Pravopis, pravopisne greške, jezičke nedoumice i pitanja

Kako glasi prvo lice jednine prezenta glagola BITI

  • bi

  • budem

  • bih

  • bejah

  • bicu

  • jesam


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
гран+је > грање н+ј >њ
прут+је > пруће т+ј -> ћ
млад+ји > млађи д+ј > ђ
бел+ји > бељи л-ј > љ
брз+ји > бржи з+ј > ж
вис+ји > виши с+ј > ш

Јотовање уснених сугласника:
грм+је > грмље мј > мљ
гроб+је > гробље бј > бљ
сноп+је > снопље пј > пљ
здрав+је > здравље вј > вљ

A ако и даље ниси сигурна, а ти књигу у шаке! :evil:
 
Do djavola.

Kako se navodnicima izdvaja doslovno navedeni tudji tekst, mislim da je logicno da obuhvatis i znak, ukoliko citiras citavu recenicu, odnosno da ga ne obuhvatis ako nije deo tudjeg teksta.

ne znam tačno na šta miliš, ali ako sam dobro shvatila:

npr. Hoćeš da citiraš rečenicu: On je došao.
citiraš je ovako: "On je došao." (naravno navodnici prvi dole)
 
Kako se pravilno piše, dođavola ili do đavola? U prevodima na TV-u često srećem i jednu i drugu kombinaciju. Takođe, da li se tačka, upitnik, uzvičnik piše pre ili posle navodnika? Ovo nikako da zapamtim. U zbirci na prijemnom koliko se meni čini je pogrešno... tako nam je bar nastavnica rekla.

Зависи од случаја до случаја. Ако је у питању управни говор, на пример, цитирана реченица је упитна или узвична и налази се на крају шире реченице, овако некако би требало да изгледа:
Изјавна реченица: ,,Упитна реченица?"
Изјавна ........ : ,,Узвична ............... !"

Када је и прва, шира, исте комуникативне функције као она под наводницима, знак шире има предност:
Упитна реченица: ,,Упитна реченица"?
За тачку исто важи, предност има шира, али постоје случајеви где се тачка пише пре наводника. Углавном је то код управног говора, и када је главни део целе реченице под наводницима. А има и још понекад, не знам баш тачно, битно је осетити који део је главни.
Када се на крају реченице не налази друга, већ је наведен само неки израз, увек се пише тачка после наводника, на пример:
Прочитао сам данашњу ,,Политику".

Е, а кад су наведене реченице на почетку, мислим да се не пише ништа, него као код управног говора, с тим што не знам баш ако су упитне или узвичне:
,,Отишао је кући", рекла сам.
,,Ако се икада сетиш", наставио је: ,,позови ме."
 
I jos jedno pitanje...

Uz imenicu CITALAC stavi broj 21

E sad kako?
Dvadest prvi citalac ili dvedest i jedan citalac?

Исправан одговор гласи: Двадесет и један читалац.
Ако иза редног броја стоји ТАЧКА ( 21.), тада пишемо и читамо: Двадесет и први читалац. :)
Драги Нишлија, не брини, прошао си! :bye:
 
Исправан одговор гласи: Двадесет и један читалац.
Ако иза редног броја стоји ТАЧКА ( 21.), тада пишемо и читамо: Двадесет и први читалац. :)
Драги Нишлија, не брини, прошао си! :bye:

Iz tvojih usta, u bozije usi...:bye:
 
Svaki dan prolazim pored "Akademije lepih umetnosti"
Sve mi se cini da tu nesto nije uredu !
Sta vi mislite ?
Isto sto i ti. Znam da je to privatna Akademija i verovatno su zeleli neki pridev u nazivu, koji bi je po necemu izdvojio od - recimo - "obicnih" Akademija umetnosti koje u svom nazivu nemaju taj pridev. Meni je svaka umetnost lepa, tako da ovaj pridev je nepotreban... Medjutim, ocito da intrigira, a to je samo po sebi uspeh:)
 
Poslednja izmena:
iako persiranje cesto izgleda ovako: " Vi ste slobodni / arogantni / ljubazni...."

Da li je ovo pravilno, da li posle persiranja ( Vi ) ide mnozina ????

Posto se, dok persiramo, obracamo jednoj osobi, valjda bi bilo pravilno:
"Vi ste slobodan (covek) / arogantna ( zena) / ljubazna (osoba )....":roll:

elem, da cujem :)

e da, jedna od nebuloza srpsko-hrvatskog jezika, znaci:

dom - kucanica

kuca - domacica:cool:
 

Back
Top