Pozorište Pozorišta osvetljavaju društvene probleme i inspirišu promene

Soradze

Elita
Moderator
Poruka
21.079
Glumci iz pet najvećih beogradskih pozorišta pridružili su se studentima Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) u protestnoj šetnji prošlog meseca, izražavajući solidarnost i podršku njihovim zahtevima.Glumački esnaf se pridružio kako bi dodatno skrenuo pažnju na ove zahteve i podržao borbu za pravdu i transparentnost. Ovaj pokret je deo šireg talasa protesta u Srbiji, koji uključuju i kulturne radnike, a često su usmereni na pitanja korupcije i odgovornosti vlasti.
Studenti FDU-a su već neko vreme u blokadi, zahtevajući pravdu i odgovornost za nedavne događaje, uključujući tragediju u Novom Sadu.

Beograd je dom mnogih aktivnih pozorišta koja igraju ključnu ulogu u kulturnom životu grada. Evo nekoliko najpoznatijih:
  1. Narodno pozorište - Jedno od najstarijih i najvažnijih pozorišta u Srbiji, smešteno na Trgu Republike. Ovde se izvode drame, opere i baleti.
  2. Jugoslovensko dramsko pozorište (JDP) - Poznato po modernim i avangardnim produkcijama.
  3. Atelje 212 - Centar eksperimentalnog i savremenog teatra.
  4. Pozorište na Terazijama - Specijalizovano za mjuzikle i muzičke predstave.
  5. Beogradsko dramsko pozorište - Fokusira se na savremene drame i domaće autore.
Glumci i zaposleni iz ovih institucija izrazili su solidarnost sa studentima Fakulteta dramskih umetnosti i podržali njihove zahteve kroz protestne šetnje i obustavu rada.
Ovaj čin solidarnosti naglašava važnost kulture i umetnosti u društvenim promenama.

Umetnici, uključujući glumce, često imaju jedinstvenu sposobnost da osvetle društvene probleme i inspirišu promene. Njihova uloga nije samo da zabavljaju, već i da podstiču razmišljanje i povezuju ljude. Kada se udruže sa zajednicom, mogu postati snažan glas za pravdu i napredak. Odražavaju veru u moć kolektivnog delovanja i kreativnosti. Takođe
smatraju da umetnost i politika nisu odvojene sfere, već da se prepliću, posebno kada je reč o društvenim pitanjima. Kroz svoje javne nastupe, predstave i izjave, oni često koriste svoj glas da skrenu pažnju na teme poput pravde, slobode govora i društvene odgovornosti trudeći se svim snagama u izgradnji boljeg o lepšeg života.


 
Glumci i pored njih svi ostali koji se bave umetnošću i kulturom imaju probleme koji su direktno vezani za društvo i politiku.

Kakvu je sudbinu imala Žanka Stokić posle Drugog svetskog rata?

Zašto Miodrag Petrović Čkalja nije mogao da igra u svim serijama i filmovima?

Zašto današnji glumci, penzionisani, kap što su Seka Sablić i Olga Odanović snimaju TV reklame?

Zašto je Anja Đurić Konstrakta, kao pevačica snimila i otpevala pesmu čiji je refren "Umetnica mora biti zdrava"?

Ko danas i kako dobija nacionalnu penziju?

Mogla bih da postavljam još pitanja i da dajem odgovore na gornja pitanja, ali neću. Mislim da javnost zna odgovore na pitanja.


Glumci koji časno i pošteno obavljaju svoj posao stali su uz studente i svoj narod, svesni da imaju uticaj na društvo u celini.


Glumci koji imaju veliku publiku podigli su glas protiv nepravde, korupcije koja postoji i u tim esnafima.


Nečasni ljudi koji su takođe glumci nisu zaslužili nijednu jedinu reč.
 
Ovo sam ostavio na Istoriji ali mogu i ovde. kakav je bio status glumaca u Rimskom carstvu

Gk6BIH_XYAAzs-W.jpg
 
@suave Ako ti nije problem, molim te prevedi ovaj tekst.

Hvala unapred. 🙂
"Za razliku od glumaca u post-klasičnoj Grčkoj (period od 500 do 338 pr n.e.), glumci u starom Rimu tretirani su bez ikakvog poštovanja. U stvari, glumcima nije bilo dozvoljeno da glasaju niti da vrše bilo koju javnu službu"- tj nisu mogli birati niti biti birani u institucije rimske države.

Inače često su u pitanju bili i robovi ili oslobođenici, baš grci ili helenizovani stanovnici istočnog Mediterana. Rimljani su u svojoj državi dosta polagali na vrlinu, "virtus" a smatralo se da ju glumci nemaju. Tako da su osim statusnih i ksenofobnih u pitanju bili i moralni razlozi za takav stav o glumcima. Na internetu se može pronaći dosta o njihovom statusu (doduše na engleskom)

I tad su sportisiti bili više cenjeni od intelekualnih zanimanja. Gladijatori su bili ugledni ljudi, vozači dvokolica takođe. Glumci, ne baš...:mrgreen:
 

Back
Top