Prezime

Daxa... Uvek me je interesovalo, kako im se sklapaju ta prezimena. Da li mozes da mi razjasnis, sve varijante? Mislim na to, kada su oboje supruznika iz Paname... Kako oni sklapaju prezimena, kako to rade njihova deca... kasnije, udajom/zenidbom? Objasni mi primerom, da bi meni, a i ostalima koje to interesuje, bilo jasnije...
 
Julian_Duranona:
Daxa... Uvek me je interesovalo, kako im se sklapaju ta prezimena. Da li mozes da mi razjasnis, sve varijante? Mislim na to, kada su oboje supruznika iz Paname... Kako oni sklapaju prezimena, kako to rade njihova deca... kasnije, udajom/zenidbom? Objasni mi primerom, da bi meni, a i ostalima koje to interesuje, bilo jasnije...
Ma, nemam pojma kao to izgleda kada su iz Paname. Moji svekar i svekrva su odavde nego su se zadesili tamo i prihvatili su taj njihov zakon. Znaci moj muz ima majcino- devojacko i ocevo prezime, a ja verovatno jedina u Srbiji imam svekrvino devojacko prezime ( i naravno svekrovo). Inace u muzevljevoj porodici samo on ima dva prezimena, njegovi roditelji i sestra jedno.
 
gigule:
Hellen kažeš : Моја потреба је да деца , док су мала, имају тај осећај заједништва, да не морају да објашњавају да сам им ја мајка, да се једноставно зна да су то моја деца и да нас то заједничко презиме обележи као породицу.
ovo onda nisam dobro shvatila ???
Neka bude da sam pogrešila.

Реченицу сам почела довољно јасно: ''Моја потреба је...'', значи само сам објашњавала зашто сам ја овако изабрала, и нисам говорила да ли је то добро или не, и да ли и други треба тако да поступе или не. Само сам изнела своје виђење и своје одлуке поводом тога.
 
Hellen:
hanibal77:
ako to nije toliko bitno zasto se onda ne seti ni jedan da uzme zenino prezime pa cemo opet da se svi isto prezivamo.mene su * jer kad sam se udavala nisam pricala francuski i moj svekar-majmun matori rekao da po francuskom zakonu moram da uzmem muzevljevo prezime a ja rekoh ajde sve cu da uradim samo da se vencamo ovde da bih brze dobila papire.a posle saznam da nije tacno sto su mi rekli.joj ja se samo nerviram kad se spomene ova tema grrrrrr :evil:

Зашто се не сети? Зато што је таква традиција код нас, мада је било и таквих случајева али су спорадични. ( Да се разумемо, нисам заговорник традиционалних односа, само објашњавам разлоге за такво поступање!)
Na svoje prezime, kad se potpisujem dodajem DS sto znaci, do smrti...
 
Hellen:
gigule:
Hellen kažeš : Моја потреба је да деца , док су мала, имају тај осећај заједништва, да не морају да објашњавају да сам им ја мајка, да се једноставно зна да су то моја деца и да нас то заједничко презиме обележи као породицу.
ovo onda nisam dobro shvatila ???
Neka bude da sam pogrešila.

Реченицу сам почела довољно јасно: ''Моја потреба је...'', значи само сам објашњавала зашто сам ја овако изабрала, и нисам говорила да ли је то добро или не, и да ли и други треба тако да поступе или не. Само сам изнела своје виђење и своје одлуке поводом тога.

a ja ti kažem kako sam taj tvoj tekst ja shvatila...ajd da ne boldiram...
OK objasnila si mi... Nema jeda...
 
ilona:
Dakle,pitanje je za one medju nama koje su vec u braku i za one koje o tome razmisljaju: da li cete (ili ste vec) zadrzati svoje prezime i dodati mu prezime vaseg supruga,ili cete uzeti samo njegovo prezime?
Sto se mene tice, o braku i ne razmisljam,vise sam za neke slobodnije forme zivotne zajednice dvoje ljudi,ali ako se budem udala zadrzacu svoje prezime,bez ikakvih dodavanja. Jednostavno zelim da se ceo zivot zovem onako kako se zovem sada. Ako sam se rodila sa ovim imenom i prezimenom logicno mi je da sa tim istim imenom i prezimenom i umrem. Mojoj mami sam danas to rekla (inace,ona je zadrzala svoje prezime i dodala tatino) i ona mi kaze :'Pa onda niko nece znati da si se udala' (u smislu nece to znati ljudi koji me ne vide duze vreme pa mi cuju ime i prezime i onda pomisle da sam jos sama).
Zanima me koje je vase misljenje o ovome?

Ja bih zadrzala i svoje i od muza :P Jer onda nebi morala sve papire da menjam :wink:
 
looodica:
ilona:
Dakle,pitanje je za one medju nama koje su vec u braku i za one koje o tome razmisljaju: da li cete (ili ste vec) zadrzati svoje prezime i dodati mu prezime vaseg supruga,ili cete uzeti samo njegovo prezime?
Sto se mene tice, o braku i ne razmisljam,vise sam za neke slobodnije forme zivotne zajednice dvoje ljudi,ali ako se budem udala zadrzacu svoje prezime,bez ikakvih dodavanja. Jednostavno zelim da se ceo zivot zovem onako kako se zovem sada. Ako sam se rodila sa ovim imenom i prezimenom logicno mi je da sa tim istim imenom i prezimenom i umrem. Mojoj mami sam danas to rekla (inace,ona je zadrzala svoje prezime i dodala tatino) i ona mi kaze :'Pa onda niko nece znati da si se udala' (u smislu nece to znati ljudi koji me ne vide duze vreme pa mi cuju ime i prezime i onda pomisle da sam jos sama).
Zanima me koje je vase misljenje o ovome?

Ja bih zadrzala i svoje i od muza :P Jer onda nebi morala sve papire da menjam :wink:



Ipak ćeš morati sve da ih menjaš (u slučaju da dodaješ muževljevo prezime).
A što se dece tiče, ja mislim, ali nisam sigurna da po našem zakonu ukoliko otac prizna dete, ono mora da nosi njegovo prezime.(do neke godine kada može samo da traži da se promeni). Ako sam lupila izvinite, moslim da sam negde tako čitala, ali nisam sigurna.
A ono o čemu Hellen priča je malo teže i šire za raspravu. Jer ma kako mi posmatrali stvari, deca jesu surova po pitanju takvih stvari i stalna zapitkivanja mogu da smore (a što se tvoja mama preziva drugčije, a jel ona tvoja prava mama............) tako da je možda jednostavnije da se svi isto prezivaju i tako stave tačku na jednu glupost.
Ja lično nisam ni udata (na papiru),(imam ćerku 2,8 godina), i već sam imala par situacija gde sam morala da napominjem da se prezivam drugacije ( jer svi automatski stavljaju detetovo prezime, a u dokumentima mi piše drugacije). Tako da mislim da je Hellen pričala o tome, a to što je ovde potrebno da napišeš esej od 10 strana da bi neko shvatio šta si hteo da kažeš je druga priče.
 
d-mol:
looodica:
ilona:
Dakle,pitanje je za one medju nama koje su vec u braku i za one koje o tome razmisljaju: da li cete (ili ste vec) zadrzati svoje prezime i dodati mu prezime vaseg supruga,ili cete uzeti samo njegovo prezime?
Sto se mene tice, o braku i ne razmisljam,vise sam za neke slobodnije forme zivotne zajednice dvoje ljudi,ali ako se budem udala zadrzacu svoje prezime,bez ikakvih dodavanja. Jednostavno zelim da se ceo zivot zovem onako kako se zovem sada. Ako sam se rodila sa ovim imenom i prezimenom logicno mi je da sa tim istim imenom i prezimenom i umrem. Mojoj mami sam danas to rekla (inace,ona je zadrzala svoje prezime i dodala tatino) i ona mi kaze :'Pa onda niko nece znati da si se udala' (u smislu nece to znati ljudi koji me ne vide duze vreme pa mi cuju ime i prezime i onda pomisle da sam jos sama).
Zanima me koje je vase misljenje o ovome?

Ja bih zadrzala i svoje i od muza :P Jer onda nebi morala sve papire da menjam :wink:



Ipak ćeš morati sve da ih menjaš (u slučaju da dodaješ muževljevo prezime).
A što se dece tiče, ja mislim, ali nisam sigurna da po našem zakonu ukoliko otac prizna dete, ono mora da nosi njegovo prezime.(do neke godine kada može samo da traži da se promeni). Ako sam lupila izvinite, moslim da sam negde tako čitala, ali nisam sigurna.
A ono o čemu Hellen priča je malo teže i šire za raspravu. Jer ma kako mi posmatrali stvari, deca jesu surova po pitanju takvih stvari i stalna zapitkivanja mogu da smore (a što se tvoja mama preziva drugčije, a jel ona tvoja prava mama............) tako da je možda jednostavnije da se svi isto prezivaju i tako stave tačku na jednu glupost.
Ja lično nisam ni udata (na papiru),(imam ćerku 2,8 godina), i već sam imala par situacija gde sam morala da napominjem da se prezivam drugacije ( jer svi automatski stavljaju detetovo prezime, a u dokumentima mi piše drugacije). Tako da mislim da je Hellen pričala o tome, a to što je ovde potrebno da napišeš esej od 10 strana da bi neko shvatio šta si hteo da kažeš je druga priče.

Nemorash da menjash jer sam proverila mozesh zadrzati i svoje i muzevo prezime,ali dete ce nositi samo jedno i to je od muza prezime.
 
Možda ne pričamo o istoj stvari.
Moja komšinica se udala pre mesec dana, dodala je muževljevo prezime na svoje i morala je sve papire da menja(počev od izvoda iz matične knjige rođenih pa do pasoša).
Ja sam shvatila da ti pričaš o tome.
A o čemu si ti u stvari pričala?
 
gigule:
malo dobre volje i sve je OK...

Uzgred d mol izvini i ti i Hellen što sam glupa i ne kapiram...esej nije potreban...možda ni to ne shvatim...

Što su svi ovde ratoborno raspoloženi? (na forumu)
Što si se ti našla toliko uvređena?
Ja sam pričala uopšteno o forumu, jer na svakoj temi mora da se desi nešto slično, tj uvek se neko uhvati za nekoliko reči, izvuče ih iz konteksta i napravi od toga frku.
Kad sam to rekla imala sam najbolje namere, a ne da se prepucavam sa tobom ili da te ubeđujem da nisi u pravu, naročito kad je u pitanju sloboda izbora a ne činjenično stanje.
Samo sam smatrala da je tako nešto (promena prezimena)glupost koja ne treba da bude presudna stvar u nečijem budućem životu.
Pozdrav :wink:
 
d-mol:
gigule:
malo dobre volje i sve je OK...

Uzgred d mol izvini i ti i Hellen što sam glupa i ne kapiram...esej nije potreban...možda ni to ne shvatim...

Što su svi ovde ratoborno raspoloženi? (na forumu)
Što si se ti našla toliko uvređena?
Ja sam pričala uopšteno o forumu, jer na svakoj temi mora da se desi nešto slično, tj uvek se neko uhvati za nekoliko reči, izvuče ih iz konteksta i napravi od toga frku.
Kad sam to rekla imala sam najbolje namere, a ne da se prepucavam sa tobom ili da te ubeđujem da nisi u pravu, naročito kad je u pitanju sloboda izbora a ne činjenično stanje.
Samo sam smatrala da je tako nešto (promena prezimena)glupost koja ne treba da bude presudna stvar u nečijem budućem životu.Pozdrav :wink:
Potpuno se slažem sa tobom.
Druga je stvar da sam ja onda loše shvatila tvoju rečenicu: to što je ovde potrebno da napišeš esej od 10 strana da bi neko shvatio šta si hteo da kažeš je druga priče.
I nisu svi ratoborno raspoloženi...samo neki i/ili ponekad...
Pozz
 
A što se dece tiče, ja mislim, ali nisam sigurna da po našem zakonu ukoliko otac prizna dete, ono mora da nosi njegovo prezime.(do neke godine kada može samo da traži da se promeni). Ako sam lupila izvinite, moslim da sam negde tako čitala, ali nisam sigurna.


Kada sam u svom postu napisala da dete ne mora imati prezime svog oca (iako je bracno), to sam rekla jer pouzdano znam da je tako.
Zakon o braku i porodicnim odnosima (cl.395 st.3):
Dete dobija prezime prema prezimenu jednog ili oba roditelja, ali zajednickoj deci roditelji ne mogu odrediti razlicita rezimena
Dakle,primenjeno u praksi,dete moze imati samo prezime majke,samo prezime oca ili i oba prezimena,ali ako vas muz i vi imate vise dece svako od njih mora imati isto prezime. To je tako regulisano samo u nasem zakonodavstvu (sa aspekta SCG), jer je ova pomenuta odredba iz republickog zakona Srbije. Tako da, ako se vi i vas muz vencate i imate bracnu decu ona se mogu prezivati i kao vi a ne kao vas muz,a to ne samo da retko ko primenjuje nego retko ko i zna :(
A crnogorsko pravo cak dopusta roditeljima da svojoj zajednickoj deci daju i razlicita prezimena :!:
 
Od kada znam za sebe, znam i da necu da se odreknem svoga imena i prezimena, jednostavno,jer sam to ja i ne mogu posle 30 godina da se zovem drugacije.
vencala sam se pre godinu dana,vise pro forme,mada sam se u crkvi vencala mnogo ranije, jer mi je neko rekao da moram da se vencam kod maticara da ne bi bilo peripetija kad se dete rodi(sto se ispostavilo kao laz),i tada dodala muzevljevo prezime,sva dokumenta mi vaze do 2008 i nista nisam menjala i nemam nameru,potpisujem se i predstavljam i privatno i poslovno devojackim prezimenom,A sto se tice detetovog prezimena, potpuno sam sigurna da moze da uzme i majcino prezime bez problema, jer kad smo isli da prijavimo cerku u opstini, maticarka je kad je videla da nemam nijedan dokument sa dodatim prezimenom pitala podrugljivo` da necete mozda da se i dete preziva kao vi? i to mozete,poceli su i takvi slucajevi da nam dolaze!`
Ovo je i dalje brdovoti Balkan!!
uz to, masa ljudi oko mene ima pricu`il` ces da uzmes moje prezime ili te ne zenim`, na sta bih ja jedva docekala ono drugo!
 
jelena1974:
Od kada znam za sebe, znam i da necu da se odreknem svoga imena i prezimena, jednostavno,jer sam to ja i ne mogu posle 30 godina da se zovem drugacije.
vencala sam se pre godinu dana,vise pro forme,mada sam se u crkvi vencala mnogo ranije, jer mi je neko rekao da moram da se vencam kod maticara da ne bi bilo peripetija kad se dete rodi(sto se ispostavilo kao laz),i tada dodala muzevljevo prezime,sva dokumenta mi vaze do 2008 i nista nisam menjala i nemam nameru,potpisujem se i predstavljam i privatno i poslovno devojackim prezimenom,A sto se tice detetovog prezimena, potpuno sam sigurna da moze da uzme i majcino prezime bez problema, jer kad smo isli da prijavimo cerku u opstini, maticarka je kad je videla da nemam nijedan dokument sa dodatim prezimenom pitala podrugljivo` da necete mozda da se i dete preziva kao vi? i to mozete,poceli su i takvi slucajevi da nam dolaze!`
Ovo je i dalje brdovoti Balkan!!
uz to, masa ljudi oko mene ima pricu`il` ces da uzmes moje prezime ili te ne zenim`, na sta bih ja jedva docekala ono drugo!
Moj otac je bio ponosan sto sam zadrzala svoje prezime, ali kad se brat zenio skrenuo mu je paznju da snaja mora da uzme njegovo prezime???
 
jelena1974:
Od kada znam za sebe, znam i da necu da se odreknem svoga imena i prezimena, jednostavno,jer sam to ja i ne mogu posle 30 godina da se zovem drugacije.
vencala sam se pre godinu dana,vise pro forme,mada sam se u crkvi vencala mnogo ranije, jer mi je neko rekao da moram da se vencam kod maticara da ne bi bilo peripetija kad se dete rodi(sto se ispostavilo kao laz),i tada dodala muzevljevo prezime,sva dokumenta mi vaze do 2008 i nista nisam menjala i nemam nameru,potpisujem se i predstavljam i privatno i poslovno devojackim prezimenom,A sto se tice detetovog prezimena, potpuno sam sigurna da moze da uzme i majcino prezime bez problema, jer kad smo isli da prijavimo cerku u opstini, maticarka je kad je videla da nemam nijedan dokument sa dodatim prezimenom pitala podrugljivo` da necete mozda da se i dete preziva kao vi? i to mozete,poceli su i takvi slucajevi da nam dolaze!`
Ovo je i dalje brdovoti Balkan!!
uz to, masa ljudi oko mene ima pricu`il` ces da uzmes moje prezime ili te ne zenim`, na sta bih ja jedva docekala ono drugo!
Moj otac je bio ponosan sto sam zadrzala svoje prezime, ali kad se brat zenio skrenuo mu je paznju da snaja mora da uzme njegovo prezime???
 
stefkem:
jelena1974:
Od kada znam za sebe, znam i da necu da se odreknem svoga imena i prezimena, jednostavno,jer sam to ja i ne mogu posle 30 godina da se zovem drugacije.
vencala sam se pre godinu dana,vise pro forme,mada sam se u crkvi vencala mnogo ranije, jer mi je neko rekao da moram da se vencam kod maticara da ne bi bilo peripetija kad se dete rodi(sto se ispostavilo kao laz),i tada dodala muzevljevo prezime,sva dokumenta mi vaze do 2008 i nista nisam menjala i nemam nameru,potpisujem se i predstavljam i privatno i poslovno devojackim prezimenom,A sto se tice detetovog prezimena, potpuno sam sigurna da moze da uzme i majcino prezime bez problema, jer kad smo isli da prijavimo cerku u opstini, maticarka je kad je videla da nemam nijedan dokument sa dodatim prezimenom pitala podrugljivo` da necete mozda da se i dete preziva kao vi? i to mozete,poceli su i takvi slucajevi da nam dolaze!`
Ovo je i dalje brdovoti Balkan!!
uz to, masa ljudi oko mene ima pricu`il` ces da uzmes moje prezime ili te ne zenim`, na sta bih ja jedva docekala ono drugo!
Moj otac je bio ponosan sto sam zadrzala svoje prezime, ali kad se brat zenio skrenuo mu je paznju da snaja mora da uzme njegovo prezime???

:lol:
 
Ja sam zadrzala svoje prezime i ne mogu da zamislim kako bih se osecala u slucaju da sam uradila drugacije. Dosta sam razmisljala o tome i jos gluplje mi je bilo da svom prezimenu dodam prezime supruga, mislim da u tom slucaju tek ne bih znala ko sam u stvari.
Pre svega postujem svoj identitet i pravo da mogu da biram.
Posto se prica i o reakcijama drugih, spomenucu i ja neke. Pocecu od svog supruga cije mi je misljenje bilo jedino vazno, koji mi je rekao da potpuno razume moju odluku i veoma je postuje. Zatim, moj tata koji mi je prvi rekao da bi mu bilo drago da zadrzim prezime (posto ima dve cerke) ali da to mozda i nije posteno prema mom suprugu i njegovim roditeljima. Nisam razumela sta je tu neposteno, ali to je samo jos jedno misljenje. Vecina mojih udatih drugarica me je podrzala, sa konstatacijom da su i one to trebale da urade (posto su videle da ne boli toliko), ali da je sada kasno. Ima i onih zena koje me pitaju: "Zar ti nece biti neprijatno kada te deca sutra pitaju zasto se ne prezivate isto" a onda priznaju da ni one nisu promenile svoja dokumenta i da su u porodiliste isle sa knjizicom u kojoj im stoji devojacko prezime. Steta sto bebe ne znaju da postavljaju pitanja.
I dalje smatram da je sve samo stvar izbora i da ne postoji onaj pogresan dokle god si ti zadovoljan njim.
 
Oduvek sam znala da ce kada se udam svom prezimenu dodati njegovo i tako sam i uradila...
Dete naravno ima prezima svoga oca i to mi je normalno.
Kada se setim samo reakcije kada sam kod maticara saopstila da svom dodajem njegovo prezime...devojke su odobravale a muskarci negodovali...
Meni je to normalno,ali u principu stvar dogovora...
 
Cenim da će kod mene da presudi estetski momenat, da li lepše zvuči ovako ili onako....svoje sigurno neću dodavati, mada je toliko učestalo da bi jedino prezime poput Puzigaća, Guzina kako neko reče, i slično - izbegla i ostavila svoje.
btw. da su moji bili informisani u vezi sa dodelljivanjem prezimana deci, i da su mene pitali (impossible :?), bolje bi bilo da sam dobila lepo majčino prezime. Estetike radi.
 

Back
Top