- Poruka
- 388.565
U srpskom zdravstvu trenutno je deficitarno 12 specijalizacija, pokazala je poslednja analiza koju je sprovelo Ministarstvo zdravlja. Nedostaju anesteziolozi, intenzivisti, radiolozi, patolozi, transfuziolozi... Resorno ministarstvo pokušava da "ugasi požar" tako što najbolje diplomce medicinskih fakulteta odmah zapošljavaju i daju im specijalizaciju. U toku je i izrada kadrovske strategije za koju očekuju da će dati rezultate za pet godina.
Koje grane medicine su deficitarne razlikuje se po regionima, ali i ustanovama. Pojedini direktori zdravstvenih ustanova muku muče da nađu zainteresovane kandidate za određene oblasti gde im nedostaju kadrovi. Tako, recimo, u Opštoj bolnici u Leskovcu među mladim lekarima nema zainteresovanih da specijaliziraju urgentnu medicinu, dečju hirurgiju, maksilofacijalnu hirurgiju.
Na sajtu Ministarstva zdravlja nedavno je objavljena odluka o deficitarnim oblastima medicine i dentalne medicine za 2023. godinu. Navode da se za deficitarne grane medicine zdravstveni radnik može odmah uputiti na specijalizaciju nakon završenog pripravničkog staža i položenog stručnog ispita.
Kako je navedeno deficitarne su: anesteziologija, opšta medicina, patologija, medicinska mikrobiologija, transfuziologija, fizikalna medicina, palijativna medicina, pedijatrija, radiologija, medicina rada, medicina sporta, preventivna i dečja stomatologija.
Mnogi su ovu odluku Ministarstva zdravlja protumačili da mladi lekari neće moći da biraju specijalizacije, a iz Ministarstva zdravlja poručuju da svako može da bira specijalizaciju po želji.
Treba znati i kako se dolazi do specijalizacije. Zdravstvena ustanova traži od Ministarstva zdravlja saglasnost za specijalizacije koje su joj potrebne, a zatim raspisuje konkurs. Na konkzurs za specijalizaciju javljaju se lekari koji su zaposleni u toj ustanovi na neodređeno vreme. Tokom usavršavanja, koje traje pet, šest godina, lekar prima platu u ustanovi u kojoj je zaposlen. Postoje i volonterske specijalizacije, koje takođe odobrava Ministarstvo zdravlja.
Situacija na terenu je šarenolika i razlikuje se od regiona do regiona. U Opštoj bolnici u Leskovcu za Euronews Srbija kažu da su dobili odobrenje za sve specijalizacije koje su tražili od Ministarstva zdravlja. Navode da u toj ustanovi nisu deficitarni anesteziolozi, da ih imaju dovoljno, ali da im nedostaju specijalisti urgentne medicine, maksilofacijalne hirurgije, dečje hirurgije.
Poslednjih nekoliko godina mnogo radili na podmlađivanju zdravstvenog kadra, da su najbolji diplomci medicinskih fakulteta koji su zaposleni u toj bolnici odmah dobili specijalizacije
link
Mislim da nije problem samo u speccijalizacijama vec i u odlivu strucnih medicinskih kadrova