Proročanstvo o Ukrajini-Solženjicin

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Poli46

Stara legenda
Poruka
84.130
https://www.conopljanews.net/prorocanstvo_o_ukrajini.html

Veliki ruski pisac, nobelovac i zatočenik Staljinovih logora Aleksandar Solženjicin napisao je
i izgovorio još pre pola veka sve što se danas događa sa Ukrajinom. Samo, niko ga tada nije čuo! Poluukrajinac, Solženjicin je uzalud kucao na otvorena vrata nekadašnjeg SSSR, upozoravajući
na haos koji dolazi. Tada, kada to još niko nije video, ili nije hteo da vidi...

as.jpg

Solženjicin je još 1968. u 'Arhipelagu Gulag' pisao: 'Sa Ukrajinom će biti mnogo bolno'.
'Možda će biti potrebno', napisao je, 'u svakoj oblasti sprovesti plebiscit', smatrajući da je
Ukrajina 'nacrtana' po neshvatljivim kriterijumima koji nikada nisu odgovarali njenim istorijskim
granicama. Solženjicin se pitao te godine 'zašto u zapadnoj Ukrajini ukrajinski nacionalisti
ruše spomenike Lenjinu i čeličnom odlučnošću brane svoje 'svete' granice koje im je upravo
on darovao?'
Solženjicin je već tada video bezočnost, iskvarenost i pogubno zagrevanje do usijanja strasti
po rusko-ukrajinskom pitanju. A još 2006. godine fanatično davljenje i proterivanje ruskog jezika
nazivao je 'zverskom merom'...
U jednom od poslednjih intervjua je izrekao i konačnu misao da 'cvetne revolucije' služe samo
da bi 'okružile Rusiju kako bi ona, na kraju, izgubila suverenitet'...

'Arhipelag gulag', pisan 1968, objavljen 1974. godine: 'Meni je bolno da o tome pišem.
U meni se sjedinjuju rusko i ukrajinsko - u krvi, srcu, u mislima. Veliko iskustvo iz logora
i druženje sa Ukrajincima mi je otkrilo koliko su oni osetljivi i ranjivi zbog toga. Naša
generacija ne može da izbegne plaćanje grešaka starijih...' 'Da li smo mi velika nacija',
nastavlja Solženjicin, 'ne treba da dokazujemo veličinom teritorije, brojem potčinjenih
naroda, već veličinom postupaka'. 'I dubinom našeg uzoravanja koje će ostati posle,
ali i posle toga i onih koji neće hteti da budu sa nama...'
- Sa Ukrajinom će u budućnosti biti izuzetno bolno. Ali, treba shvatiti njihovu sadašnju 'napetost'.
Ukoliko oni nisu uspeli tokom prošlih vekova da sve shvate, sada je na nama (Rusima) da
ispoljimo zdrav razum. Moramo da pružimo rešenje federalistima ili separatistima - ko koga
već bude ubedio. Ne treba ustuknuti, inače sledi bezumlje i okrutnost. Koliko god budemo mekši,
trpeljiviji, jasniji danas, toliko više ima nade za uspostavljanje jedinstva u budućnosti,
pisao je Aleksandar.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top