ubiremo po 70.000-120.000 godišnje...
a zamisli...
moja škola broji oko 1250 učenika...puta 70.000....ihaaaaaaaj...pa imali bi školu kao svemirsku stanicu...
a mi se još bakćemo sa kredama kojih nema dovljno,jednim projektorom na ovoliku školu,lopte se nabavljaju svake 2-3 godine i to ako dobijemo po 3 komada da skačemo od sreće...

svega se nakupilo....
ali i ja imam dva sina koji se školuju...za mlađeg treba da uplatim 7000,00 za knjige..starijem nabavimo polovne za 4000...moraju i da jedu...da se oblače...itd,itd....
Pa nema ih jer im niko nije rekao da su i oni prosvetni radnici i da i medju njima ima nekoliko stotina u onih cuvenih 10.000 vishka.
Fino ti profesori zive ( ali ne zameram nista), imaju oni tezge raznorazne, o kavih 1000 evra pricas?
 
Ti si pomenula nekih 70-120.000 dinara, a ja sam se nadovezala sa ovih 1000 evra.

- - - - - - - - - -

a to...jeste jeste...meni kuma na faxu tako da znam...:fdlan:


Ja znam za Megatrend ( u mojoj je varosi srpskoj pa tako znam i "profesore") Oko 1500-2000 evra a nikada se u zivotu nisu bavili predavanjima,
jedan je recimo lekar specijalista-endikrinolog, sta taj predaje na Megatrendu to ni on sam ne zna. Njegova je zena doktor biologije pa i ona
tamo predaje nekakvui ekologiju a oni uce za menaDJere. Da te Bog sacuva.
 
Ti si pomenula nekih 70-120.000 dinara, a ja sam se nadovezala sa ovih 1000 evra.

- - - - - - - - - -




Ja znam za Megatrend ( u mojoj je varosi srpskoj pa tako znam i "profesore") Oko 1500-2000 evra a nikada se u zivotu nisu bavili predavanjima,
jedan je recimo lekar specijalista-endikrinolog, sta taj predaje na Megatrendu to ni on sam ne zna. Njegova je zena doktor biologije pa i ona
tamo predaje nekakvui ekologiju a oni uce za menaDJere. Da te Bog sacuva.

seti se samo ministra Žareta sa Megatrenda...:dash:

ma moja kuma na državnom i ubire 1000 evrića...
upisuju svake godine 280 difovaca,od toga je 180 na samofinansiranju...:fdlan:
računaj kolko je to parica...školarina je 90.000 godišnje...
ja je pitam,alo bre koja vam je to politika štancovanja kad ni za one od pre 10 godina koji su završili nema posla...:fdlan:
 
To je zato sto jedan prosecan lekar ulozi najmanje 6.5 godina u svoje obrazovanje da bi radio za malo jacu platu od 60.000
Skoluje se o trosku poreskih obveznika, za pocetak. Ako mu ne odgovara plata, krene u privatan biznis, bar sam ja tako postupio. A koliko vidim ti svojim odgovorom opravdavas korupciju u zdravstvu, pa bi svi trebalo da krenemo sa uzimanjem reketa.
 
Skoluje se o trosku poreskih obveznika, za pocetak. Ako mu ne odgovara plata, krene u privatan biznis, bar sam ja tako postupio. A koliko vidim ti svojim odgovorom opravdavas korupciju u zdravstvu, pa bi svi trebalo da krenemo sa uzimanjem reketa.
Cekaj, a kako si se ti skolovao? Kako lekar moze da krene u privatan biznis? Pa ko ce tebe da leci, a uplacujes svakog meseca u
zdravstveno osiguranje?
 
DRAKONSKE KAZNE Verbić ukinuo plate najžešćim štrajkačima

V. Nikitović, M. Leskovac, N. Božović | 21. 03. 2015. - 21:45h | Foto: Đ. Kojadinović | Komentara: 418
Nastavnici iz Čačka, kao i pojedini iz Kruševca i Beograda, juče nisu primili platu jer direktori škola nisu želeli da smanje zaradu zaposlenima u štrajku.


Ministar prosvete Srđan Verbić je, kako kažu u sindikatima, izdao naredbu da se štrajkačima kojima direktori ne umanje plate, stopira isplata zarada iz trezora.


- Ministar je nama otvoreno pričao da za one koji ne budu sledili njegovu preporuku o umanjenju zarade, nema ni plate. U školama gde su direktori pristali da slede njegovu preporuku, nastavnici u štrajku primili su između 2.000 i 3.000 dinara manje. To je deo plate za period od 19. do 28. februara - priča za “Blic” Milorad Antić iz Sindikata radnika u prosveti Srbije (SRPS).

Od 24 škole u Čačku zarade su isplaćene samo u Medicinskoj školi, u kojoj su časovi trajali 45 minuta.

- To nije ništa drugo nego demonstracija sile. Iako sam trenutno na funkciji direktora, ja sam pre svega prosvetni radnik i ne pada mi na pamet da idem protiv svojih kolega. S druge strane, u proteklih mesec dana nekoliko naših đaka osvajalo je visoka mesta na različitim takmičenjima. Pa zar ljudi koji su ih spremali treba da budu kažnjeni? Ovo je zaista velika sramota - kategoričan je Dragan Kovačević, direktor Prehrambeno-ugostiteljske škole.

Čačanski prosvetari u ponedeljak će zbog ovoga obustaviti rad. U sindikatima tvrde da su iste posledice snosili i pojedini direktori u Kruševcu i Beogradu.
- Prvo sam poslao elektronski spisak bez umanjenih zarada, pa su mi vratili. Ipak sam ispravio i plate su legle. Podlegao sam pritisku - kaže Milić Savić, direktor Pete beogradske gimnazije.

Ipak, treba napomenuti da u školama koje nisu dostavile spisak na sreću gotova da nema nastavnika koji su držali časove od 45 minuta, pa neće biti kažnjeni oni koji nisu štrajkovali.

S druge strane, nastavnici u Kraljevu koji su juče primili umanjene plate, najavljuju tužbe.
 
Ministar posetio Čačak pre dva meseca
Da stvar bude još gora, ministar Verbić je pre dva meseca posetio čačanske prosvetare i pokušao da ih ubedi da će stanje biti bolje. Kako tada nije uspeo, sada se odličio za radikalniji potez - ukidanje plata.
 
Ofarbala si kosu u crveno?:D

:nono2: blondie forever...:heart:

e da..još nešto da vam pokažem...

Пензионер смањује плату
Начелник финансија Подунавског округа , извесни Тошић, главна је особа која смањује плате просветним радницима ових дана по школама Браничевског и Подунавског округа.
Исти господин, међутим, одавно је остварио право на пензију, вероватно неки њеn део већ сад прима али као проверени кадар, смањује плате правим радницима због штрајка.
Дакле, министар Вербић и његов доглавник Шуваков, који као гаулајтер и/или стражар по немачким логорима снима просветне раднике да их заплаши, стално држе лекције о моралу и штедњи,а сами су неморалани када у свом министарству држи пензионере који кажњавају просветаре који користе своје законско право .
 
e da..još nešto da vam pokažem.

Пензионер смањује плату
Начелник финансија Подунавског округа , извесни Тошић, главна је особа која смањује плате просветним радницима ових дана по школама Браничевског и Подунавског округа.
Исти господин, међутим, одавно је остварио право на пензију, вероватно неки њеn део већ сад прима али као проверени кадар, смањује плате правим радницима због штрајка.
Дакле, министар Вербић и његов доглавник Шуваков, који као гаулајтер и/или стражар по немачким логорима снима просветне раднике да их заплаши, стално држе лекције о моралу и штедњи,а сами су неморалани када у свом министарству држи пензионере који кажњавају просветаре који користе своје законско право .

Slična nezakonitost je i u Timočkom okrugu, gde je zloglasni Dragoslav Marić , načelnik pred penzijom, smanjio plate borskim, negotinskim i zaječarskim prosvetarima, iako ne ispunjava zakonske uslove da bude na mestu načelnika- ima diplomu, ali nije imao naučne radove koji su kvalifikacija za mesto načelnika- što znači da je u dva mandata primao debelu platu iako ne odgovara uslovima konkursa.
Ministarstvo to sakriva od javnosti - da je plaćalo nedovoljno stručnog čoveka godinama .


Ono što Srđanu Verbiću trenutno vezuje ruke jeste zabrana zapošljavanja novih ljudi, tako da će morati da se snalazi u okviru postojeće ekipe. Na neke od tih ljudi ipak dalje neće moći da računa, kao što su, na primer, načelnici tri školske uprave – Zaječar, Niš i Ranilug, za koje je inspekcija utvrdila da ne zadovoljavaju zakonske kriterijume po kojima su imenovani na te funkcije.

dragoslav-maric.jpg


http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Verbic-dobija-i-desetog-pomocnika.lt.html
 

Back
Top