Casual Observer
Stara legenda
- Poruka
- 83.897
PR-DC predstavio novi dron koji se navodi optičkim kablom: „Spremni smo da proizvodimo novi FIBERTON“ u stotinama hiljada komada
Modifikacija već razvijenog FPV drona, sada sa dodatkom optičkog kabla kao metoda upravljanja i navođenja kao i mini-rovera / Foto: PR-DC
Petar Vojinovic
Kompanija PR-DC predstavila je pre dva dana novi proizvod, dron koji se navodi optičkim kablom naziva FIBERTRON, za koji kažu da je prvi FPV dron proizveden u Srbiji koji koristi ovakav način upravljanja.
Kako za Tango Six kaže Miloš Petrašinović, vazduhoplovni inženjer i suosnivač kompanije, novi dron se kao proizvod sastoji iz već predstavljene letelice ODONAT, modula za komunikaciju putem optičkog kabla, izmenljive bojeve glave i rovera.
Novi dron može koristiti standardnu protivoklopnu minu 60 mm sa adekvatnim upaljačem ali se mogu koristiti i druge naprednije bojeve glave.
– Letelica ODONAT najviše dobija sa stanovišta upotrebne vrednosti time što se koristi optički kabl. Današnji sukobi su pokazali da se ovakve letelice zaista masovno koriste i da postoje problemi sa uspostavljanjem i održavanjem radio veze sa letelicama, naročito u završnoj fazi kada letelica praktično prilazi zemlji. – kaže Petrašinović za naš portal.
Upotrebom optičkog kabla dobijena je stabilna veza koju, kako tvrde iz PR-DC, nije moguće ometati:
– Ono što je značajno je da ova veza funkcioniše sve do momenta eksplozije.
Napomenuo bih da ovde do značaja dolazi i mogućnost teledirigovanog opaljivanja, operator u svakom trenutku može izdati komandu kojom se aktivira bojeva glava. Ovo je prvi dron domaće proizvodnje koji koristi optički kabl za komunikaciju i prvi u svetu sa odbacivim roverom za vrebanje u prvoj fazi misije.
ODONAT sa modulom za optički kabl / Foto: PR-DC
PR-DC je u demonstraciji koncepta novog drona (bez pravog eksploziva, uz upotrebu filmske pirotehnike) prikazao dva rovera različitih veličina i za različite terene, dok u planu imaju još nekoliko varijanti, uključujući i one sa gusenicama:
– Naše rešenje podrazumeva korišćenje jednog optičkog kabla sa poludupleks dvosmernom digitalnom komunikacijom.
Operater putem standardnog IKA-CTRL daljinskog upravljača (bez ikakvih izmena) sa adapterom za optičku komunikaciju, koji se priključuje na njega, šalje letelici komande dok se od letelice istovremeno dobijaju podaci o njenom stanju i video snimak visoke rezolucije sa kamere. Radi se o standardnom komercijalno dostupnom optičkom vlaknu koje se odgovarajuće namotava za ovu upotrebu. Deo tehnologije koji želimo da lokalno radimo je svakako proces namotavanja optičkog kabla jer nam to ostavlja prostor da realizujemo različite varijacije. – kaže Petrašinović.
Kompanija će, u zavisnosti od zahteva, FIBERTON razvijati i sa većim vozilima i bojevim glavama / Foto: PR-DC
ODONAT kao proizvod FPV drona ostaje i dalje kao opcija bez modula za komunikaciju putem optičkog kabla.
Petrašinović za Tango Six kaže da su „kamikaze“ kao što je ODONAT konstantno veoma traženi proizvodi naročito zbog toga što su u aktuelnim sukobima iskorišćeni u nekim zaista neverovatnim misijama:
– Te misije su zapravo i pokazale upotrebnu vrednost i značaj ovakvog proizvoda, kao što smo mi i očekivali. Na tržištu već postoji značajan broj proizvodjača ali ima prostora za sve.
Razvili smo potpuno digitalni sistem za komunikaciju sa letelicom putem optičkog kabla što između ostalog znači da jedan operater može upravljati i sa nekoliko letelica u isto vreme putem mreže.
Zamisao je da se pošalje desetak rovera sa letelicama, da pređu neki određeni put i čekaju pravi trenutak za dejstvo iz vazduha.
Petrašinović kaže da je želja PR-DC-a da u Srbiji uspostave proizvodnju u stotinama hiljada komada, što, naravno, zavisi od potražnje ali naglašava da su oni kao kompanija za to spremni i da poseduju odgovarajući proizvodni kapacitet.
– Postrojenje za proizvodnju FIBERTRON-a podrazumeva proizvodnju namotaja optičkog kabla, proizvodnju naše integrisane elektronike sa autopilotom, navigacionim modulom i kontrolerima rada svih motora letelice, proizvodnju elektronike za upravljanje motorima rovera, sklapanje kamera od senzora kamere, optike i naše elektronike i proizvodnju konstrukcije letelice i rovera (od metala, plastike i kompozita). Pored same letelice se proizvodi i daljinski upravljač IKA-CTRL i sve drugo neophodno za upotrebu, kao što je, na primer, pakovanje za transport. – kaže Petrašinović za Tango Six.
https://tangosix.rs/2025/24/06/pr-d...imo-novi-fiberton-u-stotinama-hiljada-komada/
Stotine hiljada komada, uz navođenje optičkim kablovima, dakle nema elektronskog ometanja…