Prosjaci i sinovi

Vitez123

Ističe se
Poruka
2.242
Da li ste ikada gledali hrvatsku seriju Prosjaci i sinovi snimanu u Imotskoj krajini? Šta mislite o legendarnim dijalozima i monolozima Kikaša, Jokaša, Matana, Vrtirepke, Dektive i ostalih likova? Da li Srbi uopće razume humor tih krajeva?
 
Ja sam iz najljepše države na svijetu, koja se zvala Jugoslavija i koja je bila bez granica.
Europa, koja je tada bila podijeljena granicama, ukinula je granice između sebe i stavila nama Jugoslavenima, granice između nas.
Znaš li da je ta tvoja Jugoslavija godinama zabranjivala da se Prosjaci i sinovi prikazuju na televiziji jer previše spominju hrvatstvo i jer su snimani u Imotskoj krajini koja je bila leglo ustaša u drugom svjetskom ratu?
 
Da li ste ikada gledali hrvatsku seriju Prosjaci i sinovi snimanu u Imotskoj krajini? Šta mislite o legendarnim dijalozima i monolozima Kikaša, Jokaša, Matana, Vrtirepke, Dektive i ostalih likova? Da li Srbi uopće razume humor tih krajeva?
Kad sam bio klinac ta serija je emitovana na RTS-u, prije nekih 20-ak godina. Gledala je i moja mater i nije moglo proći 3 minuta da ona ne prokomentariše neki izraz, poštapalicu ili izreku što se koristilo i u našem kraju i čega se ona sjeća iz djetinstva i mladosti. Osim tih lingvističkih poklapanja; mentalitet naroda u seriji je isti kao kod nas, a običaji su isti ili slični. I kod nas su seoske žene uglavnom ćeri i sestre umrle osobe 'bugarile' za umrlom osobom (par puta na sahranama sam to čuo uživo), kao što su u seriji 'bugarile' ukućanke/bliske srodnice za didom Kikašom kad je umro. Odnos prema ženama od strane mnogih muškaraca u selima mojih predaka je bio isti kao u seriji, žene su bile neka vrsta mazgi tj. tegleće radne snage i bile su manje od makovog zrna što se kaže. Neki iz mog kraja su žene naročito žensku djecu zvali 'pišuljama' isto kao u seriji, a neki su za žene govorili da su sa 'đavoske strane' dok su u seriji 'sile nečiste' ali to ima isto značenje. Mnogi moji rođaci, članovi porodice i preci su imali nekog svog dida Kikaša poput Matana sa kojim su odrasli, koji im je bio uzor i čiju su životnu filozofiju usvojili.

@Jugoslav Čvarak
 

Back
Top