Premijer Severne Makedonije najavio povratak srpskog jezika

Premijer Severne Makedonije Zoran Zaev čestitao je Svetog Savu pripadnicima sprske manjine i najavio povratak sprskog jezika kao izbornog predmeta u školama.
https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=01&dd=27&nav_category=167&nav_id=1801867
:klap:
Ово је добар смер Заева у грађењу добросуседских односа. Али не зависи то само од њега. Постоје снаге у власти државе које ће на све начине гледати да се та идеја не реализује. Ту пре свега мислим на албански лоби а потом и бугарски а не треба искључити ни сам македонски лоби.
Време ће показати прави смер.
 
Ово је добар смер Заева у грађењу добросуседских односа. Али не зависи то само од њега. Постоје снаге у власти државе које ће на све начине гледати да се та идеја не реализује. Ту пре свега мислим на албански лоби а потом и бугарски а не треба искључити ни сам македонски лоби.
Време ће показати прави смер.
BUGARIN IZVREĐAO CEO SRPSKI NAROD "Zaev čestitao Dan Svetog Save srpskim opkupatorima"
https://www.alo.rs/vesti/region/zaev-cestitao-dan-svetog-save-srpskim-opkupatorima/378973/vest
Nedavni gest Skoplja prema Beogradu pokazao je da je Severna Makedonija srpski trojanski konj, izjavio je bugarski novinar i stručnjak za međunarodno pravo Velizar Enčev, komentarišući današnje obraćanje makedonskog premijera Zorana Zaeva makedonskim Srbima.
Enčev smatra da je Bugarska nakon takvih dejstava još više uverena u potrebu da odloži svoju saglasnost za početak pregovora o pristupanju Severne Makedonije Evopskoj uniji. Osim toga, poslednji korak takođe pokazuje EU i SAD da je Skoplje zapravo srpska marioneta na Balkanu.
„Zašto je Zaev toliko zavisan od Srbije da pribegava takvim kompromitujućim radnjama?“, upitao se Enčev.

Sa svoje strane, zamenik predsednika parlamentarne stranke VMRO BND Angel Džambazki skrenuo je pažnju na to da je Zaev makedonskim Srbima čestitao Dan Svetog Save. Prema njegovim rečima, sa stanovišta istorije, apsurdno je čestitati onima koji početkom 20. veka okupirali teritoriju Makedonije u kojoj su u to vreme uglavnom živeli etnički Bugari.
„Ne znam nijednog drugog premijera koji bi čestitao okupatorima i kolonizatorima sopstvene države. Čak i površni pregled istorijskih izvora i vremena neposredno pre i posle 1903. godine na geografskom području Vardarske Makedonije, savremene Republike Severne Makedonije, jasno pokazuje ulogu i odnos Srba prema lokalnom, uglavnom bugarskom stanovništvu koje je tamo živelo“, napisao je Džambazki na svojoj stranici na Fejsbuku.

Oni Makedonci koji ometaju dobre odnose između naroda Bugarske i Severne Makedonije su „potomci tih srpskih kolonizatora“, istakao je političar. Upravo oni su uključeni u makedonsku politiku, univerzitete i medije.
„Veoma je jadno, sramotno i indikativno. Vlasti i opozicija u Skoplju se pretvaraju, ulaguju, ulizuju i pokušavaju da se dopadnu svima, ali leđa su im i dalje okrenuta ka severu. Ka Beogradu i Kremlju“, zaključio je on.
*************************************************

Није се дан саставио а бугарски лобисти су већ започели лобистичку тираду.
 
Реакција великобугарских фашиста је очекивано неодмерена, и може само нанети штету бугарским амбицијама да интегришу словенски живаљ БЈР Македоније. На томе им хвала.

Што се тиче Заева и „добросуседских односа”, не будимо наивни. БЈР Македонија је показала своје „добросуседство” признавањем терористичке творевине на југу наше земље, а ми смо је, у знак захвалности, признали под именом које је неприхватљиво за Грчку - једну од малог броја земаља Европе које поштују суверените ти територијални интегритет Србије.

Зато, мало мање здравог разума, а мање емоција и „братство-јединствене” шизофреније.
 
Реакција великобугарских фашиста је очекивано неодмерена, и може само нанети штету бугарским амбицијама да интегришу словенски живаљ БЈР Македоније. На томе им хвала.

Што се тиче Заева и „добросуседских односа”, не будимо наивни. БЈР Македонија је показала своје „добросуседство” признавањем терористичке творевине на југу наше земље, а ми смо је, у знак захвалности, признали под именом које је неприхватљиво за Грчку - једну од малог броја земаља Европе које поштују суверените ти територијални интегритет Србије.

Зато, мало мање здравог разума, а мање емоција и „братство-јединствене” шизофреније.
Гешиш!
Два разлога које наводиш као ,,добросуседски'' су изнуђена.
Србија признањем имена Република Северна Македонија учинила је услугу Грчкој а не БЈРМ. Садашње име Македоније је краткорочно. Мењаће се оно још који пут.
А они су признали су Шиптаре јер их имају у својој држави у све већем броју. Због сопственог мира, на то су били принуђени да учине.
Оно што можемо да им замеримо је понашање Македонаца у симулираном протеривању Шиптара са Косова у БЈРМ где су тамо прихваћени у већ унапред припремљени смештај (напуштене куће, шатори, исхрана, медицинска услуга, превоз, .....). То им се не сме заборавити.
 
Немојте ми говори да грешим, кад немате појма ни о чему говорим.

Нисам говорио о имену које Грчка, очигледно, признаје, већ ономе које јој је сметало: наиме, Република Македонија. Србија је признала БЈРМ под тим именом, а БЈРМ је похитала да нам забије нож у леђа.

Разлози ме не занимају, и не занима ме како су угостили шћиптарске терористе. Занима ме то што нам нису добри суседи, а још мање пријатељи, и крајње је време да престанемо да се понашамо као да јесу, и да деламо искључиво у складу с нашим интересима.
 

Back
Top